apple performa 630: βοηθεια

mike

RetroJunkie™
Joined
17 Νοέ 2008
Μηνύματα
2.153
Αντιδράσεις
86
Μολις απεκτησα εναν apple performa 630. Χαρηκα με τον 040 που εχει, αν και δεν εχω πολυασχοληθει με apple (εκτος απο το macintosh plus που εχω). Λοιπον εβαλα πανω το πληκτρολογιο απο καποιο αλλο mac (G4 μαλλον) και το μπουταρα κανονικα. Ολα (πρεπει) να δουλευουν κανονικα, αλλα δεν μπορω να τα δω!!! γιατι δεν πηρα το αυθεντικο μονιτορ, νομιζα οτι κανει ενα απο πι-σι. Ομως τα βυσματα που εχει απο πισω δεν ειναι vga. Τωρα τι κανω? μπορω να βρω καλωδιο για συνδεση σε vga? αλλη λυση?
 
Μήπως χρειάζεται ο adaptor που έχουν και τα καινούργια από mini display (κάπως έτσι λέγεται) 2 VGA;
 
Αν υπαρχει τετοιο πραγμα, απλα πειτε μου πως να το ζητησω.
 
Τίποτε απ'αυτά. Μικε θες αυτό. Με τέτοια παίζω εγώ.
 
Φιλε Rygar, μηπως υπαρχει στην Ελλαδα (Αθηνα) αυτο το αντικειμενο?
 
Τελικα φιλε rygar (ή οποιδηποτε αλλος), υπαρχει αυτο στην Ελλαδα?

Που να ρωτησω?
 
Ρώτα στην Systemgraph, πάρε ένα τηλέφωνο. Προχτές πήγα από εκεί και είδα και παλιά μηχανάκια (μιλάμε για ΠΑΛΙΑ όμως) στοιβαγμένα, μπορεί να ξέρουν τίποτε ή να φανείς τυχερός.
 
mike είπε:
Τελικα φιλε rygar (ή οποιδηποτε αλλος), υπαρχει αυτο στην Ελλαδα?Που να ρωτησω?
Αμφιβάλλω! 2 έχω και τα πήρα απο το ΕΒΑΥ. Πρόσεξε το κόστος. Εγώ τα είχα παρει περίπου 6 λίρες και τα 2, αλλα εχω δει και κατι 20λιρα για ένα μόνο!
 
Θα κανω τον κοπο, να παω απο εκει την Πεμπτη.

Αλλιως θα παρακαλεσω το rygar να μου δανισει για λιγο ενα, εστω να δω αν το μηχανημα που πηρα ειναι ΟΚ. (Κατι θα του δωσω και εγω, καμια Α4000 ισως...)
 
Αμα βρω να σου δωσω το ενα. Προς το παρόν ήδη εχω το ενα επανω σε ενα μηχανάκι. Πάντως επειδή γενικά είσαι των ρετρό, αξίζει να εχεις 1-2 τέτοια γιατί όλο και κάποιο Μακ θα πέσει στα χέρια σου, ακομα κι αν δε δουλεύει το 630 σου.
 
Λοιπον βρηκα τον ανταπτορα για το 630 σε vga. ΑΛΛΑ το εβαλα επανω, το ανοιξα, και μια μαυρη οθονη (στο vga μονιτορ). To περιεργο ειναι το 630 φαινεται να λειτουργει ΟΚ, ακουγεται κανονικα το ηχητικο εφε κατα το boot, τα φωτακια στο πληκτρολογιο αναβουν, ο σκληρος "σπινιαρει", το cd ανοιγει αν πατηθει το κουμπι, ΑΛΛΑ βλεπω μονο μια μαυρη οθονη, δηλαδη δεν φαινεται να δεχεται σημα το μονιτορ.

Υπαρχει καποιος που να ξερει καλα απο mac (καλυτερα να ξερει και απο performa) και να το δοκιμασει, και σεταρει αν χρειαστει? φυσικα θα πληρωθει.
 
Είτε performa είτε LC ειναι το ίδιο πράγμα, δεν τίθεται θέμα έξτρα γνώσεων. Ο αντάπτορας αυτός εχει διακοπτάκια επάνω του όπως π.χ. αυτός εδώ; Εάν όχι, στο εγγυώμαι 100% ότι δε θα κάνεις δουλειά. Οι διακόπτες αυτοί χρειάζονται για να αναγνωρίσει ο Mac σε τί ανάλυσης και συχνότητας μόνιτορ τον έχεις συνδέσει. Το θέμα είναι ότι δε βρίσκω τον άλλον αντάπτορα πουθενά για να στον δώσω, γιατί είχα κανει μια μετακόμιση μεγάλου βεληνεκούς πριν 7-8 μήνες και εχω χάσει καποια πράγματα που τα είχα χύμα σε σακούλες :( (και δε θυμάμαι τί άλλο είχα εκεί μεσα!!). Αμα ακούς μπιπ, είναι καλό. Αμα το μπιπ εχει χαρούμενη χροιά, είναι ακόμα καλύτερο. Αμα έχει καπως λυπημένη χροιά, εχεις θέμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω τα τραγουδια του apple, τι να κανω γιατρε?

Ο ανταπτορας (δεν ειναι ακριβως ανταπτορας, εχει εισοδο apple, κανωδιο, και εισοδο vga στην αλλη ακρη) δεν εχει κουμπακια.

Το τραγουδι μαλλον χαρουμενο ειναι. αλλα επειδη δεν ειμαι σιγουρος, θα ηθελα καποιον που να ξερει καλυτερα απο εμενα τα apple.

Δηλαδη θα ηθελα ειτε να μου δανισει (εσυ ή καποιος αλλος) ενα ανταπτορακι απλα να δω αν παιζει, ειτε να στο στειλω, να τον τσεκαρεις. Απλα στην δευτερη περιπτωση θα πληρωνω μεταφορικα και ειναι βαρυ το ατιμο.

Αν υπαρχει καποιος σχετικος, απο Αθηνα, ακομα καλυτερα.
 
Αντι για μεταφορικά ή να πληρώσεις κάποιον, τσέκαρε το λινκ που σου έδωσα πιο πάνω και αγόρασέ το. Θα σου δουλέψει σε οποιοδήποτε μονιτορ το συνδέσεις.
 
Πρέπει να αλλάξεις την μπαταρία που κρατάει τις ρυθμίσεις του συστήματος.

Προσωρινά άφησέ το ανοιχτό για 8 ώρες. Μετά κλείστο και άνοιξέ το πάλι.

Αν δεν καταφέρεις κάτι με αυτό, θα πρέπει να αντικαταστήσεις την μπαταρία του συστήματος. (Battery part No. 922-0750).
 
Εχει καποια σχεση η μπαταρια, με το οτι δεν βλεπω εικονα?

Η μπαταρια βρισκεται πανω στην "συρομενη" mothreboard?
 
Καπου είχα διαβάσει ότι ορισμένα μοντέλα (δε θυμάμαι εάν ήταν και τα performa μεσα) δεν ξεκινουν χωρίς μπαταρία ή με τελειωμένη μπαταρία επάνω, και δεν άκουγες καν μπιπ. Το ότι εσύ ακους μπιπ ειναι καλό. Ειμαι σίγουρος ότι ο αντάπτοράς σου ειναι λάθος. Ιδίως αφου δεν έχει διακόπτες, δε μπορεί το μακάκι να καταλάβει τί είδους οθόνη του έχεις συνδέσει. Πάντως τo LCIIΙ μου που είναι πιο κοντά τεχνολογικά στο 630 σου, ξεκινάει μια χαρά χωρίς μπαταρία, αλλά αμα του αλλάξω οθόνη, από 15" σε 17", χωρίς να πειράξω τα διακοπτάκια, δε βλέπω πράμα! :D
 
Συμπληρωματικά με όσα έγραψε ο φίλος Rygar και με αυτό που ρώτησες για την μπαταρία και την black screen. (Εγώ είμαι καθαρά του hardware και fun της αλλαγής μπαταρίας, ειδικά όταν ο υπολογιστής μένει χρόνια σε μη λειτουργία). Στην λίστα της black screen είναι και το 630 οπότε αν δεν βγάλεις άκρη με την συμβουλή του Rygar με τα διακοπτάκια (κάτι που δεν το γνωρίζω αλλά έχει βάση) διάβασε παρακάτω.

Σύμφωνα με το support της apple, η συγκεκριμένη μπαταρία διαρκεί έως 5 χρόνια ανάλογα με την λειτουργία. Αν η μπαταρία που στην συγκεκριμένη περίπτωση κρατάει τις ρυθμίσεις του συστήματος είναι άδεια (δεν λειτουργεί πλέον, είναι ελλατωματική), τότε υπάρχει η περίπτωση να παίρνεις μαύρη εικόνα στην εκκίνηση. Αν ο υπολογιστής είναι καιρό εκτός λειτουργίας, θα πρέπει να τον αφήσεις στο ρεύμα για αρκετές ώρες, έτσι ώστε - αν η μπαταρία δεν έχει καταστραφεί - να πάρει κάποιο φορτίο (όπως γίνεται αντίστοιχα σε laptops και desktops), ώστε να "πάρεις" κ εσύ μια εικόνα εκκίνησης. Αν δεν πάρεις αυτή την εικόνα έστω και για μικρό διάστημα λίγων λεπτών, τότε πρέπει να την αντικαταστήσεις. Η διαφορά με τα desktops είναι ότι αν η μπαταρία είναι άδεια ή κατεστραμένη, δεν παίρνεις μαύρη οθόνη. Στην περίπτωση όμως των apple, παίρνεις black screen. Άσχετα αν φαίνεται ότι λειτουργούν όλα σωστά και σου "μιλάει", θέλει μπαταρία για να στα δείξει :)

Μερικές χρήσιμες πληροφορίες παρακάτω.

Όλα είναι παρμένα από το παρακάτω link:

http://myoldmac.net/SELL/Mac-Battery-PRAM-Cache-CMOS.htm#where

How to tell if your battery needs replacing






1) The date and time are set wrong. As a test to see if the PRAM battery is dead, set the clock to the correct date and time and leave your Mac turned off for a while. If the clock is set wrong when you turn your Mac on, there is a good chance that your Mac's PRAM battery has gone dead.​


2. You can't print, connect to the internet, use an external hard drive or if you're having problems with serial ports. In combination with the problem listed above, it would suggest that the PRAM battery is dead.​


3. The color scheme on your Mac is wrong (starts up in B&W) and/or your monitor is set to the wrong resolution during startup. The problem may be caused by a dead PRAM battery.​


4. After you turn your Mac on, nothing happens. Everything seems normal, but nothing appears on the monitor. This problem means that the PRAM battery has gone dead.


5. Your Mac is more than 5 years old and it has never been replaced. All batteries go bad eventually, better to replace it or have one on hand before it goes bad!
Quadra/Performa 630 SeriesThis series (630, 635, 636 or 637) has a Rayovac 840, 4.5v Alkaline battery instead of the 3.6v lithium, held on the logic board with velcro.
Εδώ θα βρεις το part της μπαταρίας που χρειάζεσαι:http://support.apple.com/kb/TA21569?viewlocale=en_US

Στην συγκεκριμένη σελίδα αναφέρει όσα σου έγραψα και παραπάνω:

Some Macintosh computers have a backup battery to maintain system settings, such as the date and time, when the computer is turned off . The battery may last up to five years. However, this varies due to the battery's shelf life, and usage patterns of the computer. The batteries used in Macintosh computers are lithium or alkaline, and are commonly 3.6 V to 4.5 V. If your computer does not retain parameter RAM (PRAM) settings when it is turned off, this generally indicates that the battery needs to be changed. Some Macintosh models may display a black screen when you turn them on if the battery needs to be changed.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε αναζητηση που εκανα δεν βρηκα στην Ελλαδα τετοια μπαταρια.

Η αφαιρεση ειναι ευκολη, εχει "χρατς" πανω στην mobo.

Αν και το μηχανημα, μολις το ανοιξω κανει εναν ωραιο ηχο "ντιιιιιιιιιιιιιν", μετα σπινιαρει ο σκληρος και μετα απο 5-6 δευτερολεπτα ακουγεται ενα "ντιν-ντιν", οχι πολυ ευχαριστο.
 
Πίσω
Μπλουζα