Alien Nation

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034
Σειρά Ε/Φ, που παιζόταν στον ΑΝΤ1, αρχές δεκαετίας 90.

Κατά το σενάριο, ένα διαστημόπλοι με εξωγήινους, κατέπεσε στη γη

και οι εξωγήινοι έχoυν πλέον εγκληματιστεί στον πλανήτη μας.

Οι εξωγήινοι είναι ανθρωπόμορφοι, με μόνη διαφορά τα ελαφρώς περίεργα κεφάλια τους,

με "στίγματα" αντί για τρίχες.

Οι σειρά περιγράφει τις περιπέτεις δύο αστυνομικών.

Ενός γήινου και ενός εξωγήινου.

Μου άρεσε αρκετά, σαν σειρά.

Αν δεν κάνω λάθος, η σειρά ήταν συνέχεια μιας ομότιτλης ταινίας

( ή μήπως το αντίστροφο ; )

cast.jpg
 
Το έβλεπα συχνά αν και τώρα δεν μπορώ να θυμηθώ λεπτομέρειες.
 
το εβλεπα και εγω ....θυμαμι που ο πρωταγωνιστης ( ο γηινος) ειχε παιξει σε ενα αυτος αυτη και τα μυστηρια και εκανε εναν ανερχομενο επαγγελματια δολοφονο ,αλλα ο παλαιος αντιστοιχος φονιας γερασμενος και μετανοημενος του εδωσε ενα μαθημα...........
 
Η σειρα ηταν συνεχεια της ταινιας αλλα μετα εβγαλε και αλλη ταινια.
 
Αν θυμάμαι καλά ο James Caan έπαιζε τον κεντρικό ήρωα στην 1η ταινία. Μετά στην σειρά άλλαξε ο πρωταγωνιστής.
 
Πολυ καλη σειρα την εβλεπα μανιωδως!
 
Οι 5 τηλεταινίες που προβλήθηκαν μετά το πέρας της σειράς (το '94-'97), είχαν επιπλέον σκηνές μέσα ή είναι απλά συρραφή δύο επεισοδίων σε κάθε ταινία; Σε κάθε παρουσίαση ταινίας στην Wikipedia λέει "produced to continue the story after the premature cancellation of the popular series.". Εννοεί πως υπάρχει συνέχεια της σειράς στις ταινίες αυτές ή απλά ότι είναι συνέχεια του franchise με άλλες παραγωγές (αλλά ίδιο υλικό); Και είναι σωστή η πληροφορία αυτή; Ας μας πει αν ξέρει κάποιος με σιγουριά. Δεν βρήκα κάποια πληροφορία στο διαδίκτυο...Δεν μιλάω για την κινηματογραφική ταινία του '88. Οι ταινίες στις οποίες αναφέρομαι, είναι αυτές εδώ.
 
Το 1990 έφαγε cancelation η σειρά, όχι γιατί δεν πήγαινε καλά αλλά γιατί το Fox Νetwork αποφάσισε να κόψει όλες τις δραματικές τoυ σειρές. Όμως το Alien Nation είχε ήδη αποκτήσει φανατικούς οπαδούς οι οποίοι και ζητούσαν την επιστροφή του. Οπότε 4 χρόνια αργότερα αποφασίστηκε να συνεχίσει η ιστορία με την μορφή tv movies που ήταν αυτοτελείς και πρωτότυπες ταινίες και όχι συρραφή επεισοδίων. Μάλιστα οι πρώτες 4 είχαν κυκλοφορήσει και στα ελληνικά σε βιντεοκασέτα και τότε τις είχα γράψει για την συλλογή μου (φυσικά πλέον τις έχω πετάξει, μαζί με τα lost in space και άλλα της εποχής που έγραφα από την τηλεόραση ή τα βιντεοκλάμπ).

Κυκλοφόρησαν συνολικά 5 tv movies.

Alien Nation: Dark Horizon (1994)

Alien Nation: Body and Soul (1995)

Alien Nation: Millennium (1996)

Alien Nation: The Enemy Within (1996)

Alien Nation: The Udara Legacy (1997)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την συγκεκριμενη σειρα την εβλεπα και γω αλλα αν και μαρεσουν οι σειρες με εξωγηινους κλπ η συγκεκριμενη δεν με εκανε κλικ ωστε να την παροκουλω φανατικα.Το ολο σκηνικο με την οικογενεια των εξωγηινων που επεσαν στη γη και ζουσαν μαζι με τους ανθρωπους κλπ με ειχε ξενερωσει καθως αλλα ειχα την εντυπωση οτι θα εβλεπα.Παντως αν την ειχα στην διαθεση μου τωρα ευχαριστως θα την εβλεπα.
 
Η ταινία μου είχε αρέσει πολύ, με την σειρά δεν ενθουσιάστηκα...
 
Φίλε Τάκη σ' ευχαριστώ για την διευκρίνιση!! Άρα συνεχίζουν την σειρά από κει που σταμάτησε και δεν έχουν καμία σχέση με συρραφή επεισοδίων! Να ενημερώσω λοιπόν τον φίλο metalcandyman και όποιον άλλον ενδιαφέρεται, ότι οι δύο ταινίες απ' τις πέντε κυκλοφορούν πλέον στο διαδίκτυο σε VHS Rip, ενώ η σειρά μεταφράζεται και έχουν κυκλοφορήσει τα 19 απ' τα 22 επεισόδια, μέχρι στιγμής! Κι εγώ δεν την είχα δει ολόκληρη στο παρελθόν, αλλά πλέον την έχω ξεκινήσει και μ' έχει εντυπωσιάσει! Ομολογώ πως την κινηματογραφική ταινία του '88 δεν την έχω δει ακόμη, αλλά θα πρέπει να την πιάσω γιατί κοντεύω να τελειώσω την σειρά... Οι τηλεταινίες, αργότερα. Ενημερωτικά για όποιον θέλει να τις αγοράσει σε DVD απ' το εξωτερικό. Απ' όσο γνωρίζω η σειρά έχει βγει σε σύστημα PAL σε κάποιο box set (Ιταλική έκδοση νομίζω; ) αλλά οι τηλεταινίες παραμένουν στο NTSC... Η κινηματογραφική ταινία του '88 πρέπει να 'χει βγει σε PAL και αυτή και δεν αποκλείεται να κυκλοφορήσει κάποια στιγμή σε Blu-Ray. Προς το παρόν δεν έχω βρει κάποια ανακοίνωση.
 
Mandrake είπε:
Να ενημερώσω λοιπόν τον φίλο metalcandyman και όποιον άλλον ενδιαφέρεται, ότι οι δύο ταινίες απ' τις πέντε κυκλοφορούν πλέον στο διαδίκτυο σε VHS Rip, ενώ η σειρά μεταφράζεται και έχουν κυκλοφορήσει τα 19 απ' τα 22 επεισόδια, μέχρι στιγμής!
Σωστος και καλα που το ειπες γιατι μπροστα στα ματια μου ηταν ολο αυτον τον καιρο και δεν θυμομουν ακριβως το ονομα της σειρας ;) Οποτε απο αυριο θα την δω και γω :headbangdude:
 
Πίσω
Μπλουζα