Aποκλειστική παρουσίαση στην Ελλάδα: ICE FELIX HC-91

angel_grig

KAT Resurrector
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.161
Αντιδράσεις
471
Aν και το post θα μπορουσε να μπει στο θεμα:ποιο είναι το avatar μου ,πιστευω ότι του αξιζει δικο του thread!!

Ειμαστε στο φθινοπωρο του 1992.Εγω βρισκομουν στο Βουκουρεστι και μολις ειχα μετακομισει σε διαμερισμα από το ξενοδοχειο που διεμενα. Εκει βρηκα μερικες εφημεριδες και το ματι μου επεσε πανω σε μια διαφημιση:Calculator HC-90 compatibil ZX Spectrum!!Οπα!Τι είναι αυτό???:what:Ρουμανικο ZX Spectrum????Daaaaa!!

Mερικες ημερες μετα σε ένα μαγαζι το ειδα και από κοντα… καμμια σχεση εμφανισιακα με zx spectrum αλλα λειτουργικα 100%!

Τελικα μπορεσα να το παρω μετα από 2 χρονια-τον Μαρτιο του 1994…Ειχα τελειωσει τοτε την εξεταστικη και η κενη εβδομαδα που ειχα ηταν ιδανικη για την νεα μου αγορα.

Πηρα λοιπον το τρολεϋ και εφτασα στην Piata Libertatii (Πλατεια Ελευθεριας)-η αντιστοιχη Ρουμανικη Ομονοια..Παω λοιπον στο καταστημα (το Universit-All)...

Και το χτυπαω!!! :D

Αφου μου εδειξαν ότι λειτουργει κανονικα, παιρνω υπο μαλης το κουτι ,παλι στην σταση,και με το τρολεϋ πισω στο σπιτι..το συνδεω στην ασπρομαυρη Telefunken και αρχιζω να γραφω προγραμματακια σε basic (το γιατι δεν εβαλα παιχνιδια από κασσετα θα το μαθετε αργοτερα!!)

Eξωτερικη περιγραφη:




Ο υπολογιστης που πηρα είναι αυτος:

Προβολή συνημμένου 91983

Eδω τον βλεπετε στο κουτι του με αυτά που περιελαμβανε η συσκευασια:

Προβολή συνημμένου 91984

Φωτο απο Ρουμανικο site δημοπρασιων μεσω της google cache

Όπως βλεπετε είναι πολύ διαφορετικός από ένα κλασσικό spectrum.To πληκτρολογιο είναι πλαστικο,ενώ διπλα στο πληκτρο 0 υπαρχει το reset.Στην πισω πλευρα τωρα εχουμε τις εξης εισοδους/εξοδους:

Προβολή συνημμένου 91985

Η εισοδος τροφοδοσιας είναι εντελως Ρουμανικη πατεντα,με 8 Pins,παρολο μονο τα 2 χρησιμοποιουνται… (τουλαχιστον το cassette port είναι στανταρ 5 DIN )-αυτος είναι και ο λογος που όταν πηρα τον υπολογιστη δεν μπορουσα να τον συνδεσω με κασσετοφωνο αφου το καλωδιο που μου ειχαν δωσει ηταν DIN5 σε DIN5 (για συνδεση στο ρουμανικο κασσετoφωνο!!).

Προβολή συνημμένου 91986

Το Ρουμανικο κασσετοφωνο με το φις 5 DIN-Φωτο απο Ρουμανικο site δημοπρασιων μεσω της google cache

 


Εγω φυσικα αργοτερα εκοψα το ένα DIN και εβαλα 2 βυσματακια των 3,5,ετσι ώστε να το συνδεω σε οποιοδηποτε κασσετοφωνο.

Το τροφοδοτικο, αρκετα ογκωδες , μπορει να καλυψει ανετα και τις αναγκες του expansion.

 


Το πληκτρολογιο





Ο υπολογιστης που βλεπετε στο avatar μου και στις φωτο παρακατω εχει διαφορετικο πληκτρολογιο από αυτόν που πηρα στην αρχη.Και αυτό γιατι μετα από 1 χρονο,το πληκτρολογιο αρχισε να κανει «νερα».Ορισμενα πληκτρα επρεπε να τα πατησεις πολύ για να λειτουργησουν, τα γραμματα πανω τους αρχισαν να σβηνουν, οποτε αφου ειχε βγει το νέο μοντελλο (δηλ.το HC-91+) με νέο πληκτρολογιο πηγα στην εταιρια (δηλ.στην ICE FELIX) και ζητησα να μου το αλλαξουν.

Προβολή συνημμένου 91988


Το ΗC-91 οπως ειναι τωρα μετα την αλλαγη του πληκτρολογιου-Φωτο δικη μου

 


Πραγματι μου το αλλαξαν, οποτε όταν πηρα πισω τον υπολογιστη υπηρχαν και καποιες extra ευχαριστες αλλαγες:

-Το reset μεταφερθηκε στο πισω μερος

-Υπηρχε ένα led όταν ηταν αναμμενος

-…και το κυριοτερο ,με την εντολη flash οι χαρακτηρες αναβοσβηναν (πριν την αλλαγη η εντολη δεν ειχε καμμια επιδραση).

Προβολή συνημμένου 91989

Μια ακομη αποψη του πληκτρολογιου-Φωτο δικη μου

 

 


Το hardware





O υπολογιστης που πηρα εγω (to HC-91 δηλ.) είναι ένα τυπικο zx spectrum 48K.Λιγο μετα κυκλοφορησε το ΗC-91+ ,που ηταν ένα zx 128(που ειχε το νεο πληκτρολογιο).Το τελευταιο μοντελο που κυκλοφορησε από την εταιρια ηταν το HC-2000,με σχεδιασμο παρομοιο του +3,μονο που ειχε drive των 3,5 αντι των 3,και ασπρο χρωμα αντι για μαυρο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hctv.jpg

Το HC-91 ετοιμο προς χρηση!Διακρινεται το λογοτυπο της εταιριας αντι της Sinclair..

Aν και αρκετα μοντελα ειχαν ρωσικους κλωνους z80,το δικο μου ΗC,ειχε τον original της Zilog.To σχετικα μεγαλο μεγεθος του υπολογιστη , οφειλεται στο γεγονος ότι η ULA ειχε αντικατασταθει από discrete logic chips.Επισης ένα μερος της ανορθωσης του ρευματος γινεται μεσα στον υπολογιστη.

Για τον υπολογιστη υπηρχε και το interface 1 το οποιο όμως αντι να συνδεεται στο expansion,ηταν μια ξεχωριστη πλακετα, ακριβως κατω από την κυρια πλακετα του υπολογιστη.Υποστηριζε CP/M και disk drive και συνηθως το επαιρνες ηδη εγκατεστημενο.

IceFelix_HC91Plus_RearCon_s1.jpg

HC-91 με interface 1 (φωτο απο οld-computers.com)




(για αναβαθμιση επρεπε να αλλαξεις και το κατω μερος του υπολογιστη).

kato.jpg

Το κατω μερος του υπολογιστη με τον σειριακο αριθμο και το Made in Romania!!




Το software




Το HC-91 ειχε ενσωματωμενη την Sinclair basic,μονο που αντι για το κλασσικο λογοτυπο του θειουλη ή του Ζαχαρη ηταν αυτό της I.C.E FELIX .(η αναφορα της ενσωματωμενης basic δεν είναι τυχαια ,αφου σε αλλους Ρουμανικους κλωνους spectrum όπως ο C.I.P.της Electronica,επρεπε να την φορτωσεις από κασσετα!! :xm: ).

Στο εμποριο,μπορουσες να βρεις software ,το οποιο ηταν φυσικα πειρατικο.Συνηθως ψωνιζα από το πολυκαταστημα της γειτονιας μου (το ΤΙΤΑΝ).Ζητουσες τον καταλογο,και εβλεπες την λιστα με τις κασσετες, οποτε διαλεγες τι ηθελες.Αγαπημενη μου εταιρια ηταν η M.C.V. servicii SRL,που παντα εγρ….εεε αντεγραφε τα προγραμματα σε κασσετες RACKS ,και σου παρειχε εγγυηση αλλαγης εάν κατι δεν επαιζε..

Ιδου και του λογου το αληθες…(scan απο το χαρτακι που υπηρχε σε καθε κασσετα)

hc1.jpg

Η μεταφραση...


Αγαπητε πελατη



Η εταιρια σας ευχαριστει για την επιλογη που κανατε και ελπιζει ότι λογω των ειδικων μετρων που εχουν ληφθει δεν θα συναντησετε δυσκολιες στο φορτωμα των προγραμματων που εχουν αντιγραφει από την εταιρια μας.



Οι κασσετες περιεχουν προγραμματα μονο για υπολογιστες Spectrum και συμβατους spectrum (HC-85,HC-90,ΤΙΜ-S,Cip,Jet,COBRA,Κλπ)



Στην περιπτωση που η κασσετα βρεθει ακαταλληλη,παρουσιαζοντας προβληματα οποιουδηποτε ειδους και μορφης που δεν μπορουν να αντιμετωπιστουν θα την αντικαταστησουμε με μια άλλη ιδια δωρεαν.



Γι αυτο απευθυνθειτε,με εμπιστοσυνη σε εμας,προσεχοντας να μας παρουσιασετε και το παρον πιστοποιητικο ποιοτητας και εγγυησης που ισχυει μονο με την παρουσια της αυθεντικης σφραγιδας της εταιριας.



Προσοχη: Οι πωλητες του δικτυου διανομης μας, δεν είναι εξουσιοδοτημενοι για αλλαγη κασσετων. Παρακαλουμε απευθυνθειτε στα τηλεφωνα:



Bla,bla



MCV Υπηρεσιες ΕΠΕ



Καταγεγραμενη στο μητρωο εμποριου με αριθμο bla,bla


Στο εξωφυλλο των κασετων εβλεπες και όλα τα segments του προγραμματος που θα φορτωνες.. :D

hc3.jpg

Το εξωφυλλο μιας απο τις κασσετες μου!

To μοναδικο προγραμμα που δεν μου ετρεξε ποτε ηταν το jumping jack.Πρεπει να το δοκιμασω καποια στιγμη γιατι μπορει να εφταιγε και η κοπια του προγραμματος που ειχα.

Γενικα παντως το ΗC την εκανε μια χαρα την δουλεια του.Μπορει να μην ειχε τα bells and whistles των Δυτικων μηχανηματων, αλλα για ανατολικου μπλοκ μηχανημα ηταν μια χαρα.Αποδειξη ότι λειτουργει εως σημερα…Οσοι λοιπον ερθετε στην εκθεση θα μπορεσετε να δειτε από κοντα αυτό το σπανιο μηχανημα….
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και την ιστορια την εχω ακουσει -χωρις λεπτομερειες - live απο τον Γρηγορη,

παρολα αυτα το να την διαβαζεις και μαλιστα με λεπτομερειες (και φωτο) για το καθετι ειναι απολαυση!!!!
smiley-eatdrink009.gif
"]
smiley-eatdrink009.gif
[/url]

Γρηγορη για αλλη μια φορα τα συγχαρητηρια μου!!!!! :bow: :bow: :bow:

Τωρα οσο για το ρετρομασινι...σκετη γλυκα!!!!:dribble:
 
To μυστικο για μια καλη παρουσιαση ειναι να την εμπλουτισεις με προσωπικα στοιχεια κατι που κανω και εγω κατα κορον.


Μπραβο για το αλλοδαπο σπεκτρουμακι,αξιος ο μουσταρδας.
 
Μοναδικές αναμνήσεις! :thumbup: (και μοναδικό μηχάνημα)...

Εγώ το φθινόπωρο του '92 παρουσιαζόμουν στην Τρίπολη, στο πεζικό...
 
Φοβερη παρουσιαση Γρηγορη σε ενα τοσο σπανιο μηχανακι για εμας τους "Δυτικους"
 
Wally είπε:
Φοβερη παρουσιαση Γρηγορη σε ενα τοσο σπανιο μηχανακι για εμας τους "Δυτικους"
Eυχαριστω Πανο!Τωρα εχεις γινει και εσυ "μελος" του club με την Ρουμανο-κινεζικη ταμπλετα!!!:biglaugh:

@DINO:Τhank you!!!
 
Xαχαχαχαχαχαχαχαχα

Η ποιοτητα απεικονισης τι ελεγε σε σχεση με τον οριτζιναλ σπεκτρουμακο?

Ειχαν Feranti ULA ή καμια ρωσσικη T34VG1?
 
Wally είπε:
Xαχαχαχαχαχαχαχαχα
Η ποιοτητα απεικονισης τι ελεγε σε σχεση με τον οριτζιναλ σπεκτρουμακο?

Ειχαν Feranti ULA ή καμια ρωσσικη T34VG1?
Mια χαρα ηταν η απεικονιση!ULA δεν υπηρχε(ουτε Ρωσικη ουτε Ferranti,απλα ειχε αντικατασταθει απο generic logic chips).Γενικα οι Ρουμανοι,αν και του ανατολικου bloc,δεν συμπαθουσαν καθολου τους Ρωσους-ετσι οταν μπορουσαν να αποφυγουν κατι Ρωσικο,το εκαναν!:wink:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ενδιαφέρον μηχάνημα και πράγματι άγνωστο για εμάς τους "Δυτικούς".

Περιμένω να το δω από κοντά στην έκθεση! :)
 
Αυτές είναι retroιστορίες! Και τόσον καιρό αναρωτιόμουν, χωρίς να το έχω ψάξει περισσότερο είναι η αλήθεια, "τι να είναι αυτό το avatar"...
 
Αφού λέει ότι ήταν "σπασμένη" η ULA ρε Πάνο, δεν ήταν *ένα* τσιπάκι όπως στον Spectrum. Αλήθεια πως είναι τα έντερα του Γρηγόρη;

PS. Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά, δεν είχα ιδέα! Έιχαν ένα κάποιο lag οι Ρουμάνοι 8-9 χρόνια βέβαια :)
 
Είναι πολύ ωραίο συστηματάκι και μ'αρέσει περισσότερο με τα μπλε πλήκτρα παρά σκέτος. Δεν ηξερα καν ότι υπήρχε τέτοιο πράμα. Ειμαι σίγουρος ότι ειναι ενα τεράστιο κομμάτι της καρδιάς σου.
 
Shock είπε:
Αφού λέει ότι ήταν "σπασμένη" η ULA ρε Πάνο, δεν ήταν *ένα* τσιπάκι όπως στον Spectrum. Αλήθεια πως είναι τα έντερα του Γρηγόρη;
Eυχαριστω Αντωνη!Mερικες φωτος του εσωτερικου απο Old computers.com

Icc_HC91_Motherboard.jpg

Γενικη αποψη της motherboard

Icc_HC91_ProcCloseUp.jpg

Eδω με ρωσικο Ζ80..

Icc_HC91_InsideKeyb_1.jpg

Η πισω πλευρα του πληκτρολογιου με την τεραστια ψυκτρα του voltage regulator,και κανονικο μεγαφωνο. :p

Shock είπε:
PS. Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά, δεν είχα ιδέα! Έιχαν ένα κάποιο lag οι Ρουμάνοι 8-9 χρόνια βέβαια :)
H αληθεια ειναι οτι το lag ειναι πολυ μικροτερο,αφου το πρωτο μοντελο (HC-85) παρουσιαστηκε το 1985.Λογω ομως του καθεστωτος Τσαουσεσκου,προοριζοταν για σχολεια/πανεπιστημια.Με την πτωση του Τσαουσεσκου (του "Λακη" οπως τον λεγαμε εμεις :D ),ανοιξε η αγορα και για τους ιδιωτες.

Rygar είπε:
Δεν ηξερα καν ότι υπήρχε τέτοιο πράμα. Ειμαι σίγουρος ότι ειναι ενα τεράστιο κομμάτι της καρδιάς σου.
Nαι,ακριβως ετσι ειναι!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μουχαχαχαχα μεχρι και το καλώδιο που πληκτρολογίου είναι μπλε! :D :D:D
 
"Χορταστική" παρουσίαση του ιδιαίτερου αυτού μηχανήματος. :)

Tέτοια posts πάντα χαίρομαι να τα διαβάζω. Εύγε angel_grig. :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα