American Rampage (1989)

paulochelao24

Retro Member
Joined
16 Οκτ 2014
Μηνύματα
2.359
Αντιδράσεις
3.633
Το American Rampage ήταν μια αστυνομική ταινία δράσης παραγωγής 1989, αλλά εντελώς.... b-movie.
Το είχα δει καλοκαίρι του 1990 στην τότε ΕΤ2,που μάλιστα αριστερά πάνω στην οθόνη είχε ένα τεράστιο Α (Ακατάλληλο δηλαδή). Πέρα απ' το αρκετό γυμνό,η ταινία γενικά ήταν αρκετά πρόχειρη ένα καθαρότατο b-movie. Η ΕΤ2 την είχε μεταφρασμένη ως "Αμερικανική Θύελλα". Έψαχνα πολλά χρόνια να βρω ποια ταινία ήταν αυτή και ευτυχώς χάρη στον Αρμαγεδώνα και τα προγράμματα που δημοσιεύει εδώ, βρήκα την ταινία. Η πρωταγωνίστρια απ'ότι διάβασα δεν ήταν γνωστή ούτε άλλη ταινία έκανε (βέβαια δεν αποκλείω να δραστηριοποιούνταν στον χώρο των ενήλικων ταινιών αλλά ίσως να ήταν και καμιά τεχνικός και να είχε το ψώνιο να γίνει πρωταγωνίστρια, ποιός ξέρει).
Πάνω κάτω η υπόθεση της κατά τα άλλα συμπαθητικής αυτής ταινίας (έχω δει και χειρότερες θέλω να πω) πάει ως εξής: μια αστυνομικός προσπαθεί να εξιχνιάσει ένα κύκλωμα ναρκωτικών ,αλλά την βάζουν στο μάτι και καθαρίζουν όλους τους συνεργάτες της. Νομίζω 5 συνάδελφοι της δολοφονήθηκαν στην ταινία αν θυμάμαι τότε που την είχα δεί.
Στο τέλος βέβαια καταφέρνει και μπλοκάρει το κύκλωμα. Σκηνοθεσία κάνει κάποιος David DeCoteau,η πρωταγωνίστρια λέγεται Kary Jane,ενώ ο κάπως πιο γνωστός ηθοποιός εκεί μέσα είναι ο Troy Donahue. Παραθέτω το τρέιλερ για να πάρετε μια γεύση:
 
Γενικά βλέποντας το τότε πρόγραμμα των κρατικών καναλιών (1990 δηλαδή τότε που ξεπετάχτηκε το Mega και μετά το ΑΝΤ1), η κρατική τηλεόραση έκανε στροφή σε πιο light θεάματα, πρόβαλλε πάρα πολλές ελληνικές βιντεοκασέτες αλλά και πολλά αμερικανικά b-movies ,ταινίες πολεμικών τεχνών γ διαλογής από Χονγκ Κονγκ κτλ.
 
Πίσω
Μπλουζα