AM-DRIVE.....Επιτέλους στα ράφια!!

pontium

Retro Member
Joined
23 Ιαν 2008
Μηνύματα
150
Αντιδράσεις
5
Το AM-Drive κυκλοφορεί απο το ερχόμενο Σάββατο στο www.retromarket.gr!

Όπως είχα ανεφερθεί και παλιότερα,είναι ένα floppy drive 3.5" που υποστηρίζεται απο τους Amstrad CPC 664/6128 με τον απλό floppy connector.

Μπορεί να τρέξει σε δύο modes,Double Density και High Density.Για τον δεύτερο mode θα χρειαστείτε και έναν μετασχηματιστή 12V 1A REG.Μπορείτε να μεταφέρετε εύκολα τα .dsk images απο το pc σας απευθείας σε δισκέτα amstrad formated.Ακόμα,στο πίσω μέρος του drive υπάρχουν δύο διακόπτες για να διαλέγετε side A/B και ένας για το αν θέλετε το drive primary/slave!

Η κυκλοφορία του άργησε να γίνει λόγω ενός απρόσμενου προβλήματος θερμοκρασίας και μερικών αλλαγών ώστε να γίνει πλέον rev 1.1

Η τιμή του κυμαίνεται στα 55€ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 19%

Θα ακολουθήσει και έκδοση για CPC 464 και για centronics port.

Για περισσότερες πληροφορίες,θα υπάρξει review στο επόμενο τεύχος του amigahellas magazine

To software για την μετατροπή των .dsk σε δισκέτα απο το pc μπορείτε να το κατεβάσετε απο το ακόλουθο link

http://www.cpcmania.com/cpcdiskxp/CPCDiskXP%20v1.6.zip

Ορίστε και η τελική διαφήμιση του.Enjoy!!

http://img247.imageshack.us/img247/5594/amaffvrgsfgwrdd0.jpg
 
Ευγε "μικρέ" :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Καλές δουλειές!
 
Δηλαδη για να καταλαβω αυτο το drive συνδεεται και με pc και με τον 6128 και παιρνει δισκετες του amstrad (ευτυχως εχω).

Του περνας τα ρομς απο το pc και μετα το συνδεεις και στον amstrad και παιζεις μεσω αυτου ,του εξωτερικου.

Αν ειναι ετσι ο αχρηστος μεχρι προτινος 6128 μου (λογω λαστιχακι στο drive) θα παρει ζωη.

Και παλι αν ειναι ετσι το εργαλειο ειναι καταπληκτικο.
 
Επιτελους θα ξανα αναψουμε τον CPC :thumbup:

Οχι Μυρμηγκοφαγε - το drive αυτο ειναι 3.5 και το συνδεεις μονο στον CPC.

Απο το pc σου, σωζεις τα roms σε δισκετες (DD ή HD) και τις βαζεις πλεον απευθειας στο CPC σου. (για ατελειωτες ωρες χαρας κλπ κλπ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο πακέτο θα έρχεται και το utility για την μετατροπή απο το pc.Δεν χρείαζεται να συνδεθεί το AM-Drive στο pc,δουλεύει απευθείας χάρης σε έναν driver με το ήδη υπάρχον pc floppy

Edit:Με πρόλαβες!
 
Δηλαδη για να ξανακαταλαβω :D ,εχεις το φλοπυ (το κανονικο οχι αυτο της φωτο) στο pc σου, του περνας τα ρομς στις κανονικες δισκετες του pc ,μετα τις παιρνεις και τις βαζεις στο amdrive της φωτο που εχεις συνδεσει στον 6128 (ελπιζω χωρις κολητηρια manual κ.τ.λ) και παιζεις μεσω του amdrive παντα και οχι μεσω του εσωτερικου του 6128 (που δεν εχει λαστιχακι). :confused:

Αν και παλι ειναι ετσι ,καταπληκτικα. :)
 
Ακριβως αυτο ! (τι εχεις παθει σημερα ?)
 
Πάρα πολύ ωραία!!! Να είχα και μία οθόνη να τον συνδέσω.... :icon_cry: :icon_cry:
 
Τιποτα δεν εχω παθει. :rofl:

Aπλως ειμαι λιγο "γκαγκα" με τις συνδεσμολογιες, ολα αυτα που γραφεται για συνδεση amiga με σκληρους Pc και αταρι με εξωτερικα drive εμενα μου φαινονται κινεζικα.

Τουτο εδω ειναι οντως απλο.

Το πηρα. :D
 
DIMITRIS K. είπε:
Πάρα πολύ ωραία!!! Να είχα και μία οθόνη να τον συνδέσω.... :icon_cry: :icon_cry:

Φτιάχνω και καλωδιάκια απο amstrad σε tv καθώς και ένα molex που έχει πάνω τα απαραίτητα connectors για amstrad και συνδέεται σε pc psu:D
 
telamonas.stokos είπε:
Επιτελους θα ξανα αναψουμε τον CPC :thumbup:
Είστε πολύ πίσω. Μερικοί μερικοί έχουμε προχωρήσει και σε σύνδεση σκληρού δίσκου και PS/2 ποντικίου στον 6128 :diablotin:

EDIT: Δώστε μου κάποιος το στάτους του AARDVARK. Τελικά το κατάλαβε ; :D
 
Αν δεν τον συνδεσεις με το Ps3 τον 6128 σου να παιζεις "renegade" σε 1080p i'm not impressed.

Το καταλαβα βεβαια εχω μια τελευταια απορια αν το amdrive της φωτο συνδεεται κατευθειαν στον 6128 χωρις κοπο και κολλητηρια. :confused:

Rygar ειπαμε ειμαι γκαγκα σε αυτα αλλα σε θεματα συνδεσης hdmi-component-scartακια με ενισχυτες-dvd-lcd που εχω ασχοληθει δεν με πιανει κανεις. :D
 
Εγώ αντιθέτως είμαι γκαγκά σε HDMI θέματα :D
 
AARDVARK είπε:
Το καταλαβα βεβαια εχω μια τελευταια απορια αν το amdrive της φωτο συνδεεται κατευθειαν στον 6128 χωρις κοπο και κολλητηρια. :confused:

Κατευθείαν,αλλιώς δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης :diablotin:
 
όταν γράφεις την δισκέτα στο PC , τότε την γράφει σε κάποιο ειδικό mode tracks/sectors , ή είναι κανονική 720ΚΒ/1,44ΜΒ ?
 
keropi είπε:
όταν γράφεις την δισκέτα στο PC , τότε την γράφει σε κάποιο ειδικό mode tracks/sectors , ή είναι κανονική 720ΚΒ/1,44ΜΒ ?
Με ειδικό mode γράφεται.Υπάρχει software για την μετατροπή
 
Να κάνω μια ερώτηση? Η κλασσική HD δισκέτα του PC, πόσα .dsk images χωράει?
 
pontium είπε:
Φτιάχνω και καλωδιάκια απο amstrad σε tv καθώς και ένα molex που έχει πάνω τα απαραίτητα connectors για amstrad και συνδέεται σε pc psu:D
Είσαι ο άνθρωπός μου!! :D

Θα μου στείλες pm???
 
Σε DD δουλεύει ακριβώς όπως οι original 3" amstrad disks.Σε HD mode,δεν μπορείς να γράψεις .dsk μιας και είναι image.Μπορείς όμως να γράφεις διάφορα πραμματάκια ή και ακόμα να βάλεις αρχεια απο 3"άρες μέσα στην HD
 
Άλλη ερώτηξης.... Εφόσον είναι δύσκολο να βρεί κανείς DD στη σήμερον ημέρα, αν βουλώσουμε την τρύπα σε μια HD δισκέτα και την φορμάρουμε σαν DD θα υπάρξει κανένα πρόβλημα? (όπως πχ υπάρχει με τέτοιες δισκέτες στην Amiga)
 
Πίσω
Μπλουζα