Achievement unlocked: 360 slim destroyed!

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
205
Λοιπόν είπα να το ποστάρω, μια και δεν ξέρω άλλον να τα κατάφερε: :(

Στις 24 του παρόντος μηνός το 360 slim μου παρέδωσε τελικά το πνεύμα. Ενώ είχα κάνει φιλότιμες προσπάθειες να κάψω το Jasper μου τελικά κατάφερα το κατόρθωτο με το slim.

Συγκεκεριμένα: Το DVD-ROM του παρέδωσε κανονικά το πνεύμα μια και δεν αναγνώριζε όποιο δίσκο και να του έβαζα. Μια και δεν είχε εγγύηση το έδωσα σε φίλο που ασχολείται με "πειράγματα" και το αποτέλεσμα ήταν το λέιζερ να έχει βγει off κανονικά. Να σημειώσω ότι όλα τα games μου είναι πρωτότυπα, το είχα ανοίξει και το είχα καθαρίσει από σκόνες και τα λοιπά και η συσκευή λειτουργούσε πάνω σε επαγγελματικό σταθεροποιητή τάσης (με servo motor) και σε UPS.

Στην ενεργό δράση επανήλθε το jasper μου και θα παραμείνει μια και δεν έχω καμία διάθεση να περνάω πάλι τα παιχνίδια και τα saves μου, ενώ όταν επισκευαστεί το slim θα πάει κουτί.

Εδώ λοιπόν μια ερώτηση κρίσης: Αν αλλαχθεί το DVD-ROM με καινούργιο που τυγχάνει να έχω ήδη στη κατοχή μου, υπάρχει πρόβλημα με το live; Το κλειδί το έχω και ο τεχνικός μου είπε πως όλα θα είναι καλά, αλλά θα ήθελα και τη δική σας γνώμη, όσων τυχόν γνωρίζουν. :)
 
Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς. Το μόνο που ξέρω είναι... γιατί παίζεις από το DVD? Install και πάλι install. Βάλε έναν σκληρό, ένα flashάκι, δεν ξέρω, ποτέ μην παίζεις από το DVD σε σαράβαλο της Microsoft. Και δεν ζορίζεται το drive (μόνο για security checks θα στροφάρει) και κάνει λιγότερο θόρυβο το μηχάνημα και ζεσταίνεται λιγότερο.

Εγώ έτσι κάνω με το Falcon και δεν είχα ποτέ προβλήματα (χτύπα ξύλο).
 
Ingema το ξέρω, από το δίσκο παίζω. Απλά το Skyrim το έπαιξα από το DVD μια και ήθελα να αποφύγω το γνωστό bug. OK δεν κράζω το slim με τίποτε, 500 κάτι ώρες στρόφαρε το DVD μάλλον ξεπέρασα κάθε όριο.

Στο slim δεν κάνει θόρυβο, οπότε δεν ήταν ενοχλητικό, αντίθετα το Jasper μου (και γενικά τα phat) κάνει σαν lear jet. Μάλλον θα το "σπρώξω" για ανταλλακτικά και θα πάρω το white slim που βγαίνει σε λίγο καιρό. Μου τη σπάει η επανεγκατάσταση των παιχνιδιών. Αυτό μόνο.

Κοιτάζω το phat και μου φαίνεται παλαιολιθικής κοπής. Τι σου είναι η συνήθεια τελικά.....
 
Κατα την γνώμη μου κράτα το Jasper και παίζε εκεί. Τεχνικά είναι όπως θα έπρεπε να είναι η κονσόλα εξαρχής. Λογικά θα σου κρατήσει πολύ καιρό ακόμα. Ισως να είναι και πιο "γερό" από το slim μιας και το slim είναι επανασχεδιασμένο και δεν ξέρω αν χρησιμοποίησαν κάτι από αυτά που μάθανε, από τα παθήματα των πρώτων phat. Συνήθως νέος σχεδιασμός = νέα προβλήματα. Ειδικά αν μιλάμε για Microsoft εξάλλου. Αν ήταν Nintendo δεν θα το συζητούσαμε καν.

Εγώ αν είχα Jasper θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο, τώρα το falcon το προσέχω σαν βρέφος για να μην μου πεθάνει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστό και αυτό. Να διευκρινήσω ότι μόνο το DVD της κονσόλας κάνει θόρυβο, η κονσόλα ελάχιστα ακούγεται.

Καλά εννοείται κρατάω το Jasper για κύριο μηχάνημα. Δεν ξανακάνω εγκατάσταση παιχνιδιών με τίποτε σε άλλη κονσόλα, μου έφαγε δυο μέρες να περάσω τα πάντα όπως τα είχα στο νέο δίσκο.
 
Ε όχι και achievement να χαλάσει DVD απο κονσόλα :p . Λογικά το κλειδί θα βρίσκεται στην πλακέτα και όχι στο μηχανισμό του οπτικού δίσκου οπότε θα είσαι μια χαρά.
 
Δυστυχώς chris δεν μπορείς να βάλεις όποιο ανταλλακτικό θες έτσι απλά πάνω. Θα επικοινωνήσω το βράδυ με το φίλο που το έχει αναλάβει (είναι γκουρού στο χώρο και κάνει παπάδες) και θα μου πει τι έγινε.

Ελπίζω να επισκευαστεί γιατί, όσο και αν λοιώνω τα μηχανάκια, τα αγαπώ σε βαθμό ψυχοπάθειας, τα διατηρώ σε mint κατάσταση, άσε που είναι και δώρο από τη σύζυγο και θα της κακοφανεί αν πάει αδιάβαστο. Slim έχω και άλλο το γυαλιστερό, αλλά είναι δώρο από τους γονείς μου και επουδενί δεν θα το βάλω σε λειτουργία. Ελπίζω να έχω καλά νέα. Θα χαλαστώ άσχημα αν μου βγει off.
 
-----UPDATE------

Λοιπόν το παρέλαβα πριν λίγο, επισκευασμένο και ετοιμοπόλεμο. Μάλιστα ο γνωστός μου άλλαξε και το faceplate μια και είχα κατά λάθος κάνει μια γρατζουνιά στο υπάρχον. Αλλάχθηκε το DVD-RΟΜ με καινούργιο (προτιμήθηκε ίδιο με αυτό που είχε και του έδωσα αυτό που είχα εγώ σαν ανταλλακτικό) και μάλιστα τοποθετήθηκε ο 120άρης δίσκος που είχα από το phat σε κουτάκι για να μην είναι χύμα. Μπορώ να πω ότι νοιώθω εξαιρετικά χαρούμενος, κάθε μηχάνημα, είτε κονσόλα, είτε υπολογιστής, έχει για μένα ξεχωριστή αξία και το θεωρώ πολύ δύσκολα αντικαταστίσιμο.

Κόστισε 30 ευρώ όλα μαζί, δεν έχω κανένα παράπονο!!! Δοκίμασα το μηχάνημα στο live ένα δύωρο με το δεύτερο λογαριασμό που έχω (για κάτι τέτοιες καταστάσεις βασικά) και πήγε ρολόι. Το DVD που μπήκε είναι αφλασάριστο, άλλωστε δεν με ενδιαφέρουν αντιγραφές πια.

Το μηχάνημα το μάζεψα και το πακέταρα στο κουτάκι του γιατί είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να περάσω όλα τα παιχνίδια ξανά από το δίσκο του phat. Θα επανέλθω αν δεν βαρεθώ με φωτό τη μόντα στο phat όπου έχω τοποθετήσει έναν 320άρη ολόφρεσκο δίσκο τον οποίο κοντεύω να τιγκάρω από παιχνίδια, αν φυσικά ενδιαφέρει κάποιον η όλη διαδικασία.

Thanks 2 all.
 
Πίσω
Μπλουζα