Apple IIc επιτέλους :)

tarasque

RetroActive
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
254
Αντιδράσεις
3
Επιτέλους προστέθηκε στη συλλογή ο πολυπόθητος Apple IIc που τόσο είχα αγαπήσει όταν ήμουν νεανίας (ξάδελφε να 'σαι καλά)

Οι συγκεκριμένοι υπολογιστές κάναν θραύση στο τομέα της εκπαίδευσης και υπήρχαν σε αρκετά σχολεία στο αμέρικα αλλά και στας ευρώπας. Βεβαίως στα παίγνια δεν τα πηγαίνανε καθόλου άσχημα και μου έχει αφήσει ωραιότατες αναμνήσεις...

και ορισμένες φώτος για τους λάγνους:

το φετιχ μου... captain goodnight:

picture.php


τις έχει τις κιτρινίλες του αλλά δουλεύει :)

picture.php


το αξιοθαύμαστο είναι πως οι δισκέτες 5&1/4 από τα 80s παίζουν ακόμα :)
 
Καλορίζικος!

Βέβαια, το εντυπωσιακό της υπόθεσης είναι οτι οι δισκέτες 5,1/4 καλά κρατούν εδώ και 20 χρόνια περίπου!!! 8)
 
είναι περίπου 25ετίας... να σου πω την αλήθεια δεν περίμενα να παίζουν οι δισκέτες και ειδικά οι κόπιες, αλλά αποδειχθηκαν σκυλία! ελπίζω να κρατήσουν και άλλα τόσα χρόνια :)
 
Ωραίος νέε μου! Σουπερ!!!!! Ανοιξέ τον για λίγο καθάρισμα. Θέλει προσοχή εάν αποφασίσεις να καθαρίσεις και το ίδιο το φλόπι. Ειναι λίγο tricky....
 
Κόβω φλέβες... :cry:
 
Να δω ρε Ρίγανη, πότε θα ποστάρεις φωτό από το μηχανάκι που σου χάρισα!!!!!!!
 
Το'χω κλειστό σε ζελατίνες και δεν το ανοίγω. Μονο για καμια έκθεση.....

Billy σε καταλαβαίνω... :D
 
Το πιο ομορφο micro μαζι με τον ψυκτρα.

Καλοδουλευτο!
 
DINO είπε:
Καλορίζικος!Βέβαια, το εντυπωσιακό της υπόθεσης είναι οτι οι δισκέτες 5,1/4 καλά κρατούν εδώ και 20 χρόνια περίπου!!! 8)

tarasque είπε:
είναι περίπου 25ετίας... να σου πω την αλήθεια δεν περίμενα να παίζουν οι δισκέτες και ειδικά οι κόπιες, αλλά αποδειχθηκαν σκυλία! ελπίζω να κρατήσουν και άλλα τόσα χρόνια :)

Ιδού και μερικά παιχνιδάκια σφραγιζμένα απο τη συλλογή της Atarisoft, όλα arcade conversions! Στον IIc δείχνουν κουκλιά!!

picture.php


Aς μην πω κοστος γιατί θα αρχίσουν να πέφτουν σαγώνια...


19.90 δολάρια ολα!



Ας ειναι καλα το παληκαρι που ανέλαβε να μου τα στείλει για να γλυτωσω τελωνείο...



Ο Dino τώρα θα περηφανεύεται που ο Apple παίζει παιχνίδια της Ατάρεως...



Αφτα
 
Καλορίζικος, καλορίζικος! Είναι ανθεκτικές αυτές οι δισκέτες. Έχω μία ντουλάπα γεμάτη από δαύτες για τον 1512 μου και δουλεύουν κανονικά.
 
Rygar είπε:
Ιδού και μερικά παιχνιδάκια σφραγιζμένα απο τη συλλογή της Atarisoft, όλα arcade conversions! Στον IIc δείχνουν κουκλιά!!
picture.php
Ρε, ακομα δεν τα ανοιξες?! Επρεπε να την ειχα κανει την δουλεια με φαλτσετα να "παρουν αερα"! :)
 
Ένα από τα πιο όμορφα μηχανήματα. Θυμάμαι που η Rainbow είχε ρίξει την τιμή του για να γίνει δελεαστικός στους Έλληνες αγοραστές αλλά και πάλι ήταν πανάκριβος.
 
ξέχασα να σας αναφέρω πως μαζί με τον apple πήρα και το lcd monitor του:

a2clcd.jpg


στο κουτί του κομπλε:

applelcd1.jpg


(οι παραπάνω είναι από το νετ θα βγάλω το βράδυ από το δικό μου)

αν και είμαι pcακιας ήταν έτη μπροστά η apple
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αααααα δε μας τα λες καλααααααααα.!!!!!! Ενα ενα τα λες!!!!! :D :D

Λοιπον διάβασα ότι η οθόνη αυτή βγήκε σε 10000 κομμάτια, και δεν πούλησε καλα γιατί ηταν πανάκριβη. Παίρνει σήμα ασφαλώς από το πίσω μερος του IIc όπως επίσης ΚΑΙ ρεύμα! Ειναι ΥΠΕΡσπάνια!! Δεν ενδείκνυται για προγράμματα με πολλά κινούμενα τμήματα στην οθόνη, όπως π.χ. παιχνίδια.... :p

Οπως και να έχει δεν είναι καθόλου κακό να την έχει κανείς στη συλλογή του. Και αν φίλε δεν τη θες καποτε, τη βαρεθείς ή δεν εχεις χώρο, εδώ είμαστε. :D :D.

phil_vr είπε:
Ρε, ακομα δεν τα ανοιξες?! Επρεπε να την ειχα κανει την δουλεια με φαλτσετα να "παρουν αερα"! :)
Φιλ, όχι γιατί έχω φτιάξει τις δισκέτες από images (αφου έχω τα ορίτζιναλ δικαιούμαι και τα images:D)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ryg υπάρχει τρόπος να παίζεις images στο original μηχανάκι χωρίς δισκέτα;
 
Καλα θα ήταν, αλλά απ'οσο το έχω ψάξει, όχι, εκτός κι αν τρέξεις τον Virtual Apple στον browser σου :D :D.

Πάντως όποιος θελει να φτιάξει δισκέτες, εδώ είναι η λύση.
 
Με τι το συνδέεις στην οθόνη; Εδώ έχει οδηγίες πως να φτιάξεις ενα καλώδιο Apple IIGS -> SCART: http://vintageware.orconhosting.net.nz/apple2/scart.html

Ειναι αρκετα απλο (εφτιαξα ενα για εναν φιλο) αρκει να βρεις το σωστο 15pin βυσμα που να μην εχει τις προεξοχες μπροστα για να εφαρμοζει σωστα στο σασι του GS. Στη φωτο βλέπεις επανω τα generic βυσματα που βρηκα στο εμποριο εδω και κατω ενα original 15pin βυσμα της Apple. Αν εχεις ενα αχρηστο τετοιο καλωδιο ειναι πιο ευκολο και ευρυχωρο να μονταρεις ενα scart βυσμα στην αλλη ακρη του.
 
Αμα το παληκάρι το πήρε μαζί με τη Philips οθόνη, λογικά θα έχει και το RGB καλώδιο μαζί. Υπάρχει και μια έξοδος η οποία έστελνε σήμα στη μικρή 9" πράσινη οθόνη, η οποία όμως σίγουρα δεν χρησιμοποιείται τώρα γιατί βλέπω χρώμα στην οθόνη που έχει ποστάρει. Το scart για τον IIgs με ενδιαφέρει γιατί τώρα χρησιμοποιώ το 1084 ως οθόνη (καλή ώρα στα ΕΛΤΑ που μου έστειλαν το Apple monitor σπασμένο!). Ας μη συνεχίσουμε όμως για IIgs και βγουμε οφ-τόπικ.
 
Έχει έναν αντάπτορα ο IIc ο οποίος βγάζει rca, σαν αυτό:

lo1dsc01633we4.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα