Acorn RiscPC 600

falcon030gr

RetroActive
Joined
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
226
Αντιδράσεις
2
Και το RiscPC 600....

Παραθέτω φωτογραφιές για να σας ανοίξω την όρεξη.... :D :D:D

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Τις επόμενες μέρες θα ποστάρω φωτογραφίες και screenshots από τους Α3020 & Α4000....
 
έχεις κανέναν strong arm?

είναι το επόμενο βήμα για εμένα!
 
και τι hardware κρυβει αυτο το ομορφο κουτακι?εχει cdrom?
 
Τα hardware specs για το RiscPC600 (το συγκεκριμένο):

* ARM 610 Processor@ 30MHz

* 16Mb RAM (takes 72 pin EDO)

* CD-ROM Drive

* 1Mb VRAM

* 203Mb HDD

* Risc OS 3.5

* Floppy drive (support for 1.44, 720, 1.2 & 360 DOS discs and Atari 720 & 360)

* 2-slot back plane for additional 'podules'

* 8-bit sound

@ rigardie

Πριν από μερικές μέρες, έληξε ένα auction με RiscPC700 & StrongARM upgrade card στα 80GBP (βάλε και άλλα 80 μεταφορικά) μαζί με οθόνη,k/b,mouse, manuals etc.

http://cgi.ebay.co.uk/ACORN-RISC-OS-PC700-COMPUTER_W0QQitemZ260238004918QQihZ016QQcategoryZ4193QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Καλό πακετάκι, αλλά ήθελα να χτυπήσω και άλλες Acornιές και δεν το πήρα...
 
Κουκλί!!!!!
 
Ναί είναι τρομερός!! και το λειτουργικό άψογο!
 
Οπου να'ναι έρχεται και το δικό μου Risc PC με ARM 710 και PC Card AMD 133Mhz για χρήση Windows 3.1/95 ή MS DOS. Παιδιά, όσοι ενδιαφέρεστε, αγοράστε από UK τώρα που το λιρόνι=1 ευρώνι! Το σύστημα μαζί με την PC κάρτα (εξαιρούνται οι 36 λίρες μτφ), μου κόστισε όσο κοστίζει ο Virtual Acorn emulator στη full εκδοσή του ο οποίος είναι μια πατάτα μπροστά στο πραγματικό hardware!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και τί κάνει;

:)
 
Καλά. Εσύ; :D

Πολλά κάνει. Μέχρι και Linux παίρνει. Και είναι και πάρα πολύ επεκτάσιμο.
 
Παιχνιδάτσα;
 
Εχουμε το Αμιγκάτσι για παιχνιδάτσα. Το Risc PC είναι για κάτι πιο σοβαρό. Εδώ δεν έχει θύρες Joystick! Σίγουρα θα έχει παιχνίδια, απλώς θα τα παίζεις με το πληκτρολόγιο. Τώρα που το ξανασκέφτομαι, με την PC card παίζεις ό,τι είχε βγει μέχρι το 1995-96 για DOS\Windows και έπαιζε σε AMD 133Mhz. Για παιχνίδια είναι ο 3010. Θα'ρθει κι αυτούνού η σειρά... :D

Πληροφοριακά, η PC Card χρησιμοποιεί όλα τα υποσυστήματα του Risc PC, π.χ. μνήμη, δίσκο (φτιάχνεις κανονικό FAT partition!!), φλοπι, cdrom κλπ κλπ, ΚΑΙ το πιο ωραίο απ'ολα: εάν φορτωθεί ο κατάλληλος driver στα Windows 95, τότε ο ARM χρησιμοποιείται ως accelerator!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμμ σε αυτή την περίπτωση προτιμώ αυτό:





Αν μή τι άλλο βοηθάει με αυτό:





:D
 
Αυτό είναι Risk PC. Πατάς ενα κουμπί κι ό,τι γίνει! :D
 
Χαχαχα - καλό :D
 
Σήμερα το απόγευμα παρέλαβα το Risc PC μου μαζί με την PC Card και ένα ανταπτοράκι για σύνδεση PS/2 ποντικιού. Φωτογραφίες εν καιρώ, γιατί τώρα παίζω με το Ν85 μου :cool: :D
 
Που ειναι οι φωτογραφιες.......

Ακομα ;;;;

Θελουμε και review με τρωει η αγωνια......... :D
 
Ενας χρονος περασε.

Ποσο υπομονη ακομη;
 
Ελεος! Μύγα σε τσίμπησε;;; Ορίστε! Από περισυ το Μαρτιο είναι ανεβασμένες.
 
Rygar είπε:
ΚΑΙ το πιο ωραίο απ'ολα: εάν φορτωθεί ο κατάλληλος driver στα Windows 95, τότε ο ARM χρησιμοποιείται ως accelerator!!
Φοβερά ενδιαφέρον. Σε τι προγράμματα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως accelerator;
 
Πίσω
Μπλουζα