Adventures στις κονσόλες

Other_Reality

RetroNuts!
Joined
23 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.045
Αντιδράσεις
67
Ξεκινάω αυτό το θέμα για να βοηθηθούμε όσοι ψάχνουμε για adventures εκτός PC+home computers. Είναι πολλές οι φορές που εκπλήσσομαι όταν συναντάω adventure ports ή και πρωτότυπους τίτλους που δέν γνώριζα, και βρήκα λίγο δύσκολο το να εντοπίσεις καθαρόαιμα adventures (Point'n'click, first person, FMV) για τις κονσόλες. Οι ξένοι έχουν λίγο διαφορετική ερμηνεία για τον όρο adventure μερικές φορές, αφού θα δείς μέχρι και το metal gear solid μέσα.

Ξεκινάω με το ευκολάκι...

PSX

Atlantis: The Lost Tales

Egypt

Egypt II

Dracula Resurrection

Dracula Last Sanctuary

X-Files

Necronomicon

Blazing Dragons

Amerzone

Broken Sword

Broken Sword 2

Discworld

Discworld 2

Discworld Noir

Myst

Riven

Psychic Detective

Versailles 1685

Evidence: The Last Report

Aztec

City of Lost Children

Gold and Glory: The Road to El Dorado
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θα μπορούσες ίσως να βάλεις και το Gold and Glory: The Road to El Dorado στη λίστα (αν και δεν ξέρω αν μπορείς να το πεις 100% adventure)
 
Σωστός , το έβαλα. Ναι αμέ, δέν το έχω παίξει αλλα adventure μου κάνει απ'οσο είδα.
 
να πω και ένα ακόμα για να τελειώνουμε με μια κονσόλα (αν βέβαια δέχεσαι και τα handhelds) :D

dracula the undead για το atari lynx
 
Πωπω, ετοιμαζομουν να ανοιξω ενα τετοιο θεμα!!!

Στο SegaCD κυκλοφορησαν τα Rise of the Dragon, Willy Beamish και Monkey Island.

Στα NES/SNES εχουν κυκλοφορησει Maniac Mansion, King's Quest V και η τετραλογια MacVenture
 
Φυσικά, και handhelds ! Απίστευτο, ούτε που το είχα ποτέ ακούσει, ούτε και περίμενα να υπάρχει adventure στο Lynx !
 
XBOX

Shadow of Memories

Triangle Again

Lula 3D

Syberia 1 / 2

Myst 4
 
Για το XBOX να προσθέσω και τα :

Still Life

Farenheit (πιάνεται νομίζω ;)

Broken Sword : Sleeping Dragon

Dreamfall
 
Για Sega Saturn είχαν κυκλοφορήσει κάμποσα:

Atlantis-The Lost Tales


Discworld



Discworld 2



Myst



Riven


Αυτά στην Δύση. Εντυπωσιακό όμως είναι τι ακόμα βγήκε στην Ιαπωνία:

Dark Seed


Dark Seed 2
(τα έπη του Giger)

Phantasm (το γνωστό Phantasmagoria, σε έκδοση με 8 CD παρακαλώ!)

Return to Zork


Zork I-The Great Underground Empire


To Dreamcast κυκλοφόρησε σε εποχή που οι περισσότεροι θεωρούσαν ήδη το είδος ξοφλημένο και νομίζω ότι το μοναδικό του "καθαρόαιμο" adventure είναι το Stupid Invaders. Ένα, αλλά εξαιρετικό!
 
Αν συμπεριλαμβάνουμε και σύγχρονες κονσόλες, πάααρα πολλά έχουν βγει και στο DS (βοηθάει και η touch screen εξάλλου) και ουκ ολίγα τα έχω τιμήσει...

Από remakes κλασικών τίτλων (Myst, Syberia, Broken Sword κ.λπ., αλλά και τα Tunguska που έγιναν κατά βάση γνωστά στα PC), μέχρι αρκετά φρέσκα παιχνίδια που θα μου πάρει ώρες να τα απαριθμήσω, αλλά λιγότερο, άλλα περισσότερο προσεγμένα (π.χ. Another Code, Time Hollow, Hotel Dusk: Room 215, 9 Hours, 9 Persons, 9 Doors, Touch Detective), ενώ υπάρχουν και κάποια που ξεφεύγουν ελαφρώς από την κλασική φόρμουλα των point & click οπότε δεν ξέρω κατά πόσο πιάνονται, έστω και αν σε τελική ανάλυση πάλι για adventures πρόκειται (π.χ. η σειρά Phoenix Wright, Ghost Trick κ.λπ.)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
18 Μαη θα κυκλοφορησει για PC/360/PS3 to

The Testament of Sherlock Holmes

 










Ανυπομονω!

Official Site

Wiki
 
Επιτέλους βρε Πάνο! :)

Έβαλες κι ένα παιχνίδι που να μ' αρέσει! Τόσες μέρες ποστάρεις, ξαναποστάρεις για παιχνίδια και δε βρίσκω τίποτα που να μ' ενδιαφέρει! Είχα αρχίσει ν' ανησυχώ!

Κάτσε να πάω να ρίξω μια ματιά απαιτήσεις για Πι-σι!....
 
Λολ ακριβως τα ιδια ηθελα να του γραψω αλλα στο Capcom Digital Collection.
 
Little Big Adventure 1 για PSX.

Escape from Monkey Island για PS2
 
Πίσω
Μπλουζα