Alchemy The Game

qbrain

RetroN00b
Joined
23 Αύγ 2007
Μηνύματα
28
Αντιδράσεις
0
Την βδομάδα που μας πέρασε ήμουν λιγο άρρωστος, και είχα αναρρωτική 5 μέρες, κατι που μου έδωσε πολύ χρονο που δεν είχα συνηθίσει να έχω, και με αποτέλεσμα να μην ξέρω τι να τον κάνω, οπότε ξάπλα στο κρεβάτι με το λαπτοπ αγκαλιά ειπα να ξεσκουριάσω λίγο της ικανότητες μου στον προγραμματισμό, παράλληλα έπαιζα και ενα παιχνίδι στο iphone που λέγετε alchemy, το ψάχνω λοιπόν λιγο μπας και υπάρχει για pc αλλα δυστυχώς (η ευτυχώς) δεν βρήκα κατι, οπότε είπα να φτιάξω εγώ μια μεταφορά του alchemy για pc, και έτσι έγινε!

οποίος θέλει μπορεί να το κατεβάσει από δω

είναι φυσικά δωρεάν, και μην περιμένετε να δείτε τίποτα εκπληκτικό, δεν είμαι προγραμματιστής, απλά το χόμπι μου είναι (ασχολούμαι πάνω απο 22 χρονιά απο την εποχή της Qbasic εξου και το Qbrain αλλα πάντα σε ερασιτεχνικό επίπεδο) :cool:

http://www.alchemythegame.blogspot.com/

menu.jpg


το θέμα του παιχνιδιού ειναι απλό, εχει 4 βασικα στοιχεία, Νερο, Αερα, Φωτια, Γη, και συνδυάζοντάς στα (σέρνεις το ενα μεσα στο άλλο στην έκδοση DnD, η απλά κάνεις click και try, στην έκδοση click, το επιλέγεις αυτο απο τα settings) δημιουργείς νεα στοιχεία, τα στοιχεία μέχρι τώρα είναι περίπου 400, αναφορικά μπορείτε να φτιάξετε mario, 1up, feta, House md, και 10αδες αλλα

Υ.Γ αν το κατεβάσετε, κατεβάστε την τελευταία έκδοση που εχω βάλει, οι άλλες είναι για debug και απαιτούν κωδικό στην εγκατάσταση (First complete Version cd-rom iso) και υπαρχει και εξωφυλλο για όποιον θέλει να το βάλει σε κουτάκι το cd
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγχαρητήρια qbrain!

Πάω για κατέβασμα... :)
 
ευχαριστώ, περιμένω εντυπώσεις
 
Το Alchemy στο iphone δεν το ξερω αλλα εγω παιζω φανατικα το Doodle God και το Doodle devil που ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα συνδιαζεις στοιχεια δηλαδη.Μαρεσει φιλε qbrain που λες να μην περιμενουμε πολλα,αν ηταν ολοι οι ερασιτεχνες σαν και σενα τυφλα να χουν οι επαγγελματιες.Προσωπικα εγω παντως που τα περι προγραματισμου με φενονται κινεζικα σε βγαζω το καπελο. :bow:
 
metalcandyman είπε:
Το Alchemy στο iphone δεν το ξερω αλλα εγω παιζω φανατικα το Doodle God και το Doodle devil που ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα συνδιαζεις στοιχεια δηλαδη.Μαρεσει φιλε qbrain που λες να μην περιμενουμε πολλα,αν ηταν ολοι οι ερασιτεχνες σαν και σενα τυφλα να χουν οι επαγγελματιες.Προσωπικα εγω παντως που τα περι προγραματισμου με φενονται κινεζικα σε βγαζω το καπελο. :bow:
υπερβάλεις λιγο! :[

αλλά σε ευχαριστώ!

ελπίζω να σου αρέσει και να το ευχαριστηθείτε!
 
Και όμως...

...έκδοση του Alchemy για PC, υπάρχει από το 2010 και ευτυχώς που δεν το ανακάλυψες, όπως κι εσύ είπες, αγαπητέ qbrain, αλλιώς δεν θα είχες ασχοληθεί δημιουργικά, σε όλον αυτό τον ελεύθερο χρόνο σου!
 
Ace είπε:
...έκδοση του Alchemy για PC, υπάρχει από το 2010 και ευτυχώς που δεν το ανακάλυψες, όπως κι εσύ είπες, αγαπητέ qbrain, αλλιώς δεν θα είχες ασχοληθεί δημιουργικά, σε όλον αυτό τον ελεύθερο χρόνο σου!
συμπέρασμα : με πυρετό μην ψάχνεις στο ιντερνετ! :D :D:D:D:D

πάντως αυτο είναι κλάσεις ανώτερο απο το δικό μου, αλλά υπάρχει ενα καλό στην ιστορία,

τρελαίνομαι για ανταγωνισμό, οπότε τώρα εχω κατι να συγκριθεί, και πρέπει να είμαι καλύτερος!

οπότε ετοιμαστείτε σύντομα για νέα έκδοση

παντος το δικο του δεν εχει Greece και Feta, στα elements, αλλα ουτε και γιαουρτι Fage!
 
Μολις ειδα και το blog σου φιλε φοβερη δουλεια εχεις κανει.Και σαν μανιακος,φανατικος,τρελαμενος μια ζωη με το Pacman σε βγαζω το καπελο για την καμπινα με το Μs pac-man.Αν και ειμαι τρελαμενος με το κλασικο Pacman βεβαια και οχι με το Ms pac-man:D
 
metalcandyman είπε:
Μολις ειδα και το blog σου φιλε φοβερη δουλεια εχεις κανει.Και σαν μανιακος,φανατικος,τρελαμενος μια ζωη με το Pacman σε βγαζω το καπελο για την καμπινα με το Μs pac-man.Αν και ειμαι τρελαμενος με το κλασικο Pacman βεβαια και οχι με το Ms pac-man:D
ευχαριστω για μια φορα ακόμα, αυτη η πλακέτα που εχω στο pacman, καποιος την ειχε πετάξει, γιατι δεν δούλευε, και έκατσα και την επισκεύασα, εφαγα πολλες ωρες για να δουλέψει το ατιμο! αλλα άξιζε!
 
Go for it!

qbrain είπε:
...τρελαίνομαι για ανταγωνισμό, οπότε τώρα εχω κατι να συγκριθεί, και πρέπει να είμαι καλύτερος!
οπότε ετοιμαστείτε σύντομα για νέα έκδοση...

Ανυπομονούμε!
 
Το Alchemy το είχα στο iphone, αλλά απεγκαταστάθη μαζί με τα Angry Birds, λόγω εθιστικού gameplay! :D

Δυστυχώς είμαι σε Mac & δε μπορώ να το εγκαταστήσω (ευτυχώς, γιατί αλλιώς θα είχα καεί και μ' αυτό!)...

Φαίνεται όμως εξαιρετική δουλειά & θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Metalcandyman για τα blogs! Θεϊκά! :)

Kudos! ;)
 
qbrain είπε:
ευχαριστω! και για το παιχνιδι και για το blog!μια και εισαι mac user( mac maniac και γω)

ριξε μια ματια σε αυτα

ειναι τα blog μου

http://qbrainblog.blogspot.com/

http://qfail.blogspot.com/

http://alchemythegame.blogspot.com/
Το 1ο & το 3ο μπήκαν ήδη στα bookmarks! ;)

Όσο για το 2ο, δεν υπάρχει! :D Μ' έφτιαξες (και είχα και μια δύσκολη μέρα στη δουλειά!)... Bookmarked! :D
 
D@redevil είπε:
Το 1ο & το 3ο μπήκαν ήδη στα bookmarks! ;)
Όσο για το 2ο, δεν υπάρχει! :D Μ' έφτιαξες (και είχα και μια δύσκολη μέρα στη δουλειά!)... Bookmarked! :D
χαχαχα!

qfail και qbrain, έχουν σχεδόν καθημερινή ανανέωση! χαίρομαι που σου έφτιαξα την μέρα!
 
Τωρα αν συμπληρωσω οτι το BlueStacks , το Android App Player for Windows εχει προεγκαταστημενο το Alchemy ,

θα με παρετε με το

qbrain είπε:
Αλλωστε .........

qbrain είπε:
πάντως αυτο είναι κλάσεις ανώτερο απο το δικό μου, αλλά υπάρχει ενα καλό στην ιστορία,

τρελαίνομαι για ανταγωνισμό, οπότε τώρα εχω κατι να συγκριθεί, και πρέπει να είμαι καλύτερος!

οπότε ετοιμαστείτε σύντομα για νέα έκδοση
 
δεν ήξερα οτι υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα! θα το κατεβάσω να το δω.... ενδιαφέρον
 
qbrain είπε:
δεν ήξερα οτι υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα! θα το κατεβάσω να το δω.... ενδιαφέρον
Καλά, ο Nemo βρίσκει ό,τι μπορείς να φανταστείς! :) Βγάζει κουνέλια από το καπέλο του!

Kudos & thanks Nemo! Ούτε εγώ ήξερα για το app αυτό και είναι τρομερά ενδιαφέρον! ;)
 
qbrain είπε:
δεν ήξερα οτι υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα! θα το κατεβάσω να το δω.... ενδιαφέρον
D@redevil είπε:
Καλά, ο Nemo βρίσκει ό,τι μπορείς να φανταστείς! Βγάζει κουνέλια από το καπέλο του!
Kudos & thanks Nemo! Ούτε εγώ ήξερα για το app αυτό και είναι τρομερά ενδιαφέρον!
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια, αλλα υπερβαλλετε .... .

Οσο για το καπελο ,πολυ φοβαμαι οτι πλεον βγαζω ολο και περισσσοτερο απο αυτο ...

τι αλλο ... <<τριχες>> . (ου γαρ ερχεται μονο ... /καταραμενη τριχοπτωση)
 
31 νέα στοιχειά προστέθηκαν κατεβάστε το update εδω

 


 
Πίσω
Μπλουζα