Amiga CD32 region locked?

nicksofar

RetroActive
Joined
21 Σεπ 2008
Μηνύματα
263
Αντιδράσεις
21
Μόλις αγόρασα ένα cd32, δυστυχώς βρήκα την Ntsc αμερικάνικη έκδοση, και θέλω να ρωτήσω τους έμπειρους χρήστες cd32, αν θα έχω προβλήματα με τα pal παιχνίδια και την pal tv?

Έπίσης ξέρει κανείς που θα μπορούσα να προμηθευτώ τα τρία cd με τα 888, 444 κλπ game collections για cd 32?
 
Βάζεις ένα ποντικάκι στην CD32 και πριν το boot πατάς και κρατάς το δεξί πλήκτρο, βγαίνεις σε setup menu και ρυθμίζεις την CD32 σε PAL !

(Το 888 είναι δημιούργημα δικό μου και του frostwork, αλλά το καλύτερο είναι το 444, μπορείς να τα βρεις σε γνωστά underground καταγώγια ;-) )
 
Θα εχεις issues σε ορισμενα παιχνιδια (Alien Breed, Disposable Heroes, Dragonstone κτλ). Επισης χανεις και λιγο απο το κατω μερος της οθονης.

Στο μενου ομως υπαρχει επιλογη PAL/NTSC αλλα απο οτι ξερω ειναι απλα 50/60hz επιλογη.

Tα CD που αναφερεις δεν ειναι εμπορικο προιον και αρα δεν θα τα βρεις σε καταστηματα.
 
Thanks guys για τις πολύτιμες συμβουλές σας. :)

Άραγε με καλώδιακι rgb θα λυνόταν το πρόβλημα με την ωθόνη?
 
σε μενα παντως στις συλλογες δεν παιζουν τα lotus 1,2,3!!!!μπορει να το τσεκαρει κανεις?
 
Τo CD32 έφτασε και τα σπάει. Τελικά και οι αμερικάνικες κονσόλες με ένα composite καλωδιάκι παίζουν μια χαρά! Τουλάχιστον στην Lcd μου.

Ξέρει κανείς καμία διεύθυνση για να κατεβάσω emulator για να παίξω τις προαναφερθείσες συλλογές?

ΥΓ. Βάζω και κάποιες pic του εν λόγω διαμαντιού!
 
nicksofar είπε:
Τo CD32 έφτασε και τα σπάει. Τελικά και οι αμερικάνικες κονσόλες με ένα composite καλωδιάκι παίζουν μια χαρά! Τουλάχιστον στην Lcd μου. Ξέρει κανείς καμία διεύθυνση για να κατεβάσω emulator για να παίξω τις προαναφερθείσες συλλογές?

ΥΓ. Βάζω και κάποιες pic του εν λόγω διαμαντιού!
Υπάρχουν στον "θείο" ;)

της έχω βασικά το 888 είναι το "πλήρες" αλλά μερικά επαναλαμβάνονται και στης υπόλοιπες συλλογές.. :)
 
nicksofar είπε:
Ξέρει κανείς καμία διεύθυνση για να κατεβάσω emulator για να παίξω τις προαναφερθείσες συλλογές?

ΥΓ. Βάζω και κάποιες pic του εν λόγω διαμαντιού!
Γιατί emulator ?
 
μπορω να εχω και εγω τα 888 ή 444;

περιμενω την amiga μου και θα ηθελα να εχω αυτα τα ''μαγικα'' cdακια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και κατι αλλο, ετσι απλα βαζεις τα cd 888 ή 444 και παιζουν ή χρειαζεται και τιποτα extra για να λειτουργησουν αυτα;;
 
Τα "μαγικά" cdάκια είναι 4 και όχι 3. Τρέχουν κατευθείαν (είναι bootable δηλαδή), δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο. Σε βγάζουν σε μενού και διαλέγεις παιχνίδια κτλ. Επίσης έχουν διάφορα demos, βίντεο κ.ά.

Επίσης μπορεί ο καλύτερος εξομοιωτής να είναι το WinUAE, αλλά για CD32 θα έχεις πολλά προβλήματα συμβατότητας. Δεν εξομοιώνει το Akiko Chipset που βρίσκεται στο CD32, οπότε αρκετά παιχνίδια δεν θα τρέχουν (π.χ. Speeball 2).
 
Οι συλλογες ειναι 4, τις εχω και ειναι εξαιρετικες. Παιζουν και σε Α1200, με τις καταλληλες ρυθμισεις. Εχουν ελαχιστα προβληματακια (οπως οταν σου ζηταει να γραψεις ονομα, αλλά χωρις πληκτρολογιο...). κατα τα αλλα ειναι παιχνιδια Α500-Α1200 που παιζουν σε cd32. Αλλα καλο θα ειναι να βρεις και παιχνιδια σε cd32 εκδοσεις, μερικα ειναι φοβερα (π.χ. darkseed). Εχω καμια 100αρια δισκακια, αν θες μπορουμε να συναντηθουμε, να στα δανεισω.
 
απο Χανια ειμαι..
 
Είσαι τυχερός... Αν είσαι καλό παιδί θα στα δώσω... :)
 
Ο phantom θα ξελασπωσει την αμιγκα community των Χανίων.
 
Στείλε κάνα μήνυμα όταν πάρεις το εργαλείο και βλέπουμε...
 
geoanas είπε:
Βάζεις ένα ποντικάκι στην CD32 και πριν το boot πατάς και κρατάς το δεξί πλήκτρο, βγαίνεις σε setup menu και ρυθμίζεις την CD32 σε PAL !(Το 888 είναι δημιούργημα δικό μου και του frostwork, αλλά το καλύτερο είναι το 444, μπορείς να τα βρεις σε γνωστά underground καταγώγια ;-) )
[edit by paspartoo - ριξε μια ματια στους Κανονισμους του φορουμ]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα