Amstrad CPC 16KBs ROM Game Development Competition

Gryzor

Human RetroDatabase
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.759
Αντιδράσεις
69
Καλημέρα!

Απλώς να πω για όσους δεν το έχουν δει - έχει προκηρυχθεί διαγωνισμός για ανάπτυξη παιχνιδιού σε μορφή 16KB ROM για τα καλυτερότερα μηχανήματα των 80s. Όλως περιέργως υπάρχουν πολλές συμμετοχές, κι ελπίζουμε να δούμε αρκετές από αυτές να φτάνουν σε αίσιο τέλος :)

και η σελίδα όπου υπάρχουν (λίγα, προς το παρόν) στοιχεία για τα entries: http://www.cpcwiki.eu/index.php/Amstrad_CPC_16KBs_ROM_Game_Development_Competition_2013
 
Πολύ ευχάριστα νέα!

Καλή δύναμη στην προσπάθειά σας (βλέπω ήδη και 3-4 συμμετοχές!) :)

Θα έχει πολύ ενδιαφέρον να δούμε και καμιά συμμετοχή του Optimus! Μας κάνει πάντα ωραίες εκπλήξεις, με πολύ καλές συμμετοχές! :)
 
3-4? Δοκίμασε 14 :) Απλώς οι υπόλοιποι έχουν πει ότι δεν θέλουν να ανακοινώσουν λεπτομέρειες ακόμα (αν και τις έχουν πει, δεν θέλουν να γίνουν δημόσιες)
 
Ώπα?! :)

Πολύ ευχάριστη έκπληξη! Μπράβο λοιπόν στα παιδιά (να ελπίσω ότι μέχρι τέλος του διαγωνισμού, θα είναι σένιος ο Amstradάκος μου, ώστε να τιμήσω δεόντως την προσπάθεια των συμμετεχόντων! ;) )
 
Προσπάθησε να βρεις κι ένα MegaFlash να τα χαρείς στο έπακρο :)
 
Χμ, δεν ξέρω αν έχει μείνει κανένα στο Bryce... αλλά δεν χάνεις να ρωτήσεις στο φόρουμ του wiki! Κάποιοι Γάλλοι επίσης φτιάξανε μία πιο φτηνή έκδοση και έχουν βγάλει 1-2 batches μέχρι τώρα, μπορείς να δεις στο push'n'pop. Αν θες περισσότερες λεπτομέρειες πες μου να το ψάξω αύριο :) Πάντως ρώτα πρώτα στο φόρουμ!
 
D@redevil είπε:
Πολύ ευχάριστα νέα!
Καλή δύναμη στην προσπάθειά σας (βλέπω ήδη και 3-4 συμμετοχές!) :)

Θα έχει πολύ ενδιαφέρον να δούμε και καμιά συμμετοχή του Optimus! Μας κάνει πάντα ωραίες εκπλήξεις, με πολύ καλές συμμετοχές! :)
Έχω μια ιδέα μούρλια! Θα είναι λίγο experimental και δεν ξέρω κατά πόσο λειτουργική θα είναι (και για αυτό δεν έχω ανακοινώσει λεπτομέρειες)

Θα δούμε βέβαια πως θα πάει. Το deadline είναι ίδια μέρα με αυτό του 30 years CPC megademo. Δεν υπόσχομαι τίποτα ακόμα :)
 
Optimus είπε:
Έχω μια ιδέα μούρλια! Θα είναι λίγο experimental και δεν ξέρω κατά πόσο λειτουργική θα είναι (και για αυτό δεν έχω ανακοινώσει λεπτομέρειες)Θα δούμε βέβαια πως θα πάει. Το deadline είναι ίδια μέρα με αυτό του 30 years CPC megademo. Δεν υπόσχομαι τίποτα ακόμα :)
Με εκεινη την -παλαι ποτε- wolfenstein 3d engine on CPC , τι γινεται ????

Ο Vic-20 οπως παει θα σας βαλει τα γυαλια .....
 
Optimus, έχεις φαν κλαμπ! :D

Περιμένουμε πώς και πώς! (δε ρωτάω, αλλά ειλικρινά εύχομαι να την υλοποιήσεις την ιδέα και να τους φας όλους! :D )
 
Προσφέρομαι για beta testing. Επίσης, για επηρρεασμό των κριτών :D
 
Πολύ ωραία πρωτοβουλία, αγαπητοί εν Amstrad αδελφοί. :thumbup:

Θα περιμένω με αγωνία τα πρώτα δείγματα δουλειάς !!
 
Gryzor είπε:
Χμ, δεν ξέρω αν έχει μείνει κανένα στο Bryce... αλλά δεν χάνεις να ρωτήσεις στο φόρουμ του wiki! Κάποιοι Γάλλοι επίσης φτιάξανε μία πιο φτηνή έκδοση και έχουν βγάλει 1-2 batches μέχρι τώρα, μπορείς να δεις στο push'n'pop. Αν θες περισσότερες λεπτομέρειες πες μου να το ψάξω αύριο :) Πάντως ρώτα πρώτα στο φόρουμ!
Να ενημερωσω σχετικα με το θεμα αυτο, ρωτησα πρωτα τους γαλλους. Ο PulkoMandy λεει οτι ετοιμαζει μια ακομα παρτιδα του Push'n'Flash για 20? το κομματι και δεχεται ονοματα για λιστα αναμονης. Το Push'n'Flash εχει την ιδια λειτουργικοτητα με το megaflash με μερικες βελτιωσεις, αλλα δεν ειναι συμβατο με τον megaflashrommanager και ο προγραμματισμος του γινεται, για την ωρα, manually (με προγραμματακι basic).

Καποια στιγμη οταν ηρεμησω θα ρωτησω και τους αγγλους.
 
Βασικά η μέθοδος προγραμματισμού είναι λιγάκι χάλι μαύρο απ'ό,τι καταλαβαίνω... μια χαρά είναι - σε αυτή την τιμή ένα τόσο μεγάλο ROMbox!! -, αλλά η λειτουργικότητα είναι ακόμη χάλι.
 
Optimus είπε:
Το deadline είναι ίδια μέρα με αυτό του 30 years CPC megademo.
Mε εκεινο το 30 years CPC megademo ,που ξεκινησε να σχεδιαζεται/προετοιμαζεται το 2011 .... και συνεχισε να σχεδιαζεται μεχρι και μεσα το 2015

,τι γινεται ???

Γιατι αν ειχε ολοκληρωθει προτου εκπνευσει το 2015 ,θα μπορουσαν να μετονομασθει π.χ σε 30 years CPC6128 megademo και το "σωζαν" ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Mε εκεινο το 30 years CPC megademo ,που ξεκινησε να σχεδιαζεται/προετοιμαζεται το 2011 .... και συνεχισε να σχεδιαζεται μεχρι και μεσα το 2015 ,τι γινεται ???

Γιατι αν ειχε ολοκληρωθει προτου εκπνευσει το 2015 ,θα μπορουσαν να μετονομασθει π.χ σε 30 years CPC6128 megademo και το "σωζαν" ...
Λίγο πριν πέσει το push'n'pop κάτι λέγανε πως έχουν λάβει όλα τα τελικά part εκτός από το δικό τους που λένε δεν θα πάρει τίποτα, και μένει το menu που θα πάρει λίγο χρόνο. Αν και δεν ανέφεραν πόσο θα τους πάρει. Ελπίζω να το δούμε του χρόνου νωρίς.
 
Nemo είπε:
Mε εκεινο το 30 years CPC megademo

....












Να εξάρουμε την σημαντική ελληνική παρουσία στους συντελεστές Optimus

Κώδικας:
, voXfReaX [Graphics][/b] ,[b]rexbeng [Graphics][/b]
(ελπίζω να μην ξέχασα κανένα)

>>> pouet link[/size]

30xroniaAmstr.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα