Amiga Demo 2. Atari STE music disk

ChrisTOS

RetroJunkie™
Joined
5 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.213
Αντιδράσεις
66
Ο εκπληκτικός Leonard/OXG μόλις έκανε release το Amiga Demo 2. Σχεδόν 20 χρόνια μετά τους TEX (The Exceptions) το Amiga Demo 2 δίνει στον STE σας τη δυνατότητα να ακούσετε περίπου 3,5 ώρες Amiga Tunes σε μια δισκέτα. Φυσικά η ποιότητα είναι ανυπέρβλητη, με 25KHz στον STE και 50KHz σε TT ή Falcon.

http://www.pouet.net/prod.php?which=52336
 
Να υποθέσω ότι δεν παίζει σε STFM ?
 
Xμμμμ κανένα YouTube?
 
NikiforosST είπε:
Να υποθέσω ότι δεν παίζει σε STFM ?
Προφανώς όχι. Get an STE.

Gryzor είπε:
Xμμμμ κανένα YouTube?
Όχι. Δεν θα είχε και νόημα γιατί Youtube audio quality sucks. Να πω ότι είναι εξαιρετικό στο Falcon μιας και εκεί έχει 50KHz replay quality ενώ αν έχεις και ένα καλό σετ ηχείων (κατα προτίμηση 2.1) απολαμβάνεις την ποιότητα του εξαιρετικού του DAC.
 
NikiforosST είπε:
Εγώ εκείνο που ξέρω είναι ότι αυτό που δουλεύεται περισσότερο είναι το STE. Όλα τα demo crews δουλεύουν πάνω σε αυτόν ή στον CT60.
 
Ειδες Νικηφορε. Να και μια φορα που ισχυει. STE RULEZ!!!!!!! :D
 
θα σκίσω κανέναν! :pPpppp τι ειναι το Ct60 ???
 
NikiforosST είπε:
I double that!! H ουσια ειναι να εχεις ενα μηχανημα να παιζει τα παντα απο υπαρχον software. Τωρα αν εχεις μονο σκοπο να δοκιμαζεις demo ολη μερα, και να τρως την ζωη σου στο τι τρεχει και τι δεν τρεχει απο παιχνιδια (που σε απλο ST, STF, STFM παιζουν τα παντα - εκτος απο STE-oriented παιχνιδια), μαλλον ειναι προτιμοτερο το STE. :p

Παντως οσο και αν ο ST ειναι το αγαπημενο μου μηχανημα στα 16bit, δεν μπορω παρα να παραδεχτω οτι δεν υπαρχει καλυτερη demo scene απο αυτη της Amiga.
 
phil_vr είπε:
Παντως οσο και αν ο ST ειναι το αγαπημενο μου μηχανημα στα 16bit, δεν μπορω παρα να παραδεχτω οτι δεν υπαρχει καλυτερη demo scene απο αυτη της Amiga.

Eννοείται! Άμα δεν έχεις δουλειά να κάνεις με τον υπολογιστή το ρίχνεις στα ντέμοους :D
 
Gryzor είπε:
Eννοείται! Άμα δεν έχεις δουλειά να κάνεις με τον υπολογιστή το ρίχνεις στα ντέμοους :D
ΧΑΧΑΧΑ!!! 1000 points for Gryzor!!! :D

Πάντως, έχω την αίσθηση οτι ποσοτικά τουλάχιστον, τους τα ρίχνουμε στα demos, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος!
 
Ειδικά στο ECS και OCS βγάλαν ένα demo το 2008. Καλούλι ήταν, προσπάθησαν να κάνουν ένα C2P βουνό με 3 fps. Βλέπεις τα bitplanes της Amiga δεν βοηθάνε στο C2P. Η καλύτερη demoscene είναι στο C64.
 
Gryzor είπε:
Eννοείται! Άμα δεν έχεις δουλειά να κάνεις με τον υπολογιστή το ρίχνεις στα ντέμοους :D
santosp είπε:
Βρε σεις...έφτιαξαν demo για Amiga tunes για τα Ατάρια και επιτέλους μπορείτε να ακούσετε τις κομματάρες 20 χρόνια μετά και μιλάτε; Τέτοιο κόμπλεξ κατωτερότητας; :D

Πλάκα κάνω, μη γίνει flame war. :D
 
Leon είπε:
Βρε σεις...έφτιαξαν demo για Amiga tunes για τα Ατάρια και επιτέλους μπορείτε να ακούσετε τις κομματάρες 20 χρόνια μετά και μιλάτε; Τέτοιο κόμπλεξ κατωτερότητας; :D


Πλάκα κάνω, μη γίνει flame war. :D
Δεν έχεις ακριβώς δίκαιο ;) . Το σημαντικό κομμάτι στο demo είναι ότι πρόκειται για paula emulator. MOD players etc υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια, αυτό που βελτιώθηκε είναι το accuracy. Η βασική διαφορά μεταξύ του STE DMA και της paula είναι ότι η δεύτερη επιτρέπει variable sample rate ενώ ο STE έχει fixed frequencies οπότε πρέπει να γίνει resampling. Η διαφορά αυτή έχει και θετικά και αρνητικά, με τα θετικά στην πλευρά του STE ότι μπορεί να παίξει samples με ανάλυση 50KHz ενώ η Paula περίπου στα μισά, ενώ δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αναφέρω το πλεονέκτημα των variable sample rates.
 
το κατέβασα και χρειάζεται λίγο δουλειά ακόμη στο accuracy νομίζω.

δε δίνει ακριβώς την αίσθηση Amiga (και έχω ακούσει Amiga μερικά χρόνια :eek: )

δηλαδή κρυστάλλινος ήχος και όλα τα υπόλοιπα.

Παρ'όλα αυτά είναι μια καλή συλλογή απο μουσικάρες για το STE.

Πρέπει να το γράψω σε δισκέτα. :cool:
 
Shinobi είπε:
Παρ'όλα αυτά είναι μια καλή συλλογή απο μουσικάρες για το STE.

Πρέπει να το γράψω σε δισκέτα. :cool:
Τι εννοεις να το γραψεις σε δισκετα? Σε emulator το ακουσες? Αν ναι σιγουρα δεν ειναι το ιδιο με την hardware εκδοση. :cool:
 
santosp είπε:
Τι εννοεις να το γραψεις σε δισκετα? Σε emulator το ακουσες? Αν ναι σιγουρα δεν ειναι το ιδιο με την hardware εκδοση. :cool:
ναι το είδα στο steem engine. θα το δω και σε STE
 
Πίσω
Μπλουζα