Aliki My Love - 1963

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.298
Αντιδράσεις
49.147
Αλίκη (1963)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Αλίκη_(1963)

 


Είναι η ταινία
"Αλίκη" ή "Aliki My Love" , όπως είναι ο ξένος της τίτλος , μια συμπαραγωγή της Φίνος Φιλμ και της Aquarius Film. Είναι η πρώτη και μοναδική ξενόγλωσση (αγγλική) ταινία της καριέρας της. Η σκηνοθεσία είναι του Ρούντολφ Ματέ , το σενάριο του Τζωρτζ Σαιντ Τζωρτζ , οι χορογραφίες της Έλλης Ζουρούδη και η μουσική του Μάνου Χατζιδάκι. Μαζί με την Αλίκη ο Τζες Κόνραντ , ο Γουίλφριντ Χάιντ Γουάιτ , η Κάθριν Καθ , ο Πάρις Αλεξάντερ κ.α.


Η πρώτη προβολή της ταινίας γίνεται αρκετά καθυστερημένα , στο Λονδίνο στις 10 Ιουνίου 1963. Στην Ελλάδα ακόμα πιο καθυστερημένα στις 23 Μαρτίου 1964 , κόβει 235.890 εισιτήρια και έρχεται 14η ανάμεσα στις 92 ταινίες της χρονιάς. Η Φίνος Φιλμ επένδυσε στην ταινία αυτή 9.000.000 δραχμές , δυστυχώς όμως δεν είχε ιδιαίτερη εμπορική επιτυχία...Παρόλα αυτά η ταινία κερδίζει το βραβείο παραγωγής του Συμβουλίου Κινηματογράφου της Νότιας Καλιφόρνιας. Αξίζει επίσης να σημειωθεί πως η ταινία δεν προβλήθηκε ΠΟΤΕ στην ελληνική τηλεόραση!



Υπόθεση :Ένας κληρονόμος φτάνει σε ένα μικρό ελληνικό νησί για να μάθει μια μυστικη συνταγή της θείας του. Εκεί θα γνωρίσει την Αλίκη, τη δασκάλα του νησιού και σύντομα θα ξεκινήσει ένα ειδύλλιο μεταξύ τους.

 


[deadpic]

[edit]Το βίντεο αυτό έχει αφαιρεθεί από το χρήστη.


Λυπούμαστε γι'αυτό.[/edit]


Οι τίτλοι έναρξης της original κόπιας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ο παντελης παλιερακης το 1987 ειχε γραψει τις αναμνησεις του σε ενα βιβλιο με τιτλο[30 χρονια πισω απο τα πλατω της φινος φιλμ] με συντακτη του βιβλιου τον αλκινοο μπουνια.μεταξυ αλλων εγραφε για την συγκεκριμενη ταινια οτι απετυχε,και δεν ξαναεπιχειρησαν φινος και αλικη αλλη διεθνη ταινια.
 
εγώ γιατί χέρομαι που απέτυχαν κάποιοι ατάλαντοι και που αν πετύχαιναν θα τους τρώγαμε στη μάπα και διεθνώς????
 
το αν και κατά πόσο ήταν ατάλαντη νομίζω δε θα πρεπε να συζητιέται ακόμα μετά από 40 χρόνια καριέρας και 15 χρόνια από τότε που έφυγε...

ο καθένας μπορεί και πρέπει να έχει την άποψη του αλλά αυτή να διατυπώνεται λίγο πιο εκλεπτυσμένα,πόσο μάλλον όταν πρόκειται για νεκρούς...

όπως είχε πει και η ίδια βέβαια...''εμένα οι μισοί με λατρεύουν,οι μισοί με μισούν αλλά όλοι ασχολούνται μαζί μου''
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανακάλυψα κάποια πολύ ενδιαφέροντα παραλειπόμενα από την ταινία , πράγματα που πραγματικά ούτε εγώ δε τα ήξερα. Είναι λίγο μεγάλο το κείμενο αλλά όσοι ενδιαφέρεστε νομίζω αξίζει να το διαβάσετε.

 


http://theatre-roads.blogspot.gr/2010/08/aliki-my-love.html


 
253.jpg
253.jpg

252.jpg
252.jpg

251.jpg
251.jpg
 
Για πρώτη φορά μετά από 50 χρόνια δόθηκαν στη δημοσιότητα πλάνα από την ξενόγλωσση ταινία της Αλίκης Βουγιουκλάκη

«Αliki my love» που απογοήτευσε στην πρώτη προβολή της.

Η Finos Films ανακοίνωσε μέσα από τον επίσημο λογαριασμό της στο facebook ότι βρέθηκαν άγνωστα πλάνα από την ταινία τα οποία και ανέβασε. Το φιλμ είχε χαρακτηριστεί ως «απαγορευμένη ταινία» από δημοσιογράφους της εποχής καθώς είχε αρκετές τολμηρές σκηνές. Στην αφίσα της ταινίας η Βουγιουκλάκη πόζαρε ημίγυμνη και όπως λένε οι πληροφορίες οι σέξι σκηνές που περιλαμβάνει η ταινία δεν χαροποίησαν καθόλου την ηθοποιό.

Η πρώτη αυτή προσπάθεια της Βουγιουκλάκη για διεθνή καριέρα έπεσε στο κενό παρόλο που ο Φίνος ξόδεψε 9.000.000 δρχ για την ταινία, υπέρογκο ποσό για την εποχή. Η πρώτη προβολή σε Λονδίνο, το 1963 και Αθήνα το 1964 δεν αγκαλιάστηκε από το κοινό και ο αριθμός των εισιτηρίων που έκοψε ήταν απογοητευτικός.

Πενήντα χρόνια μετά οι υπεύθυνοι της εταιρείας αποφάσισαν να δώσουν μερικές σκηνές στη δημοσιότητα με το σχόλιο «Συμβαίνει τώρα! Η “Αλίκη” βρέθηκε και αποκαταστάθηκε. Λίγο υπομονή ακόμα.. #aliki #restoration».

Αλικη my love.jpg

tovima.gr
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ουσιαστικα προκειται για αποτυχια (λαμβανοντας υποψη ολες τις παραμετρους βεβαια)γιαυτο και δεν επιχειρηθηκε κατι αναλογο στην συνεχεια

καλο θα ηταν να βλεπαμε καποτε την ταινια και να ειχαμε αποψη
 
https://www.facebook.com/FinosFilm/videos/768799029987221/

" Για πρώτη φορά, μετά από 54 χρόνια, προβάλλουμε απόσπασμα από την ταινία “Aliki My Love”, σε σκηνοθεσία Rudolph Mate, που έκανε πρεμιέρα σε Ελλάδα και εξωτερικό σαν σήμερα το 1964.

Η αποκατάσταση της ταινίας κατάφερε να υλοποιηθεί πριν λίγους μήνες, και σύντομα θα διατεθεί προς το κοινό, σε συλλεκτική έκδοση!

#alikimylove #finosfilm #restoration

Διαβάστε περισσότερα για την ταινία εδώ:
http://www.finosfilm.com/movies/view/70 "
 
Ανακοίνωση της Finos film. Η ταινία, μετά την πλήρη αποκατάσταση που της έγινε, θα προβληθεί ανήμερα Πρωτοχρονιάς στο Star στις 22.50μ.μ.
Να μη σχολιάσω το πως θα μπει η χρονιά όσων την δουν! 1671698970604.png

Στην αφίσα της ταινίας η Βουγιουκλάκη πόζαρε ημίγυμνη και όπως λένε οι πληροφορίες οι σέξι σκηνές που περιλαμβάνει η ταινία δεν χαροποίησαν καθόλου την ηθοποιό.
Όταν τις γύριζε δεν ήξερε;
 
*ΤΟΤΕ* την χαροποίησαν. Γκουγκλάρισα Aliki my love να δω ποιος ήταν ο συμπρωταγωνιστής της και μου βγήκε πρώτο το IMDB. Μπήκα στο λήμμα και ιδού ποια φωτό του Jess Conrad είχε. Εκτός αν οι σέξυ σκηνές ήταν κατά μόνας χωρίς αυτόν και γι' αυτό δεν την χαροποίησαν.

1671721086852.png
 
Την είχα δει μια φορά πριν από χρόνια, από μια κόπια μέτριας - κακής ποιότητας που κυκλοφορούσε στο ίντερνετ.
 
Θα είναι ωραίο να δούμε μια ταινία της Βουγιουκλάκη που δεν έχουμε δει. Αυτή τη χαρά την είχα πάρει μόνο με το "Μια του Κλέφτη..". Βέβαια δε νομίζω να τη δω Πρωτοχρονιάτικα, αλλά οπωσδήποτε θα τη δω σύντομα. Πρωτοχρονιά, μέρα γιορτινή, λέω να βάλω να δω τους Εχθρούς.
 
Πόσοι θα την δουν απόψε; Χεράκια να δω
 
Μπορεί να ήταν "όπως δεν την είχαμε ξαναδεί" μέχρι τότε, αλλά την είιιιδαμε έτσι πολλές φορές - έχουμε και φωτογραφίες σχετικές εδώ.
 
Πίσω
Μπλουζα