Aντίστοιχο add on σαν το D-Fend?

giorgos_1

Banned
Joined
2 Σεπ 2007
Μηνύματα
133
Αντιδράσεις
1
απο οτι ειδα σημερα το add-on στο οποιο μπορουσες να φορτωσεις διαφορα παλια παιχνιδια(τα οποια φορτωναν σε περιβαλλον dos)εννοωντας το D-Fend...δεν υπαρχει πια

υπαρχει αντιστοιχο προγραμμα, στο οποιο αντι να γραφεις εντολες για να φορτωσεις παιχνιδια...να οριζεις το install και setup αυτοματα?(πανω κατω σαν το mame)
 
Οχι ότι δεν υπάρχει. Δεν υπάρχει στη σελίδα του DOSBOX. Μπορείς να το βρεις κι αλλού, αλλά το θέμα είναι ότι πλέον έχει σταματήσει η υποστήριξή του από τη δημιουργό του. Αρα δεν υποστηρίζει και τις νέες εκδόσεις DOSBOX. Βρήκα αυτό, είναι σχετικά καινούργιο, κάνει Import από το D-fend, και μπορεί να υποστρίξει πολλαπλές εκδόσεις του DOSBOX.

Εάν κάποιο άλλο παληκάρι χρησιμοποιεί κάποιο αλλο GUI εδώ και καιρό και είναι ευχαριστημένο, ας μας απαντήσει, γιατί κι εγώ ψάχνω κάτι άλλο πέραν του D-fend.
 
Ειχα κατεβασει καποια στιγμη το Roby Dosbox,τσεκαρετε το εδω

Κώδικας:
[url]http://emulationrealm.net/frontends/win/dos/roby.php[/url]
δε ξερω αν εξελισσεται ακομη βεβαια.... :)
 
Το λινκ δε βγάζει πουθενά :tease:

Αλλη μια αποτυχία της ManosACRAPOVIC LTD!
 
Rygar είπε:
Το λινκ δε βγάζει πουθενά :tease:
Αλλη μια αποτυχία της ManosACRAPOVIC LTD!
Mαλλον εσυ εχεις καποιο προβλημα,το link δουλευει μια χαρα..!! :tease:
 
μπα, δεν το έχω χρησιμοποιήσει.... βασικά το DOSbox αν και πλέον πολύ καλο, δεν το έχω πολύ-δουλέψει... έχω κανονικά pc για παλιά games (386/486 kai K6-II)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το dosbox δεν ξερω να το δουλευω, διοτι δεν γνωριζω με ποιες εντολες φορτωνει ενα παιχνιδι

και ποσο μαλλον εαν το παιχνιδι αποτελειται απο πολλα δισκακια

βρε παιδια

δεν γνωριζει κανεις , πως θα φορτωσω τα legends of kyrandia 2+3?

το ScummVM παιζει μονο το α μερος
 
giorgos_1 είπε:
το dosbox δεν ξερω να το δουλευω, διοτι δεν γνωριζω με ποιες εντολες φορτωνει ενα παιχνιδι

Λοιπον,παμε....

Καταρχην,βαζεις το παιχνιδι που θες σε ενα folder,για διευκολυνση δικη σου οχι μεγαλου ονοματος, π.χ D:\Kyrandia 2

Ανοιγεις την κονσολα του dosbox και κει πληκτρολογεις:

mount c d:\

Με την παραπανω εντολη λοιπον,ονομαζεις C δισκο τον D,καθοτι συμφωνα με τις οδηγιες του dosbox,καλο ειναι να μην κανεις mount c c:\

Πατας λοιπον στη συνεχεια

c:

oπου στην ουσια βλεπεις τα περιεχομενα του D δισκου σου που ονομασες C προηγουμενως....

Στη συνεχεια πληκτρολογεις:

cd Kyrandia2

και μπαινεις στον φακελο του Kyrandia2

Βρισκεις το εκτελεσιμο .exe με την εντολη dirdir/w η dir/p αν τα αρχεια ειναι πολλα) και το τρεχεις...!

Απλα δεν ειναι..;; :)

Αν τωρα θελεις να παιξεις και παιχνιδι που ειναι σε CD (π.χ να το κανεις install)

,και το DVD-ROM drive σου ειναι υποθετικα το E:\πατας

mount d e:\ -t cdrom

αρα ονομαζεις D το E drive σου,και πατωντας οπως και πριν

d:

μπαινεις στα περιεχομενα του CD σου και βρισκεις το εκτελεσιμο αρχειο για install...

Σημειωσε εδω οτι αν πατησεις να κανεις install στο C,ουσιαστικα στο παραδειγμα μας το παιχνιδι θα εγκατασταθει στον D δισκο που ονομασαμε C νωριτερα..!

Ελπιζω να σε βοηθησα..! :)
 
thanks φιλαρακο

κατι τελευταιο

εαν καποιο παιχνιδι αποτελειται απο 2 η και παραπανω cd.....και σε καποια στιγμη μου ζητησει να βαλω πχ το δευτερο η τριτο cd......πρεπει να γραψω τιποτα στο dir? η απλα θα βαλω το δισκακι και θα γινει αυτοματως loading?
 
giorgos_1 είπε:
εαν καποιο παιχνιδι αποτελειται απο 2 η και παραπανω cd.....και σε καποια στιγμη μου ζητησει να βαλω πχ το δευτερο η τριτο cd......πρεπει να γραψω τιποτα στο dir? η απλα θα βαλω το δισκακι και θα γινει αυτοματως loading?
Ναι,θα γινει αυτοματα,μην ανησυχεις.....
 
Τιποτα φιλε,ισα ισα που ηταν μια πολυ καλη αφορμη για να φτιαξω αυτον τον -πολυ mini βεβαια,αλλα κατανοητο ελπιζω- οδηγο για το Dosbox,που κακως ειχα αμελησει να κανω νωριτερα....
 
manos426f η οποιοδηποτε αλλο μελος

εαν ενα παιχνιδι το οποιο παιζει στον emulator dos box οπως πχ Ripper η Psychic_Detective , παιζει απο αργα μεχρι εξαιρετικα αργα....οποσδηποτε πρεπει να φταιει το dosbox,αλλα πο την αλλη υπαρχει αλλος emulator στον οποιο να παιζουν τα παιχνιδια fmv(εννοω με ηθοποιους) 100%?

υ㨨δεν θυμαμαι τωρα ποιο απο τα 2 εχει το προβλημα
 
giorgos_1,οχι δεν υπαρχει εξιδικευμενος emulator για FMV games,αλλα θα σου πω οτι στην τελευταια εκδοση του Dosbox που δοκιμασα το Gabriel Knight 2 (επισης FMV game) επαιζε μια χαρα!

Μηπως εχεις μεινει πισω και εχεις παλια εκδοση,διοτι οι 2 τελευταιες ειχαν τεραστιες βελτιωσεις!

Το Ripper -αν θυμαμαι καλα- ηταν για Windows ομως....
 
giorgos_1 είπε:
manos426f η οποιοδηποτε αλλο μελος
εαν ενα παιχνιδι το οποιο παιζει στον emulator dos box οπως πχ Ripper η Psychic_Detective , παιζει απο αργα μεχρι εξαιρετικα αργα....οποσδηποτε πρεπει να φταιει το dosbox,αλλα πο την αλλη υπαρχει αλλος emulator στον οποιο να παιζουν τα παιχνιδια fmv(εννοω με ηθοποιους) 100%?

υ㨨δεν θυμαμαι τωρα ποιο απο τα 2 εχει το προβλημα
Οταν λες ότι παίζει αργά εννοείς π.χ. στα βίντεο sequences; Ο χαρακτήρας που χειρίζεσαι πάει επίσης αργά; Μου είχε τύχει αυτό στο Discworld Noir και εάν θυμάμαι καλά (πάνε κανά 2 χρόνια) είχε πειράξει κάποια ρύθμιση που είχε να κάνει με το CPU timing. Το είχα αυξήσει ή μειώσει και πήγαινε πολύ καλύτερα.
 
Bεβαιως,με

Left Ctrl + F7/F8 ανεβοκατεβαζουμε το frameskip,

Left Ctrlt+ F11/F12 τις CPU circles,

Left Ctrl + F9 κλεινουμε το Dosbox και

Left Ctrl + F10 "τραβαμε" το mouse μεσα στο Dosbox

Παραλειψη μου που δεν τα ανεφερα,thanks Νικο για την υπενθυμιση...
 
το παιχνιδι πχ Ripper(6cd) πηγαινει εξαιρετικα αργα καθολη τη διαρκεια του παιχνιδου....λογω πιθανως στο οτι ειναι fmv

οποτε μαλλον για τετοιου ειδους παιχνιδια, μαλλον πρεπει να αναζητησουμε αλλου ειδους emulator
 
Θα το δοκιμασω απο περιεργεια να δω....
 
Πίσω
Μπλουζα