Amiga CD32 SVideo καλωδιο

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Παρήγγειλα ένα Scart S-Video καλώδιο για το CD32 μου αλλά δεν μπαίνει.

Πρεπει να την πατησα επικα διοτι μαλλον εχω Γαλλικο CD32 (?) RGB(?) με miniDin.

Υπαρχει περιπτωση να φτιαχτει ανταπτορας ωστε το SVideo του καλωδιου που αγορασα να πεσει μεσα σε miniDin?

Υπαρχει περιπτωση να μεταποιηθει αυτο το καλωδιο ωστε στη περιπτωση που ειναι Γαλλικη η κονσολα μου και βγαζει RGB απο εκει (δεν το εχω διασταυρωσει πληρως) να βγαζει RGB σημα?

1523979171104457196641.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν χρειαζεται να κανει κατι τετοιο. Το υπαρχον βυσμα βγαζει RGB και S-video.

Image1.jpg

1.  RED

2. BLUE

4. GREEN

3. GROUND

5. GROUND

9. GROUND

7. CSYNC

6. LUMA

8. CHROMA

Για του λογου το αληθες, το σχεδιαγραμμα της γαλλικης εκδοσης του CD32 motherboard, αυτο που λεγεται rev.4, βρισκεται εδω.

Παρατηρηση:

1. Το βυσμα αυτο δεν βγαζει ηχο.

2. Αν σπασεις τον οδηγο απο το s-video καλωδιο που εχεις, τοτε μπορεις να το συνδεσεις στην κονσολα και να λειτουργησει σαν s-video.

svideosolderside.gif
 
Tο καλώδιο έχει ξεχωριστά τον ήχο.

Δηλαδή να ξεμονταρω τα δύο άκρα του καλωδίου και να κάνω rewiring?

:S

15239874187741897289233.jpg
 
Οχι. Θα βγαλεις το κεντρικο pin που δειχνω με το βελακι και θα το βαλεις στην υποδοχη οπως στο δειχνω τωρα.

1523979171104457196641.jpg.06a0bf31d7f04fdc6cd26f012c1e78db.jpg
 
Σχωρα με για την ερωτηση.

Αρκει να σπασω το πλαστικο μαντζαφλαρι δηλαδη και τα υπολοιπα pins θα  "κατσουν"?
 
Ναι, θα σε καθοδηγησουν τα 3 εξογκωματα του βυσματος

1523979171104457196641.jpg.06a0bf31d7f04fdc6cd26f012c1e78db.jpg
 
Είσαι τσάκαλος.

Εφάρμοσε μια χαρά.

Το κακο είναι ότι έχω τρελη τηλεοπτική παρεμβολή! 

Το έχω ξαναδεί σε ένα από τα Saturn που έχω αλλά τώρα μιλάμε για υπερβολική παρεμβολή.

IMG_20180417_214449.jpg

IMG_20180417_214457.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχουν αλλαχθει οι πυκνωτες;
 
Νοουπ. Παιζει να κανουν τετοια κολπα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φυσικά, πρέπει να τους αλλάξεις έτσι και αλλιώς γιατί έχουν περάσει χρόνια και μπορεί να ανοίξει κανένας και να χαιρετήσεις το board. Εγώ για αυτό τον λόγο άλλαξα τους πυκνωτές στο cd32 μου αλλά και στην 1200.
 
Ναι, βασικα σε ολα τα CD32 συμβαινει. Εχουμε σχετικο thread εδω.

Α ναι, εισαι και σε λαθος forum! Το CD32 ειναι κονσολα και εχει δικο της forum. :nono:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και όχι μόνο στο cd32, αλλά και άμεση αντικατάσταση πυκνωτών χρειάζονται τα μοντέλα 4000, 1200 και 600.
 

Με αγχωσατε τωρα

Ναι, βασικα σε ολα τα CD32 συμβαινει. Εχουμε σχετικο thread εδω.

Α ναι, εισαι και σε λαθος forum! Το CD32 ειναι κονσολα και εχει δικο της forum. :nono:
Kαι απο οτι διαβασα απο τον 1@geoanas[/USER] εχει λιγους πυκνωτες

Άλλαξα λοιπόν τους δυο των 1000UF - 10V με δυο Rubicon 1000UF - 25V και έναν 470UF - 10V με έναν DUBILIER 470UF - 25V

 
Αν είναι να μπείς στην διαδικασία καλό είναι να αλλάξεις όλους τους πυκνωτές για να είσαι σίγουρος. Γύρω στους 25 έχει το cd32 αν θυμάμαι καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορω να βρω πουθενα μια λιστα τον πυκνωτων ωστε να τους ψωνισω? Επισης ποια μαρκα πυκνωτων θεωρειται αξιοπρεπης?
 
Ως απαραδεκτος ακομα δεν εχω ψωνισει το παραπανω.

Σημερα πηγα να βαλω το CD32 να δω τι γινεται και ενω ολα φαινονται να λειτουργουν στην κονσολα, η τηλεοραση παραπονιεται οτι δεν λαμβανει σημα!

Δεν ξερω αν σημαινει οτι οι πυκνωτες απο κακη-εικονα πλεον με πηγαν στο καθολου-σημα

Θα προβω ταχιστα στην αγορα του σετ μηπως ισιωσει το μηχανακι
 
Λοιποοοοον...οχι οτι δεν θα χρειαστει recap αλλα αφοτου καταλαβα οτι το προβλημα μου ειναι το scartbox, η απεικονιση (με ενα απλουστατο scartbox) ειναι πολυ καλυτερη.

Γιατι το αναφερω...

Παρατηρησα τα εξης:

Οταν ειμαι με Composite δεν υπαρχει καμια τηλεοπτικη παρεμβολη

Οταν χρησιμοποιησω το SVideo2Scart καλωδιο, η τηλεοπτικη παρεμβολη ειναι εξαιρετικα εμφανης.

Το πιο τρελο: Αν κουνησω το καλωδιο, γινεται ασπρομαυρη η οθονη (μαλλον το Chroma καλωδιο ξελασκαρει λιγο) και εχω τελεια εικονα, καμια τηλεοπτικη παρεμβολη αλλα και καθολου χρωμα!

Αντε τωρα να βγαλεις ακρη
 
Λοιποοον...το CD32 μου ειναι Γαλλικο και οτι και να γραφει η εξοδος τελικα βγαζει RGB.

Για τα pinouts υπαρχουν διαφορες θεωριες.

Κοντολογις μου ειπαν οτι με αυτο που εκανα με το απλο svideo στην παραξενη 9pin, ειμαι τυχερος που ΜΑΛΛΟΝ δεν εκαψα κατι.

...ummm there's your problem then. You're plugging an s-video cable into a completely different kind of socket, potentially damaging it in the process, and it's a miracle you even got any kind of image at all out of it. The reason it even slightly worked is that the luma pin on the French CD32 8-pin video connector lines up with the S-Video luma pin on the 4-pin S-Video connector. The chroma pin is also actually in the same place I think.The problem is that the other two pins in the S-Video plug are ground returns for the luma and chroma signals, but on the French CD32 DIN plug they line up with (I *think*) the left and right audio signals, not ground! This explains why your signal is screwed up -- it's not grounded and is getting random (potentially damaging) voltage fluctuations where it expects ground to be. Luma info is simple amplitude modulation so you will see *something*, but chroma is quadrature modulated so the noise messes it up more. This also explains why you're picking up analog TV, you're taking an ungrounded line and this effectively turns the cable into an antenna (that tunes at harmonic wavelengths of the length of the cable). You probably live close to a fairly powerful TV transmitter.You're going to need a different cable. The good news is that the CD32's mini-din outputs RGB and audio as well as Y/C so you can get full RGB+stereo on your SCART connection if you want. The bad news is that you're going to have to get a rare/custom cable. There are people who make this cable though. Hopefully you have not damaged anything by using the wrong cable and wiggling it around so much. In the meantime, stop what you're doing right now. This is like jamming your USB charging cable into the wall power socket and wondering why your phone is on fire instead of fully charged.


Αρα τελικα θα χρειαστει να φτιαξω καλωδιο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα