Aφιέρωμα Street Fighter Series

jumaru17

RetroWannaBe
Joined
31 Αύγ 2007
Μηνύματα
83
Αντιδράσεις
3
Τα fighting ήταν πάντοτε τα αγαπημένα μου παιχνίδια και αυτό γιατί με μαγεύουν και τα καταφέρνω πολύ καλά σε αυτά :) Ατέλιωτες ώρες με φίλους.. έχω παίξει σχεδόν τα πάντα Tekken,Mortal Kombat,King of Fighters,Fatal Fury,Primal Rage,Dragon Ball,Evil Zone,Destrega,Bloody Roar,Dead or Alive,Star Gladiator,Cardinal Syn,Soul Calibur,Samurai Shodown,Garou Mark of the Wolves και άλλα πολλά. Ένα όμως με άγγιξε πιο έντονα απο όλα,ένα είναι αυτό που βρίσκεται σε περίοπτη,oλοδικiά του θέση στη καρδιά μου..ποιό άλλο?STREET FIGHTER :lotsofolove:΄και γι'αυτό αποφάσισα να κάνω ένα μεγάλο αφιέρωμα για όλη τη σειρά,το οποιό θα ανανεώνεται όποτε καταφέρνω και βρίσκω χρόνο. Κάθε φορά και ένας καινούργιος SF τίτλος μαζί με πολλές πληροφορίες και καλούδια που θα μαζεύω. Ξεκινάμε!!!

weforums5.jpg


Και όλα άρχισαν από αυτό εδώ....

sf1.gif
118124217354.jpg


Αύγουστος 1987.Λίγο μετά τον ερχoμό των κλασικών Karate Champ(Technos Japan Corporation-1984) και Yie Ar Kung-Fu (Konami-1985) η Capcom γράφει ιστορία βγάζονταs στα arcades το Street Fighter. Δημιουργοί του οι Takashi Nishiyama και Hiroshi Matsumoto χρυσό δίδυμο που μας χάρισε πολλά διαμάντια όπως Fatal Fury,Art Of Fighting κ.α.

Στην ιστορία του παιχνιδιού πρωταγωνιστεί ο Ryu ένα μοναχικός μαχητής,με συναγωνιστή και συνοδοιπόρο στο ταξίδι του τον Ken (μπορεί να τον πάρει μόνο ο 2ος παίκτης και μόνο για να παίξουν 2πλο με τον 1ο-Ryu). Ο σκόπος του παιχνιδιού είναι να γίνεις ο καλύτερος μαχητής του κόσμου και βέβαια δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα ο δρόμος προς την κορυφή! Υπάρχουν τέσσερεις χώρες να επιλέξεις για το ταξίδι σου.. οι Ηνωμένες Πολιτείες,η Ιαπωνία,η Μεγάλη Βρετανία και η Κίνα. Σε κάθε μέρος υπάρχουν 2 μαχητές για να αντιμετωπήσεις και αν καταφέρεις να τους νικήσεις όλους (8) τότε θα ταξιδέψεις στην Ταυλάνδη για την τελική σου αναμέτριση οπού ο τελικός αντίπαλος είναι ο Sagat επαγγελματίας του Muay Thai .Αυτός κατέχει τον τίτλο King of Street Fighters και μόνο νικώντας τον θα μπορέσεις να του πάρεις τον θρόνο.

Το σύστημα μάχης αποτελείται από 6 κουμπιά ένω εδώ κάνουν το ντεμπούτο τους οι πασύγνωστες σουπερ κινήσεις του Ryu και του Ken 1.Hadōken, 2.Shoryūken καί 3.Tatsumaki Senpūkyaku . Ακόμα υπάρχουν οι δυνατές,μέτριες και οι αδύναμες γροθιές /κλωτσιές και όλα αυτά εκτελούνται είτε όρθιος και σκυμένος είτε στον αέρα.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Capcom αρχικά(καινοτομόντας για άλλη μια φορά!) είχε βάλει πλήκτρα με αισ8ητήρες πίεσης(!)στα μηχανηματά της που κανόνιζαν αυτά με βάση την αναλόγη δύναμη που τους ασκούνταν ποιά κίνηση θα εκτελέσουν,τα οποιά όμως λόγω γρηγορής φθοράς τους τα απέσυρε βάζωντας τα απλά.

162_3333FFFFFFFF.jpg


162_3-1.jpg


162_3333.jpg


Το παιχνίδι σταθμός αυτό έγινε πορτ σε πολλά απ'τα "home" συστήματα της εποχής:Amiga, Amstrad CPC, Atari ST, Commodore 64, DOS, TurboGrafx CD, Windows, ZX Spectrum - στα οποιά θα επανέλθω με πληροφορίες για την καθεμιά έκδοση ξεχωριστά :thumbup:
 
ωραιος και επικαιρος ;)
 
Να αναφερω για τους αισθητηρες πιεσης οτι τους απεσυρε λογω φθορας οχι γιατι ηταν ελατωματικοι αλλα επειδη οι παιχτες στην προσπαθεια τους να χτυπησουν δυνατοτερα τον αντιπαλο πεφταν με δυναμη απο ψηλα πανω στο κουμπι.

Επισης παιχνιδια τυπου street fighter,mortal combat,virtua fighter ποτε δεν τα συμπαθησα μιας και τα εβρισκα πολυ ευκολα να κερδισεις πατωντας πολυ γρηγορα και τυχαια τα κουμπια.

Εκτος αν ημουν ταλεντο. :D
 
Επιπρόσθετα Ryu,Ken καί Sagat παραμένουν κανονικά στις συνέχειες της σειράς ενώ οι Birdie,Adon και ο Gen θα επιστρέψουν μετά από χρόνια στο Street Fighter Alpha.

sf101hh.gif
gengif31.gif
adon21.gif
bidie11.gif


1.Adon* 2.Birdie 3.Eagle* 4.Geki 5.Joe 6.Lee 7.Mike 8.Retsu 9.Sagat

allthem.jpg


*Ο Eagle επιστρέφει στο Capcom vs SNK 2.
sf101ggg.gif
cvs201.gif


001sf-sagat21.gif
balroggif1.gif
Τέλος Ο Barlog είναι η εξέλιξη του Mike.
 
Mπραβο jumaru17,συνεχισε ετσι...!!
 
Αυτο το θεμα σιγουρα θα αρεσει στον Καμπαμαρου! :)
 
ωραιος ο jumaru17:thumbup: αν και λατρευω την σειρα mortal kombat(εκτος αποτο 4:biglaugh:) εχω παιξει και αγορασει σε πολλες κονσολες μου το street fighter σε διαφορες εκδοσεις ειναι παιχνιδι σταθμος για την gaming ιστορια(και απ'οτι βλεπω μα την νεα συνεχεια του παλι θα τρελλλλανει κοσμο αυτο το παιχνιδι :) )
 
εχω πληροφοριες:)blues::anim-smokin::leventis::icon_alien:) οτι το νεο street fighter θα ειναι 3D kai 2D :confused: :confused: :confused:
 
ο Eagle είναι και street fighter alpha 3 και 3 upper για GBA...
 
jaguar-man είπε:
εχω πληροφοριες:)blues::anim-smokin::leventis::icon_alien:) οτι το νεο street fighter θα ειναι 3D kai 2D :confused: :confused: :confused:

ΠΟΙΟ ΝΕΟ STREET FIGHTER??????????????????????????

Δεν υπάρχουν πληροφορίες για νέο Street Fightre!!!! Τι ξέρεις και δεν μιλάς; Εκτός αν ενοείς το καινούριο King of Fighters που οι πληροφορίες το θέλουν 3D kai 2D
 
kapamaru είπε:
ΠΟΙΟ ΝΕΟ STREET FIGHTER??????????????????????????Δεν υπάρχουν πληροφορίες για νέο Street Fightre!!!! Τι ξέρεις και δεν μιλάς; Εκτός αν ενοείς το καινούριο King of Fighters που οι πληροφορίες το θέλουν 3D kai 2D
οχι φιλε kapamaru αν δεις και στο ign.com η capcom ανακοινωσε το νεο street fighter μαλιστα εχει και βιντεακι :)
 
Update! Gameplay video της arcade έκδοσης

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Ml6WIxxo0WA]YouTube - Street Fighter Arcade (one credit keyboard play)

Review Coming Soon!

1111082469-00.jpg
 
Κατά την ταπεινή μου γνώμη το Street Fighter 4 έπρεπε να ακολουθήσει το δρόμο το KoF XII και να είναι αμιγώς 2D. Καλή η 3D μεταφορά, αλλά τα σχεδιασμένα στο χέρι sprites έχουν άλλη χάρη.
 
[h=1]


Anadolu Sigorta - Kaskosuz Sürücüye Aduket Şoku


[video=youtube;TC-5RT3TGzQ]


[/h]
 
Καλο καλο! :D

Επι την ευκαιρια να δωσω και συγχαρητηρια στον jumaru17 για το αφιερωμα στη σειρα Street Fighter κριμα που δεν το προχωρησε περισσοτερο.
 
Πίσω
Μπλουζα