ACER: Ο αργός θάνατος ενός Celeron..

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
62
Σημερα ειχα το Acerακι (Aspire 1600, Celeron 2.4) να δουλευει κανοντας browsing το GRM/B2R, μεχρι που ξαφνικα κολησε το συμπαν. Ε ενταξει, ακολουθησε το κλασσικο σιχτιρισμα για τα XP, και σιγουρος σιγουρος πατησα Ctrl, Alt Del για να τερματισω τις λειτουργιες που κολησαν. Ναι καλα.. τιποτα δεν κινιοταν ουτε καν το Mouse. Εκει επιστρατευτηκε το κλασσικο πατημα του power on μεχρι να κλεισει. Simply impossible. Το εκανα και δευτερη φορα μηπως και δεν το πατησα καλα. Παλι τα ιδια. Εκει αναβιωσαν οι μνημες του spectrum και επεσε ενα τραβηγμα στην πριζα. Και πηγα παλι να το αναψω.

Power on, κανενας θορυβος απο το συνηθες στροβιλισμα του ανεμιστηρα, κανενα κρικελισμα απο το hard drive, και η μονη ενδειξη που ειχα ηταν το αναβοσβυμα της μπαταριας. Ποια μπαταρια ρε Acerακο? Εχεις να την δεις απο τοτε που την συσκευασαν στο κουτι που σε πακεταραν (ποτε δεν την χρησιμοποιησα - παντα με καλωδιο το λειτουργω). Εκει αρχισαν να με ζωνουν τα φιδια.

- Ελεγχος με πολυμετρο στο τροφοδοτικο. Ολα ενταξει με το ρευμα.

- Εισαγωγη boot CD απο τα recovery που ηρθαν μαζι του. Τα ιδια.

- Πρωτα εφυγε το DVDRW απο τα κλιπς του και ξαναδοκιμασα. Τα ιδια.

- Εβαλα δισκεττα με ms-dos startup. Τα ιδια.

- Ξεκουμπωμα στις μνημες, ανακατεμα, και παλι πισω. Τα ιδια

- Ξηλωμα ενος controller και βγαλσιμο στην μπαταριουλα για το ρολοι. Τα ιδια.

- Ξεβιδωμα του HD (Hitatchi) και αλαγη με ενα αλλο μικροτερο που εχω σαν backup. Τα ιδια.

Σε αυτο το σημειο δεν χρειαστηκα και αλλη διευκρινηση για το τι παιζεται.

Ξηλωμα το πλαστικο με το Power on/καλυμα πληκτρολογιου, βγαλσιμο πληκτρολογιου, βγαλσιμο ανεμιστηρα, βγαλσιμο επεξεργαστη. Τιποτα δεν φαινοταν και δεν ηταν καν ζεστος.

Σημειωτεον οτι δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε θερμοαγωγιμη παστα οποτε φερω μεγιστη ευθυνη για την κατασταση του. Ειχε ενα playdoh απο το εργοστασιο επανω αλλα το καθαρισα γιατι τον ειχα παλιοτερα ανοικτο κανενα μηνα και μαζεψε τα παντα επανω του. Απο τοτε, μεταλλο σε μεταλλο ειναι (και πανε και 3 χρονια απο τοτε).

Το ξαναεδεσα, και παλι τα ιδια. Εφαγε ενα μικρο ταρακουνημα, παλι εβαλα μετα το αρχικο HD μεσα, και power on, power on, power on, καποια στιγμη πηρε εμπρος. Desktop, internet, videos, music και ολα καλα, αλλα δεν με πειθει πλεον. Εγινε βιαστικοτατο backup απο ολα σε DVD's, οποτε οτι και αν κανει πλεον, ειμαι καλυμμενος.

aceropen.jpg


Απο το backing up εν ωρα ανοικτης επεμβασης!

Τωρα το εχω καπου 4 ωρες και δεν βγαζει προβλημα, και εγινε και defrag στα partitions καλου κακου, και σταλθηκαν στον software-παραδεισο οτι θεωρησα περιττο και τρωει πορους, αλλα εχω πλεον πειστει οτι ο Celeron, αργοπεθαινει. Μου φαινεται θα βρω να βαλω κανενα παλιο P4 η Celeron με mpga 478.

Μετα απο σχεδον 5 χρονια συνεχους παιξιματος με απειρα ξενυχτια (δημιουργια divx, πολυ πριν του βαλω το DVDRW), και απροβληματιστης και υποδειγματικης λειτουργιας, δεν εχω να του ζητησω και πολλα περισσοτερα πλεον. Θα συνεχισω να το δουλευω μεχρι τελικης πτωσεως, οποτε και θα γυαλιστει και θα μπει ειτε σε περιοπτο σημειο στην βιβλιοθηκη, ειτε θα γινει κανενα mod στο case του Acer (εχω κουφιο το 1/4 του, εφοσον δεν χρησιμοποιω μπαταρια) και θα βαλω κανενα κομματακι plexiglass διπλα απο το mouse control να υπαρχει εκει o Cel σε display!

Και η ενημερωση που σας ριχνω και τα λεγομενα ειναι υπο την λειτουργια του!

Αντε να δω ποσο θα αντεξει ακομα..

Προβολή συνημμένου 57760
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να βάλεις artic silver και να το ξαναδέσεις. Φυσικά πρώτα τσέκαρε ανεμιστήρες και καθάρισε όλη τη μπιχλα που έχει μαζευτεί εκεί.

Πάντως, για να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους, 5 χρόνια είναι πολλά για συνεχόμενη λειτουργία σε ένα lappy. Φυσικά ένα laptop χαλάει περισσότερο από το βάλτο - βγάλτο - κουβάλατο, ρίξε καφέ πάνω του, κοπάνα το, ρίχτο κάτω, άστο στον ήλιο και τα λοιπά, παρά με συνεχή λειτουργία σε ένα σημείο.

Όσον αφορά τα Acer τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα. Άλλοι τα αγαπούν και άλλοι τα μισούν. Όπως και τα φτηνά Amilo για παράδειγμα. Σαν κι αυτό που έχω και είναι στο δεύτερο χρόνο ζωής του και έχει εργαστεί άπειρες ώρες. Αλλά σε συνθήκες απόλυτης καθαριότητας και υπερβολικά λεπτομερούς συντήρησης.

Μέσα σε δυό μήνες σκέφτομαι να αγοράσω ένα φτηνό laptop που θα αντικαταστήσει το server μου για κατεβαστήρι και emulation machine. Διστάζω να πάρω Acer αν και η επέκταση εγγύησης στα 3 έτη κοστίζει κάπου 110 ευρώ, για να δούμε........
 
Σήμερα τέλεψε και το δικό μου Acer! Λες και εχει πέσει επιδημία και χαλάνε όλα μαζί. Δυστυχώς ενώ ο υπολογιστής λειτουργεί κανονικά δείχνει space invaders.



το ίδιο και οταν συνδέω στην VGA του ενα μόνιτορ CRT



Πρέπει να χάλασε κάτι στην κάρτα γραφικών ATI 9000 radeon mobile μάλλον... Μπορεί κανείς να βοηθήσει ή ξέρει πως να φτάσει μέχρι αυτήν; Το πληκτρολόγιο πως βγένει phil??

Το δικό μου είναι το Acer Aspire 1603LC
 
Το πληκτρολογιο απο τα 1600αρια, βγαινει ευκολα ΑΑ+. Κανε flat την οθονη σου προς τα πισω, και παρε ενα ψιλο flat (oxι Philips) κατσαβιδακι. Πανω απο το power button και απο το σημα που λεει Aspire 1600, ολο αυτο το καλυμα βγαινει αν βαλεις το κατσαβιδι στις ακρες απο το πλαστικο αυτο, εκει που ειναι οι κλειδωσεις του πλαισιου της οθονης, και το σηκωσεις και απο τις δυο πλευρες.

ac.jpg


Κανε το ιδιο και απο την αλλη πλευρα και θα σου μεινει το πλαστικο περιβλυμα στο χερι! (Μην το τραβηξεις πολυ γιατι εχει το καλωδιο απο το power button!)

Μετα με ενα philips κατσαβιδι ξεβιδωσε τις τρεις βιδες του πληκτρολογιου (στην φωτο ειναι η μεσαια και διακρινεται και η δεξια, αλλα στο ιδιο σημειο απεναντι ειναι και η αλλη).

ac2.jpg


Μετα τραβηξε το keyboard ελαφρα προς τα πισω και μετα προσπαθησε να το σηκωσεις απο την μεση (γιατι πιανει αριστερα και δεξια με κλιπς). Το keyboard σηκωνει αρκετη βαρβαροτητα ως προς την ελαστικοτητα του, οποτε μην σε ανυσηχησει αν νομιζεις οτι θα διπλωσει.

Απο εκει και περα ολα ειναι στην διαθεση σου. Το δικο μου Acer, μετα απο τα παρατραγουδα που μου εκανε, λειτουργει 3 μερες τωρα συνεχως αναμενος σαν να μην τρεχει τιποτα. Δεν εβαλα θερμοαγωγιμη παστα, αλλα εβαλα ενα καλο layer απο αλουμινοχαρτο (!). Μια χαρα δουλευει.. Αλεξισφαιρο!

Μας τα ματιασανε AA+, που τους λεμε οτι δεν παθαινουν τιποτα! Την περιπτωση σου την ξαναειδα σε ενα 1300αρι Acer. Κοιταξε μηπως ξεκουμπωθηκε το chipset (συνηθως ειναι ενα κουτακι προς το κεντρο και πισω, κοντα στην εξοδο VGA και TVout. Πατησε το ελαφρα προς τα κατω και δοκιμασε το. Αν δεις οτι κανει τα ιδια, ξεκουμπωσε το, και κοιταξε μηπως μπηκε κανενα σκουπιδι μεσα απο καμια σχισμη (αν και λιγο δυσκολο γιατι ο ανεμιστηρας τραβαει μονο απο το εσωτερικο απο το πανω και κατω μερος του, αλλα ποτε δεν ξερεις).

ac2.jpg

ac.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγείες και τις φωτογραφίες που βοηθούν τα μέγιστα. Εχω ήδη βγάλει όλα τα εύκολα (Μπαταρία, DVD/CD, μνήμες και HD) και ξεβίδωσα όλες τις βίδες από κάτω αλλά στα ενδότερα δεν έφτασα γιατί δεν έλεγε να ανοίξει στα δυο. Οπότε τώρα πάω να χειρουργήσω από πάνω μπας και.... Τα αποτελέσματα θα τα ποστάρω οταν τελειώσω με το εγχείρημα.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ!
 
Anytime φιλε μου.. To δικο μου ειναι το 1605DLC αλλα ολα τα 1600 μοιραζονται την ιδια motherboard οποτε εχουν την ιδια σειρα στα κομματια τους. Αυτο θα σε βοηθησει αν τελικα τα εδωσε το chipset, καθως μπορεις να βαλεις αλλο απο 1600, 1602, 1603, 1604, 1605 και οτι αλλα variations εχει η σειρα 1600. Ολα ειναι Lego. Αν και το απευχομαι, καλο ειναι να ξερεις οτι δεν θα κοιταξεις αμεσως τον καδο των σκουπιδιων αν διαπιστωθουν τα χειροτερα.

Την πρωτη φορα που πηγα να τον λυσω ξεκινησα απο κατω και εγω! Αλλα ολα βγαινουν απο το πανω μερος οταν ανοιξεις την κονσερβα.. ουπς.. keyboard ηθελα να πω! :)

Καλου κακου βγαλε και τον ανεμιστηρα με τις 4 βιδες/springs που εχει και καθαρισε και την περιοχη γυρω απο τον επεξεργαστη.

Και βαλε τα ολα επανω παλι (της απο κατω πλευρας) για να κανεις εγχειρηση ανοικτης καρδιας! Θα γλυτωσεις πολυ χρονο ετσι.
 
εφτασα μέχρι εδώ αλλά τώρα δεν ξέρω τι να κάνω , φυσιξα ανεμιστήρα, αλλά δεν ξέρω αν βγένει το chipset , φένεται κάπως περίεργα με κάτι κόκκινο σαν πάστα από κάτω, και δεν έχει το μοχλό που έχουν οι CPU.

[image deadlink]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν το chip της κάρτας γραφικών ΔΕΝ βγαίνει, μην το επιχειρήσεις. Η κόκκινη βάση είναι από την κατασκευάστρια ΑΤΙ και είναι κόκκινη γιατί είναι ΑΤΙ!

Από ότι είδα, το ολοκληρωμένο γραφικών τα τίναξε. Κοίταξέ το με μεγενθυτικό φακό, είναι πιθανότατο να δεις ράγισμα. Οι 9000 Radeon mobile το πάθαιναν πολύ συχνά ειδικά μετά από 4 χρόνια.

Αν δεν είναι ραγισμένο, κοίταξε να τοποθετήσεις πάλι την ψήκτρα του με θερμοαγώγιμη πάστα. Αν και δεν το βλέπω να σώζεται.

Κανόνας σε φορητά μηχανήματα. Έχουμε ένα desktop για παιχνίδια και ένα laptop για όλα τα άλλα. Χωρίς ξεχωριστά chips γραφικών που βγάζουν τρομερά ποσά θερμοτητας, και μπορεί να πάθουν ζημιά μετά από καιρό. Τα ενσωματωμένα chip γραφικών στο chipset είναι η απόλυτη λύση, αλλά ξεχνάς τα παιχνίδια που ούτως ή άλλως θα πρέπει να είσαι εξαιρετικά κολλημένος για να τα παίζεις σε φορητό, μια και μια 8600 GT θα την πληρώσεις χρυσάφι και πάλι δεν θα κάνεις καλά τη δουλειά σου.

Τα νέα ACER έχουν επέκταση εγγύησης σε 3 χρόνια με accidental damage coverage. Πολύ καλό deal ειδικά για 110 ευρώ περίπου.

Περιμένω νέα από τα μηχανάκια σας.

Phil συμβουλή είναι να αφαιρέσεις αμέσως το αλουμινόχαρτο, μπορεί να βραχυκυκλώσεις τα πάντα. Βάλε θερμοαγώγιμη πάστα, δεν κοστίσει τόσο πολύ πια. Με τα φορητά σε μένα ισχύει ακριβώς το αντίθετο από ότι με τα "σταθερά" μηχανάκια. Όσο μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου τα κρατάς σε λειτουργία. Θα φτιάξω, Θεού θέλοντος, ένα αναλυτικό οδηγό με tips για top notch συντήρηση φορητού μηχανήματος από έναν απλό χρήστη.

PS. Πόσταρε φωτό από την ψήκτρα της κάρτας γραφικών αν δεν σου κάνει κόπο, ειδικά από το κάτω μέρος της.......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AA+: πρεπει να εχεις αλλο revision της Motherboard, καθως σε εμενα το chipset ειναι κουμπωτο (και δεν ειδα ξανα σαν το δικο σου, αν και η υπολοιπη μητρικη δειχνει ιδια). Ο Pooky εχει δικιο, μην το πειραξεις καθολου! Αν θελεις πιεσε το λιγο μηπως και κανει καμια διαφορα ως προς τα παρασιτα, αλλα το rev που εχεις, παει πακετο μαζι με την πλακετα του chipset. Επεσες στην περιπτωση που λενε..

Pooky: εχεις δικιο απλα βαρεθηκα να παρω την παστα, και το εβαλα ετσι για να εχει κατι ενδιαμεσα! χε,χε .. παντως να σου πω οτι δεν παρουσιασε παλι τιποτα απο τα χαζα που εκανε μερες πριν. Αν και ειμαι ηδη στα σχεδια για εναν νεο Acer, και να εχω αυτον για ψιλοδουλειες.

Κανονικο PC εφοσον δεν παιζω PC παιχνιδια μου ειναι σχεδον αχρηστο. Αλλα σωστη σκεψη ως προς το μεγεθος χρησης laptop/κανονικου PC. Και μιας και Acer αναφερουμε και Acer δεν βλεπουμε:

acer2.jpg


acer.jpg


acer2.jpg

acer.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν δείχνει να έχει πάθει εξωτερική ζημιά

[image deadlink]

Οσο για ψύκτρα το μόνο που έχει είναι ενα μέταλλο που το μοιράζεται με το chipset της Sis.. περίεργο αν και δεν ξέρω τι γίνετε από κάτω και δεν μπορώ να φτάσω γιατί είναι οι μνήμες απο κάτω..!

[image deadlink]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικό το laptopάκι σου! Καλοσυντηρημένο και retro γραμμή!
 
Pooky: και ειναι και ασυντηρητο μεχρι αηδιας. Θα βγαλω καμια καλυτερη φωτο οταν πεσει κανενα καθαρισμα! Εχει και την διαφορα στο drive bay απο οταν αλαχθηκε το CDRW με DVDRW αλλα και παλι ενταξει δειχνει. Ειδικα οταν το παιρνω εξω καμια φορα, αναρωτιουνται τι Apple ειναι!! (flyakiteosx rules!)

AA+: Πριν το καταδικασουμε το μηχανημα, κανε ενα Boot και μπες στο startup menu. Και εκει σου βγαζει τα matrix effects? Bαλε δισκεττα και μπες και στο dos. Εχεις κανενα bootable cd me τιποτα Mepis, η αλλη διανομη linux που τρεχει απο CD?

Ξερω εγω? Αρχισε να απομονωνεις περιπτωσεις.

Αν ζσε αυτα ειναι ενταξει, μηπως παθαν καμια στραβη οι drivers? Ξερω ακουγεται τραβηγμενο, αλλα δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις.
 
Παντού παίζει Space Invaders από το πρώτο δευτερόλεπτο που δείχνει την αρχική εικόνα και στο BIOS τα ίδια και στο DOS
 
Άστο δεν φτιάχνεται. Καθάρισέ το καλά, βάλτο στην άκρη και να είσαι χαρούμενος που σου πρόσφερε 5 χρόνια συνεχούς υπηρεσίας. Προς Θεού μην το πετάξεις, είναι προδοσία.......
 
Sorry to hear that buddie.. μαλλον ηρθε η ωρα του.. εφοσον σου δουλευει ακομα, αρχισε τα backup και συναφη.. και εγω μετα απο 5 χρονια (τι 5, εχει δουλεψει για 10 και βαλε με την χρηση που του εκανα!), θα το ελαφρυνω κατα πολυ, αγοραζοντας ενα νεο Acer. Εμεινα τοσο ευχαριστημενος και τραβηξε τα πανδεινα απο video-μετατροπες ακομα και με τον ταπεινο του Celeron. Απο ποιοτητα κατασκευης, ακουσα ηδη τα compliments του Pooky, και η αληθεια ειναι οτι δεν ασχολουμαι με την καθαριοτητα του οσο συχνα απαιτειται.

Σαν τελευταια λυση, ρε συ ΑΑ+, κοιταξε μηπως το TV-out σου δουλευει και δειχνει κανονικα? Ριξε και εκει μια ματια μηπως και σωνεται τιποτα (αν και ειναι γενικο το κακο απο οσο μου λες)..
 
Στο χρόνο ζωής ενός μηχανήματος να γνωρίζετε ότι αυτός κυμαίνεται περί τα 3 χρόνια αν του κάνεις την προβλεπόμενη χρήση. Φυσικά χρυσός κανόνας εδώ είναι ο ακόλουθος:

Κοιτάζουμε πόσα χρόνια εγγύηση δίνει by default η εταιρεία κατασκευής και ΑΝ διατίθεται για το μηχάνημα μας η έξτρα εγγύηση των τριών ετών με έξτρα πληρωμή. Για το δικό μου Amilo L7320 υπήρχε ένας χρόνος εγγύηση και ΔΕΝ διατίθεντο η έξτρα εγγύηση των τριών ετών, ακόμα και όταν τη ζήτησα και ήμουν διατεθιμένος να την πληρώσω. Μετά από 1,5 χρόνια λειτουργίας του μηχανήματος, είμαι ο μόνος από τα 4 άτομα που ξέρω ότι το αγόρασαν τότε που συνεχίζω να το λειτουργώ.

Όταν το πήρα το Σεπτέμβριο του 2006 ήταν a steal for it's money! Μόνο 500 ευρώ τότε και μάλιστα με χαρακτηριστικά που δεν δικαιολογούσαν την τιμή του. Φυσικά η ποιότητα κατασκευής είναι το λιγότερο μέτρια και διακαιολογώ τους τρεις γνωστούς μου που τα έβγαλαν off μόλις έληξε η εγγύηση.

Εγώ είμαι λόξας με το μηχάνημα, το λειτουργώ αρκετές ώρες τη μέρα (10+ ) αλλά πάνω σε cooler βάση, με εξωτερικό USB φωτιζόμενο πληκτρολόγιο, με εξωτερικό DVD-R και όλα τα ανεβοκατεβάσματα δεν τα κάνει ο εσωτερικός του δίσκος αλλά ο εξωτερικός. Δεν το μετακινώ συχνά και όπου πάει μπαίνει σε τσαντούλα.

Φυσικά κάθε 400 ώρες λειτουργίας (από το mileage counter του [edit]) το ανοίγω και καθαρίζω επιμελώς το εσωτερικό του, το οποίο δεν πιάνει και τίποτε μπίχλα μια και έχει μόνο ένα μικρό ανεμιστηράκι για επεξεργαστή μόνο και απλή ενσωματωμένη κάρτα γραφικών.

Μετά από 1,5 χρόνια και με χιλιάδες ώρες στην πλάτη του, δεν έχει πάνω του τη παραμικρή γρατζουνιά, τον παραμικρό κόκο σκόνης. Όταν σβήνει δεν ανεβοκατεβάζω την οθόνη μια και το συγκεκριμένο φτηνό μοντέλο έχει πρόβλημα αφού ραζίζουν οι μεντεσέδες, αλλά το καλύπτω με ιδιοκατασκευή - κάλυμα.

Τώρα γιατί το πήρα; Για οικονομία στο ρεύμα μια και με τα γομάρια που δούλευα τον πρώτο χρόνο που έβαλα DSL βγήκα πολύ εκτός στον λογαριασμό. Τα λεφτά του τα έβγαλε και με το παραπάνω μόνο και μόνο από αυτό. Επίσης για να πάψει να χαλάει τον κόσμο από το θόρυβο των ανεμιστήρων μια και στο gaming rig μου έχω βάλει ακόμα και ανεμιστήρα διαμέτρου 25 εκατοστών και γίνεται της πόπης όταν ανάβει.

Το άλλο laptop μου ένα Dell XPS 1330 λειτουργεί πιό hot από ότι το απλό και ταπεινό Amilo και βρίσκεται στο βαλιτσάκι του για καθημερινή μετακίνηση. Η διαφορά στην ποιότητα κατασκευής είναι σαν να συγκρίνεις Lada με Jaguar. Δεν το φοβάμαι.

Επόμενη στάση Dell Latitude 830......... Που θα αντικαταστήσει το Amilo εντός των επόμενων μηνών. Το Amilo αν όλα πάνε καλά θα παίξει το ρόλο εφεδρικού μηχανήματος από εκεί και έπειτα. Αν και με τα desktops δεν μου καίγεται καρφί, τα φορητά τα θεωρώ φιλαράκια. :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν οι υπολογιστές δεν παύουν ποτέ να με εκπλήσουν και φυσικά όλο και περισσότερο αισθάνομαι το ρυτό "Αστρα και όραμα για υπολογιστές" πραγματικότητα. Και ενώ τον είχα κάνει βίδες και φτερά πάνω κάτω, τον καθάρισα με το ειδικό blower και βγήκαν κάτι καλά μπαλάκια από χνούδι είπα να δοκιμάσω και το TV-OUT. Αφού παιδεύτηκα αρκετά μέχρι να βρώ που πρέπει να κάνω click αφού είχα ελάχιστα pixel για να καταλάβω τι βλέπω, διαπίστωσα ότι και στο S-Video είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Τα ξαναβάζω όλα στην θέση τους μπαταρίες, μνήμες πληκτρολόγια τα πάντα και λέω να δοκιμάσω το remote desktop μπας και καταφέρω να πάρω ορισμένα πράγματα απο το δίσκο. Με το που βάζω λοιπόν την ασύρματη κάρτα PCMCIA που έχω, TADAAA το ACER αναστήθηκε και έδειχνε κανονικότατα.

Τώρα πείτε μου εσείς πως μια θύρα PCMCIA μπόρεσε και "ξεμπλόκαρε" την κάρτα γραφικών ;;; Ετσι ξαφνικά όπως παρουσίασε το πρόβλημα έτσι ξαφνικά έφτιαξε. Δεν ξέρω τι να πιστέψω για την ACER πάντως εμένα έστειλε μια φορά την ψυχή μου στην κούλουρη και ξανά πίσω.

Τουλάχιστον έμαθα να τον λύνω και να τον δένω...Εμπρός λοιπόν για την νέα 5ετία! για να δω το αστρα και όραμα, θα την βγάλει άραγε; :)
 
Freakin amazing AA+!

Λοιπον, κοιταξε που ειχαμε παρομοιες καταστασεις και "αναστασεις" στα Acer μας! Εμενα ο Celeron με ταρακουνησε τις τελευταιες μερες και πλεον δουλευει οπως πριν ,ισα ισα που μου εκανε ηλεκτροσοκ με τα τερτιπια του!

Αυριο θα φαει και κρεμουλα (!) σε μορφη παστας και απο εκει και περα οσο αντεξει! Χαρηκα που το μηχανημα σου επανηλθε κανονικα! Οπως ειπες ηταν και μια καλη ευκαιρια για εσωτερικο καθαρισμα, και χαρηκα που μπορεσα να σε βαλω στο εσωτερικο του 1600 (οπως ειδες ειναι πολυ ευκολο).

Κρατα μας ενημερους για την υγεια του, και απεφευγε τα αποτομα ταρακουνηματα του laptop. Acer's never die! Αυτο μου θυμιζει και την διαφημιση της duracel! Εκει που ολα τα αλλα laptop απεβιωνουν, τα Acer αναφωνουν "so long suckers!" και συνεχιζουν.. συνεχιζουν.. συνεχιζουν.. χε,χε :)
 
ΑΑ+ (αν και σε καμια περιπτωση δεν ειμαι Hardware Guru -οπως εχουν χρισει καποιοι το Pooky )

αλλα μια και εισαι σε deadend

παιρνω το θαρρος να κανω ρωτησω:

Εκτος απο αυτο που ανεφερε ο phil_vr την δοκιμη με συνδεση σε εξωτερικη οθονη ,

αν εχεις δοκιμασει να underclockαρεις-υποχρονισεις(κατεβασεις την συχνοτητα πυρηνα & μνημων της Radeon 9000 με AtiTool ή http://downloads.guru3d.com/download.php?det=163 (ή και το Rage3dTweak και να δεις αν υπαρχει διαφορετικη συμπεριφορα - θα ειχε ενδιαφερον μαλιστα με το ΑTiTool αν υπαρχουν Artifacts στο Τεστ window με τον κυβο - ....
 
Η μεγαλύτερη φρίκη ήταν το πληκτρολόγιο γιατί το έβγαλα από την ταινία του και αυτές σπάνε εύκολα! Ευτυχώς μετά από λίγο παίδεμα μπήκε πάλι στην θέση της χωρίς να πάθει ζημιά. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το ένα ανεμηστηράκι στο κέντρο για 3 chip. Δεν είχα ξανανοίξει laptop και μου φάνηκε αστείο πάντα νόμιζα από το θόρυβο ότι ήταν 2 lol. Με το καθάρισμα φυσικά δουλεύει λιγότερο και ποιο χαμηλά.

Long live aspire 1600 ! lol :D
 
Πίσω
Μπλουζα