AMIGA 3000 Vs AMIGA 4000

rigardie

RetroAdept
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
898
Αντιδράσεις
19
Θα ήθελα την άποψη σας για το ποίο τελικά ήταν το καλύτερο μηχάνημα της C= και επομένος ο καλύτερος Η/Υ της εποχής!

ακουώ

εγω πάντος είμαι υπέρ της Α3000
 
Rigardie, εδώ δεν είναι amigahellas :D :D:D Θέλω να πω, 2-3 έχουν και τα δυο μηχανήματα για να να εκφέρουν γνώμη.
 
ο καθένας μπορεί να εκφέρει γνώμη αλλώστε στην Ελλάδα όλοι είναι προπονητές του ολυμπιακού και πρόεδροι Γενικός και εδικός!!
 
Αυτα ειναι versus ,αριστοκρατια και οχι μπακατελες amstrad-spectrum για τον λαουτζικο. :D

Μια Αmiga μπορει να αναμετρηθει μονο με τον εαυτο της.

Xλιδα λεω. :rofl:
 
Aardvark είπε:
Αυτα ειναι versus ,αριστοκρατια και οχι μπακατελες amstrad-spectrum για τον λαουτζικο. :D Μια Αmiga μπορει να αναμετρηθει μονο με τον εαυτο της.

Xλιδα λεω. :rofl:
Υπαρχει και ο ορος βαυκαλισμος τον οποιο βρισκω πολυ ταιριαστο ;Ρ
 
ChrisTOS είπε:
Υπαρχει και ο ορος βαυκαλισμος τον οποιο βρισκω πολυ ταιριαστο ;Ρ
Συμφωνώ, άλλωστε υπήρχε και ένας κύριος ST που της έδωσε να καταλάβει στ'αυτιά της κυρίας.
 
gtsamour είπε:
Συμφωνώ, άλλωστε υπήρχε και ένας κύριος ST που της έδωσε να καταλάβει στ'αυτιά της κυρίας.

....και στα αυτιά ......... και στα πισινά....... :D :D:D:D:D
 
teflon είπε:
....και στα αυτιά ......... και στα πισινά....... :D :D:D:D:D
...φυσικά και διαφωνώ με την θεώρηση σας.

Τα μηχανήματα μας τότε τα χρησιμοποιούσαμε ως επί το πλείστον για παιχνίδια οπότε η Αμίγκα ήταν ΣΑΦΩΣ καλύτερη από τον st...στα προγράμματα δεν έχω προσωπική άποψη διότι δεν χρησιμοποιούσα τον υπολογιστή τότε για κάτι άλλο. Ξέρω ότι το ίδιο κάνατε και εσείς. Εφόσον λοιπόν το 90%+ των στιγμών της ενασχόλησης με τα μηχανήματα αυτά ήταν παιχνίδια πως μπορεί κανείς να μιλά για καλύτερο μηχάνημα και st; Αν κάποιος ήταν επαγγελματίας μουσικός να πάω πάσο...όμως πόσοι είναι αυτοί; Αυτό που εγώ ξέρω είναι ότι πολλοί τηλεοπτικοί σταθμοί χρησιμοποιούσαν και ίσως ακόμα χρησιμοποιούν Αμίγκα (Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ότι τα γραφήματα των εκλογών του 1993 ήταν σε Αμίγκα 3000 (;; ;) ). Ποτέ δεν είδα st σε τηλεοπτικό σταθμό.

Στο θέμα μας τώρα... λογικό δεν είναι να είναι καλύτερο το νεώτερο μοντέλο με την μεγαλύτερη ταχύτητα; Δηλαδή η 4000 δεν θα είναι καλύτερη από την 3000 apriori; Στην τεχνολογία δεν ισχύουν οι κανόνες του κινηματογράφου. Σχεδόν πάντα το επόμενο είναι καλύτερο του προκατόχου του.

Εκτός και αν το ερώτημα τίθεται σε σχέση με τον ανταγωνισμό και την εποχή παρουσίασης.
 
και όμως Φίλε μου η Α3000 απο πολλές απόψεις είναι καλύτερη απο την 4000 (ο γράφων έχει 2 4000 και μια 3000)
 
Ο έχων 2 δίνει τη 1 :)
 
Σας θυμιζω οτι το thread αναφερεται σε amiga 3000 & 4000.
 
rigardie είπε:
και όμως Φίλε μου η Α3000 απο πολλές απόψεις είναι καλύτερη απο την 4000 (ο γράφων έχει 2 4000 και μια 3000)
Ο έχων 2 να διδει τη μια :D :D:D

edit

καλά Αντώνη ποστάρισα και μετά είδα ότι είχες γράψει ακριβώς το ίδιο :D οι πεινασμένοι καρβέλια ονειρεύονται...
 
LOL C64 έχω, Α4000 δεν έχω Γιώργο :)
 
Οκ από τις δικές μου, την 3000 ο Γιώργος και την 4000 ο Αντώνης. (Nομίζετε!) :D
 
καλά καλά θα σας χαρίσω απο μία φωτογραφία!!

πάντως ο St τι σχέσει έχει με υπολογιστές;;
 
Και έτσι ανάβουν τα άιματα..
 
Έτσι έτσι... βασανιστείτε.... :D

τυχαία πέταξα τη σπίθα για τον ST νομίζεις?
 
"όσοι έχετε υπολογιστή ένα βήμα καντε ένα βήμα μπρός εεεπ Ο St user που πάει;"

χαχαχα
 
rigardie γίνε ποιο συγκεκριμένος σε αυτό που γράφεις. Γιατί και που η 3000 μπορεί να είναι καλύτερη από την διάδοχο της;;
 
Πίσω
Μπλουζα