Amnesia The Dark Descent

HalfLight

RetroN00b
Joined
29 Ιαν 2008
Μηνύματα
24
Αντιδράσεις
10
Για τους fan των παιχνιδιών τρόμου, κυκλοφόρησε από τους δημιουργούς των Penumbra, το Amnesia the dark descent.

Η ιστορία ξεκινάει με τον κεντρικό χαρακτήρα να ξυπνάει μέσα σε ένα εγκαταλειμένο κάστρο, έχοντας αμνησία, και προσπαθώντας να βρει στοιχεία για το τι συμβαίνει.

Το παιχνίδι είναι εξαιρετικό με πολύ τρομαχτική ατμόσφαιρα, για τους λάτρεις του είδους.

[ame=

[MEDIA=youtube]M627-obxNzg[/MEDIA]]http://www.youtube.com/watch?v=M627-obxNzg
 
Είναι καλό, θυμίζει ίσως και λίγο undying αλλα χωρίς τις σφαγές ! Θα μου πείς τώρα καλό είναι αυτό ?! Είναι σίγουρα κάτι το διαφορετικό. Έχει στοιχεία επίσης απο το Call Of Cthulu όπου ανάλογα με τη νευρικότητα του χαρακτήρα, κουνιότανε η οθόνη και σου έδινε να καταλάβεις τη ...ζαλάδα, κάτι που έκλεψε λίγο μετά και το far cry 2 (με τα χάπια...). Τέλοσπάντων, άν είναι να γίνει genre FPHA (First Person Horror Adventure) εγώ μέσα είμαι, και μπράβο και στους developers που συνεχίζουν τη δουλειά που ξεκίνησαν με το Penumbra.
 
Το έβαλα κι εγώ, αλλά προς το παρόν έχω ασχοληθεί ελάχιστα. Φαίνεται πάντως ότι πρόκειται περί ατμοσφαιρικότατης παιχνιδάρας.
 
Δεν το έχω δει,-ακόμη;-,εξακολουθώ να μη μπορώ με τίποτα να παίξω first person adventure game!!!

(αν και το συγκεκριμένο δε νομίζω ότι είναι τέτοιο,αλλά μάλλον survival horror game...)
 
Μάνο χώσου άφοβα. Εντάξει, δέν είναι ακριβώς adventure είναι κάτι σάν survival horror. Για την ακρίβεια ίσως είναι το απόλυτο survivor horror, καθώς το παιχνίδι εξαρχής σε προτρέπει να μήν τα βάζεις με τους διάφορους, παρά να τρέχεις και γενικά να ψάχνεσαι για το πώς θα αποφύγεις κάτι και όχι πώς θα το κατακρεουργήσεις. Εμπρός καλά μου πόδια δηλαδή....Η φάση επίσης του ότι δέν ξέρεις τίποτα για το πού βρίσκεσαι και τί γίνεται σε συνδιασμό με τα γραφικά αλλα και τον φοβερό του ήχο, σε στέλνει ολίγον !!
 
Το game λέει για αγορά; Παρεμπιπτόντως, τα Penumbra 1 & 2 τα λάτρεψα. Ακούω τώρα (για το Amnesia) από μερικούς ότι πρόκειται για το πιο τρομακτικό game που έχει κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα. Εντυπώσεις;
 
Iaspis είπε:
Το game λέει για αγορά; Παρεμπιπτόντως, τα Penumbra 1 & 2 τα λάτρεψα. Ακούω τώρα (για το Amnesia) από μερικούς ότι πρόκειται για το πιο τρομακτικό game που έχει κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα. Εντυπώσεις;

Δέν χρειάζεται να πείς κάτι άλλο, να το πάρεις ASAP ! Δέν ξέρω εαν είναι όντως το πιό τρομακτικό παιχνίδι (είναι σίγουρα απο τα πιό τρομακτικά), αλλά εφόσον λάτρεψες τα Penumbra δέν χωράει σκέψη το πράγμα, είναι φυσική συνέχεια (στο στήσιμο και το gameplay τουλάχιστον). Η αλήθεια είναι ότι το παράτησα σε ένα σημείο γιατί δέν ήθελα να "κλέψω" με walkthrough, όμως θα το συνεχίσω σίγουρα. Στην ατμόσφαιρα το παιχνίδι δίνει ρέστα, και σίγουρα έχω να λέω για τον φοβερό του ήχο (εξάλλου όλα τα θρίλερ που σέβονται τον εαυτό τους στον ήχο είναι άκρως προσεγμένα)
 
Διάβασα πολύ καλά λόγια γι'αυτό στο PC Master αυτού του μήνα!

Αν και δεν παίζω παιχνίδια σε PC, σαν λάτρης του τρόμου, ψήνομαι άγρια και λέω να κάνω μια εξαίρεση...
 
είναι καλό και πολύ ατμοσφαιρικό, η φάση με τη λάμπα μου θυμίζει το Alone in the Dark (1 φυσικά) :D
 
Πίσω
Μπλουζα