Amiga 1084S: Έπεσε τιμημένα!

Nasos Mazdaspeed 6

RetroN00b
Joined
5 Αύγ 2013
Μηνύματα
14
Αντιδράσεις
0
Καλησπερα παιδια!

Δυστυχως η 1084 S επεσε τιμημενα σημερα μετα απο 25 χρονια και 8 χρονια συνεχους λειτουργιας!

Εβγαλε καπνο και κανει εναν υψισυχνο ηχο,κατι που σημαινει μετασχηματιστης υψηλης! :(

Κοιταξα στο νετ γενικοτερα και βρηκα αυτα καθως θελω να την επισκευασω αν το κοστος ειναι μεχρι 40-50 ευρω...για δειτε βρε παιδια και πειτεμου παρακαλω την γνωμη σας!

Πρώτο link.

Δεύτερο link.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ανοιγεις το κουτι του monitor να βγαλεις δυο-τρεις photos του εσωτερικου, ιδιως των σημειων που θεωρεις οτι εγινε η ζημια , ωστε να διευκοληνθουν για να απαντησουν οι εμπειροι-γνωστες (not me) του φορουμ ????
 
Οπως λεει ο Νεμο βαλε καμμια φωτο του εσωτερικου να δουμε..
 
Πρώτον βγάλε φωτό όπως είπαν τα παιδγιά. Δευτερον, καποιος ταλαιπωρημένος πυκνωτής θα είναι. Αν δε σου'χει χαλάσει ο καθοδικός της οθόνης, τα υπόλοιπα φτιάχνονται. Εγώ θα προτιμούσα μια οθόνη που ξέρω ότι είναι επισκευασμένη και μάλιστα ημουν και παρών στην επισκευή της, παρά να τα σκάσω για μια επίσης μεταχειρισμένη που ο θεος ξέρει σε τί περιβάλλον εχει λειτουργήσει. Προτείνω λοιπον την επισκευή της. Βγαλε μια πολύ καθαρή φωτογραφία του τροφοδοτικού και όπου υπάρχουν μεγαλοι πυκνωτές. 40-50 ευρώ παντως μου φαίνονται πολλά αν ασχοληθείς εσύ ο ίδιος. Πυκνωτές θα χρειαστείς. Παντως όποιος το κανει, είτε εσύ είτε καποιος τεχνικός, οπωσδήποτε να κάνει ενα φρεσκάρισμα στις κολλήσεις των πυκνωτών (τα ποδαράκια στο κατω μερος της πλακέτας) για να σιγουρέψουμε ότι δε θα προκύψουν στο μελλον ψυχρές κολλήσεις. Επίσης γνώμη μου είναι να μην αλλάξεις μονο το καμένο υλικό αλλα και αλλους μεγαλους πυκνωτές, μιλάμε για το τροφοδοτικό παντα. Σίγουρα κι αλλοι θα είναι ταλαιπωρημένοι.
 
Σε ευχαριστω πολυ rygar για τις συμβουλες σου!! :)

Σε ηλεκτρολογικα τετοια δεν ξερω που μου πανε τα 4 και δεν πιανει καθολου το χερι μου νομιζω :cry:
 
Ωραία. Αν εχεις καποιον δικό σου που να ξέρει, πάνε το εκεί να το δει και πες του και για τις κολλήσεις. Η εστω σε ενα καλό ηλεκτρονικό που να μπορεί να σου συστήσει καποιος φίλος σου, ή καποιο παληκάρι από εδω μεσα. Γι'αυτούς είναι μια απλή τηλεόραση, δεν τους νοιάζει αν ειναι από αταρι ή αμιγκα.
 
Σου έστειλα ένα π.μ, μπορείς να το πάς εκεί το μόνιτορ εφόσον δεν βγάλεις άκρη.
 
Ορίστε! Εξπρες σερβις! :D
 
Πίσω
Μπλουζα