Amigoερωτήσεις!

f2bnp

RetroAdept
Joined
18 Mαϊ 2008
Μηνύματα
785
Αντιδράσεις
4
Γεια σας παιδιά, έχω μία Amiga 500 και έχω κάποιες ερωτήσεις:

Καταρχάς, για κάποιο λόγο σε αρκετά παιχνίδια (πχ Turrican 2) δεν γίνεται να παίξεις με το πληκτρολόγιο! Έχω δοκιμάσει όλα τα κουμπιά αλλά το πιο κουφό είναι ότι μερικές φορές (πχ Turrican 2 :p ) μερικά κουμπιά κάνουν κάποιες συγκεκριμένες κινήσεις.

EDIT: Χρειάζομαι χειριστήριο για να παίξω τα παιχνίδια γιατί δεν παίζουν με πληκτρολόγιο. Στο Turrican 2 ας πούμε πατώντας το space χρησιμοποιεί την ικανότητα που καθαρίζει την οθόνη από εχθρούς (με τις δύο στύλες από μπλε πλάσμα ή ότι είναι :p ). Κατα τα άλλα τα βελάκια ή τα num δεν κουνάνε τον χαρακτήρα καθόλου. Υπάρχει λύση;

Τώρα κατα δεύτερον, θα ήθελα να βρω ένα καλό και σχετικά φθηνό χειριστήριο να αγοράσω αλλά δεν ξέρω ποιο. Έχετε να μου προτείνετε κάτι;

Τρίτον και τελευταίον, ποια είναι τα πιο must παιχνίδια που πρέπει να δοκιμάσω και να μην υπάρχουν σε άλλες κονσόλες ή pc;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1)Δεν καταλαβα Χαρο

2)Πλεον μονο το CMS μπορεις να αγορασεις "του κουτιου"

3)Θα μας παρει το πρωι
 
Οκ έχεις δίκιο για το πρώτο.

Χρειάζομαι χειριστήριο για να παίξω τα παιχνίδια γιατί δεν παίζουν με πληκτρολόγιο. Στο Turrican 2 ας πούμε πατώντας το space χρησιμοποιεί την ικανότητα που καθαρίζει την οθόνη από εχθρούς (με τις δύο στύλες από μπλε πλάσμα ή ότι είναι :p ). Κατα τα άλλα τα βελάκια ή τα num δεν κουνάνε τον χαρακτήρα καθόλου.

Ενδιαφέρον φαίνονται τα cms. Θα περάσω μια βόλτα από το ItSmart να πάρω ένα άμα είναι.
 
Παρεμπιπτόντως για να κανεις τη δουλειά σου, αν έχεις κανα joypad από megadrive ή master system, κατα 99% θα δουλέψει.
 
Έχω μωρέ αλλά δεν βολεύει ιδιαίτερα γιατί ας πούμε στο turrican 2 το πάνω είναι το άλμα και όταν θέλω να κάνω άλμα προς τα μπροστά έχω θέμα γιατί δεν είχε φτιαχτεί για να δουλεύει έτσι το χειριστήριο και είναι αρκετά στριφνό :(
 
Τι να σου πω, με το σταυρο του megadrive νομίζω οτι μπορείς να κάνεις τα παντα, πραγματικά το καλύτερο joypad που έχω χρησιμοποιήσει...

Όπως βολεύεται κανείς πάντως...
 
Τι να σου πω μάλλον μου φαίνεται εμένα έτσι. Η αλήθεια είναι ότι έαν ητανε και του Saturn 9pin θα το είχα βάλει επιτόπου αλλά φευ. :(
 
Καλα αυτα τα χειριστηρια, αλλα οταν ακουστει η λεξη

T-O-M-A-H-A-W-K

ολα τα αλλα ειναι απλες οδοντοκρεμες.

Το turrican2 παιζεται ταυτοχρονα με joustick και πληκτρολογιο

για αυτο γινονται αυτες οι κινησεις. Αν πατας το space ριχνει

την μικρη smart bomb, ενω αν εχεις πατημενο το fire και πατησεις

space ριχνει την μεγαλη.

Απο παιχνιδια, δες τα θρεντ για τα τοπ παιχνιδια της αμιγκα.
 
Δεν γίνεται κάπως δηλαδή να παίξω μόνο με πληκτρολόγιο; Πάντα με βόλευε περισσότερο!
 
f2bnp είπε:
Δεν γίνεται κάπως δηλαδή να παίξω μόνο με πληκτρολόγιο; Πάντα με βόλευε περισσότερο!
Και νομιζα οτι ημουν ο μονος...

Δυστυχως σε πολλα παιχνιδια στην αμιγκα δεν υπηρχε καν η προβλεψη οτι καποιος δεν θα ειχε joystick η, ακουσον ακουσον... προτιμαει πληκτρα!

Δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι... εκτος βεβαια απο το να αφησεις την πραγματικη αμιγκα και να τα παιξεις σε emulator :p
 
bspus είπε:
Και νομιζα οτι ημουν ο μονος...Δυστυχως σε πολλα παιχνιδια στην αμιγκα δεν υπηρχε καν η προβλεψη οτι καποιος δεν θα ειχε joystick η, ακουσον ακουσον... προτιμαει πληκτρα!

Δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι... εκτος βεβαια απο το να αφησεις την πραγματικη αμιγκα και να τα παιξεις σε emulator :p
Πολύ πιθανόν αυτό να κάνω μέσα στον εκνευρισμό μου. Έλεος!
 
Τρία πράγματα δεν κατάλαβα ποτέ στη ζωή μου: Τα γυναικεία παπούτσια, την όπερα και το πως μπορούν κάποιοι άνθρωποι να παίζουν computer games με τα πλήκτρα.

Ο παλιός συντάκτης του Pixel και φίλος μου Γιώργος Κακαλέτρης μαζί με τον αδερφό του ανήκουν σε αυτή τη μυστήρια κατηγορία ανθρώπων. Για να παίζουν παιχνίδια στην Amiga έχουν κατασκευάσει χειριστήρια τα οποία αποτελούνται από μία επιφάνεια, περίπου όσο ένα mousepad, η οποία έχει πάνω πλήκτρα και όλο αυτό συνδέεται στη θύρα του joystick. Δεν ξέρω αν είναι διατεθειμένοι να φτιάξουν ένα καινούργιο αλλά αν θες μπορώ να τους ρωτήσω.
 
Wow. Εντάξει είπαμε όχι τέτοιο πρόβλημα :p

Είναι με τι μεγάλωσες Άλκη. Εγώ στα PC gamepad απέκτησα πρώτη φορά δικό μου το 2004 και λίγο παλιότερα είχε κερδίσει ο αδερφός μου σε έναν διαγωνισμό του PC Master ένα joystick. Κονσόλα ούτε λόγος μέχρι προ περσι περίπου.

Συνεπώς έπαιζα με πλήκτρα και γι'αυτό τα προτιμώ στα platformers ας πούμε. Υπάρχουν ελάχιστα παιχνίδια που δεν με βολεύουν και εκείνα απαιτούν να κάνεις κυκλικές κινήσεις για να κερδίσεις. Γενικότερα πάντως σε emulators χρησιμοποιώ το χειριστήριο της κονσόλας πχ έχω αντάπτορες για Sega Saturn, Dreamcast, Nintendo 64, Playstation 1,2.
 
Αν ειναι να παρεις χειρηστηριο (gamepad) δες απο την σειρα competition pro.

0MD--Competition-pro-series-II-3-Buttons-Joypad_LRG.jpg
CompetitionProCover.jpg


Θα μπορεις να το εχεις εκτος της amiga, σε megadrive, atari, amstrand και σε οσα αλλα μηχανηματα εχουν την ιδια υποδοχη.
 
Εγώ παίζω με Tomahawk, που το εκθείασε ο Mike. Αλλά το μειονέκτημα είναι ότι έχει ένα πλήκτρο μόνο για fire. Στο Turiccan δεν είναι ότι ευκολότερο να πατάς το SPACE την ώρα που κρατάς το χειριστήριο. Οπότε το σκέφτομαι για κανένα CMS με 4 πλήκτρα.

Πάντως εγώ έμαθα να παίζω με πλήκτρα παραδόξως όταν πήρα το πρώτο μου pc. Μέχρι τότε στο C64 και την Amiga 500, μόνο joystick για games.
 
Οσα πληκτρα και να εχει το χειρηστηριο, στο Turrican παλι το space θα πατας για smart bomb...
 
alkis21 είπε:
Τρία πράγματα δεν κατάλαβα ποτέ στη ζωή μου: Τα γυναικεία παπούτσια, την όπερα και το πως μπορούν κάποιοι άνθρωποι να παίζουν computer games με τα πλήκτρα.
Είχες ποτέ Spectrum ...... Αν ναί και έβλεπες τις τιμές τότε Interface & Joystick θα έπεζες με τα πλήκτρα κανονικότατα....

QAOP space............
 
krhtikos είπε:
Είχες ποτέ Spectrum ...... Αν ναί και έβλεπες τις τιμές τότε Interface & Joystick θα έπεζες με τα πλήκτρα κανονικότατα....QAOP space............
Ακριβώς αυτό! Όσοι ξεκινήσαμε με σπέκτρουμ 48 δεν ξέραμε τι σημαίνει joystick τότε το 1984! Με τον 6128 και τον c64 αλλάξανε κάπως τα πράγματα όμως η συνήθεια είναι συχνά ισχυρότερη της...βαρύτητας!

Προσωπικά με τα προϊόντα του Ανερούση άρχισα να σέβομαι τα χειριστήρια και ίσως όταν έπαιζα....δεκαθλο! :)

Στην αμίγκα πραγματικά απορούσα που δεν υπήρχε η σχετική επιλογή αλλά πλέον δεν μ' ένοιαζε λόγω τομαχωκ και πακμαν! Στα πισι ξαναγύρισα στα κουμπιά αν και μου εχουν δωρισει τιμονιέρα με ανάδραση πριν χρόνια! Την δούλεψα 10 φορες και εκτοτε ειναι στα κουτια της!

Υ.Γ. Εγώ έπαιζα με qaopm ατο γομολάστιχα....
 
Βεβαίως και είχα Spectrum φίλοι μου, και πολύ γρήγορα μετά την αγορά του κράτησα την αναπνοή μου μέχρι να πειστούν οι γονείς μου να μου πάρουν Kempston interface. Τα μόνα παιχνίδια που έπαιζα πάντα με πλήκτρα ήταν τα text adventures. :) Για μένα παιχνίδι = μοχλός, όχι πλήκτρα και σταυρουδάκια (βοήθειά μας). Όσα κουμπιά κι αν απαιτεί το παιχνίδι. Με κάτι τέτοιο θα ήμουν ευτυχισμένος:

500x_typewriter-joystick.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα