A600 4GB!

simonkey

RetroAdept
Joined
9 Ιουλ 2007
Μηνύματα
855
Αντιδράσεις
52
ρε παιδια πηρα μια 600αρα με cf 4gb στην θεση σκληρου...μπορω να φορτωσω την cf με παιχνιδια?δουλευει σαν σκληρος ετσι δεν ειναι ?τα παιχνιδια απλα πρεπει να ειναι adf images? :wait2:
 
φίλε μπορείς...αλλά αν δεν έχεις επέκταση μνήμης... θα έχεις πρόβλημα με αρκετά παιχνίδια, λόγω του ότι το λειτουργικό της Amiga ήδη θα τρώει αρκετή από αυτή!
 
το 1mb πoυ εχει δεν ειναι αρκετο για τα περισσοτερα ρε stan?σε δισκετες που εχω αρκετα παιχνιδια δεν εχω προβλημα..!
 
Είχα δοκιμάσει το WHDLOAD σε Α1200 με τα στοκ 2ΜΒ και δεν έτρεχε τίποτα!!!

Εννοείται τα ADFs ΔΕ μπορείς να τα παίξεις αυτούσια. Μονο αν φτιάξεις τις δισκέτες. Αλλά θα κάτσεις να φτιάξεις τις 11 δισκέτες του Skidmarks; Η άλλη λύση είναι το WHDLOAD, οπου εκεί γεμίζεις τη CF με τα ειδικά patchaρισμένα παιχνίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
το WHDLOAD, οπου εκεί γεμίζεις τη CF με τα ειδικά patchaρισμένα παιχνίδια.

Φαντάζομαι είναι σαν να τα έκανες εγκατάσταση στον σκληρό της amiga αλλά όχι κάποιου είδους image file όπως είναι τα adf. Επίσης έχω άλλη μια απορεία, θυμάμαι στην 2.χχ έκδοση kickstart αρκετά παιχνίδια δεν έτρεχαν ή είχαν προβλήματα γι'αυτό έβαλα dual kickstart (1.3 & 2.04) στην δικιά μου 500+

Το WHDLOAD δεν έχει τέτοια προβλήματα; ή δεν έχουν τα παιχνίδια που δεν έτρεχαν στα νέα kickstart?
 
Χμμμ...εδώ για απάντηση χρειαζόμαστε τον μάστερ Pontium... και εγώ ότι ξέρω για την 600αρα μου από αυτόν τα γνωρίζω :D

Επίσης μου έχει πεί, πως καλό είναι...επειφή οι CF είναι αρκετά ευπαθείς... να την αντικαταστήσω με έναν σκληρό δίσκο για Notebook (IDE)
 
Η απάντηση από τον keropi. Aλήθεια, που χάθηκε αυτός ο φίλος;
 
Rygar είπε:
Εννοείται τα ADFs ΔΕ μπορείς να τα παίξεις αυτούσια. Μονο αν φτιάξεις τις δισκέτες. Αλλά θα κάτσεις να φτιάξεις τις 11 δισκέτες του Skidmarks;
Α ρε συ Rygar.. Θυμηθηκα το Simon The Sorcerer με τις 10 δισκετες!

Simonkey, εγω θα χρησιμοποιουσα τον σκληρο (η την CF) μονο για εγκατασταση απο οτι περιλαμβανει κανονικο install (programs, adventures, huge games etc).. Η μαγεια της Amiga, ειναι η δισκετοθηκη της ρε συ.. ξερω, βολικο ειναι ολα σε ενα και ultra portable κλπ, αλλα για τα παιχνιδια με μια η δυο δισκετες δεν θα προβληματιζομουν καν να τα εχω σε σκληρο.

Σου ευχομαι να το καταφερεις και να το κανεις το 800-games-in-one-600ρακι σου!!

Η 600αρα ειχε το boot option της 1200 για retro-compatibility, και το κολπο με το NTSC/PAL με το space? Ποτε δεν ειχα την 600 και μου φαινεται θα αρχισω να τρωγομαι για μια, μιας και ειναι compact! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν παίζει ρόλο τι Kickstart έχεις, καθώς το Whdload αναλαμβάνει να φορτώσει σε δικό του κέλυφος το Kickstart που απαιτείται από το εκάστοτε παιχνίδι. Π.χ. εάν εχεις Α1200 και θες να φορτώσεις το Shadow of the beast, μόλις κλικάρεις στο αντίστοιχο εικονίδιο, θα δεις ότι το σύστημα κάνει ένα fake restart σε kickstart 1.3 και φορτώνει κανονικά το παιχνίδι και μάλιστα δε σου ζητάει και τη 2η δισκέτα. Αυτός είναι και ο λόγος που πατσάρεται το παιχνίδι. Μολις σου ζητάει 2η δισκέτα, απλά πατάς το fire και το Whdload αναλαμβάνει να "κοροϊδέψει" το παιχνίδι προμηθεύοντάς του το ιmage της 2ης δισκέτας (το οποίο δεν είναι, ντε και καλά, σε μορφή ADF) . Ασφαλώς μην περιμένετε να τρέξετε το Alien Breed AGA σε Α500 αφου η Α500/+/600 (ξαναθυμίζω) είναι OCS/ECS. Γι'αυτό και η Α1200 είναι η προτιμότερη για WHDLOAD, γιατί υποστηρίζει όλα τα παιχνίδια. Ακόμα και αυτά που τα έτρεχες από τις δισκέτες τους σε Α500 και που αδυνατούσαν, λόγω ασυμβατότητας chipset π.χ. , να τρέξουν σε Α1200, με το WHDLOAD τρέχουν ρολόι! Επίσης, το WHDLOAD υποστηρίζει μια λειτουργία με την οποία, όντας μέσα στο παιχνίδι, πατάς ένα συγκεκριμένο πλήκτρο και ξαναγυρνάς στο Workbench που τρέχεις. Δηλαδή, τρέχεις OS3.1, και μετά τρέχεις π.χ. το Agony. Στην Α1200 πατάς ένα συγκεκριμένο πλήκτρο ,και όπως είσαι, ξαναγυρνάς στο OS3.1. Αυτή η λειτουργία, που λέγεται QuitKey (εάν θυμάμαι καλά), είναι εντολή των 68010*/20/30/40/60, ΟΧΙ του 68000! Σε μια Α500/600, αναγκαστικά κάνεις reset. Γι'αυτό, επαναλαμβάνω, προτείνεται μια Α1200 για κάτι τέτοιο. Αλλωστε το φωνάζω, ότι εάν κανείς σκοπεύει να βάλει WHDLOAD, η Α1200 ειναι μονόδρομος. Οχι όμως ότι δεν τρέχει και σε παλιότερες Amiga, με τα προβλήματα που ανέφερα.

Το ξεχείλωσα ή μου φαίνεται; :D

* Ο 68010 μπορεί να εγκατασταθεί σε Α500 και να υποστηρίζει αυτε τη λειτουργία. Ψάξτε στο ΕΒΑΥ εάν ενδιαφέρεστε. Δεν παει ποτέ πανω απο 10-15 ευρώ. Δε γνωρίζω τί ασυμβατότητες όμως θα έχετε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ρε παιδια επειδη η αμιγκα μου ειναι μερικα χρόνια σε απραξια και πρέπει καποτε να την ξαναβγαλω θελω να μου εξηγησεται τι ειναι το whdload. Εχω μια 1200 με ενσωματωμενο απο τοτε σκληρο 20mb. Αν καταλαβα προκειται για τροπο να εχω ολα τα παιχνιδια της αμιγκα σε ενα σκληρο. Τι πρεπει να κανω για να το καταφερω;;; Ενημερώστε τον ασχετο please!
 
τα πολλά λόγια είναι φτώχια

[ame=http://youtube.com/watch?v=d5tQnvuAQbI]YouTube - amiga A600 CF to ide adapter
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spyros_s είπε:
ρε παιδια επειδη η αμιγκα μου ειναι μερικα χρόνια σε απραξια και πρέπει καποτε να την ξαναβγαλω θελω να μου εξηγησεται τι ειναι το whdload. Εχω μια 1200 με ενσωματωμενο απο τοτε σκληρο 20mb. Αν καταλαβα προκειται για τροπο να εχω ολα τα παιχνιδια της αμιγκα σε ενα σκληρο. Τι πρεπει να κανω για να το καταφερω;;; Ενημερώστε τον ασχετο please!
Ενας τρόπος να παίξεις παιχνίδια στην Amiga σου είναι να φτιάξεις τις δισκέτες για το παιχνίδι που θες, ΜΙΑ ΜΙΑ! Θες υπομονή και πολλές δισκέτες. Ενας άλλος τρόπος, είναι το WHDLOAD το οποίο τί κάνει; Αναλαμβάνει να φορτώσει το παιχνίδι απο ειδικά πατσαρισμένα images του παιχνιδιού (αντιγραμμένα στο σκληρό σου δίσκο) και να παρακάμψει τα μηνύματα που σε προτρέπουν να βάλεις τη 2η την 3η την 3η κλπ κλπ δισκέτα. Απλά κάνεις διπλό κλικ σε ενα ειδικό εικονίδιο, ξεχωριστό για κάθε παιχνίδι και το εικονίδιο αυτό που αντιστοιχεί σε ενα υποπρόγραμμα (που λέγεται, και έχει κατάληξη, slave), αναλαμβάνει να κάνει όλα τα υπόλοιπα. Να φορτώσει στη μνήμη το απαραίτητο kickstart, εάν π.χ. το παιχνίδι απαιτεί Α500 με kickstart 1.3, να φορτώσει όλες τις δισκέτες του παιχνιδιού στη μνήμη (εάν έχουμε δώσει την εντολή να τις φορτώσει όλες προτού ξεκινήσει) και στο τέλος το αμιγκάκι σου θα νομίζει ότι είναι ενα Α500. Κι αφου τελειώσεις το παιχνίδι, πατώντας ένα ειδικό πλήκτρο (π.χ. F10, ή PrintScreen) επιστρέφεις στο Workbench σου (το 3.0 ή 3.1 που τρέχεις εκείνη τη στιγμή) σαν να μην έγινε τίποτα. Επειδή τώρα είναι λίγο μανούρα να μπαίνεις στον υποφάκελο του κάθε παιχνιδιού και να τρέχεις το καθένα, υπάρχει το iGame του φίλου Mr Zammler από το Amigahellas το οποίο θεώρησέ το ως ενα μινι ΜΑΜΕ που υποστηρίζει slaves από WHDLOAD. Προϋπόθεση είναι να έχεις μνήμη τουλάχιστον 8ΜΒ. Αν έχεις και accelerator τότε θα τα τρέχεις όλα πιο άνετα.
 
Άμα κόψεις απο το whdload τα cpu caches μπορείς να πετύχεις εξομοίωση αλλά θα είναι πολύ αργή.Το θέμα είναι ότι δεν θα κολλάει.Δοκίμασε το,αξίζει τον κόπο

Αμα ψάξεις στο aminet,υπάρχει ένα utility που κάνεις mount τα adf και τα βλέπει σαν κανονική δισκέττα.Απο την άποψη προγραμμάτων σε disks αξίζει πολύ αλλά τα games που είναι και non-dos δεν θα τα βλέπει.Φόρτωσε στην cf τα παιχνίδια που γουστάρεις,έχε έτοιμες φορμαρισμένες δισκέττες,και με το adf-blitzer(aminet) γράφεις τα adf σε 40s'

Υπάρχουν schem για A600 8MB ram expansion όπου βοηθάει αρκετά με whdload,εγώ προσωπικά τα χρησιμοποίησα για να φτιάξω στην Α500 το ίδιο αλλά με αλλαγές

Θα σου ανεβάσω link

edit:

Έτοιμη 8ΜΒ fast ram για Α600 με 40$

http://amigasc.nm.ru/english/buy.html

Δες το πρώτο ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστω...με βλέπω να το ψάχνω αυτο!
 
pontium είπε:
Αμα ψάξεις στο aminet,υπάρχει ένα utility που κάνεις mount τα adf και τα βλέπει σαν κανονική δισκέττα.
Δε θα μπορεί να σώσει και δε θα μπορεί να τρέξει παιχνίδι που τρέχει εκτός WB, δηλαδή ενα μεγάλο ποσοστό από αυτά. Η λύση είναι μια κάρτα μνήμης 8ΜΒ σε ενα κόστος περίπου 30ευρώ, και το WHDLOAD στα 20ευρώ. Εννοείται, ότι εάν ασχοληθείς, θα πρέπει να το αγοράσεις. Αλλωστε ξέρω ότι το σπασμένο έχει προβλήματα.
 
Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Υπάρχουν αυτά διαθέσιμα στην Ελλάδα ή μόνο με παραγγελία από διαδίκτυο; Από την άλλη θα θέλουν κόπο για να μπούνε; Την αμίγκα δεν την εχω ανοίξει ποτέ
 
To WHDLOAD το παραγγέλνεις από το διαδίκτυο. Εάν δεν έχεις PAYPAL και χρεωστική κάρτα, προτείνω να βγάλεις, γιατί σίγουρα θα χρειαστείς στο μέλλον. Πρόσεξε, όχι πιστωτική, αλλά χρεωστική. Μνήμη, κι αυτή από το διαδίκτυο :D
 
Πρωτη φορα γραφω στο φορουμ και έχω να δηλώσω, το ιδιο που εγραψα στο amigahellas : Σε Α600 με 2ΜΒ μπορείς να τρέξεις σχεδον όλα τα WHDload games (που είναι φυσικά ECS). Στην δική μου έχω CF 4GB, χωρισμένη σε πολλά παρτισιονς, και λειτουργικό 2.10 . Ρυθμισμένο με χαμηλές απαιτήσεις κανεις δουλεια. Αν θες αναλυτικότερα τι διαδικασία που θα πρέπει να ακολούθησεις για να γράψεις γρηγορα ολοκληρο το WHDload, χωρις να περιμένεις 5 μερες που χρειαζεται η Α600, τοτε διαβασε την απαντηση που έχω δώσει σε σχετική ερωτηση στο amigahellas.
 
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό που λες φίλε γιατί πριν βάλω επέκταση μνήμης στην A1200 μου δεν έτρεχε τίποτα από WHDLoad. Ίσως είχε να κάνει με το ότι ήταν όλη Chip RAM, ενώ στο μηχάνημα που περιγράφεις προφανώς το 1MB είναι FAST.
 
έχεις δίκιο άλκη. Έτσι συνέβη και στην δική μου 1200. Μετά βέβαια την 1230 το πρόβλημα λύθηκε αλλά πλέον έχω συχνά dos problems 205. Μάλλον λείπει το kickstart για 500 από τον φάκελο devs και δεν ξέρω πως να το βάλω. Ο plink θα καθαρίσει μόλις ξεκολλήσει από το mame cabinet
 
Πίσω
Μπλουζα