Arcade αίθουσες σήμερα;

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.792
Αντιδράσεις
4.275
Εδω μπορουμε να ποσταρουμε μαγαζια που εχουν Arcades,που βρισκονται και ιδανικα τι τιτλους διαθετουν

Mall Αμαρουσιου

Καμποσα Outrun 2SP

Afterburner Climax

Virtual Tennis 3

και αλλα που θα συμπληρωσω οταν ξαναπαω.

Ηλεκτρονικαδικο στη πλατεια Βαθη (βασικα προς τον ΟΣΕ).Το μπανισα τυχαια και πρεπει να ειναι καινουργιο.Θα περασω μια μερα που θα με βγαλει ο δρομος να δω τι μηχανηματα εχει.
 
"Το μαγαζάκι του Κυρ-Ηλία", έχει μόνο μία καμπίνα αλλά πρέπει να τρέχει μάμε οπότε έχει αρκετά παιχνίδια.
 
Αυτά δεν τα έκλεισε ο Νόμος 3037/2002, καθώς τα θεώρησε "κουλοχέρηδες";
 
Έχει αλλάξει ο νόμος αυτός πλέον φίλε HitmanBM.

Βέβαια,τη ζημιά την έκανε,οπότε τώρα....
 
Καλησπέρα παίδες.

Από βολτίτσα στην Ναύπακτο, το mini-market στην παραλία έχει το Manx TT και το Operation Tiger.

Και φυσικά έριξα κανα-δυο κέρματα...
 
manos426f είπε:
Έχει αλλάξει ο νόμος αυτός πλέον φίλε HitmanBM.
Βέβαια,τη ζημιά την έκανε,οπότε τώρα....
Πράγματι, αλλά απλά εδώ επήλθε ένα βίαιο τέλος με την απαγόρευση ενώ στον υπόλοιπο κόσμο (πλην Ιαπωνίας) τα ηλεκτρονικά βρήκαν έναν αργό θάνατο.

Δεν ξέρω αν και πως τα ουφάδικα θα μπορέσουν να γυρίσουν στα παλιά τους μεγαλεία.
 
Νομίζω δε θα μπορέσουν ποτέ ξανά...
 
Οι καιροί και τα ήθη αλλάζουν. Τα arcades πέρασαν στην ιστορία. Δεν υπάρχει τίποτε από αυτά τα μηχανήματα το οποίο να μην μπορούμε να εξομοιώσουμε σπίτι μας ή που δεν μπορούμε να το έχουμε στα γρήγορα μηχανήματά μας.

Αλλά θα παραμείνουν για πάντα μέσα στην καρδιά μας!!!!!!!
 
Pooky είπε:
Οι καιροί και τα ήθη αλλάζουν. Τα arcades πέρασαν στην ιστορία. Δεν υπάρχει τίποτε από αυτά τα μηχανήματα το οποίο να μην μπορούμε να εξομοιώσουμε σπίτι μας ή που δεν μπορούμε να το έχουμε στα γρήγορα μηχανήματά μας.
emulation is not the answer to anything. Ούτε τα arcades, ούτε οι κονσόλες δεν έχουν το ίδιο ακριβώς αίσθημα στο pc.

Και στο village στο Φάληρο, στον πάνω όροφο, όλο και κάτι έχει. Έναν εξομοιωτή με πιο καινούρια παιχνίδια, metal slug, marvel vs κ.λπ, και μερικά με καμπίνες.

Και στους κινηματογράφους στη Συγγρού έχει μερικά, House of the Dead 4, Time Crisis 4, και μερικά mame.
 
Απο την εποχή του Playstation 1, οπότε ο καθένας πλέον είχε σπίτι του δίπλα απο TV-DVD και μια κονσόλα τα arcades είχαν πεθάνει. Παρ'όλα αυτά αν έβρισκα κανένα μαγαζί με καλά arcade θα του έριχνα μια επίσκεψη.

Έχω δει διάφορα arcade κατα καιρούς σε ψιλοπαρακμιακά netcafe όπως virtual striker-time crisis-tekken κλπ αλλά δε δουλεύουν σχεδόν καθόλου. Συνήθως θα δεις τύπους να λιώνουν σε WoW-Lineage 2...
 
Παιδια το συναισθημα της κοντρας με τους κολλητους για το hiscore/πιστα σε εναν "αλανικο" χωρο μακρια απο το σαλονι σου ή η κριση ματαιοδοξιας να μαζευεις κοσμο πισω σου οταν παιζεις ή το "ριχνω ενα StarForce στα γρηγορα πιαστε εσεις το τραπεζι" δεν μπορει να αντικατασταθει απο καμια κονσολα...
 
Συμφωνώ με το Wally...

Μου λείπει ακόμη και η κόντρα με αγνώστους που έκαναν υψηλότερα σκορ και προσπαθούσα εναγωνίως να τους περάσω... :burn:

Ενώ μόνος σου... :(
 
Ο νόμος ισχύει. Έχουν βγει 2-3 διευκρινιστικές εγκύκλιοι που κυρίως ρυθμίζουν κάποιες λεπτομέρειες, ιδίως σχετικά με τα net cafe και φυσικά έχει ατονήσει αρκετά και η εφαρμογή του ίδιου του νόμου, αλλά πάραυτα ισχύει.

Μέχρι φυσικά να βαρεθούμε να πληρώνουμε πρόστιμα στην Ε.Ε. :)
 
Και που υπαρχουν ακομα arcades να το βρασω απο την στιγμη που ζητανε μαρκες του ενος η των δυο ευρω. :brick: Παλι καλα που σ' ενα rock cafe που μας ειχε παει ενας φιλος μου ειχε μια mini arcade cabinete με MAME που επαιρνε πενηνταλεπτα και στο ισογειο ειχε φλιπερακι, ξυλινο ποδοσφαιρακι και το αλλο το επιτραπεζιο ποδοσφαιρακι με τους δισκους (πως τα λενε; ). Eννοειται πως τιμησα μια το φλιπερακι (μιας και μικρος δεν ειχα το μικροβιο κι επαιζα πολυ σπανια).
 
Μπράβο για το θέμα αυτό καθώς τα arcades είναι η μεγάλη μου αγάπη. Ακόμα θυμάμαι πως μου έτρεχαν τα σάλια κάθε φορά που πέρναγα από έξω και τα κοιτούσα αφού ήμουν πολύ μικρός για να μπώ. Λοιπόν Καλλιθέα που μεγαλωσα υπήρχαν πάρα πολλά όπως το θρυλικό EKBOYΣ Σκρά και Θησέως ή το Σαν Φραντσίσκο στον σταθμό του ηλεκτρικού. Το μόνο που έχει υποπέσει στην αντίληψή μου είναι ακριβώς δίπλα στο παλιό Σαν Φραντσίσκο.Ένα ουφάδικο που ανήκει στην ίδια κυρία που είχε και το Σαν Φραντσίσκο με αποκλειστικά πολυπαιχνιδο-καμπίνες με ArcadeOS και ΜΑΜΕ. Μάλιστα πρόσφατα την παρακάλεσα και μου χάρησε ένα από τα τραπεζάκια Tehkan που είχε παλιά στο παλιό μαγαζί και φανταστήτε ...έπαιζα μικρός!!

Έπίσης στην Κόμη της Χίου το προηγούμενο καλοκαίρι συνάντησα στον πεζόδρομο ένα μαγαζί με ξύλινα ποδοσφαιράκια και κανα δυο επίσης πολυ-παίχνιδα.

Περασμένα μεγαλεία και πολύ σημαντικές αναμνήσεις.
 
Welcome back arc !!!!

Και με γεια τη σελιδα ....

Peri30 είπε:
Ρε παιδιά..άλλαξε ο arc τη σελίδα του στο internet ; Ξέρει κανείς τίποτα ;
Getta Robo είπε:
Βασικα δεν λειτουργει ουτε το yahoo mail του :S /emoticons/wacko@2x.png 2x" width="20" height="20" />
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=2809&highlight=%E9%EF%F1%E4%E1%ED%E7&page=5
 
tarasque είπε:
Νέα «καμπάνα» έρχεται απο το Ευρωδικαστήριο για τα ηλεκτρονικά παιχνίδια
τελικά ο νόμος 3037/2002 ισχύει ή όχι; αν όχι γιατί τρώμε καμπάνα;

συζητούσανε την άρση αλλά δεν έχω καταλάβει που είμαστε σήμερα :-/
Mε βάση τον συγκεκριμένο νόμο δεν έχουμε και επίσημα ΧΒΟΧ live στην Ελλάδα! :eek:
 
Maddog είπε:
Ο νόμος ισχύει. Έχουν βγει 2-3 διευκρινιστικές εγκύκλιοι που κυρίως ρυθμίζουν κάποιες λεπτομέρειες, ιδίως σχετικά με τα net cafe και φυσικά έχει ατονήσει αρκετά και η εφαρμογή του ίδιου του νόμου, αλλά πάραυτα ισχύει.Μέχρι φυσικά να βαρεθούμε να πληρώνουμε πρόστιμα στην Ε.Ε. :)
Βαρεθήκαμε φαίνεται.

Δείτε πόσο αρνητικοί βέβαια είναι οι τίτλοι των εφημερίδων. Επανέρχονται οι "κουλοχέρηδες",τα "φρουτάκια" και τα "τζογαδόρικα" ηλεκτρονικά παιχνίδια". Η άγνοια και η προκατάληψη που υπάρχουν στην Ελλάδα για τα ηλεκτρονικά παιχνίδια παραμένει η ίδια η και χειρότερη.

Φυσικά τα "φρουτάκια" ποτέ δεν έπαψαν να λειτουργούν, στην ουσία μόνο τα "Ουφάδικα" μας έκοψαν οι ανεκδιήγητοι. Πόσα "net cafe" λειτουργούν ως φρουτάκια που τα βλέπεις καθημερινά τίγκα στους τελειωμένους πενηντάρηδες;
 
Βρε LEON κι εσύ τι περίμενες; Όλες οι φυλλάδες και τα χαζοκάναλα τι περιμένεις να πουν;

Θα δούμε τρελές ιστορίες πάλι. θα βγάζουν στα "παράθυρα" τίποτα τελειωμένες άστεγες 60αρες (που θα τους έχουν δώσει κάνα 20άευρο το πολύ) και από κάτω τίτλους " Το βλαστάρι μου είναι ακόμα στον Κορυδαλλό από τα φρουτάκια" ή "Ο κουλοχέρης που κούλεψε την οικογένειά μας" και άλλα τέτοια γραφικά και συναφή.

Περιμένεις από τους mainstreamers να καταλάβουν τι παίζεται; Εδώ αν τα "δελτία ειδήσεων" τους πουν να σκοτώσουν τα παιδιά τους να είσαι σίγουρος ότι περισσότεροι από όσο φαντάζεσαι θα το κάνουν χωρίς δεύτερη σκέψη.

Αλλά σαν χώρα είμαστε απαράδεκτη και εδώ. Καταδικάζουμε τα παιχνίδια και το Internet τη στιγμή που τα ναρκωτικά πωλούνται ελεύθερα στα σχολεία, και κοιμόμαστε και με ήσυχη τη συνείδηση έπειτα. Δεν μας αξίζει να ξανανοίξουν τα ουφάδικα. Άσε που τώρα μπορούμε κάλλιστα να μετατρέψουμε το σπίτι μας σε ένα από αυτά.
 
Πίσω
Μπλουζα