Amityville movies

ares

RetroMaNiaC
Joined
5 Αύγ 2009
Μηνύματα
730
Αντιδράσεις
224
Σε αυτο εδω το thread θα κανω μια αναφορα στις ταινιες οπου βασιστηκαν στην ιστορια αυτου του ''στοιχειωμενου" σπιτιου με τα χαρακτηριστικα παραθυρα ματια στην περιοχη του Amityville στο Long Island των Ηνωμενων Πολιτειων της Αμερικης.

Ολοι λιγο πολυ ξερουμε την ιστορια της οικογενειας Defeo κ συγκεκριμενα του Ronald Joseph Defeo ο οποιος το βραδυ της 13ης Νοεμβριου του 1974 σκοτωσε με καραμπινα τους γονεις του καθως και τα τεσσερα αδερφια του την ωρα που κοιμοντουσαν.Στην ανακριση της αστυνομιας δηλωσε πως καποια φωνη μεσα απο το σπιτι τον παρακινησε να κανει αυτη την ειδεχθη πραξη.Ακομη κ σημερα παραμενει στη φυλακη. (θα σας εβαζα κ φωτο του αλλα λεω να μην σας ανατριχιασω :p )

Αυτο σταθηκε αφορμη για να γυριστει η ταινια The Amityville Horror 1979 βασισμενη στο ομωνυμο βιβλιο το οποιο εξιστορει την εμπειρια της οικογενειας που πηγε στο σπιτι μετα το συμβαν κ πως αποφασησαν να εγλαταλειψουν το σπιτι μεσα σε 28 μερες.Στην ταινια πρωταγωνιστουν ο James Brolin και η Margot Kidder.

Στην συνεχια ακολουθησε το Amityville 2 the possession 1982 που ειναι prequel κ παταει περισσοτερο στην αυθεντικη ιστορια.

Ακολουθησαν το Amityville 3 1983 που προβληθηκε σε 3d και συνεχιες που οι περισσοτερες βγηκαν κατευθειαν για την αγορα του video

Amityville:the evil escapes 1989,The Amityville curse 1990,Amityville:it's about time 1992,Amityville:a new generation 1993,Amityville:dollhouse 1966 κ πιο προσφατα το remake του 2005

Εδω ειναι το αληθινο σπιτι οπως ηταν τοτε

[edit] dead pic [edit]

Κ εδω ειναι το σπιτι οπως ειναι σημερα!! Αν παρατηρησετε τα χαρακτηριστικα παραθυρα εχουν αλλαχθει για να μην αναγνωριζεται ευκολα!!! Χαρας στο κουραγιο αυτων που μενουν :eek: !!!!!!!!!!

Amityville%20HOUSE.jpg
Προβολή συνημμένου 130565
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...............
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και που δυστυχώς η μοναδική που έχω δει μέχρι στιγμής είναι η κλασική '79! Δε λέω, ίσως είναι και η καλύτερη (σύμφωνα με ότι έχω διαβάσει για την σειρά αυτή ταινιών, μέχρι στιγμής.) αλλά θα ήθελα πολύ να δω και τις υπόλοιπες! Η χαμηλή βαθμολογία στο imdb του "Amityville 3D" με αποθαρρύνει να πω την αλήθεια (όχι συνήθως αλλά..Meg Ryan σε τέτοια ταινία?!? ) αν και την έχω σε DVD από εφημερίδα (πάνε και μερικά χρόνια τώρα...). Θα την δω όμως όπως και το remake που βρίσκεται! Τώρα για τα υπόλοιπα μάλλον τζίφος για την ώρα... Ευχαριστώ για το αφιερωματάκι!!
 
Το πρώτο μου είχε αρέσει αρκετά. Παρά το οτι αρκετοί την θεωρουν ανιαρή σειρά, πιστεύω οτι είχε αρκετές τρομακτικές στιγμές ( οι σκηνές με τον ιερέα Ροντ Στάιγκερ ή την δαιμονοληψία στο δεύτερο μέρος). Άλλωστε είναι και δύσκολο το θέμα στοιχειωμένο σπίτι...
 
Mandrake είπε:
Και που δυστυχώς η μοναδική που έχω δει μέχρι στιγμής είναι η κλασική '79! Δε λέω, ίσως είναι και η καλύτερη (σύμφωνα με ότι έχω διαβάσει για την σειρά αυτή ταινιών, μέχρι στιγμής.) αλλά θα ήθελα πολύ να δω και τις υπόλοιπες! Η χαμηλή βαθμολογία στο imdb του "Amityville 3D" με αποθαρρύνει να πω την αλήθεια (όχι συνήθως αλλά..Meg Ryan σε τέτοια ταινία?!? ) αν και την έχω σε DVD από εφημερίδα (πάνε και μερικά χρόνια τώρα...). Θα την δω όμως όπως και το remake που βρίσκεται! Τώρα για τα υπόλοιπα μάλλον τζίφος για την ώρα... Ευχαριστώ για το αφιερωματάκι!!

Το πρωτο το ειδα με πολλες προσδοκιες ομως με δυσαρεστησε μιας κ ηταν πολυ αργο κ ανευρο !!!! Κατα τα αλλα ειχε καλη πλοκη απλα σερνοταν σε πολλα σημεια!!

Για το 3 οπως κ εσυ λες πραγματι πολλοι το θαβουν ενω δεν θα επρεπε γιατι ειναι πολυ καλο!!!Το μονο ελαττωμα του ειναι οτι δεν ειναι τοσο σοβαρο στο τροπο με τον οποιο διαχειριζεται αυτο το υλικο!!! Ομως ειναι πολυ αξιολογο!!! Οσο για την Meg Ryan δεν παιζει παρα πολυ απλα την γραφουν με πιο εντονα γραμματα για εμπορικους λογους!!!

Τα αλλα που βγηκαν κατευθειαν για το βιντεο δεν τα εχω δει αλλα θα τα ψαξω!!! Παντως το 2 δεν το αλλαζω με κανενα!!!!!!!!! ;)
 
Τις έχω δει όλες τις ταινίες, και θα έλεγα ότι βλέπονται πολύ ευχάριστα και είναι αξιοπρεπείς. Αγαπημένη μου η δεύτερη κι αμέσως μετά η πρώτη.
 
H Ταινιες παιχτηκαν στην Ελλαδα με το ονομα "Η βιλλα των δαιμονισμενων".
 
Πλέον ή βίλλα, ή οικεία, ενοικιάζεται τι λέτε την νοικιαζουμε όλοι μαζί , μπορεί αν βάλουμε λεφτά να ανταπεξερθουμε. Ωραία που θα περάσουμε! Παιδιά και οι ηθοποιοί της α ' ταινίας ανέφεραν πολύ περίεργα περιστατικά που συνέβησαν. Θα συγκεντρωσω στοιχεια, κοιτάξτε είναι ενας από τους μεγαλυτερους , αμερικανικούς ,αστικούς μύθους αυτό το σπίτι!
 
Να αναφέρουμε παντως οτι οι ταινιες βασιζονται σε ενα μυθιστόρημα που με τη σειρα του βασιζεται σε "πραγματικά περιστατικα". Αν και οντως συνεβησαν ανεξηγητα πραγματα στο σπιτι, μαλλον σε καμια περιπτωση δεν ειναι οπως φαινονται στο βιβλιο και τις ταινιες.

@αριαδνη Διαβασα σχετικα, και κατα τα γυρισματα της πρωτης ταινιας δε συνεβη κατι ιδιαιτερο, αλλωστε δε γυριστηκε στο ιδιο σπιτι ;)

Αντιθετως, ειχαν συμβει παραξενα κατα τα γυρισματα του καινουργιου The Conjuring που βασιζεται στην ιδια ιστορια.

Παντως απο ο,τι διαβασα, οι παροντες ιδιοκτητες του σπιτιου αρνουνται οτι ειδαν παραξενα φαινομενα.
 
Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου αυτή η σειρά ταινιών.. Έχω δει 6,μαζί με τη ταινία του 2005,έχουν γυριστεί και κάποιες άλλες (φτηνές παραγωγές) και μετά το 2010 ,τότε που ανέβασε το thread o φίλος argy..Όπως έγραψε και ο RIO, το μόνο που θυμάμαι είναι οι σκηνές με τον Ροντ Στάιγκερ στην ταινία του 1979,την πρώτη. Και κάποιες σκηνές της δεύτερης!..Και θεωρώ πως αυτή του 2005,είναι σχετικά καλύτερη απ'όλες τις υπόλοιπες..Σε πιο "εμπορικό" ύφος και κλισέ, συμβαδίζει με τέτοιου είδους ταινίες της σημερινής εποχής "στοιχειωμένα σπίτια" και βλέπεται πιο άνετα σε σχέση με τις άλλες..Δεν έχει βέβαια κάτι πρωτότυπο,αλλά δεν είναι για τα μπάζα όπως άλλες της ίδιας σειράς ταινιών "Amityville".
Ο RIO, πολύ εύστοχα έγραψε πως "είναι δύσκολο το θέμα 'στοιχειωμένο σπίτι' και συμφωνώ απόλυτα.
 
Από ελληνοαμερικανακι χρόνια πριν είχα ακούσει για το περίφημο σπίτι ( που ούτε όνομα δεν θυμομουνα έπρεπε να το ψαξω στο ίντερνετ)ότι ήτανε τότε τουλάχιστον μεγάλος δικός τους αστικός μύθος !μας ειχε πει πως υπήρχαν θέματα κατά την διάρκεια των γυρισμάτων της πρώτης ταινίας, λεπτομέρειες τώρα δεν θυμαμαι. Επίσης υπήρχε παπάς που είχε φέρει το ζευγάρι( αφού έβλεπε εξωπραγματικά πραγματα) να τελέσει αγιασμό στο σπίτι και άκουσε φωνή που του έλεγε να φύγει. Αλήθεια ή ψέματα σίγουρα το βιβλίο θα πούλησε.
 
Εχω δει τα παντα που εχουν σχεση με το Amityville ακομα και της ποιο σαβουρες οπως για παραδειγμα The Αmityville asylum,The Amityville playhouse κ.α και αυτο που εχω να πω ειναι πως διαφωνω με το γενικοτερο κραξιμο.Ναι το πρωτο ειναι υπερεκτιμημενο κανεις δεν το αμφισβητει αυτο ομως εχει καποιες καλες σκηνες οπως και το τελος του το οποιο απο θεμα ατμοσφαιρας ειναι καλο πως να το κανουμε.Το μεγαλο προβλημα της πρωτης ταινιας ειναι η πολυ μεγαλη διαρκεια της η οποια ειναι δυο ωρες και το κακο δεν ειναι οι δυο ωρες αλλα το πως αυτες οι ωρες ειναι γεματες με ανουσια πραγματα και οικογενειακες βλακειες που το μονο που καταφερνουν ειναι να σαλταρει απο την βαρεμαρα ο θεατης.Σαβουρα εγω δεν θα το πω παντως και την ξαναβλεπω ανετα την ταινια ακομα και σημερα ομως ο ντορος γιαυτη κλπ δεν ανταποκρινεται σε καμια περιπτωση εννοειται αυτο.

Απο κει και περα το Amityville 2: The Possession για μενα ειναι η κορυφαια ταινια της σειρας.Πρωτα απολα μεγαλη μαγκια που η ταινια στην ουσια ειναι prequel και βασιζεται στην αληθινη ιστορια,Περα απο αυτο οι βαρετες και ανουσιες φανφαρες της πρωτης ταινιας δεν υπαρχουν με αποτελεσμα η ταινια να εχει πιο γρηγορο ρυθμο με πολυ καλη ατμοσφαιρα και φοβερη μουσικη που κολαει τελεια.Επισης πολυ πιο τρομακτικη απο την πρωτη ταινια με σημα κατατεθεν το πετσοκομα της δυστηχης οικογενειας Monteli.Φοβερη ταινια πραγματικα και οπως ειπα η κορυφαια της σειρας για μενα.

Οσον αφορα την τριτη συνεχεια αφηνοντας το 3D και της βλακειες στην ακρη και δω βλεπουμε συνολικο κραξιμο που προσωπικα δεν συμφωνω ειδικα αν σκεφτει κανεις πως μιλαμε για τριτη συνεχεια την στιγμη που τριτες συνεχειες απο ταινιες τρομου ειναι για τα μπαζα οπως για παραδειγμα το αισχρο Ηalloween III: Season of the witch.Πιστευω πως το κραξιμο στην ουσια δεν το εφαγε η ταινια γενικοτερα αλλα το εφαγε γιατι στην ουσια δεν ειναι καποια συνεχεια των δυο προηγουμενων ταινιων που οσο να ναι βασιζονται στην αληθινη ιστορια ενω εδω εχουμε εναν δημοσιογραφο που δεν πιστευει στο υπερφυσικο κλπ αλλα και που το σπιτι δεν εχει μεγαλο ρολο στην ταινια καθως τα πιο πολλα συμβαινουν εκτος σπιτιου.Παντως η ταινια μια χαρα ειναι με αρκετο μυστηριο και πολυ καλη ατμοσφαιρα ειδικα προς το τελος της ταινιας που αρχιζει το καλο αλλα το τελος της ειναι για τα μπαζα και πραγματικα οτι να ναι.Το μονο σιγουρο παντως ειναι πως η ταινια αυτη ειναι πιο τρομακτκη απο την πρωτη του 1979.

Περα απο αυτες της τρεις πρωτες ταινιες καποιες απο της υπολοιπες που ξεχωριζουν απο τον σωρο ειναι Τhe amityville murders του 2018,Τhe amityville exorcist του 2017,Τhe amityville horror Του 2005 αλλα και συμπαθητικα που περασα ευχαριστα την ωρα μου βλεποντας τα ειναι τα amityville the awakening και amityville it's about time.Περα απο αυτα υπαρχει το χαος με διαφορες σαβουροταινιες της πλακας αλλα αν μπορεσει κανεις να βρει και να δει το ντοκιμαντερ στην ουσια του 2012 Μy amityville horror να ειναι σιγουρος πως αξιζει τον κοπο.
 
Εχω δει τα παντα που εχουν σχεση με το Amityville ακομα και της ποιο σαβουρες οπως για παραδειγμα The Αmityville asylum,The Amityville playhouse κ.α και αυτο που εχω να πω ειναι πως διαφωνω με το γενικοτερο κραξιμο.Ναι το πρωτο ειναι υπερεκτιμημενο κανεις δεν το αμφισβητει αυτο ομως εχει καποιες καλες σκηνες οπως και το τελος του το οποιο απο θεμα ατμοσφαιρας ειναι καλο πως να το κανουμε.Το μεγαλο προβλημα της πρωτης ταινιας ειναι η πολυ μεγαλη διαρκεια της η οποια ειναι δυο ωρες και το κακο δεν ειναι οι δυο ωρες αλλα το πως αυτες οι ωρες ειναι γεματες με ανουσια πραγματα και οικογενειακες βλακειες που το μονο που καταφερνουν ειναι να σαλταρει απο την βαρεμαρα ο θεατης.Σαβουρα εγω δεν θα το πω παντως και την ξαναβλεπω ανετα την ταινια ακομα και σημερα ομως ο ντορος γιαυτη κλπ δεν ανταποκρινεται σε καμια περιπτωση εννοειται αυτο.

Απο κει και περα το Amityville 2: The Possession για μενα ειναι η κορυφαια ταινια της σειρας.Πρωτα απολα μεγαλη μαγκια που η ταινια στην ουσια ειναι prequel και βασιζεται στην αληθινη ιστορια,Περα απο αυτο οι βαρετες και ανουσιες φανφαρες της πρωτης ταινιας δεν υπαρχουν με αποτελεσμα η ταινια να εχει πιο γρηγορο ρυθμο με πολυ καλη ατμοσφαιρα και φοβερη μουσικη που κολαει τελεια.Επισης πολυ πιο τρομακτικη απο την πρωτη ταινια με σημα κατατεθεν το πετσοκομα της δυστηχης οικογενειας Monteli.Φοβερη ταινια πραγματικα και οπως ειπα η κορυφαια της σειρας για μενα.

Οσον αφορα την τριτη συνεχεια αφηνοντας το 3D και της βλακειες στην ακρη και δω βλεπουμε συνολικο κραξιμο που προσωπικα δεν συμφωνω ειδικα αν σκεφτει κανεις πως μιλαμε για τριτη συνεχεια την στιγμη που τριτες συνεχειες απο ταινιες τρομου ειναι για τα μπαζα οπως για παραδειγμα το αισχρο Ηalloween III: Season of the witch.Πιστευω πως το κραξιμο στην ουσια δεν το εφαγε η ταινια γενικοτερα αλλα το εφαγε γιατι στην ουσια δεν ειναι καποια συνεχεια των δυο προηγουμενων ταινιων που οσο να ναι βασιζονται στην αληθινη ιστορια ενω εδω εχουμε εναν δημοσιογραφο που δεν πιστευει στο υπερφυσικο κλπ αλλα και που το σπιτι δεν εχει μεγαλο ρολο στην ταινια καθως τα πιο πολλα συμβαινουν εκτος σπιτιου.Παντως η ταινια μια χαρα ειναι με αρκετο μυστηριο και πολυ καλη ατμοσφαιρα ειδικα προς το τελος της ταινιας που αρχιζει το καλο αλλα το τελος της ειναι για τα μπαζα και πραγματικα οτι να ναι.Το μονο σιγουρο παντως ειναι πως η ταινια αυτη ειναι πιο τρομακτκη απο την πρωτη του 1979.

Περα απο αυτες της τρεις πρωτες ταινιες καποιες απο της υπολοιπες που ξεχωριζουν απο τον σωρο ειναι Τhe amityville murders του 2018,Τhe amityville exorcist του 2017,Τhe amityville horror Του 2005 αλλα και συμπαθητικα που περασα ευχαριστα την ωρα μου βλεποντας τα ειναι τα amityville the awakening και amityville it's about time.Περα απο αυτα υπαρχει το χαος με διαφορες σαβουροταινιες της πλακας αλλα αν μπορεσει κανεις να βρει και να δει το ντοκιμαντερ στην ουσια του 2012 Μy amityville horror να ειναι σιγουρος πως αξιζει τον κοπο.
Billy θα εμενες μία βραδιά στο σπίτι; Την αλήθεια!
 
Billy θα εμενες μία βραδιά στο σπίτι; Την αλήθεια!
Kοιτα ουτε ατρομητος θα το παιξω ουτε ο γενναιος του βορρα αλλα η αληθεια ειναι πως τα καραγουσταρω ολα αυτα τα πραγματα και επειδη με εχουν συμβει κατα καιρους και διαφορα περιεργα/ανεξηγητα στη ζωη μου ανετα πηγαινα και οχι μονο για ενα βραδυ.Επειδη ευρω δεν υπαρχουν ομως αν θελει να με κανει καποιος τα εισιτηρια εγω πηγαινω και αυριο χαχαχαχαχαχα:armed::armed::armed::armed:
 
Kοιτα ουτε ατρομητος θα το παιξω ουτε ο γενναιος του βορρα αλλα η αληθεια ειναι πως τα καραγουσταρω ολα αυτα τα πραγματα και επειδη με εχουν συμβει κατα καιρους και διαφορα περιεργα/ανεξηγητα στη ζωη μου ανετα πηγαινα και οχι μονο για ενα βραδυ.Επειδη ευρω δεν υπαρχουν ομως αν θελει να με κανει καποιος τα εισιτηρια εγω πηγαινω και αυριο χαχαχαχαχαχα:armed::armed::armed::armed:
Σε σένα πρέπει να δοθεί τιμής ένεκεν το σπίτι τέλος!! Το οποίο έχει και πισίνα , του έχουν αλλάξει παράθυρα, το έχουν φτιάξει ομορφα είναι και σε όμορφη περιοχή.
 
Kοιτα ουτε ατρομητος θα το παιξω ουτε ο γενναιος του βορρα αλλα η αληθεια ειναι πως τα καραγουσταρω ολα αυτα τα πραγματα και επειδη με εχουν συμβει κατα καιρους και διαφορα περιεργα/ανεξηγητα στη ζωη μου ανετα πηγαινα και οχι μονο για ενα βραδυ.Επειδη ευρω δεν υπαρχουν ομως αν θελει να με κανει καποιος τα εισιτηρια εγω πηγαινω και αυριο χαχαχαχαχαχα:armed::armed::armed::armed:

Και με ένα καφάσι μπύρες κερασμένο; :p
 
Μπυρες,βοτκα,ουισκυ δεν εχω προβλημα φιλος κερασμενα να ειναι μονο :p :p :p :p Αν και για καλυτερα θα επερνα τσιπουρο δεικο μου 24 γραδα μονο για εντριβη με κανα μεζε και μετα ποιος εξορκισμος και διαβολια και τριβολια χαμπαρι δεν θα επερνα απο τιποτα χαχαχαχαχα:ylsuper::ylsuper::ylsuper::ylsuper:
 
Και μετά θα γραφές και ξανά βιβλίο για τις εμπειρίες σου και θα κολυμπούσες στα ταληρα με φωτό δική σου στο εξώφυλλο στο μπαλκόνι να γίνεις τσιπούρα με μία σκιά να σε ακολουθεί!
 
Mπα ποιο πολυ για κανα βλαμενο θα με περνουσαν δε θα πιστευε κανεις τιποτα και θα πηγαινε απατο το βιβλιο χαχαχαχαχαχαχαχα :p :p :p :p Τουλαχιστων τα περισσοτερα περιεργα που εχω συναντησει ειχα και καποιον η καποιους αλλους μαζι μου και ξερω σιγουρα πως δεν με εχει λασκαρει καμια βιδα και επισης ειμαι σιγουρος πως σε πολυ κοσμο στη ζωη του εχουν συμβει πραγματα απλα αλλοι ντρεπονται να τα αναφερουν γιατι φοβουνται μην τους κοροιδευουν.Προσφατα μια φιλη μου με ειπε μια ιστορια της επειδη ξερει πως τα πιστευω αυτα κλπ που δεν το εχει πει πουθενα φοβουμενη αυτα που εγραψα παραπανω.Τελως παντων μην αρχισουμε με αυτα τωρα γιατι το θεμα αυτο ειναι για της Amityville movies.
 
Εν προκειμένω για να γίνεις πιστευτός θα βρεις τον ίδιο καθολικό παπά που τέλεσε τον πρώτο εξορκισμό, κερασε τον και μπύρες από το καφάσι και όλα καλά θα πάνε! Δίνω ιδέες .
 
Πίσω
Μπλουζα