Amiga top10

Leon

RetroNuts!
Joined
27 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.119
Αντιδράσεις
1.037
Ο καθένας έχει μια τελείως διαφορετική λίστα με αγαπημένα παιχνίδια ανάλογα με τις προτιμήσεις του, τις αναμνήσεις του, κλπ. Έχει ένα ενδιαφέρον να βλέπεις τι θεωρούν οι άλλοι ως καλύτερα παιχνίδια σε ένα μηχάνημα έστω για να ανταλλάσσεις απόψεις και αναμνήσεις. Κάποια θα τα έβαζα και εγώ στα αγαπημένα (πχ Lemmings, Cannon Fodder, Turrican II, Moonstone) κάποια στη λίστα με τα χειρότερα (πχ Superfrog και Rick Dangerous) κάποια στη λίστα "ωραία γραφικά για την εποχή αλλά από gameplay γιοκ" (Shadow of the Beast, Agony) και σε κάποια απλά έξυνα το κεφάλι μου και έλεγα "ποιο;" (πχ Rubicon).

Αν προσπαθούσα να φτιάξω μια "αντικειμενική" λίστα top 10, δηλαδή με παιχνίδια που κατάφεραν να ξεφύγουν από τον μικρόκοσμο της Amiga και να κάνουν "διεθνή καριέρα" σε πιο επιτυχημένα format (όπως PC, Mega Drive, SNES) και να αφήσουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ιστορία θα έλεγα τα εξής:

1. Lemmings που είναι μάλλον το πιο πετυχημένο amigoπαίχνιδο και βγήκε σε όλα τα format που υπήρχαν εκείνη την εποχή. Πραγματική μανία στις αρχές του '90.

2. Populous που δημιούργησε ολόκληρο genre και έκανε το Molyneux έναν από τους πιο επιτυχημένους game designers.

3. Worms Βγήκε πολύ αργά αλλά τελικά ήταν μια σειρά που έκανε κλικ στον κόσμο και έγινα από τα πιο επιτυχημένα franchises που ξεκίνησαν από την Amiga.

4. Cannon Fodder Φοβερό gameplay, βγήκε και αυτό για όλα τα format που υπήρχαν.

5. Speedball 2. Απλά το καλύτερο sports game για την Amiga και σε αντίθεση με παιχνίδια ποδοσφαίρου όπως το Sensible έχει σαφώς ευρύτερο "appeal". Οπότε θα βάλω αυτό στη λίστα ως εκπρόσωπο της Amiga στα αθλητικά παιχνίδια αντί του Sensible Soccer. Άσε που είναι και πολύ μπροστά στο θέμα αισθητικής.

6. Formula One Grand Prix. Το magnum opus του Geoff Crammond, ο πρώτος πραγματικά ρεαλιστικός F1 simulator.

7. Another World. Μπορεί από gameplay να είναι ολίγον "Dragon's Lair" αλλά είναι το παιχνίδι με τα καλύτερα γραφικά (από θέμα αισθητικής) στην Amiga που έκανε σημαντικά βήματα στο είδος των cinematic platformers και του storytelling στα videogames γενικότερα. To πνευματικό sequel, Flashback, είχε και ανώτερο gameplay.

8. Hunter. Ούτε νομίζω ότι έκανε μεγάλη επιτυχία, ούτε μεταφέρθηκε σε άλλα format. Ο λόγος που το συμπεριλαμβάνω είναι γιατί πλέον αναγνωρίζεται ως ένα πρωτοποριακό open world 3D παιχνίδι, πρόγονος του Grand Theft Auto. Οπότε η επιρροή του είναι σαφώς σημαντικότερη από τις πωλήσεις του.

9. Turrican 2. Αν και θεωρείται παιχνίδι του C64 η έκδοση για Amiga βγήκε πρώτη, γιαυτό και το συμπεριλαμβάνω. Από τα λίγα Ευρωπαϊκά (βασικά το μοναδικό) Run 'n' Gun platformers που μπορούν να σταθούν απέναντι στα ανώτερα Ιαπωνικά. Γιαυτό και η σειρά κατάφερε να περάσει και στις κονσόλες.

10. Beneath a Steel Sky. H Amiga δεν είχε δικά της adventures, ήταν όλα μεταφορές. To συγκεκριμένο το HOL το θεωρεί αμιγκοπαίχνιδο και δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω. Από τα καλύτερα point 'n' click που έχουν βγει. Η εταιρία μετά από αυτό έκανε τρελή επιτυχία με το Broken Sword.

Δεν είναι απαραίτητα η δική μου λίστα με τα 10 πιο αγαπημένα παιχνίδια αλλά μια προσπάθεια για πιο "αντικειμενική" προσέγγιση.
 
Πολύ καλό το video :thumbup: , (το είδα όλο) και φυσικά οι επιλογές συζητήσιμες (λογικό κι επόμενο όταν κάποιος ξεκινά να φτιάξει ένα Top Ten)...

Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε κατά πόσο μπορεί ο καθένας να φτιάξει μια όσο γίνεται αντικειμενική λίστα, σαν αυτή που έκανε ο Leon...
 
Δέκα από τα καλύτερα παιχνίδια που τυγχάνει να είναι και από τα αγαπημένα μου. Έχω αφήσει έξω άλλα τόσα και βάλε.

1. Turrican 2 The final fight. Aπό που να αρχίσεις και που να τελειώσεις; Απλά αριστούργημα. Τι να προσέξεις; Τα προσεγμένα και όμορφα γραφικά, τα επικά μουσικά θέματα που ακούγονται μέχρι σήμερα ή το smooth gameplay που προχωράς ανάλογα με τις δυνατότητές σου;

2. Lemmings. Mε συμπαθητικά γραφικά και ήχο αλλά το σημαντικότερο το εθιστικό gameplay που σε κρατούσε κοντά του. Πρωτότυπο για την εποχή του, που σε έβαζε να σκεφτείς πως θα σώσεις σε κάθε πίστα τα μικρά ανόητα αλλά συμπαθητικά τρωκτικά από τον ίδιο τους τον χαμό.

3. Super Stardust. Βασισμένο στο κλασσικό arcade asteroids, αλλά με πολύ όμορφα γραφικά που έδεναν στο μέγιστο μεταξύ τους λόγο aga και δυνατό gameplay.

4. Wings. Η cinemaware μας έχει δώσει αρκετά προσεγμένα κινηματογραφικά παιχνίδια. Το wings ίσως διαθέτει το πιο προσεγμένο gameplay από όλα. Ενάεριες μάχες με αεροπλάνο του πρώτου παγκοσμίου πολέμου, βομβαρδισμοί επίγειων εχθρικών στόχων και ένα ημερολόγιο που με τις σύντομες σημειώσεις του σε έβαζε μέσα στο κλίμα. Κρίμα που δεν είδαμε μια έκδοση για aga 256 colors με επιταχυντή.

5. Sensible Soccer. Τι να γράψω για αυτό το έπος; Ευκολότερο από το kick off και πιο fun αν δεν ήθελες να παλεύεις με την μπάλα για να βάλεις ένα γκολ. Αμέτρητα διπλά για όλους, πρωταθλήματα και η πόρωση στα ύψη. Απλά πράγματα, αν δεν είχες το pacman του Ανερούση απλά δεν έπαιζες.

6. Batman the movie. Η καλύτερη ευκαιρία να γίνεις ο σκοτεινός ιππότης στα 16bit. Πετυχημένη δουλειά στα γραφικά και στον ήχο, gameplay που δυσκόλευε σταδιακά. Αλλάγη του gameplay με τον χειρισμό στις εντυπωσιακές σκηνές του batmobile και batwing. Who are you? I am batman.

7. Blood Money. Σε εντυπωσίαζε και μόνο η εισαγωγή. First there was menace, now Psygnossis presents a DMA design game.. γνωρίζεται την συνέχεια. Όμορφα γραφικά και ήχος που άφηνες το παιχνίδι και απολάμβανες την μουσική για ώρα. Το gameplay ζόρικο και ήθελε προσπάθεια. Δικαίως απέκτησε άπειρους θαυμαστές.

8. Disposable Hero. Μια εξέλιξη του R-Type που θυμίζει arcade. Μεγάλη λεπτομέρεια στα γραφικά με καλοσχεδιασμένα σκάφη, βάσεις και backgrounds που σε κερδίζουν από την πρώτη στιγμή. Στην οθόνη γίνεται χαμός και το joystick παίρνει φωτιά από το δύσκολο gameplay. Όχι και άδικα το αποκαλούν το καλύτερο side scrolling shotter της Amiga.

9. Chaos Engine. Μια εξαίρετη δουλειά από τους Bimap Brothers σε στύλ gauntlet. Γραφικά φτιαγμένα με μεράκι και εμπνευσμένος ο τομέας του ήχου. Ακόμη και διπλό mode για περισσότερη ευχαρίστηση.

10. Lotus Espirt Turbo Challenge II. Από τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο ραλάκι στην Amiga. Split screen για διπλό και φοβερό gameplay που σε έκανε να το βαρεθείς δύσκολα. Τέρμα η μουσική και τσίτα τα γκάζια.
 
ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα σχόλια. φυσικά το top10 του καθενός θα έιναι διαφορετικό. Μία παράμετρο που θα ήθελα να τονίσω είναι τα οικονομικά δεδομένα της εποχής και τον ρόλο που έπαιξαν στις δικές μου επιλογές. Λόγω οικονομικών δυσκολιών υπήρχαν περιπτώσεις όπου έφερνε πχ ο θείος μου το rick dangerous μία μέρα και το επόμενο παιχνίδι μπορεί να ερχόταν μετά από δύο μήνες. έτσι θέλοντας και μη είναι από τα παιχνίδια που έπαιξα εκατοντάδες φορές. για τον ίδιο λόγο δεν έπαιξα ποτέ παιχνιδάρες διότι δεν γνώριζα καν την ύπαρξη τους!

Για αυτό και λέμε στην αρχή ότι δεν είναι τα καλύτερα αλλά είναι αυτά που παίξαμε πιο πολλές ώρες!
 
H αντιγραφή πήγαινε σύννεφο από τα 8bits, συνεπώς οι περισσότεροι είχαν όποιο παιχνίιδι ήθελαν με μικρό κόστος (φυσικά κόπια). Όσους γνώριζα είχαν αρκετά μεγάλες συλλογές από παιχνίδια. Ζήτημα να έβλεπα κάποιον να είχε μερικά γνήσια. Αυτό που περιγράφεις γινόταν με εμένα όταν είχα τον amstrad. Ο πατέρας μου αγόραζε ένα παιχνίδι που μου άρεσε γνήσιο και μετά από 1-2 μήνες το επόμενο. Έτσι έπεφτε λιώσιμο στο παιχνίδι αφού δεν υπήρχε και άλλη επιλογή.
 
Ωραίο το βιντεάκι, σας το είπα και στο youtube, ε το γράφω και εδώ.

Ντάξει τώρα, 10 παιχνίδια τόπ για την Αμίγκα, ειδικά άμα είσαι και αμιγκάς, είναι απίστευτο να βγεί. Σίγουρα θα αφήσεις πολλά έξω. Εγώ σε τέτοιες λίστες συνήθως αστειεύομαι (γράφω π.χ το Party games, η το Penthouse Hot numbers κλπ). Προσωπικά την 500άρα την είχα πολύ νωρίς, και λόγω κάποιων συγκυριών, είχα άκρες και για ατελείωτες κενές δισκέτες, καθώς και για παιχνίδια. Έτσι τα είχα σχεδόν όλα, τα περισσότερα τα κρατούσα κιόλας (σπάνια έσβηνα, εκτός αν ήταν πολύ μάπα το παιχνίδι, π.χ το Pepe The Screwdriver, το Sony Game και κάτι άλλα παρόμοια μόνο). Δεν έχω ξαναπαίξει ποτέ σε άλλο μηχάνημα τόσα πολλά, και ούτε πρόκειται φυσικά, άρα δεν γίνεται να βγάλω τοπ 10. Και Τοπ 200 να πώ οτι θα βγάλω, πάλι θα έχω παιχνίδια εκτός !

Πάντως λίγο-πολύ, τα παιχνίδια που ανέφεραν τα παιδιά στο βίντεο είναι στην κορυφή, η τουλάχιστον είναι απο τα πιο γνωστά. Όπως και αυτά που αναφέρει ο Leon, και ο Telonio. Πάω να ψάξω το θέμα με τα hidden gems (αν έχουμε εδώ) για Amiga, εκεί πρέπει να γίνει μια δυνατή μάζωξη τίτλων !
 
Oσον αφορά εμένα, μου είναι πολύ δύσκολο να συνθέσω ένα Top-10 (ομοίως με τον Other_R), όχι μόνο απο προσωπικά favorites αλλά και απο παιχνίδια που έπαιξα "πιό πολύ", μιά και σε αρκετά απο αυτά είχα "γράψει" περίπου τις ίδιες ώρες. :) (εδώ που τα λέμε, πριν αρκετά χρόνια δεν μπόρεσα να βγάλω ούτε καν ένα προσωπικό "Τοp-5", oπότε σιγά μην μπορούσα να αποφασίσω για ένα Top-10... :D )

Tώρα, η οικονομική παράμετρος που ανέφερε ο φίλος Τzehos, σίγουρα υπήρχε. Στην περίπτωσή μου το πρόβλημα λύθηκε έως ένα βαθμό, δια μέσου... "μονόφθαλμων" προμηθευτών, καθώς και με ανταλλαγή δισκεττών απο φίλους & γνωστούς. Οι αγορές αυθεντικών τίτλων γινόντουσαν σε εξαιρετικές περιπτώσεις όπου κάποιο παιχνίδι μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση, ή σε περίπτωση που κάποιο καλό game δεν δούλευε όπως θα έπρεπε στην "μονόφθαλμη" του έκδοση, οπότε έπρεπε να γίνουν οι σχετικές οικονομίες για αγορά του αυθεντικού.

Επίσης θα ήθελα να κάνω και δύο σχόλια πάνω σε κάποιες αναφορές που έγιναν για ορισμένα games στο video.

Πρώτον, η περίπτωση Jim Power και... του γνωστού τραγουδοποιού-καλλιτέχνη, Μιχάλη Ρακιντζή:

Πριν κάποια χρόνια (και συγκεκριμένα τον Γενάρη του '13), είχα αναφέρει ένα περιστατικό με γνωστό μου ο οποίος μου είπε την επίμαχη επική "ατάκα" ότι σώνει και καλά η in-game μουσική του συγκεκριμένου παιχνιδιού, ήταν... "αντιγραφή" απο τραγούδι του Ρακιντζή (!) . :supergrin: (το τραγούδι "δικός σου για πάντα" του Ρακιντζή κυκλοφόρησε το '91, και το Jim Power το '92).

Γενικά είχαμε διαφωνία πάνω σε αυτό (κάτι δεν μου "κόλλαγε" που λένε), καθότι οι μελωδίες συνέπιπταν μόνο πολύ αμυδρά, και ποτέ μου δεν πείστηκα γι'αυτό, μιά και συν τοις άλλοις μου φαινόταν (εκτός απο τραγικά αστείο το να ακούει ο Chris Hulsbeck... Ρακιντζή για να εμπνέεται) και απίθανο να συνέβει κάτι τέτοιο.

Μετά απο ενάμιση χρόνο περίπου δικαιώθηκα, εφόσον έμαθα ότι σύμφωνα με λεγόμενα του ίδιου του Chris Hulsbeck (δημιουργού της μουσικής του Jim Power), η επίμαχη μελωδία ήταν εμπνευσμένη απο κάποιο μουσικό κομμάτι του YS III (δημοφιλές jrpg παχνίδι), και ακούγοντας το, διαπίστωσα ότι -πράγματι-, αυτή τη φορά η μουσική συνέπιπτε σε τέτοιο βαθμό που δεν χωρούσε αμφιβολία για τις καταβολές της. (διαβάστε σχετικά σε αυτό εδώ το thread).

Οπότε αν υπάρχουν ακόμα αμφιβολίες για το ποιός "δανείστηκε" μουσική απο ποιόν, τώρα ξέρουμε την πραγματικότητα: Δεν υπήρχε -καμία- επιρροή απο τον κατα τα άλλα συμπαθέστατο... Ρακιντζή στο επίμαχο κομμάτι του Jim Power, παρά μόνο απο το

. :)

Δεύτερον, η περίπτωση του Pang στην έκδοση για Amiga, όπου "έλειπαν" κάποιοι εχθροί που εμφανίζονται στην οθόνη, κάποια φρούτα που πέφτουν απο τον ουρανό, κλπ.:

Εδώ, επίσης είχαμε αναφέρει τι πιθανότατα συνέβει, σε παλιότερο thread. Tην περίοδο εκείνη ('90-'91) ένας φίλος και κάτοχος ST μου είχε δείξει την έκδοση του Pang στο μηχάνημά του, όπου όντως είχε αυτά τα extras που δεν υπήρχαν στην δική μου έκδοση της Amiga !! Γνωρίζοντας ότι η κυκλοφορία του παιχνιδιού έγινε -ταυτόχρονα- και στα δύο μηχανήματα απο την Ocean και θεωρώντας ακατανόητο το γιατί μπορεί να συνέβει τέτοιος διαχωρισμός, κίνησα κάποιες διαδικασίες για να ελέγξω την --αυθεντική-- Amiga version, πράγμα που έγινε με τη βοήθεια γνωστού που είχε τις σχετικές "άκρες" σε computer shop. Tσέκαρα λοιπόν την αυθεντική (οriginal) έκδοση του παιχνιδιού, και ω του θαύματος, είχε όλα εκείνα τα extras που διέθετε η ST version !! (και κατ' επέκταση το arcade).

Eν ολίγοις, το πιθανότερο είναι να είχαμε περίπτωση παρόμοια με παιχνίδια όπως το Populous, το Lost Patrol, το Pacmania (κ.α.), τα οποία πειρατές προμήθευαν στον κόσμο παίρνοντας αρχικά κόπια απο κάποιες pre-release ημιτελείς εκδόσεις, και όχι απο αγορασμένες "final sales" versions απο μαγαζιά.

Πιστεύω πως αυτή είναι η λύση του "μυστηρίου", καθώς το να υπάρχουν δύο εκδόσεις για Amiga (με, και χωρίς extras) ήταν παράλογο, καθότι συν τοις άλλοις η ύπαρξη επιπλέον μνήμης δεν παίζει ρόλο στο gameplay. (τα extras εμφανίζονται κανονικότατα και σε μοντέλα που έχουν μόνο τα βασικά 512Κ). ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δέκτες όλες οι απόψεις φυσικά. Β Θα ήθελα εκ μέρους και των δύο που φτιάξαμε το βίντεο να σας ευχαριστήσω για τα σχόλια σας και τις χρήσιμες πληροφορίες που μας δώσατε. Μας δίνετε κίνητρο να κάνουμε το ίδιο και για άλλα συστήματα
 
Απλά υποκλίνομαι στις διερευνητικές ικανότητες του billy!!! :worship:

Μιλάμε για Retro Gaming CSI!!! :D
 
Billy έγραψες και κυριολεκτικά και μεταφορικά !
 
Χαχαχα !! Thank you gentlemen, να 'στε καλά. :)

Aπλά θεώρησα καλό να επαναφέρω στo προσκήνιο εκείνα τα παλιά threads, μιά και είχαν πληροφορίες άμεσα συσχετιζόμενες με τα σχόλια που έγιναν στο video.

Είμαστε πλέον εν αναμονή του επόμενου νοσταλγικού videο με ρετροαναμνήσεις απο εκείνες τις αξέχαστες εποχές... :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tzehos είπε:
Δέκτες όλες οι απόψεις φυσικά. Β Θα ήθελα εκ μέρους και των δύο που φτιάξαμε το βίντεο να σας ευχαριστήσω για τα σχόλια σας και τις χρήσιμες πληροφορίες που μας δώσατε. Μας δίνετε κίνητρο να κάνουμε το ίδιο και για άλλα συστήματα
Καλή συνέχεια παιδιά. Τι σκέφτεστε για επόμενο βιντεάκι;
 

1@Wally[/USER] το θυμόμουν οτι υπήρχε το θρεντ, πάω και απο εκει μια βόλτα !

 
Α πολύ ωραία, περιμένουμε να δούμε τις λίστες σας. Αναρωτιέμαι αν θα είναι συμβατικές (MGS, Castlevania SOTN, FFVII, κλπ) ή αν θα έχουμε εκπλήξεις. :)
 
Γεια σου φιλε Πανο!

Ωραιοτατο το βιντεο και πολυ καλες οι επιλογες σου για το Amiga Top 10!!! :thumbup:

:clap:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο αυτα που μου ερχονται στο μυαλο:

Turrican II - Παιχνιδαρα με υμνους

Hybris - παιχνιδαρα, μουσικαρα

Z Out - καθαρα γραφικα (δεν συμπαθω τα βιολογικα σκηνικα με τις καφετιλες που φοριοντουσαν πολυ) και "τουρικανιζει" αρκετα

Jimmy White's Whirlwind Snooker - εχω γραψει πολλες ωρες

Nitro - Συνεχιζω να το θεωρω το απολυτο top down

Test Drive II - Πρωτη φορα ενιωσα να οδηγω πραγματικα στο σπιτι μου (εξαιρετικα και τα expansions)

Wings - Ακομα με στοιχειωνει το ακορντεον

Vroom - απολαυση...επαιζε και με mouse

PP Hammer - Ωραια puzzles, κολληματικη μουσικη

Saint Dragon - Καταπληκτικο conversion

Quick and Silva - Χωρις λογο...ισως επειδη και αυτο "τουρικανιζει"
 
Πίσω
Μπλουζα