Amstrad PC , compatible with Sega Mega drive?????

Ήταν ένα bundle, με το οποίο προωθούσε η Amstrad, το PC της, σαν σοβαρό εργαλείο αλλά και σαν παιχνιδομηχανή.

Υπάρχουν ολοσέλιδες καταχωρήσεις της εποχής και στο PIXEL...
 
ψιλοχοντροσπάνιο;;;
 
Υποθέτω... Δε θα'λεγα οτι πούλησε και πολύ...

Να μια καταχώρηση που βρήκα στο net:

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ! Είπε με το χέρι να έχει έντονη φαγούρα!
 
Χεχε... Είναι και πεντόκιλο το άτιμο... Τα μεταφορικά θα κοστίσουν περισσότερο! :D
 
είχα πάρει ένα τέτοιο... συμβουλή μου είναι ότι αν δεν έχει το monitor τότε να μην το πάρετε... και αυτό γιατί το monitor είναι dual-sync, 15 + 31khz ... Δεν ξέρω αν κάνει κάποιο από τα dual sync των amiga ή ένα από τα νέα lcd/tv ... θα πρέπει μέσω του vga να πέφτουν στα 15khz
 
Προσφατα διαβαζα την παρουσιαση/αναλυση του σε pixel και user (46).

Εχει 386sx στα 25 και 40 ΜΒ σκληρο. Παιζει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ md με pc.

Μετακινεις το πορτακι αριστερα-δεξια και αλλαζει η εικονα.

Φυσικα θέλει καταλληλο μονιτορ. Αυτα τα περιεργα multi-sync της αμιγκα

κανουν, αλλα μερικα δεν εχουν svga εισοδο! ειναι και ακριβα/βαρια.

Το μεγαλο μειονεκτημα ειναι αλλου:

ΔΕΝ γινεται να αλλαξεις πληκτρολογιο/ποντικι, μονο τα δικα του μπαινουν

γιατι εχει δικες του υποδοχες που δεν ταιριαζει τιποτα αλλο.
 
Το θυμάμαι και εγω αυτό το υβρίδιο. Ακριβό για την εποχή του οπότε ούτε που σκέφτηκα ποτέ να αγοράσω ένα!!
 
mike είπε:
[...]ΔΕΝ γινεται να αλλαξεις πληκτρολογιο/ποντικι, μονο τα δικα του μπαινουν

γιατι εχει δικες του υποδοχες που δεν ταιριαζει τιποτα αλλο.
Αυτό πού το διάβασες, στο "αξιόπιστο" review του USER που πιθανότατα ήταν μετάφραση από αγγλικό κείμενο; Γιατί εγώ είχα το 386sx μοντέλο και έπαιρνε κανονικότατα PS2 πληκτρολόγιο και ποντίκι , δεν θέλει ειδικά. Αυτό είναι 101% σίγουρο.

edit: ΟΛΑ τα MegaPC παίρνουν κανονικά ps2 keyboard/mouse όχι μόνο αυτό που είχα.... επίσης και τα pad του megadrive είναι τα κανονικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι το διαβασα στο USER, δεν ειχα mega PC ποτε.

Ετυχε και το διαβασα προχθες, τελειως κατα τυχη.

Το περιεργο ειναι οτι δεν εχει καμια φωτο. Τα λαθη στα περιοδικα της εποχης,

ειναι κατι περισσοτερο απο συνηθισμενα. Το joypad ειναι κανονικο MD, αλλα ασπρο.

Θα διαβασω και το pixel να δω. (Ναι αυτο που εγραφε οτι η Α500plus εχει 68000 στα 14,7)

edit: το κειμενο δεν φαινεται να ειναι μεταφραση, γραφουν διαφορα, οτι τους το εδωσε η εταιρια χωρις

παιχνιδια αλλα με μονιτορ (την ευχαριστουν κιολας) καθως επισης για καποιες δοκιμες που εκαναν.

Και για ποσες μερες το ειχαν στο περιοδικο και τετοια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
keropi είπε:
επίσης και τα pad του megadrive είναι τα κανονικά.
Απλά άσπρο χρώμα για να ταιριάζει με το υπόλοιπο κατασκέυασμα....

Επιμορφώθηκα και γώ σχετικά μιας και δεν πήγα σήμερα για δουλειά.
 
γιατί μολύνετε το thread των 8 bit με offtopic?
 
fgbrain είπε:
γιατί μολύνετε το thread των 8 bit με offtopic?
τώρα πραγματικά περιμένεις απάντηση σε αυτό;

εσύ γιατί δεν το έκανες report (αφού πρφανέστατα μόνο εσύ κατάλαβες ότι δεν ταιριάζει εδώ και εμάς μας ξέφυγε διότι ασχολούμαστε με το thread και όχι με το που είναι) για για να το μεταφέρει κάποιος διαχειριστής και συνεχίζεις την "μόλυνση" ;
 
Όποιος πάρει το μηχανάκι, σε εξωφρενικές τιμές φαντάζομαι, να ρωτήσει πρώτα αν η μπαταρία που κρατάει ώρα και λοιπά έχει αφαιρεθεί.

Αν δεν έχει, προφανέστατα έχει τρέξει υγρό, οπότε είτε δεν θα λειτουργεί, είτε θα πάψει σύντομα.

Καλά μαντέψατε, έχει την μισητή μπαταρία - βαρελάκι, που έχει καταστρέψει πάμπολα ρετρό μηχανάκια.......
 
σωστός ο pooky(1) για την μπαταρία... αλλά δεν είναι και πολύ ακριβό, κανα 100ρικο πάει σκέτο το μηχάνημα...
 
Η μπαταρία βρίσκεται εκεί λόγω του 386SX, όχι του megadrive part.

Μόνο τόσο πάει; Πίστευα τουλάχιστον τα διπλάσια.........
 
τόσο το έχω δει εγώ, τώρα βέβαια ποτέ δεν ξέρεις....
 
Που να το βάλεις τέτοιο υβρίδιο ..... ούτε Mega drive είναι , ούτε PC ....... μονο το AMSTRAD ταίριαζε.

100 euro? Δεν θα πάρω θενκς!
 
έχει όμως την καλύτερη απεικόνηση megadrive που θα δεις ποτέ... 100ε για ένα τέτοιο μηχάνημα είναι μια χαρά τιμή IMHO επίσης το Yamaha 3812 που είναι υπεύθυνο για τον ήχο στο megadrive, όταν παίζει το pc δουλεύει σαν Adlib κάρτα! Όλη η πλακέτα megadrive είναι μια ISA κάρτα στην ουσία πάνω στο bus του pc , και με ένα ribbon μεταφέρει video+sound στο mobo και ανάλογα με το που είναι το πορτάκι-διακόπτης βλέπεις στο monitor είτε το ένα είτε το άλλο μηχάνημα
 
Πίσω
Μπλουζα