Anerousis Control (Αιγάλεω)

Diogr

Retro Member
Joined
10 Σεπ 2013
Μηνύματα
182
Αντιδράσεις
37
adlpfq.jpg
Προβολή συνημμένου 117712

jua5jn.jpg
Προβολή συνημμένου 117713

53sf8l.jpg
Προβολή συνημμένου 117714

Αν και αυτές είναι φωτο πρόσφατες απο το πολύ παλιά κλεισμένο μαγαζί του ANEROUSIS CONTROL έτυχε να περνάω και να το δω και τράβηξα φώτο να κρατηθεί στο αρχείο. Πόσα χρόνια πρίν θυμάμαι και σε αυτο και στο ποιο παλιό ποιο μικρό μαγαζάκι τους έτρεχα κάθε Σάββατο για να αγοράσω αντιγραμμένα παιχνίδια για την AMIGA ή τον AMSTRAD 6128 και για να δω τι νέα μηχανήματα και εξαρτήματα είχε φέρει. Παρόλο που το μαγαζί ήταν κανα 20λεπτό με τα πόδια απο το σπίτι μου το πατρικό έτρεχα εκεί κάθε Σάββατο όπου ήταν και το αφεντικό να μου προτήνει νέα καλά παιχνίδια για να πάρω και να χαλάσω το ελάχιστο χαρτζιλίκι που είχα τότε και μάζεβα σαν τρελός κάνοντας και δουλειές για θείους/ες, ψώνια και κράταγα τα λίγα ρέστα για εμένα, κλπ κλπ.

Αχχχχ, ωραίες εποχές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο τυπας εβγαλε το καλυτερο χειριστηριο για home micros και δεν ξερω αν το ειχε συνειδητοποιησει τοτε.

Εχω τεσσερα (με τα διαφορα ονοματα που λανσαρε Pacman, Tomahawk,Starfighter κτλ )και μονο ενα παρουσιασε βλαβη στο κουμπι του fire.

attachment.php


attachment.php


Ειναι τοσο "δεμενα" με το χερι μου που εχουμε κανει μοντα με τον αδερφο μου στο ΧΒΟΧ1 pad ωστε να παιζουμε τα εμουλατορια (για μηχανακια με ενα fire) με το StarFighter2000

attachment.php


Κριμα που δεν τα εβγαλε παρα-εξω (Ευρωπη κυριως) να κονομαγε.

Ξερεις ποτε εκλεισε?
 
θυμάμαι που τον είχα γνωρίσει από κοντά το 1990 όταν βρέθηκα εκεί στα πλαίσια της εγγύησης ενός starfighter 2000 που είχα...εργαζόταν -αν θυμάμαι καλά-παράλληλα στην αεροπορία αλλά ως προσωπικό ..."εδάφους"! Είχαμε συζητήσει τότε λόγω που έχουμε αρκετούς "ιπτάμενους" στο σόι και θυμάμαι μου έφτιαξε επί τόπου ένα καινούριο sf2000 το οποίο φυσικά έχω ακόμα! Φοβερός στη δουλεια
 
Diogr είπε:
και τράβηξα φώτο να κρατηθεί στο αρχείο.
Ενημερωτικά, οι εικόνες αυτες δε θα διατηρηθούν για πολύ εκεί που τις ανέβασες και μετά από ενα χρόνο το αργότερο θα διαβαζει καποιος το κείμενό σου χωρίς να βλέπει τίς εικόνες.

Καλύτερα να τις ανεβάσεις εδώ μεσα να ειναι μόνιμα διαθέσιμες.
 
Δυστηχός όποτε έχω προσπαθήσει να ανεβάσω φωτο μέσω του φόρουμ όλο errors και κωλήματα τρώω για αυτο χρησιμοποιώ άλλα Uploaders. Αν κάποιος μπωρεί να τις βάλει και στο φόρουμ να μην χαθούν καλό θα είναι.
 
Diogr είπε:
Δυστηχός όποτε έχω προσπαθήσει να ανεβάσω φωτο μέσω του φόρουμ όλο errors και κωλήματα τρώω για αυτο χρησιμοποιώ άλλα Uploaders. Αν κάποιος μπωρεί να τις βάλει και στο φόρουμ να μην χαθούν καλό θα είναι.
Τι errors σου βγάζει? Να δούμε το πρόβλημα για να το λύσουμε.

Ακολούθησες και αυτόν τον οδηγό και είχες πάλι προβλήματα?

Υγ. Τις έκανα Attachments για να μη χαθούν
 
Σας πληροφορούμε οτι στείλαμε και Αγγλία και Γερμανία αλλά και Ολλανδία.

Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις Pics.

Πολύ καλά θυμάσαι spyros-s. Ευχαριστώ πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αδερφε, καταρχας καλως ορισες! :thumbup:

Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!!! :thanx2:

Κανε ομως ενα κοπο και ξαναγραψε αυτα που που ποσταρες στα ελληνικα

γιατι απαγορευονται τα Greeklish και τα ηδη γραφομενα σου θα διαγραφουν απο τους διαχειριστες! ;)
 
Είναι πολύ σημαντικό να μας ανακαλύπτουν οι άνθρωποι που βρίσκονταν πίσω από τις Ελληνικές εταιρίες Πληροφορικής, εκείνης της εποχής!

Καλώς ήρθατε και ελπίζουμε να μοιραστείτε μαζί μας αναμνήσεις από τότε...
 
Θεικά joystick, εννοειται ότι ακόμα έχω το Tomahawk επάνω στην Amiga και ακόμα δουλεύει ρολόι.
 
Ποτε μου δεν το απεκτησα αλλα ολοι οσοι τα ειχαν, τα χαρακτηριζουν ως θεϊκα.

Θερμη παρακληση να ζητηθει απο τον κυριο Ανερουση να δωσει συνεντευξη στο retromaniax. Πιστευω θα ειναι απολαυστικη.
 
Έχω μερικά pacman και tomahawk ακόμη. Φοβερά σπιτικά joysticks, ότι καλύτερο έχω πιάσει στα χέρια μου μέχρι σήμερα. Είχα επισκεφθεί το κατάστημα του κυρίου Ανερούση στο Αιγάλεω μαζί με έναν φίλο και τον μεγαλύτερό μας αδελφό του, που ήθελε να αγοράσει το neo geo.
 
Νεκρανάναστη του thread. Μια που με ρωτήσανε στο twitter, ξέρει κανείς πότε πρωτοβγήκε το PacMan??
 
Σιγουρα το ειχα το 1987...μην σου πω το 1986
 
Wally είπε:
Σιγουρα το ειχα το 1987...μην σου πω το 1986
Άρα δεν ήταν '89. Έχει κανείς το τεύχος του retro planet να δει ακριβώς τί λέει ο άνθρωπος; :)
 
PACMAN βγήκε από το 1989 και μετά...πριν ήταν starfighter 2000! H απάντηση μου ήταν πράγματι λακωνική! :)
 
Πίσω
Μπλουζα