AC/DC

Joined
30 Σεπ 2008
Μηνύματα
667
Αντιδράσεις
92
Φαντάζομαι ότι όλοι σας έχετε ακουστά για τους AC/DC, ένα από τα δημοφιλέστερα συγκροτήματα του αυστραλέζικου hard rock.

AC-DC-2.jpg




To group δημιουργήθηκε στο Sydney της Αυστραλίας το 1973 από τα αδέρφια Angus και Malcolm Young. Θεωρούνται από τους πρωτοπόρους της hard rock μουσικής μαζί με τους Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin, Thin Lizzy και άλλους.

ac-dc.jpg




Το παραμύθι των AC/DC ξεκίνησε στη δεύτερη πατρίδα των σκοτσέζων αδερφών Young, την Αυστραλία. «Αποδεικνύοντας» την κληρονομική φύση του μουσικού αισθητηρίου, οι Angus και Malcolm εμπνεύστηκαν από την επιτυχία του μεγαλύτερου αδερφού τους George (μέλος των Easybeat) και σχημάτισαν τη δική τους μπάντα. Σαν αυτό να μην ήταν αρκετό, διαμόρφωσαν το δικό τους ξεχωριστό ήχο και έκαναν ντεμπούτο στις 31 Δεκεμβρίου, την Πρωτοχρονιά του 1973 στο Sydney's Chequers Club. Το όνομα του μουσικού αυτού κεραυνού ότι πιο ταιριαστό: "AC/DC" δηλαδή εναλλασσόμενο/συνεχές ρεύμα, ιδέα που πήραν από… το πίσω μέρος μιας ραπτομηχανής που άνηκε στην αδερφή τους Margaret.

ACDC91.jpg




Με την προσθήκη του Bon Scott στα φωνητικά, όλα τα κομμάτια είναι πλέον στη θέση τους και οι AC/DC ξεκινούν για να κατακτήσουν την παγκόσμια μουσική σκηνή. Το 1974 κυκλοφορούν το πρώτο τους album «High Voltage» και μέχρι το ιστορικό «Highway to Hell» του 1979 κυκλοφορούν κάτι παραπάνω από ένα album το χρόνο. Τα μουσικά οχυρά της Αγγλίας και της Αμερικής πέφτουν ένα προς ένα. Ο κόσμος δεν τους χορταίνει και οι ίδιοι φροντίζουν να του δίνουν τα κιθαριστικά ηλεκτροσόκ που ζητάει. Κάπου εκεί, όμως, έρχεται και η πρώτη σοβαρή δοκιμασία.

Στις 19 Φεβρουαρίου του 1980 ο Bon Scott πεθαίνει στο Λονδίνο μετά από μια νύχτα με ποταμούς αλκοόλ. Το σοκ της απώλειας για τη μπάντα είναι μεγάλο και οι φήμες για διάλυση δίνουν και παίρνουν. Αντλώντας όμως δύναμη από την τραγωδία, οι AC/DC αποφασίζουν ότι ο μοναδικός τρόπος για να διαλύσουν τις φήμες είναι η ίδια η μουσική. Με την προσθήκη του Brian Johnson το group ανακάμπτει και μέσα σε μόλις ένα χρόνο κάνει μια από τις μεγαλύτερες επιστροφές και έναν από τους μεγαλύτερους δίσκους στη ιστορία της rock ʽnʼroll μουσικής: «Back In Black».

Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση σ' όλες τις εμφανίσεις του group είναι το γνώριμο school look του Angus Young με το σορτς και την θρυλική Gibson SG του 1968, η οποία ήταν υπεύθυνη για τα κιθαριστικά ηλεκτροσόκ τα οποία ξεσήκωναν τους fans του συγκροτήματος. Η Gibson κυκλοφόρησε πρόσφατα ένα πιστό αντίγραφο αυτής της κιθάρας σε 2 εκδόσεις (Custom & Standard) και ένα σετ μαγνητών που φέρουν την υπογραφή της "ψυχής" των AC/DC.

 


Η Gibson Angus Young SG Standard περιλαμβάνει τους "κεραυνούς" (σήμα κατατεθέν του group) χαραγμένους πάνω στην ταστιέρα.


 




1fa1895d125f1ab0f53cb59bedee240a.jpg








gibson-angus-young-sg-electric-guitar-review-590x193.jpg





acdc.jpg









Ένα από τα κλασικά τραγούδια των AC/DC είναι αναμφισβήτητα το Highway To Hell από τον ομώνυμο δίσκο ο οποίος κυκλοφόρησε το 1979.

Οι AC/DC στις 28 Μαίου 2009 βρέθηκαν για πρώτη και μοναδική φορά στην Ελλάδα. Η συναυλία τους έγινε στο ΟΑΚΑ. Tα εισιτήρια είχαν βγει στην κυκλοφορία στις 3 Φεβρουαρίου.

 


source: http://www.men24.gr/html/ent/735/ent.80735.asp






 

 


Για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με την βιογραφία των AC/DC:
http://el.wikipedia.org/wiki/AC/DC

 

 


Απολαύστε τους AC/DC στο κλασικό Highway To Hell του 1979 κατά την διάρκεια της συναυλίας τους στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας στις 28/05/2009!

 

 


http://www.youtube.com/watch?v=iv4w7JJ_pJg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η καλύτερη συναυλία που έχω πάει στη ζωή μου!

Με τεράστια διαφορά από όλες τις άλλες.

(Και χαίρομαι ιδιαίτερα που την απόλαυσα στην Ελλάδα :D ).

http://www.youtube.com/watch?v=vtP6q-oJzCM
 
Respect στον Bon Scott.

Ο Angus όμως ήταν, είναι και θα είναι η ψυχή και η ανάσα των AC/DC. Προσέξτε τον στο video που πόσταρε ο Θάνος. Δεν υπάρχουνε λόγια να τον περιγράψουνε!!!
 
Η καλυτερη "γεροντοσυναυλια" που εχω παει. Οι τυποι, οσο και να φανει κλισε, οχι μονο τα εσπασαν...ΤΑ ΓΚΡΕΜΙΣΑΝ.

ΑΠΙΧΤΟΙ και αγεραστοι. Κανουν αυτες τις χαζο nu-metal μπαντες με τις κρεμαμενες χορδες και τα χαζο-παρωχημενα βοθροφωνητικα να ερπονται.
 
παιδια μιλαμε για μπαντα αλητεια...γενικα οποια μπαντα εχει πραγματικη αλητεια βγαινει στο σανιδι...οι ac/dc δεν ηταν ποτε fake...το ιδιο και οι stones που παρα τα 67 τους τα δινουν ολα...να και ενα βιντεο απο την αλλη μπαντα του brιan.......

 
Problem Child ( 1978 )

Απόσπασμα από την εμφάνιση των AC/DC στο τηλεοπτικό show του BBC Rock Goes to College. Το βιντεοκλίπ περιλαμβάνεται στο DVD Plug Me In.

 
στους ac/dc ισχυει το ουδεις αναντικαταστατος,οπου ο αναντικαταστατος(οξυμορο?) bon scott αντικατασταθηκε κατι παραπανω απο επαξια απ τον brian johnson.και για μενα το καλυτερο live που εχω δει στη ζωη μου(και πιστεψτε με εχω δει πολλα-και απο πολλες φορες!).η μεγαλυτερη rock n roll μπαντα στον κοσμο και ο μεγαλυτερος αληταμπουρας και ευθυς τραγουδιστης που εβγαλε αυτη η μουσικη.long live bon!
 
To διαβασα και γω χθες και δεν μπορω να πω πως ενθουσιαστηκα.Φυσικα θα τον ακουσω πρωτα και μετα θα κρινω αλλα αν δεν ''τραβηξει'' αυτη η προσπαθεεια ευχομαι μονο να ειναι για της 12 συναυλιες που εχουν να δωσουν και οχι να ασπαστουν και αυτοι το ρητο που λεει ''ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου'' .
 
Είναι από τις μπάντες που δε μπορούσα να ακούσω ποτέ,τυπικότατη μουσική,παιδικά-απλά τύμπανα και η φωνή του Brian Johnson σαν να γρυλίζει.'Ισως γιατί δε μου άρεσε αυτό το είδος του hard rock,ίσως επειδή είχα έναν κολλητό που άκουγε συνέχεια και με έκανε να μην τους αντέχω από παλιά,'οπως και να έχει μακριά και αγαπημένοι.

Αλλά υπάρχουνε και τα θετικά.Αυτά που παραδέχομαι είναι οτι έχουνε το δικό τους ξεχωριστό στυλ σαν παρουσίες,τα δίνουνε όλα στη σκηνή,το βιώνουνε έντονα και ο κόσμος ευχαριστιέται να τους βλέπει.

Και να πω την μαύρη μου αλήθεια ακόμη και να με πληρώνανε δε θα πήγαινα να παρακολουθήσω μία συναυλία τους.Ξέρω οτι ακούγεται βαρύ,αλλά μιλάω προσωπικά και μόνο.

Αυτό με τον Axl Rose μου φαίνεται πολύ περίεργο στο θέμα κατά πόσο θα κολλήσει μαζί τους,όπως σωστά αναφέρθηκε.
 
Έχουν κοινά σημεία οι φωνές τους (ψιλές και βραχνές), ίσως λειτουργήσει το project.

Θα αντικατασταθεί για πάντα ο Brian Johnson ή μόνο για το συγκεκριμένο tour?

Γιατί εγώ αρχικά άκουσα πως θα είναι μόνο για το tour.

Ακόμα κοπανάω το κεφάλι μου και μουντζώνομαι που δεν πήγα στη συναυλία τους στο ΟΑΚΑ...
 
stratos84 είπε:
Έχουν κοινά σημεία οι φωνές τους (ψιλές και βραχνές), ίσως λειτουργήσει το project.Θα αντικατασταθεί για πάντα ο Brian Johnson ή μόνο για το συγκεκριμένο tour?

Γιατί εγώ αρχικά άκουσα πως θα είναι μόνο για το tour.

Ακόμα κοπανάω το κεφάλι μου και μουντζώνομαι που δεν πήγα στη συναυλία τους στο ΟΑΚΑ...
Μονο για το tour εχω διαβασει εγω πως θα ειναι ο Αxl μετα λογικα θα ψαξουν για αλλον τραγουδιστη γιατι οπως φαινεται το προβλημα του Jhonson ειναι μεγαλο και κινδυνευει να χασει τελειως την ακοη του.
 
πολύ μ' αρέσουν οι AC/DC βεβαίως μιας και έχουν θεματολογία σε σχέση με τον ηλεκτρισμό, μπουχαχα. Κρίμα για τον Johnson μια ζωή έβγαινε με την τραγιάσκα στην σκηνή και o Angus Young με το σορτσάκι και την γραβατούλα. Έχω 2-3 δίσκους και cd.
 
«Malcolm, τα κατάφερες καλά»

Θλίψη στην παγκόσμια μουσική σκηνή προκάλεσε η είδηση του θανάτου του θρύλου της ροκ Malcolm Young, κιθαρίστα και ιδρυτικό μέλος του εμβληματικής μπάντας των AC/DC.


Ο Malcolm Young υπέφερε από άνοια τα τελευταία χρόνια και άφησε την τελευταία πνοή του το πρωί του Σαββάτου, σε ηλικία 64 ετών, περιστοιχισμένος από την οικογένειά του.


πηγη: in.gr

Η δυσαρεστη ειδηση αναρτηθηκε και στο επισημο site των AC/DC....

“It is with deepest sorrow that we inform you of the death of Malcolm Young, beloved husband, father, grandfather and brother. Malcolm had been suffering from Dementia for several years and passed away peacefully with his family by his bedside.”
Malcolm Young.jpg

....Rest In Peace.... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα