Acorn A3010

helius

RetroN00b
Joined
27 Φεβ 2008
Μηνύματα
8
Αντιδράσεις
0
Καλησπερα, τελευταια επεσε στα χερια μου ενα acorn archimedes A3010.

Φοβερο "μηχανακι" και ειναι και στην εντελεια με τα χαρτια, τα manual tou και παιχνιδακια.

Λοιπον, εxω το εξης προβλημα, το συνδεω στην οθονη μου μεσω vga και το λειτουγικο εμφανιζεται κανονικα, οταν ομως παω να τρεξω καποιο απο τα παιχνιδια η οθονη βγαζει μηνυμα "out of range".

Tα παιχνιδια τρεχουν κανονικα αφου το δοκιμασα στην τηλεοραση μεσω του aerial καλωδιου.

Υποθετω οτι η οθονη που χρησιμοποιω, η οποια ειναι αρκετα συγχρονη δεν μπορει να αποδοσει τις αναλυσεις του αρχιμηδη.

Εχει κανεις εμπειρια γυρω απο το συγκεκριμενο θεμα?
 
Προφανώς η οθόνη δε μπορεί να σηκώσει την ανάλυση που υποστηρίζει το παιχνίδι. Τί οθόνη είναι; Μηπως TFT; Το out of range σημαίνει ότι το refresh rate που σηκώνεται εκείνη τη στιγμή, δεν υποστηρίζεται. Σίγουρα θα αποδώσει με μια απλή και της πλάκας CRT οθόνη....
 
Ειναι μια NEC lcd 19" accusync σχετικα καινουρια

Το εψαξα λιγο στο google mallon σχετιζεται με τα Hz, με αλλα λογια θελει monitor της εποχης του.

Κριμα γιατι φαινεται τοσο ωραιο...

Θα κοιταξω μηπως βρω κανενα monitor αλλιως θα το δωσω.
 
Οχι δε θα παίξει. Θες σίγουρα οθόνη CRT... Πήγαινε στις αγγελίες και ζήτα οθόνη. Ολο και κάποιο παληκάρι θα έχει να σου δώσει....
 
Θα κανω πρωτα μια "ανασκαφη" στην αποθηκη μου, ολο και κατι θα βρεθει.
 
μπας και θέλει 15khz για παιχνίδια?
 
Σε δευτερο lcd monitor που το δοκιμασα εβγαλε ακριβως αυτο 15khz - out of range
 
τρίχες τότε, πρέπει να βρεις ένα Monitor που να δείχνει και 31khz και 15Khz τότε... αυτά τα έιχαν τα μηχανήματα της εποχής...

εναλλακτικά ένα LCD TV monitor μάλλον θα σου κάνει δουλειά...(υπόψιν δεν γνωρίζω ΤΙΠΟΤΑ από acorn...)
 
Η πλακα ειναι οτι εχω το zool, to lemmings kai το chuck rock, θελω να δω τη διαφορα απο το amiga 500
 
Μήπως υπάρχει από πίσω κάποια υποδοχή για σήμα RGB ; Ελεγα μήπως έφτιαχνες/αγόραζες κανένα SCART....
 
Αυτο γινεται το γραφει και στις οδηγιες rgb to scart , αλλα αν ειναι να το βαλω στην τηλεοραση μπορω να χρησιμοποιησω το καλωδιο της κεραιας.
 
Εγώ πάντως έφτιαξα ένα καλώδιο και σύνδεσα με απόλυτη επιτυχία τον Α3000 σε Atari SC1435 & Philips CM8833. Τέτοιο monitor θες φίλε μου. Τα LCD, δεν κάνουν για αυτά τα μηχανήματα.
 
Σωστά! Η κανένα 1084S.....
 
Ο.Κ. εληφθει απλα θα ηταν ωραιο να λειτουργουσε στο lcd, δεν θελω να εχω στημενο συστημα με crt, ειναι θεμα χωρου.

Τελοσπαντων ευχαριστω για τη βοηθεια
 
se LCD TV monitor tha paizei helius! auta pane 15khz kai exoun mexri kai scart-input!
 
ρε Keropi το ειπαμε...απαγορευονται τα Greeklish...
 
τελικά τι έγυνε με το μηχάμημα;
 
A3010

Τελικα βρηκα ενα παλιο monitor και ολα λειτουργουν τελεια.

Ηταν θεμα συχνοτητας οπως προαναφερθηκε, ενα παλιο philips με μεσω vga καλωδιου εκανε τη δουλεια.

Το μονο προβλημα ειναι οτι πρεπει αυτο το monitor να τα εχει φαει τα ψωμια του γιατι κανει κατι περιεργα σβησιματα που και που.
 
Άντε να ποστάρω και 'γω καμιά photo του Α3010....

A3010top.jpg


A3010side.jpg


A3010back.jpg


A3010on.jpg
 
Μας κατέστρεψες

ΤΕΛΑΜΟΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑαααααααα :cry:
 
Πίσω
Μπλουζα