Acronis True Image Ηome 11

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
155
Έχουμε ξαναμιλήσει στο chatbox για το πρόγραμμα αυτό,το οποίο αναλαμβάνει να πάρει image του λειτουργικού μας μαζί με ό,τι άλλο έχουμε εγκατεστημένο στο C:\ δίσκο μας,ώστε,σε περίπτωση ανάγκης,να γλυτώσουμε την ενοχλητική και κουραστική διαδικασία του format και της επανεγκατάστασης των Windows..

Mε άλλα λόγια,κάνει ό,τι κάνει το γνωστότερο ( ; ) Νorton Ghost,αλλά το κάνει καλύτερα,γρηγορότερα και μάλιστα,το image το δημιουργεί χωρίς restarts,κι επομένως παύση της όποιας εργασίας μας για εκείνο το διάστημα δημιουργίας του image,σ' αντίθεση με το Ghost...

OΜΩΣ,η Acronis δε φρόντισε να εξαλείψει ένα σημαντικότατο πρόβλημα του προγράμματός της,που σχετίζεται με την παρουσία του JMicron SATA controller,ενός ευρέως διαδεδομένου (μαύρη η ώρα !!!) controller,που συναντάμε σε πολλές s775 σύγχρονες μητρικές.Το True Image,αν οι δίσκοι είναι πάνω στον controller αυτόν,δεν τους βλέπει καν,ενώ ακόμη κι αν έχουμε 2 SATA controllers στη μητρική μας κι είναι όλοι οι δίσκοι πάνω στον έτερο controller,αν δεν απενεργοποιήσουμε τον JMicron από το bios,πάλι δε βλέπει κανέναν δίσκο !!!

Το πρόβλημα αυτό μάστιζε και την έκδοση 9,αλλά και την 10 του,υπέροχου κατά τα άλλα,προγράμματος της Acronis,με αποτέλεσμα να περιορίζει σημαντικά την αποδοτικότητά του σε σύγχρονα συστήματα.Η έκδοση του True Image 11 ομολοογουμένως δεν είναι εντελώς καινούργια,υπάρχει κάνα τρίμηνο τουλάχιστον απ' ότι τσέκαρα,αλλά μια και τώρα είχα τη δυνατότητα να την τσεκάρω,να σας πω ότι το μεγάλο αυτό πρόβλημα εξαλείφθηκε,κάνοντας αυτομάτως το True Image το ιδανικό εργαλείο και για σύχρονα CoreDuo/Quad based μηχανάκια.

Eπιτέλους,η Acronis έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει,κι εμείς έχουμε ένα ακόμη χρηστικότατο εργαλείο στη διάθεσή μας.Μόνος αντίπαλος στο τακτικό και σωστό backup μας πλέον,θα είναι η βαρεμάρα και η αναβλητικότητα που συχνά παρουσιάζουμε όλοι,σε τέτοιες,ζωτικότατες όμως για την εύρυθμη λειτουργία,αλλά και καλή κατάσταση των νεύρων μας,άπαξ και γίνει η "στραβή",διεργασίες...
 
Στη δική μου πάντως motherboard (Asus P5Q) που είναι καινούργιο μοντέλο, ούτε η έκδοση 11 του Acronis έβλεπε τους δίσκους. Αναγκαστικά πήγε σε άλλο πρόγραμμα.
 
Χρησιμοποιώ εδώ και 10 μήνες την Workstation έκδοση εγκαθιστώντας το Acronis TI Agent σε πολλά πισιά από μια ειδική κονσόλα. Μια χαρά δουλεύει και αν έχεις πληρώσει και support, το έχεις από την Acronis ο κόσμος να χαλάσει. Μικροπροβληματάκια έχω που και που τα οποία ανάγονται στη μη υποστήριξη νεώτερου hardware το οποίο ομως λύνεται με ένα upgrade. Rescue CD δε χρησιμοποιώ καθώς το Acronis μπουτάρει άνετα με τη χρήση του PXELinux και ενός TFTP server και μέχρι τώρα δουλεύει αστέρι. Τέρμα οι boot δισκέτες και CD. Οποιος θέλει να κάνει αυτό το τελευταίο, μπορεί να μου στείλει πμ, αρκεί να έχει νόμιμο το προιόν.

Το μόνο περίεργο πρόβλημα που είχα και που δεν ξέρω εάν έχει σχέση με αυτό που λέει ο Μάνος, είναι ότι είχα εγκαταστήσει το TI Workstation (οχι την κονσόλα, αλλά το κυρίως πρόγραμμα) σε ένα πισί με δίσκους σε RAID 1 και αντί να τους δει ως έναν, έβλεπε και τους 2 ξεχωριστά. Ισως να έπρεπε απλά να επιλέξω τον έναν από τους 2 και να συνεχίσω, αφου και οι 2 τα ίδια δεδομένα είχαν. Δεν το συνέχισα, και απλά μπουτάρισα μέσω PXE και από εκεί έπαιξε μια χαρά, ενώ όλα έδειχναν από πριν ότι και εκεί θα δει τους 2 δίσκους ξεχωριστά.

Προσωπικά, το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους διαχειρίζονται πολλούς υπολογιστές και θέλουν να τους πάρουν backup online χωρίς να κάνουν shutdown και χωρίς ο χρήστης να καταλάβει ότι κάτι γίνεται στον Η\Υ του.

Υπόψην ότι είμαστε 3 και εχουμε υπό την ευθύνη μας περίπου 350 συστήματα που είναι συνδεδεμένα σε μηχανές πολλών χιλιάδων ευρών και άρα αυτά που γράφω πιο πάνω είναι προσωπική καθημερινή εμπειρία.

Θα το αγοράσετε, ε; :D
 
gtsamour είπε:
Στη δική μου πάντως motherboard (Asus P5Q) που είναι καινούργιο μοντέλο, ούτε η έκδοση 11 του Acronis έβλεπε τους δίσκους.

Ρε Γιώργο,τι SATA controller έχει αυτή η μητρική ;
 
Από πληροφορίες που βρήκα έχει JMicron® JMB363 PATA and SATA controller
 
Φίλε,αυτόν τον controller η 11 έκδοση τον βλέπει κανονικά !

Ρε συ,στο bios,στα περί controllers,έχεις δηλωμένο το "Configure SATA as IDE" mode ;
 
Πιθανόν να υπάρχει αλλά δεν έλεγε πουθενά στις οδηγίες ότι πρέπει να ρυθμίσω κάτι τέτοιο. Anyway το άλλο που χρησιμοποίησα (μου το είπε ο Rygar) δούλεψε απροβληματιστα και χωρίς ρυθμίσεις.
 
Ότι υπάρχει,υπάρχει κι ότι πρέπει να το δηλώσεις έτσι,πρέπει.Για έλεγξέ το !
 
Άρα δεν μπορεί το Acronis να δει κανονικά τον controller σαν SATA και πρέπει να κάνω πατέντα για να τον βλέπει σαν IDE? Αυτό δεν πάει να πεί ότι το Acronis δουλεύει κανονικά αλλά ότι υπάρχει τρόπος να παρακάμψεις το πρόβλημα.
 
Βασικά Γιώργο,η default επιλογή στο bios σχετικά με ένα SATA controller είναι η "configure as IDE"

Kαι στη δική μου Abit και στην PK5 ενός φίλου που έχουν τον καταραμένο JMicron (η δική μου έχει ευτυχώς και δεύτερο controller ),τους δηλώνουμε ως IDE.Είμαι 99% βέβαιος ότι κι εσένα έτσι είναι δηλωμένος λοιπόν.Τώρα γιατί δεν τον βλέπει το Acronis πάλι,δε μπορώ να καταλάβω!

Δεν έχει να κάνει μόνο με το Αcronis δηλαδή η όλη αυτή διαδικασία.

Άλλωστε οι άλλες επιλογές (AHCI/RAID) θα σε οδηγούσαν κατά πάσα πιθανότητα σε πρόβλημα κατά το booting,οπότε δε πιστεύω να είναι δηλωμένος διαφορετικά..
 
Λοιπόν το κοίταξα και είναι όντως στο configure as IDE αλλά και πάλι δεν μου έβλεπε τους δίσκους. Υπάρχει όμως και μια άλλη επιλογή που λέει "configure SATA" και έχει τις επιλογές compatible και enhanced. Εμένα ήταν στο enhanced, ίσως στο compatible να τους έβλεπε αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.

Ένα καλό software πρέπει να λειτουργεί καλά σε όλα τα τελευταία motherboards χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεις ρυθμίσεις από το bios μήπως και δουλέψει.

Χρησιμοποίησα τελικά το Paragon Hard Disk Manager v2008 Suite και λειτούργησε απροβλημάτιστα.
 
gtsamour είπε:
Ένα καλό software πρέπει να λειτουργεί καλά σε όλα τα τελευταία motherboards χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεις ρυθμίσεις από το bios μήπως και δουλέψει.
Συμφωνώ,και σ' αυτό η Acronis δε τα κατάφερε όπως έπρεπε,ομολογουμένως...

Δε παύει πάντως να είναι μυστήριο γιατί και η 11 δε σου βλέπει τον JMicron !
 
xristosdeh είπε:
Και να ευχαριστείς και να παρακαλείς, download link δεν θα βρεις!

(Το GRM δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με άλλα fora, αυτό είναι πασιφανώς γνωστό και απολύτως κατανοητό..... )
 
Aν δεν γραψεις 10 φορες το "Πατερ Ημων" και 20 φορες το "Πιστευω" δεν εχει λινκς .

Ετσι το'χουμε μεις δω.
 
Πίσω
Μπλουζα