Amstrad CPC6128: Καθαρισμός & συντήρηση?

D@redevil

Retired Admin
Joined
31 Οκτ 2008
Μηνύματα
8.888
Αντιδράσεις
570
Επιτέλους μετά από 25-και-βάλε χρόνια, φέτος έγινε επιτέλους το όνειρό μου πραγματικότητα κι απέκτησα έναν Amstradάκο!

Χάρη στον προσωπικό μου Άι-Βασίλη και μέλος του φόρουμ (τον οποίο κι ευχαριστώ πολύ! :flower: ) ήρθε στην κατοχή μου ένας CPC 6128, λειτουργικότατος και πανέμορφος! :)

Όμως έχει 2 θεματάκια που χρήζουν άμεσης επέμβασης και φυσικά θέλω τη βοήθειά σας για να δώσω μερικά χρόνια ζωής παραπάνω στον παιδικό μου έρωτα. :)

Το πρώτο θεματάκι είναι ο κλασικός ιμάντας του floppy. Σκοπεύω να τσιμπήσω μερικούς ιμάντες (σκέφτομαι ακόμα αν θα κάνω τη μόντα με το 3,5άρι floppy, αλλά πάλι... είμαι αναποφάσιστη. Τέλος πάντων, το βλέπουμε το θέμα στην πορεία.)....

Το δεύτερο θεματάκι (που για μένα είναι πρωτεύον) είναι ένα καλό-καλό-καλό καθάρισμα. :)

Δεδομένου ότι με κάποια πράγματα δεν έχω οικειότητα, θέλω τα φώτα σας και τη βοήθειά σας για να μην το στείλω το μηχανάκι σε έναν καλύτερο κόσμο!

Μερικές φωτός από την τρέχουσα κατάσταση...

Κλειστό και καπακωμένο:

attachment.php


To πάνω κάλυμμα:

attachment.php


Το πληκτρολόγιο -ανοιγμένο. Βλέπετε ότι υπάρχει σημαντική ποσότητα σκόνης κάτω από κι ανάμεσα στα πλήκτρα... Τι προτείνετε για καθάρισμα?

(σας παρακαλώ πείτε με ότι δεν πρέπει να τα βγάλω ένα-ένα!.... :( )

attachment.php


attachment.php


Το floppy που λέγαμε! Υπενθυμίζω το θέμα με το λαστιχάκι και με προβληματίζουν λίγο οι σκουριασμένες σούστες... Τι μπορώ να κάνω γι' αυτές?

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Mainboard και μεμβράνη keyboard. Η μεμβράνη με λίγη μεθανόλη φαντάζομαι θα στρώσει έτσι? Τις καλωδιοταινίες πώς μπορώ να τις αφαιρέσω από τη μητρική? Το ψιλο-φοβάμαι διότι είναι αρκετών ετών μηχανάκι και θέλει μαλακές κινήσεις (μη μου μείνει στα χέρια!....)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Και -ντάξει, αυτή είναι για να χαίρομαι πιο πολύ!- το πίσω μέρος!

attachment.php


Ό,τι βοήθεια / παρατήρηση / συμβουλές έχετε να προσφέρετε, ευπρόσδεκτες κι ανεκτίμητες! ;)
 
Βρε Μαριανα δεν μας λυπασαι καθολου και ανοιγεις τετοια θρεντ εν τω μεσω της νυκτος???


Κατ'αρχην καλοπαικτος!!Οι δικες μου συστασεις ειναι οι εξης:



α)Αλλαξε τον ιμαντα και μην σε απασχολουν οι σουστες..αν μετα την αλλαγη δεν δουλευει θα ασχοληθουμε και με αυτες.



β)Το drive των 3.5 χρειαζεται
οπωσδηποτε για να μπορεις να παιξεις μια Α γκαμα παιχνιδιων (και ιδιως καινουργια οπως το νεο rtype)-μπαινει εξωτερικα οποτε ειναι πανευκολο


γ)για το καθαρισμα των πληκτρων χρησιμοποιω μωρομαντηλα σε συνδιασμο με οδοντογλυφιδες και μπατονεττες αυτιων.Μετα βγαινεις στο μπαλκονι και το φυσας..(ναι ετσι το κανω εγω!)



δ)την καλωδιοταινια γιατι να την αποσπασεις απο την μητρικη?δεν χρειαζεται...κανεις την δουλεια σου και ετσι οπως εισαι..(προσωπικα δεν θα ανοιγα καν την μεμβρανη αφου οπως εχω δηλωσει:if ain't broke don't fix it!



Ο,τι αλλο θες
με λες!! :D
 
Mr. Kat Resurrector, ευχαριστώ για την απάντηση!

Λοιπόν, ξεκινάω με αυτά που ξέρω, ένα βήμα τη φορά και ποστάρω αναφορά προόδου. :)

Άλλη μια ερώτηση: Να χρησιμοποιήσω κάποιο spray καθαρισμού με πεπιεσμένο αέρα? Ή θα μαζεύω τα πλήκτρα από το "χαντάκι"?

Το φοβάμαι μωρέ, μη μου πάθει τίποτα! :D
 
D@redevil είπε:
Mr. Kat Resurrector, ευχαριστώ για την απάντηση!
Λοιπόν, ξεκινάω με αυτά που ξέρω, ένα βήμα τη φορά και ποστάρω αναφορά προόδου. :)

Άλλη μια ερώτηση: Να χρησιμοποιήσω κάποιο spray καθαρισμού με πεπιεσμένο αέρα? Ή θα μαζεύω τα πλήκτρα από το "χαντάκι"?

Το φοβάμαι μωρέ, μη μου πάθει τίποτα! :D
Nαι μπορεις,δεν ειναι και τοσο δυνατο (εγω παντως χρησιμοποιω την "βιολογικη" μεθοδο-το φυσαω με το στομα :) ).Καλου κακου βεβαια να εισαι απο την "μεσα" μερια του μπαλκονιου..Ερωτηση :εχεις και μονιτορ?
 
angel_grig είπε:
Καλου κακου βεβαια να εισαι απο την "μεσα" μερια του μπαλκονιου..
Ποιο μπαλκόνι, παιδί μου! Στο σπίτι μέσα θα είμαι!!! Δεν παίζουν με τέτοια πράγματα!

angel_grig είπε:
Ερωτηση :εχεις και μονιτορ?
Ναι, αλλά αυτό θα είναι το επόμενο στάδιο!
 
D@redevil είπε:
Ποιο μπαλκόνι, παιδί μου! Στο σπίτι μέσα θα είμαι!!! Δεν παίζουν με τέτοια πράγματα!
Τυχερουλα!!Ενω εγω,που να τολμησω να κανω κατι τετοιο εντος...μαυρο φιδι που μ' εφαγε.. :frypan: :takethat: :bash:
 
Καλοριζικος και καλοπαιχτος Μαριανακι!!! :thumbup:
 
Μανιανα ιμάντα θα βρεις εδώ. Αλλα και αυτή η λύση είναι σχετικά αξιόπιστη :D . Τα πλήκτρα εγώ τα είχα βγαλει και τα είχα αφήσει σε μια λεκάνη με καυτο νερό για καποιες ώρες με χρήση καποιου υγρού για πιάτα. Μετά βγάζοντάς τα ενα ενα από τη λεκανη τα ετριβα λίγο με το δαχτυλο για να φυγουν δυσκολες βρωμιες. Αν το κανεις, βγαλε μια φωτό του πληκτρολογίου για να ξερεις που πανε ποιά πλήκτρα :D . Επίσης λαδάκι στο μοτερ του φλοπι. Αν κανεις τη λύση του 3.5" φλοπιού (νομίζω υπαρχει στο φορουμ με τα μαστορεματα), μην αφαιρείς το εσωτερικό φλόπι για να τοποθετήσεις το 3.5" γιατί θα φαίνεται ασχημο το κενό, παρά ασε το 3.5" εξωτερικό και παίξε με το διακόπτη που το μετατρέπει σε φλοπι Α.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλοριζικος Μαριαννα!! :D
 
Παιδιά, ευχαριστώ για τις ευχές και τις συμβουλές! :flower:

Rygar είπε:
Μανιανα ιμάντα θα βρεις εδώ.
Ναι, απ' ότι φαίνεται ο συγκεκριμένος είναι μονοπώλιο. ;) Σκοπεύω να αγοράσω 2-3 να βρίσκονται!

Rygar είπε:
Αλλα και αυτή η λύση είναι σχετικά αξιόπιστη :D .
Οκ, τη θεωρώ όμως προσωρινή λύση. :(

(άλλωστε το λέει και ο τίτλος του τόπικ: Ιμάντας ανάγκης! :D )

Rygar είπε:
Τα πλήκτρα εγώ τα είχα βγαλει και τα είχα αφήσει σε μια λεκάνη με καυτο νερό για καποιες ώρες με χρήση καποιου υγρού για πιάτα. Μετά βγάζοντάς τα ενα ενα από τη λεκανη τα ετριβα λίγο με το δαχτυλο για να φυγουν δυσκολες βρωμιες. Αν το κανεις, βγαλε μια φωτό του πληκτρολογίου για να ξερεις που πανε ποιά πλήκτρα :D .
Ναι, αυτό ήθελα να το γλυτώσω, αλλά μάλλον δεεεεν.....

Οκ, αν αυτό χρειάζεται.

Rygar είπε:
Επίσης λαδάκι στο μοτερ του φλοπι. Αν κανεις τη λύση του 3.5" φλοπιού (νομίζω υπαρχει στο φορουμ με τα μαστορεματα), μην αφαιρείς το εσωτερικό φλόπι για να τοποθετήσεις το 3.5" γιατί θα φαίνεται ασχημο το κενό, παρά ασε το 3.5" εξωτερικό και παίξε με το διακόπτη που το μετατρέπει σε φλοπι Α.
Για το λαδάκι θα επανέλθω.

Για τη μόντα, ούτως ή άλλως δε θέλω να χαλάσω το ορίτζιναλ μηχανάκι για να βάλω 3,5άρι. Ας φτιάξουμε όλα τα υπόλοιπα και θα επανέλθουμε και σ' αυτό! ;)

Θενκς, Ρηγανάκο. :flower:
 
Λοιπόν, αυτό το μηχάνημα είναι πολύ βρωμερό...

Προτείνω μια δραστική λύση που θα λύσει μια και καλή το πρόβλημα. Μάλιστα θα επιλυθεί και το πρόβλημα του ιμάντα και των σκουριασμένων ελατηρίων.

Αγοράζεις κανά λίτρο φωτιστικό πετρέλαιο.

Το βγάζεις στο μπαλκόνι ή ακόμα καλύτερα στην αυλή και το περιλούζεις με το πετρέλαιο.

Πλησιάζεις προσεκτικά την φλόγα ενός σπίρτου ή αναπτήρα.

Απολαμβάνεις το "καθάρισμα" του παλιό-Amstrad. :diablotin:
 
Τσκ, τσκ! Γίνεσαι κακούλης, γιατρέ! :flower:

Κάτσε να το καθαρίσουμε και να το ομορφύνουμε και κάτι με λέει ότι θ' αλλάξεις γνώμη! ;)
 
D@redevil είπε:
Τσκ, τσκ! Γίνεσαι κακούλης, γιατρέ! :flower:
Κάτσε να το καθαρίσουμε και να το ομορφύνουμε και κάτι με λέει ότι θ' αλλάξεις γνώμη! ;)
Μπααααααα...τον κοβω αμετανοητο!!! :fafoutis:
 
Maddog είπε:
Λοιπόν, αυτό το μηχάνημα είναι πολύ βρωμερό...Προτείνω μια δραστική λύση που θα λύσει μια και καλή το πρόβλημα. Μάλιστα θα επιλυθεί και το πρόβλημα του ιμάντα και των σκουριασμένων ελατηρίων.

Αγοράζεις κανά λίτρο φωτιστικό πετρέλαιο.

Το βγάζεις στο μπαλκόνι ή ακόμα καλύτερα στην αυλή και το περιλούζεις με το πετρέλαιο.

Πλησιάζεις προσεκτικά την φλόγα ενός σπίρτου ή αναπτήρα.

Απολαμβάνεις το "καθάρισμα" του παλιό-Amstrad. :diablotin:
έτσι καθαρίζεις αταρι στ και όχι 6128! :p
 
Αν το κανεις αυτό με ατάρι, θα γεμίσει αιθαλομίχλη η γειτονιά. Τεσπα....

σσ. Το Νο1 πρόβλημα ενος νεου κατοχου 6128 είναι πού θα βρει δισκέτες 3" και κυρίως πώς θα τις γράψει. Η αλλη λύση ειναι η μοντα με το 3.5" φλοπι αλλα κι εκεί θες φλοποκαλώδιο που να υποστηρίζει φλοπι 5.25".
 
Ένα οποιοδήποτε φλοποκαλώδιο για 5.25?
 
Σι. Μιλαμε για φλοποκαλώδιο που εχει 2πλους κονεκτορες (για 3.5 και 5.25 φλοπι). Ο 5.25 κονεκτορας συνδέεται στο external floppy connector του 6128.
 
Rygar είπε:
Αν το κανεις αυτό με ατάρι, θα γεμίσει αιθαλομίχλη η γειτονιά. Τεσπα....


σσ. Το Νο1 πρόβλημα ενος νεου κατοχου 6128 είναι πού θα βρει δισκέτες 3" και κυρίως πώς θα τις γράψει. Η αλλη λύση ειναι η μοντα με το 3.5" φλοπι αλλα κι εκεί θες φλοποκαλώδιο που να υποστηρίζει φλοπι 5.25".
Ακριβως! εγω εχω Amstrad 6128 και εχω οτι δισκετες μου ειχανε δωσει δεν εχω βρει ακρη για το πως μπορω να γραψω νεες δισκετες (εχω δει κατι αλλα ειναι δυσκολα για μενα :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα