Amiga 1200 νέος χρήστης !

Peri30

Retro Member
Joined
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
133
Αντιδράσεις
3
Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια.. Πρόκειται να γίνω ο ευτυχής κάτοχος μιας Amiga 1200 !!! Το θέμα είναι οτι δεν είχα ποτέ Amiga και χαιρόμουν την ατελείωτη μαγεία της σε φίλους κτλ. Εχω λοιπόν κάποιες απορίες μιας και έφτασε ο καιρός (άργησε λιγάκι) να την χαρώ και εγώ...

1) Τί χρειάζομαι για να τη συνδέσω σε TV ή PC monitor ωστε να παίζω τα games ? Ποιά είναι η καλύτερη δυνατή σύνδεση για την εικόνα της και πού θα βρω καλώδιο ? Μήπως η καλύτερη λύση είναι ένα monitor 1084S ?

2) Βρήκα αυτό στο ebay http://www.ebay.co.uk/itm/Amiga-1200-4000-4GB-Games-Hard-Disk-Drive-A1200-AOS-/320784098682?pt=UK_PC_Video_Games_Video_Games_JS&hash=item4ab038e57a . Γνωρίζει κανείς κάτι ? Είναι απλή η εγκατάσταση του ? Παίζουν τα games ΟΚ ?

3) Το παραπάνω CF hard drive γράφει "NOTE AT LEAST 4MB MEMORY EXPANSION CARD & 3.1 ROMs ARE REQUIRED!". Η Α1200 ερχεται με 2MB ? Πού μπορώ να βρω τα άλλα 2MB ? Το 3.1 ROMs τί είναι ?

4) Εχω στο PC χιλιάδες ADF games. Πώς τα περνάω σε δισκέτες για την Amiga ?

Αυτά για την ώρα. Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1) Η ορίτζιναλ λύση ειναι το 1084. Πρέπει όμως πρώτον να βρεις ενα και δεφτερον να είναι σε καλή κατάσταση. Θεωρητικά θα σου πάει γύρω στο 60άρι + τα μτφ (αν μένεις μακριά από τον πωλητή). Η αλλη λύση είναι αυτή εδώ, παίζει ΠΑΝΤΟΥ σε οποιαδήποτε LCD οθόνη, αλλα δεν ειναι διαθέσιμο προς το παρόν, όπως θα διαβάσεις. Αναμένεται νέο μοντέλο (είδα γύρω στο Δεκεμβρη, φετος :D ). Θα κοστίσει γύρω στο 120άρι. Από τη μια λοιπον, εχεις μια λύση που κοστίζει ας πούμε 60 ευρώ η οποία θα έχει μεν εγγυημένη ποιότητα αλλά κανείς δε σου εγγυάται ότι αβριο θα σου δουλεύει αφου θα είναι 20ετίας και πολύ ταλαιπωρημένο, και από την αλλη κάνοντας λίγη υπομονή δίνεις τα διπλάσια και παίζεις παντού και τα χρήματά σου θα πανε σε κατι καινούριο που θα εχει και εγγύηση. Αν ακολουθήσεις τη 2η λύση, μπορείς, αφου το υλικό δεν είναι ακομα διαθέσιμο, να προμηθευτείς με ενα ειδικά φτιαγμένο SCART καλώδιο και να παίξεις σε τηλεόραση (από εμπειρίες καποιων μελών, ίσως να μην παίζουν όλες οι τηλεοράσεις).

2) ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!! Με περίπου 20 ευρώ κάνεις το ίδιο πράγμα, αγοράζοντας τα υλικά από Χονγκ Κονγκ!! Τα παιχνίδια που θα παίζουν είναι ΜΟΝΟ όσα επιτρέπουν εγκατάσταση σε σκληρό δίσκο. Τα ADFs δεν παίζουν έτσι, χρειάζονται το πρόγραμμα WHDLOAD, το οποίο θελει 4ΜΒ μνήμης ή ανώτερη για να παίξει.

3) Το 3.1 ROM είναι σα να λέμε ότι το BIOS του υπολογιστή σου είναι έκδοση 3.1. Είναι το αντίστοιχο BIOS της Α1200. Απο πού αγόρασες την Α1200; Ετσι στεγνά την αγόρασες χωρίς να ρωτήσεις; Είναι γνωστός σου; Μηπως από ΕΒΑΥ;

4) Είτε ειναι ADF είτε είναι παιχνίδια που τρέχουν μεσω του WHDLOAD, η καλύτερη λύση να τα μεταφέρεις και μαλιστα γρήγορα, είναι να βάλεις τον 2.5" σκληρό δίσκο σε εξωτερικό USB κουτί ή την κάρτα CF σε USB memory card reader (αναλόγως τί απο τα 2 τελικά θα συνδέσεις), να το συνδέσεις στο πισί σου, να τρέξεις WINUAE, να "δεις" το δίσκο (ή την CF) μεσα από το Winuae, να ξεκινήσεις τον Winuae με ενα ADF που να περιέχει το workbench 3.1, να φορμάρεις το δίσκο (ή τη CF), να εγκαταστήσεις εκεί μεσα workbench και μετά να μεταφέρεις Ο,ΤΙ θες εκεί μεσα. Μπορείς να δεις το δίσκο του υπολογιστή σου ΜΕΣΑ από το winuae κάνοντας share ενα φακελο ΜΕΣΑ από το Winuae. Ολα αυτά που περιγράφω, είναι αρκετά δυσκολότερα απ'ο,τι φαίνονται, ιδίως αν δεν εχεις ξανακάνει ποτέ έστω και ενα απ'αυτά που ανέφερα.

Ελπίζω να σε διαφώτισα έστω και λίγο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περιμένω τον scandoubler με αγωνία. Βαρέθηκα την κάπως θαμπή εικόνα του καλωδίου rgb to scart.
 
Τί ακριβώς πρέπει να ψάξω να βρω για να παίζω με whdload απροβλημάτιστα όλα τα games ? Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάτι συγκεκριμένο (και οικονομικό) για να καταλάβω τί πρέπει να ψάξω ?
 
Για στήσιμο μιας Α1200 για χρήση WHDLOAD με το μικρότερο δυνατό κόστος θα χρειαστείς:

  1. Compact flash ide adapter 2.5" (αντί για σκληρό δίσκο IDE που είναι δυσεύρετοι). Αυτό βεβαίως απαιτεί και μια CF καρτα με ιδανικό μεγεθος τα 4GB. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις εναν SD ide adapter 2.5" και μια SD καρτα επίσης 4GB. Οι CF είναι ακριβότερες από τις SD. Μπορείς αντί για SD να βρεις microsd (που είναι ακόμα φθηνότερες) και να την τοποθετήσεις σε ενα SD adaptor, το αποτέλεσμα το ίδιο.
  2. Καλώδιο IDE 44 pin
  3. Τα 6 ADFs του Workbench για να το εγκαταστήσεις στην πιο πανω κάρτα.
  4. 20ευρουλάκια για το whdload.
  5. Μνήμη τουλάχιστον 4ΜΒ (αν βρεις και πιο πανω ακόμα καλύτερα!)
  6. Ενα usb card reader για να συνδέσεις την πιο πανω καρτα στο πισί σου
  7. Winuae emulator για μεταφορά των παιχνιδιών που είναι συμβατά με WHDLOAD. Υποψην ότι τα παιχνίδια σε μορφή ADF που εχεις ΔΕΝ παίζουν μεσω αυτού, αλλα προορίζονται για "κάψιμο" σε δισκέτες, κάτι που φυσικά δεν το θες.

ΟΛΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΣΤΗΣΙΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ (workbench 3.1, whdload και μεταφορές αρχείων) ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΠΙΣΙ ΣΟΥ!!!

ΟΤΑΝ φτασεις στο βήμα 7, το ξαναλέμε εδώ μεσα...

ΥΓ1. Τα λινκς που εβαλα ειναι ενδεικτικά, απλά να δεις τί εννοώ και όχι ντε και καλά να τα αγοράσεις από το ΕΒΑΥ ή απο τους συγκεκριμενους πωλητές. Μπορείς να τα βρεις κι αλλού. Οι τιμές όμως δεν πρέπει να είναι παραπάνω απ'οσο βλέπεις. Κι αν υπολογίσεις το σύνολο όλων αυτών (με εξαίρεση τη μνήμη), είναι λιγότερο απ'όσο κοστίζει η κάρτα που εβαλες στην αρχή. Βεβαια αυτή είναι στημένη έτοιμη, αλλά κατα τη γνώμη μου είναι πεταμένα λεφτά!

ΥΓ2. Για τη μνήμη χρειάζεται υπομονή μέχρι να βρεις. Πρέπει να παρακολουθείς το ΕΒΑΥ καθε μερα και να σώσεις μια αναζήτηση ωστε να σου στελνει μειλ αν βρεθεί τίποτα. Εκτος κι αν καποιο μελος προσφέρει τετοια καρτα (είτε εδώ είτε στο www.amigahellas.gr). Αν βρεις κατι, προτείνω να το ποσταρεις εδώ να δούμε αν συμφέρει. Το κόστος της δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 40 ευρώ + τα μτφ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό το thread πρέπει να γίνει pinned...
 
Peri30 είπε:
2) Βρήκα αυτό στο ebay http://www.ebay.co.uk/itm/Amiga-1200-4000-4GB-Games-Hard-Disk-Drive-A1200-AOS-/320784098682?pt=UK_PC_Video_Games_Video_Games_JS&hash=item4ab038e57a . Γνωρίζει κανείς κάτι ? Είναι απλή η εγκατάσταση του ? Παίζουν τα games ΟΚ ?
Πρέπει να τονίσω, επειδή ο πωλητής αναφέρει για public domain προγραμματα, ότι το WHDLOAD ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ public domain (υπάρχει όμως σε shareware), όπως επίσης αποκλείεται ΚΑΙ τα 2700 τόσα παιχνίδια να είναι κι αυτά public domain. Βεβαια, όλοι μας μπορούμε να τα βρούμε σε διαφορα μερη ;) , αλλά όχι και να βγάζΟμε και λεφτά απ'αφτό!!
 
Σταυρώστε με! Σταυρώστε με!!! :D :D:D:D:D:D
 
Rygar είπε:
Για στήσιμο μιας Α1200 για χρήση WHDLOAD με το μικρότερο δυνατό κόστος θα χρειαστείς:


  1. Compact flash ide adapter 2.5" (αντί για σκληρό δίσκο IDE που είναι δυσεύρετοι). Αυτό βεβαίως απαιτεί και μια CF καρτα με ιδανικό μεγεθος τα 4GB. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις εναν SD ide adapter 2.5" και μια SD καρτα επίσης 4GB. Οι CF είναι ακριβότερες από τις SD. Μπορείς αντί για SD να βρεις microsd (που είναι ακόμα φθηνότερες) και να την τοποθετήσεις σε ενα SD adaptor, το αποτέλεσμα το ίδιο.
  2. Καλώδιο IDE 44 pin
  3. Τα 6 ADFs του Workbench για να το εγκαταστήσεις στην πιο πανω κάρτα.
  4. 20ευρουλάκια για το whdload.
  5. Μνήμη τουλάχιστον 4ΜΒ (αν βρεις και πιο πανω ακόμα καλύτερα!)
  6. Ενα usb card reader για να συνδέσεις την πιο πανω καρτα στο πισί σου
  7. Winuae emulator για μεταφορά των παιχνιδιών που είναι συμβατά με WHDLOAD. Υποψην ότι τα παιχνίδια σε μορφή ADF που εχεις ΔΕΝ παίζουν μεσω αυτού, αλλα προορίζονται για "κάψιμο" σε δισκέτες, κάτι που φυσικά δεν το θες.

ΟΛΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΣΤΗΣΙΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ (workbench 3.1, whdload και μεταφορές αρχείων) ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΠΙΣΙ ΣΟΥ!!!

ΟΤΑΝ φτασεις στο βήμα 7, το ξαναλέμε εδώ μεσα...

ΥΓ1. Τα λινκς που εβαλα ειναι ενδεικτικά, απλά να δεις τί εννοώ και όχι ντε και καλά να τα αγοράσεις από το ΕΒΑΥ ή απο τους συγκεκριμενους πωλητές. Μπορείς να τα βρεις κι αλλού. Οι τιμές όμως δεν πρέπει να είναι παραπάνω απ'οσο βλέπεις. Κι αν υπολογίσεις το σύνολο όλων αυτών (με εξαίρεση τη μνήμη), είναι λιγότερο απ'όσο κοστίζει η κάρτα που εβαλες στην αρχή. Βεβαια αυτή είναι στημένη έτοιμη, αλλά κατα τη γνώμη μου είναι πεταμένα λεφτά!

ΥΓ2. Για τη μνήμη χρειάζεται υπομονή μέχρι να βρεις. Πρέπει να παρακολουθείς το ΕΒΑΥ καθε μερα και να σώσεις μια αναζήτηση ωστε να σου στελνει μειλ αν βρεθεί τίποτα. Εκτος κι αν καποιο μελος προσφέρει τετοια καρτα (είτε εδώ είτε στο www.amigahellas.gr). Αν βρεις κατι, προτείνω να το ποσταρεις εδώ να δούμε αν συμφέρει. Το κόστος της δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 40 ευρώ + τα μτφ.
Είσαι ωραίος ! Το πρόβλημα είναι να βρω fast ram 4ΜB ή 8MB. Εψαξα λίγο αλλά δεν είναι εύκολο... Θα βάλω τις σχετικές αγγελίες...
 
Να πω και εγώ ότι προτίμησα να βάλω κανονικό 2,5" IDE σκληρό δίσκο 60GB, έστω και εάν η A1200 βλέπει μόνο τα 4GB. (Γιατί δεν μπόρεσα να δουλέψω με την CF). Για την μεταφορά πάντως από ADF --> σε δισκέτα ή γενικά μεταφορά αρχείων PC <---> Amiga, χρησιμοποιώ τον Amiga Explorer με serial καλώδιο. (Γίνεται και μέσω δικτύου, αλλά δεν κατάφερα ακόμα να βάλω την Amiga στο δίκτυο). Ψάξε και εδώ πάντως. Έχει καλά πράγματα, αν και λίγο τσιμπημένα. Α, ναι πάρε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ένα cocolino και ένα οπτικό ποντίκι PS2 (Πάμφθηνα είναι. Τρία ευρώ από το ebay πήρα το δικό μου).
 
Peri30 είπε:
Είσαι ωραίος ! Το πρόβλημα είναι να βρω fast ram 4ΜB ή 8MB. Εψαξα λίγο αλλά δεν είναι εύκολο... Θα βάλω τις σχετικές αγγελίες...
Αν είχα βρει λινκ, θα σου το'χα βαλει ήδη :D . Υπομονή θελει.

Captain Kal είπε:
Να πω και εγώ ότι προτίμησα να βάλω κανονικό 2,5" IDE σκληρό δίσκο 60GB, έστω και εάν η A1200 βλέπει μόνο τα 4GB.
Εγω τα είχα δει όλα, και τα 60GB (σε 2ο partition), αν και το ερώτημα δεν είναι αν σου τα δει όλα, αλλά το τί θα τα κάνεις όλα αυτά τα GBs σε ενα σύστημα τόσο παλιό. :D
 
Εγω τα είχα δει όλα, και τα 60GB (σε 2ο partition), αν και το ερώτημα δεν είναι αν σου τα δει όλα, αλλά το τί θα τα κάνεις όλα αυτά τα GBs σε ενα σύστημα τόσο παλιό.
Γι' αυτό δεν με πολυνοιάζει :) . Έχω βάλει αυτά που θέλω και δεν έχω φτάσει ακόμα το 1GB. (Λίγο το δίκτυο να δει, να στείλω κάνα δύο CD games, και είμαστε μια χαρά).
 
προσωπικά εχω και το κοκολίνο και το άλλο ps/2 adapter που εχει το amigakit και θεωρώ εκείνον καλύτερο!
 
Άν μπορείς να μεταφέρεις adf αρχεία στην CF, τότε για την μετατροπή σε δισκέτα χρειάζεσαι μονάχα το adf blitzer, στο workbench. Σε περίπου 40 δευτερόλεπτα δημιουργείται η δισκέτα, νομίζω πολύ πιο γρήγορα από οτιδήποτε άλλο, και χωρίς πολλούς μπελάδες. Έπειτα, συμφωνώ στο ότι δεν χρειάζεσαι μεγάλες χωρητικότητες στην Amiga, πραγματικά 4gb είναι μιά χαρά. Εντωμεταξύ, άν μπορέσεις να βάλεις cdrom, τότε τα πάντα απο whdload μπορούν να τρέξουν απο εκεί, έτσι στην ουσία αφήνεις χώρο για τα υπόλοιπα. Εγώ στην amiga της υπογραφής, δέν χρησιμοποίησα ποτέ τον σκληρό για whdload, αφού τρέχω τα πάντα με δύο cdroms, και λειτουργούν άψογα. Απλά καίω το cdάκι στο PC με όποια παιχνίδια θέλω, και βάζω το δισκάκι στην Amiga, τέλος.
 
Πίσω
Μπλουζα