ACA 620ec παρουσίαση/σχολιασμός

mike

RetroJunkie™
Joined
17 Νοέ 2008
Μηνύματα
2.153
Αντιδράσεις
86
O περισσότεροι θα έχετε ήδη ακούσει για τους νέους επιταχυντές που κυκλοφορούν για τις αγαπημένες μας αμιγκες. Παλιότερα έχω γράψει μια παρουσίαση για κάποια μοντέλα επιταχυντών της Α1200. Αυτη τη φορά μου κέντρισε το ενδιαφέρον ο καινούργιος επιταχυντής για τη μικρότερη αμιγκα, την Α600. Είναι ο ACA 620ec με 68ec020 στα 16.67 MHz και μνήμη από 5 έως 11.3ΜΒ. Με δεδομένο ότι οι επιταχυντές για Α600 είναι αρκετά δυσεύρετοι και ακριβοί, ένας επιταχυντής με τιμή περίπου 115 ευρω με τα μεταφορικά μέσα, και μάλιστα με εγγύηση καινούργιου, φαντάζει ως εξαιρετική ευκαιρία. Τι γίνεται όμως στην πραγματικότητα? Τελικά αξίζει η αγορά του νέου ACA 620ec?

Αρχικά το πρώτο θετικό είναι η ταχύτατη ανταπόκριση της εταιρίας που το εμπορεύεται, με τον επιταχυντή να είναι διαθέσιμος και έτοιμος για άμεση αποστολή. Το κουτί που σας έρχεται είναι το κλασικό κουτί της individual με μια ένδειξη απ'εξω για το τι ακριβώς αγοράσατε. Μέσα περιλαμβανόταν εκτός από την κάρτα και δυο φωτοτυπίες που εξηγούν αναλυτικά τον τρόπο εγκατάστασης, αν και είναι κάτι εξαιρετικά απλό. Η κάρτα είναι μικρή σε μέγεθος και ποιοτικά φτιαγμένη. Αυτό που λείπει από την συσκευασία και μάλλον θα προστεθεί αργότερα, είναι κάποιο είδους “disclaimer”, διαβάστε παρακάτω γιατί. Λοιπόν παίρνουμε την καρτούλα, ξεβιδώνουμε την Α600 μας και την κουμπώνουμε πάνω στον 68000. Εδω ξεκινάνε τα πρώτα προβλήματα. Η κάρτα δεν κουμπώνει σωστά σε όλους τους 68000! Λοιπόν εγώ έκανα την πρώτη δοκιμή (προετοιμασμένος και ψιλιασμενος με αυτα που ειχα ακουσει) σε μια Α600 που είχε ήδη επάνω στον 68000 μια 4/8 ΜΒ επέκταση μνήμης. Σε αυτή την Α600 έχει δοκιμαστεί με επιτυχία εκτός της 4/8 ΜΒ επέκτασης και ένας Viper030 επιταχυντής και όλα έπαιζαν ΟΚ. Με αυτό το σκεπτικό επέλεξα αυτή την Α600 για την δοκιμή της ACA. Έλα όμως που δεν κούμπωνε καλά. Η κάρτα δεν στεκόταν σωστά, έπεφτε προς τα δεξιά λόγω βάρους, άσχετα πόσο την πίεζα για να κάτσει σταθερά. Φυσικά και δεν λειτούργησε έτσι, δείχνοντας μαύρη εικόνα και παράσιτα, δεν συνέχισα να προσπαθώ για να μην κάνω ζημιά στην κάρτα. Αρα ξεκινάω με την πρώτη διαπίστωση, ότι εάν είχα μόνο αυτή την Α600, δεν θα μπορούσα να παίξω! Πάμε λοιπόν για άλλη Α600. Επί της ευκαιρίας δοκίμασα την κάρτα σε όλες τις Α600 που έχω και βρήκα 3 διαφορετικές περιπτώσεις:

  1. Η κάρτα κουμπώνει σφικτά και σταθερά, και ξεκινάει αμέσως.
  2. Η κάρτα κουμπώνει χαλαρά και μετακινείται πανεύκολα, πέφτοντας προς τα δεξιά λόγω βάρους. Σε αυτή την περίπτωση ξεχάστε την.
  3. Η κάρτα κάθεται σχετικά καλά, αλλα με μετακίνηση της Α600, περιστρέφεται ελάχιστα γύρω από το socket του 68000. Μπορεί να ξεκινήσει, μπορεί και όχι, αλλα σίγουρα δεν είναι σταθερή στη λειτουργία της και κρασάρει. Θα πρότινα να αποφεύγεται την χρήση ακόμα και στην περίπτωση που η κάρτα μπαίνει στο socket, αλλα όχι τελεία και η Α600 ξεκινάει κανονικά,γιατί η υπερθέρμανση του socket μετά από ώρα ίσως χαλαρώνει την επαφή και οδηγεί σε κρασαρισματα μετά από κάποια ώρα.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι το πόσο καλά κουμπώνει η κάρτα ΔΕΝ εξαρτάται από την revision της μητρικής. Δηλαδή σε δυο ολόιδιες Α600 rev 1.5, στην μια έπαιζε τελεία, στην άλλη δεν κούμπωνε! Σε ολες τις φωτογραφιες μπορειτε να πατησε επανω για μεγεθυνση.

Εδω βλεπετε την καρτα απο κοντα, τοποθετημενη:

Προβολή συνημμένου 63146

Εφόσον ξεπεράσαμε τον σκόπελο της εφαρμογής και βρήκαμε μια Α600 που είναι 100% σταθερή περνάμε στη δοκιμή. Λοιπόν η κάρτα με plug'n' play δίνει +4ΜΒ fast 32bit, +1MBslow ram και τον 68ec020 στα 17,60 ΜΗΖ. H μνήμη των +5ΜΒ είναι υπεραρκετή για whdload, με δεδομένο ότι πολλά παιχνίδια παίζουν ακόμα και με 2ΜΒ συνολικής μνήμης και ελαφρύ WB. Αρα είμαστε καλυμμένοι από μνήμη. Το CPU τώρα: μπορώ να πω ότι η απόδοση του είναι εξαιρετική. Αποδίδει 3.41 MIPS (68ec020 @ 17.6 MHz) που είναι 6.18 φορές γρηγορότερη από την σκέτη Α600 και 2.68 φορές πιο γρήγορη από μια Α1200 !!! Μια χαρά για την χρήση που κάνουν το 95% των αμιγκαδων, δηλαδή gaming.

Αυτη ειναι η ταχυτητα της καρτας:

Προβολή συνημμένου 63147

Ενω αυτη ειναι η μνημη που ειναι auto-configurated

Προβολή συνημμένου 63148

Να δούμε τώρα τι θα γίνει εάν θέλουμε να πουσαρουμε λίγο τη μνήμη, τρέχοντας το ACATune utility και αλλάζοντας την startup-sequence. Αυτό φυσικά χρειάζεται κάποιες γνώσεις αμιγκα για να γίνει, όποτε μερικοί ίσως να μην το κάνουν, θεωρώντας το περιττό. Και εγώ αυτό πιστεύω, αλλα δεν μπορούσα να μην το δοκιμάσω! Έτσι με το ACA Tune η κάρτα δίνει

4 ΜΒ fast ram

1MB fast ram

512 KB slow ram

895KB slow ram

4MB fast ram

1MB slow ram

Πραγματικά ΠΟΛΥ μνήμη! Περίεργο είναι το θέμα των διευθύνσεων και της καταχώρισης της μνήμης σε διάφορα bank από 512ΚΒ έως 4ΜΒ. Ένα κομμάτι από την μνήμη μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως MAPROM για επιτάχυνση του συστήματος.Φυσικά με μνήμη κοντά στα 14ΜΒ (μαζί με τα 2ΜΒ της chip ram) υπερκαλύπτεται κάθε παιχνίδι, όσο απαιτητικό και εάν είναι. Δεν βρήκα κάποιο που να μην τρέχει, αν και δεν μπορώ να πω ότι δοκίμασα πολλά παιχνίδια.

Δειτε εδω ολοκληρη τη μνημη που μπορει να δωσει, με το ACATune

Προβολή συνημμένου 63149

Αφήνοντας την κάρτα να παίζει demo για περίπου 2 ώρες δεν έγινε τίποτα περίεργο, άρα θεωρό ότι δουλεύει 100% σταθερά. H έξτρα μνήμη δυστυχώς δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον 68000, παρά μόνο από τον 68ec020.

Τελος να πω ότι η κάρτα είναι pcmcia friendly δηλαδή βλέπει κανονικά τις κάρτες pcmcia που τοποθετούνται εξωτερικά στα αριστερά της Α600. Θεωρητικά θα βλέπει και τις κάρτες μνήμης SRAM που τοποθετούνται στην pcmcia, άρα θεωρητικά με μια τέτοια κάρτα 4ΜΒ μπορεί η Α600 να φτάσει στα 18ΜΒ μνήμης. Άσχετα που κάτι τέτοιο είναι βλακώδες, μιας και η 16μπιτ SRAM κάρτες μνήμης θα γονατίσουν την ταχύτητα του CPU και θα κάνουν την Α600 να σέρνεται.

Eδω βλεπετε μια τελεια Α600 για Whdload, με την ACA 020ec, επεκταση μνημης +1ΜΒ chip με ρολοι στο trapdoor και CF ανταπτορα με 4GB CFcard

Προβολή συνημμένου 63150

(Οι πιο προσεκτικοι και γνωστες του amiga hardware ισως παρατηρησαν την κολημενη απο το εργοστασιο πανω στη μητρικη, 37.350 ρομ. Δεν βγαινει, δεν εχει socket. Αυτη ειναι η πραγματικη Α600HD, οχι καποιες που πουλιοντουσαν πριν λιγο καιρο στην Ελλαδα με πλαστικα που εγραφαν Α600HD και μητρικη απο απλη HD).

Και ποια είναι τα δικά μου συμπεράσματα τελικά? Το πρώτο είναι ότι εάν έχεις μόνο μια Α600 είναι ρίσκο να πάρεις την ACA620ec γιατί μπορεί να μην σου παίζει! Αρα δεν μπορώ να την προτείνω σε κάποιον που θέλει να έχει μόνο μια αμιγκα για να παίζει. Γενικά δεν θα προτινα σε κάποιον να έχει σαν μοναδική αμιγκα την Α600, θα του έλεγα να προτιμήσει την Α1200 με τους περισσότερους και πιο σταθερούς επιταχυντές! Επειδή όμως η κάρτα αυτή μάλλον απευθύνεται περισσότερο σε “αμιγκοβιους” όπως εγώ, θα την προτινα διότι σίγουρα θα βρει ο αμιγκας μια Α600 που να του παίζει ΟΚ.

Το δεύτερο θέμα είναι η σταθερότητα της κάρτας και η υπερθέρμανση της που προκαλεί δυσλειτουργία. Από ότι εγώ κατάλαβα τα κρασαρισμάτα οφείλονται στην υπερθέρμανση που προκαλεί χαλαρότερες επαφές αλλα και αυτό εξαρτάται από την Α600, γιατί σε έμενα δεν παρουσιάστηκαν (ιδιαίτερα) προβλήματα. Αρα πάλι είναι θέμα τύχης.

Εαν τελικά παίξει χωρίς πρόβλημα, η κάρτα πραγματικά “φυσάει” ειδικά με το ACA tune και την πολύ μνήμη. Και παρατηρώντας τον 50 ΜΗΖ κρύσταλλο που έχει η κάρτα, σκέφτομαι ότι πιθανόν στο μέλλον να βγουν γρηγορότερες εκδόσεις, ακόμα ίσως να υπάρξει και δυνατότητα overclocking της συγκεκριμένης έκδοσης.

Μια ακόμη σκέψη ήταν αυτό που κυκλοφορεί περί του πόση μνήμης μπορεί να δει μια αμιγκα και μια CPU. Αυτό που όλοι ήξεραν είναι ο περιορισμός της αμιγκα στα 8ΜΒ. Ακόμα και οι EC επεξεργαστές έχουν τον περιορισμό στα 8ΜΒ. Μήπως δεν είναι έτσι? Η ACA έχει ec020 και βλέπει περισσότερα από 8ΜΒ, καθώς επίσης υπάρχουν κάρτες με ec030 που μπορούν να δουν μέχρι 32ΜΒ οπως ο Emaginator1230! Αρα αυτό δεν ισχύει, αυτό που κάνει την διάφορα είναι η ίδια η κάρτα.

Για το τέλος θα ήθελα να πω ότι άσχετα με τα προβλήματα, είναι αξιέπαινη η προσπάθεια να βγει ένας επιταχυντής για την Α600 στο 2012 που βρισκόμαστε. Για αυτό και μόνο πρέπει να είναι περήφανη η αμογκοκοινοτητα, μιας και η αμιγκα είναι ένα home computer που υποστηρίζεται ακόμα και σήμερα με νέο hardware. Θα έλεγα να πάρετε όλοι μια ACA για την μικρή σας Α600 και ακόμα και αν δεν παίζει μπορείτε να την στείλετε πίσω και να πάρετε ένα επιταχυντή για την Α1200 σας! Αλλα δεν είναι τόσο απίθανο τελικά να σας παίζει χωρίς κανένα πρόβλημα.

Καλή διασκέδαση σε αυτούς που θα το κάνουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aν και δεν εχω amiga (πρεπει καποτε να αποκτησω..) πρεπει να πω οτι το review ηταν ΑΨΟΓΟ σε ολους τους τομεις.Γενικα παντως η a600 μου ειναι συμπαθης λογου του compact μεγεθους της.Μπραβο mike!! :bow:
 
Ωραιος Μικέ! Το θέμα με το κούμπωμα του επιταχυντή πανω στον 68000 είναι παρόμοιο με το κούμπωμα του Indivision AGA στην Α1200. Εγώ το έλυσα τοποθετώντας λίγο αφρολέξ πανω από την καρτα και όπως πατάει απο πανω το πληκτρολόγιο, κρατά σταθερή την κάρτα. Ειναι μια μπακαλίστικη λύση μεν, αλλα αποδίδει. Από το τίποτα. Αν ο 68000 της Α600 ηταν ενα σε κλασσικό DIP socket (όπως αυτο) θα κούμπωνε άριστα.
 
Πληρεστατη παρουσιαση Mike!
 
Φοβερός!!!

Έχεις 2ΜΒ chip ή στα δίνει από εκεί;

Έχω την κάρτα και μου δίνει 10.5 fast 1ΜΒ chip.

SysInfo_MIPS.jpg
 
2MB chip = 1MB μαμμα + 1MB expansion στο slot
 
portarinos78 είπε:
2MB chip = 1MB μαμμα + 1MB expansion στο slot
Ναι σωστά. Στο help δε βγάζει να διαλέξω, μόνο αν το τρέξω σε 1200. Μάλλον δεν το βγάζει λόγο απουσίας της έξτρα ραμ αλλά και πάλι σαν command έπρεπε να την έχει όπως τη burst αν και δεν δουλεύει :-/
 
Πίσω
Μπλουζα