Arcade αίθουσες σήμερα;

συγχαρητηρια nikosmimosa,μακαρι να ειχες το μαγαζι στην αθηνα

θα σε επισκευτω καποτε :)
 
Εγώ ήδη με άλλο ένα παλικάρι από Τρίπολη είναι σίγουρο ότι θα σου έρθουμε!!!!!!!!!

DINO ετοιμάσου να μας αφιερώσεις μια μέρα από τη ζωή σου!

Θα γραφτεί ημερομηνία όποιος θέλει να τα πούμε στο ΚΤΕΛ Πάτρας, γιατί όπως έγραφα και στο παλικάρι που έλεγα, αμάξι δεν παίρνω, θα πιούμε ξύδια και καλό είναι τις ζεϊμπεκιές να τις ρίξουμε στα Ψηλά Αλώνια παρά στην Εθνική.
 
alkis21 είπε:
Έτσι ακριβώς! Ατέλειωτες ώρες των φοιτητικών μου χρόνων σε αυτά τα δύο...
Ωραίος!!!

Αφού δε σε πέτυχα, να σε διδάξω μπιλιάρδο!!! :D :D :D

pooky(1) είπε:
Εγώ ήδη με άλλο ένα παλικάρι από Τρίπολη είναι σίγουρο ότι θα σου έρθουμε!!!!!!!!!
DINO ετοιμάσου να μας αφιερώσεις μια μέρα από τη ζωή σου!

Θα γραφτεί ημερομηνία όποιος θέλει να τα πούμε στο ΚΤΕΛ Πάτρας, γιατί όπως έγραφα και στο παλικάρι που έλεγα, αμάξι δεν παίρνω, θα πιούμε ξύδια και καλό είναι τις ζεϊμπεκιές να τις ρίξουμε στα Ψηλά Αλώνια παρά στην Εθνική.
Εννοείται!!! Θα σε κάνω 'γω... Atarian!!! :D
 
Nice!! :)

Θα περάσω και εγω μια βόλτα όποτε έρθω προς τα εκεί...μία ώρα δρόμος είναι έτσι και αλλιώς απο εδώ!
 
γυρισε προσφατα ο αδερφος μου απο το Λονδινο και περασε και απο τα κεντρικα arcades με 5 οροφους. το τι χαμος απο arcades, παλια και νεα, γινεται, δεν περιγραφεται. Ειχα παει πριν 7 χρονια τελευταια φορα. τοτε ειχα παιξει το KOF 2002, Street Fighter III 3rd Strike και Guilty Gear XX Reload. Eιχε και το Virtua Fighter 4. Εδω αυτα δε νομιζω να ηρθαν ακομα και μετα τοσο καιρο. Ηταν μαλιστα ειδικη κατασκευη με δυο οθονες σε καθε πλευρα για να παιζεται διπλο και να μη σου αποσπα την προσοχη ο διπλανος σου.

τώρα εχει το Street Fighter 4, Guilty Gear, το τελευταιο Terminator, ενα που μπαινεις σε ενα βαγονι αλα Indiana Jones, ενα που οδηγας μοτοσυκλετα Harley και τοσα αλλα.

Bεβαια 1 λίρα κοστίζει το παιχνιδι δε λέω αλλα και εδώ που ρίχνουμε 1 ευρω για παλια παιχνιδια 4+ χρονων, ακομα και για παιχνιδια 30 χρονων μεσω MAME κουτιων, καλο ειναι;

Ειμαι σιγουρος πως θα μπορουσε να γινει και εδω κατι αλλα βλεπω τα μεγαλα μαγαζια δεν το ρισκαρουν. Αντε να φερουν για 2-3 μηνες ενα καινουργιο, συνηθως light gun ή ράλλυ και μετα το επιστρεφουν. Γεμισανε με κουίζ.

κριμα, τα arcades ηταν απο τους αγαπημενους μου χωρους συχνασης παλια. για τη Θεσσαλονικη ιδιως, τα Ηλυσια ηταν το καλυτερο πριν κλεισει.
 
Πλέον μπορώ να πω ότι τα σύγχρονα arcades δεν πρόκειται να βρουν την παλιά τους αίγλη... Αυτό που είχαν για να σε τραβήξει ήταν τα γραφικά που πάντα ήταν ανώτερα από οποιαδήποτε home έκδοση. Για να βλέπαμε arcade perfect εκδόσεις στο σπίτι μας έπρεπε να είναι κάποιο παλιό arcade σε νεότερο μηχάνημα ή να έχουμε Neo-Geo. Θυμάστε και με τα 3D? Κανένα PS1, Saturn, Ν64 ή PC δεν μπορούσε να φτάσει την ποιότητα του MODEL2 board ενώ το ΜODEL3 δεν ξεπεράστηκε ούτε από το Dreamcast, την υπερκονσόλα που βγήκε 3 χρόνια αργότερα!

Από εκεί και μετά όμως, εποχές PS2, XBOX κλπ άρχισε να μικραίνει η διαφορά αφού κανένας δεν έφτιαχνε πλέον hardware πολλών κυβικών για τα arcades και απλά χρησιμοποιούσαν μηχανήματα βασισμένα στις κονσόλες ή μεσαίων κυβικών PC (Naomi, Chihiro, Triforce, Lindbergh κλπ) για μικρότερο κόστος αλλά μόνο γι'αυτους. Εμείς πάλι τα ίδια πληρώνουμε. Εξάλλου η "μαγκιά" των arcades ήταν ότι χρησιμοποιούσαν ακριβή τεχνολογία και δεν κάνανε περικοπές, αυτό που κοιτούσαν ήταν να είναι όσο πιο εντυπωσιακά γίνεται τα games. Για ποιον λόγο λοιπόν να πηγαίνουμε να δίνουμε έναν σκασμό λεφτά για να παίξουμε κάτι που μπορούμε άνετα να το δούμε και σπίτι μας, στην φτηνή κονσόλα μας ή στο μέσο PC? Το μόνο που έμεινε πια είναι τα εντυπωσιακά cabinets (σίγουρα δεν μπορείς να έχεις ένα τεράστιο κάθισμα-αυτοκίνητο με υδραυλικά συστήματα στο σπίτι σου)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
petran79 είπε:
κριμα, τα arcades ηταν απο τους αγαπημενους μου χωρους συχνασης παλια. για τη Θεσσαλονικη ιδιως, τα Ηλυσια ηταν το καλυτερο πριν κλεισει.

Αχ τι μου θύμησες , τι ωραία που περνούσα εκεί μέσα, θυμάμαι ένα arcade που ήταν με skateboarding (είμαι πορωμένος με το skate) που ανέβαινες και σε μια σανίδα πάνω και ανάλογα με το πως κουνιόσουν έκανε κόλπα , το είχα λιώσει το συγκεκριμένο χεχεχε
 
Εγω παλι θα συχναζα σε ενα μερος με παλια κλασικα arcades, με λογικη τιμη, οπου να διοργανωνε διαγωνισμους, αφιερωματα σε παιχνιδια/παιχτες/τεχνικες, να ηταν αξιοπρεπης σαν χωρος που παραλληλα με το gaming να επινες το ποτο σου, να τα ελεγες με τα φιλαρακια σου.

Μου λειπουν οι σκηνες του κοσμου πανω απο ενα Galaga να θαυμαζει, να κραταει "σημειωσεις" την ωρα που καποια παιχτουρα ξεπαστρεβε motherships...οι αμιλλα του high score
 
Imgema είπε:
Πλέον μπορώ να πω ότι τα σύγχρονα arcades δεν πρόκειται να βρουν την παλιά τους αίγλη... Αυτό που είχαν για να σε τραβήξει ήταν τα γραφικά που πάντα ήταν ανώτερα από οποιαδήποτε home έκδοση. Για να βλέπαμε arcade perfect εκδόσεις στο σπίτι μας έπρεπε να είναι κάποιο παλιό arcade σε νεότερο μηχάνημα ή να έχουμε Neo-Geo. Θυμάστε και με τα 3D? Κανένα PS1, Saturn, Ν64 ή PC δεν μπορούσε να φτάσει την ποιότητα του MODEL2 board ενώ το ΜODEL3 δεν ξεπεράστηκε ούτε από το Dreamcast, την υπερκονσόλα που βγήκε 3 χρόνια αργότερα!
Από εκεί και μετά όμως, εποχές PS2, XBOX κλπ άρχισε να μικραίνει η διαφορά αφού κανένας δεν έφτιαχνε πλέον hardware πολλών κυβικών για τα arcades και απλά χρησιμοποιούσαν μηχανήματα βασισμένα στις κονσόλες ή μεσαίων κυβικών PC (Naomi, Chihiro, Triforce, Lindbergh κλπ) για μικρότερο κόστος αλλά μόνο γι'αυτους. Εμείς πάλι τα ίδια πληρώνουμε. Εξάλλου η "μαγκιά" των arcades ήταν ότι χρησιμοποιούσαν ακριβή τεχνολογία και δεν κάνανε περικοπές, αυτό που κοιτούσαν ήταν να είναι όσο πιο εντυπωσιακά γίνεται τα games. Για ποιον λόγο λοιπόν να πηγαίνουμε να δίνουμε έναν σκασμό λεφτά για να παίξουμε κάτι που μπορούμε άνετα να το δούμε και σπίτι μας, στην φτηνή κονσόλα μας ή στο μέσο PC? Το μόνο που έμεινε πια είναι τα εντυπωσιακά cabinets (σίγουρα δεν μπορείς να έχεις ένα τεράστιο κάθισμα-αυτοκίνητο με υδραυλικά συστήματα στο σπίτι σου)...
καπου ειχε δικιο και η SNK. το 2003 θυμαμαι μπορουσες να κατεβασεις τους πιο προσφατους τιτλους της στα ηλεκτρονικα (kof, metal Slug). στο Neo Geo Battle Colisseum μαλιστα μια σατανικη οργανωση εχει τα αρχικα WAREZ.

δεν ειναι μονο θεμα γραφικων αλλα και πρωτοτυπιας. Στα arcades παιζεις αυτα που δεν μπορεις πλεον να βρεις στις κονσολες και στον υπολογιστη. πως θα σας φαινοταν μαχη με πραγματικα ρομποτ πχ;

http://arcadeheroes.com/robo-restletm-by-robotic-amusements-and-namco/
 
απο μια συζητηση μου φαινεται κατι παρομοιο γινοταν και εδω σε μερικα ουφαδικα δεκαετια 80/90

http://shoryuken.com/forum/index.php?threads/kof-popularity-in-america.70082/page-3

I find it hard to generalize about arcade operators not only around South America, but the whole Western world, one aspect aside: incompetence. The vast majority of them had no real idea of the business they were running. To them, the machines were no different than coffee machines or any other device that you plug in, leave it running and have people occasionally drop money in there, which you collect at the end of the day or the week. The clients themselves were an inconvenience, specially if, heaven forbid, they actually got to be good at a game. These infamous kids or young adults would fucking lock the machine for quite some time, preventing other players from leaving quarters and quarters there, and that was what mattered. To reduce the inconvenience of actually having people inside the arcade saloon, they never opened toilets for them. I have never seen, in my country and in my travels to Argentina, plus a travel to Uruguay, a single arcade saloon that would allow you to take a piss: you had to go home, or maybe find some store nearby. At only one of them you could by something to drink, and would want get tired and want to seat, you basically had to find a vacant car game cab. I was only asked once about which games they should get. The many times I asked about incoming games, most times I heard that "those were the games the retailer sent them." Many times popular games were suddenly replaced. That probably killed HF, ST, SamSho and others in arcades more than anything: people went on vacation, and when they got back, cabs were gone, no questions asked. At the place I go to during summer, the "operator" (who's actually a friend of mine) had absolutely no control of the games which were sent. Operators blame consoles, people getting old, prices and many things, but most of them never took the time to think of how they could manage their business in the long run.

επισης και αλλοι ειχαν τα ιδια με εμας:

Most arcades went out of business in Brazil due to ilegal slot machines returning more money and due to the crisis in Argentina. "Most" means 95% or more
 
Ας πω και γω δυο,τρια λογακια γιαυτο το θεμα.Τα συγχρονα ουφαδικα καταρχην ειναι καταδικασμενα στην αποτυχια γιατι πολυ απλα ειναι αδυνατων η σημερινη γεννια των gamers που ειναι κολημενη με της ωρες στα online RPG'S και με ενα gamepa απο Wii,xbox360 και ps3 στα χερια να αγαπηση τα Arcades οπως τα αγαπαω εγω αλλα και παρα μα παρα πολλοι αλλοι.Εδω στη Σερρες Ουτε mall εχουμε ουτε κατι τετοιο και μαγαζι με ηλεκτρονικα δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις.Το μονο συγχρονο πραγμα σε τετοια θεματα που εχουμε ειναι ενα εξαιρετικο Bowling center.Στο συγκεκριμενο μερος πηγαινω σχεδον καθημερινα ασχετα αν πρεπει να κανω συνολικα 25 χιλιομετρα πανε ελα γιατι δεν γεινεται να περασει μερα που να μην παιξω το αγαπημενο μου γαλλικο μπιλιαρδο αλλα και τα υπεραγαπημενα μου βελακια.Το συγκεκριμενο μερος λοιπον εκτος απο το Bowling εχει μια αιθουσα με μπιλιαρδα μια αιθουσα σαν καφετερια που σερβιρουν και φαγητο μια αιθουσα με τα βελακια,ξυλινα ποδοσφαιρακι και φλιπερακια και μια αιθουσα με ηλεκτρονικα.Μεσα στην αιθουσα με τα ηλεκτρονικα υπαρχουν κανα δυο virtual striker,κανα δυο ραλακια με διπλες θεσεις που δεν ξερω ποια ειναι δεν τα εχω δωσει σημασια ποτε,κανα δυο με πιστολια,πολλα photoplay και 6 καμπινες σε στυλ mame με ολα τα παιχνιδια μεσα.Μιλαμε το συγκεκριμενο ειναι σκετο κοπτηριο γιατι καθε μερα γεινεται πανικος εκει μεσα απο ατομα καθε ηλικειας και απο τον φοιτητοκοσμο που υπαρχει στην πολη και σπουδαζει στο ΤΕΙ.Φυσικα εννοοιται οτι το 90% των ατομων που ειναι καθημερινα εκει μεσα ειναι ηλικειας απο 13 μεχρι 25 χρονων και το αλλο 10% ημαστε ολοι εμεις απο 30 και πανω.Οπως ειπα σχεδον καθημερινα παω εκει και πολλες φορες παιζω παιχνιδια στης καμπινες.Πραγματικα ολα αυτα τα χρονια που παω εκει η μονη αιθουσα που δεν εχει κοσμο και ειναι σαν νεκροταφειο ειναι αυτη με τα ηλεκτρονικα και δεν ασχολειται κανενανας μαυτα.

Καθε φορα που καθομαι να παιξω ομως πραγματικα μαζευονται γυρω γυρω δεκαδες ατομα και με κοιτανε σαν χαζοι με την απορια ζωγραφισμενη στα προσωπα τους λες και τους φαινεται τρομερα παραξενο να καθετε καποιος και να παιζει wonder boy,pacman,shinobi,cabal και χιλιαδες αλλα παιχνιδια.Φυσικα με εχουν ρωτησει κατα καιρους χιλιαδες πραγματα οταν επαιζα καποιο παιχνιδι και ειδικα σε μια κουβεντα που ειχα με καποια παιδια που με ρωτουσαν πως ειναι δυνατων να τερματιζω οτι παιζω και να τα παιζω ολα τοσο καλα τους ειπα οτι με αυτα μεγαλωσα αυτα ειναι η τρελα μου ασχετα που γουσταρω και παιζω και σε κονσολες κλπ και τους ρωτησα με απορια αν εχουν τα mame στο pc τους μπορουν και αυτοι να κατσουν να τα παιξουν και να τα μαθουν.Η απαντηση που πηρα ηταν οτι ολοι ειχαν τα mame στο pc τους αλλα η δεν επαιξαν ποτε η επαιξαν ελαχιστα και απλα εχουν το mame στο pc γιατι ειναι μοδα και γιατι δεν θελουν να μην ειναι πισω και να μην εχουν κατι που μπορει να εχει ο φιλος τους ασχετα που οι πλοιοψηφια δεν το αγγιξε ποτε.Μια μερα συγκεκριμενα πηγα χαλασα 5 ευρω σε 50αλεπτα και εδωσα ενα 50αλεπτο σε 10 ατομα που ειχα γυρω μου και τους ειπα να παιξουν wonder boy ετσι για πλακα και επαθα πλακα με αυτο που ειδα.Απο τους 10 η 9 δεν μπορεσαν να περασουν καν την πρωτη πιστα και ο ενας που την περασε εχασε στην αρχη της δευτερης.Η διαπιστωση μου τοσα χρονια ειναι οτι δεν υπαρχει περιπτωση καποιος νεος gamer να ασχοληθει με τα Arcades και γιατι τα λενε αρχαια και τα κοροιδευουν αλλα και το επιπεδο της ικανοτητας τους και της υπομονης τους ωστε να μαθουν καποιο παιχνιδι ειναι απλα απελπηστικα μικρο.Καθονται και παζουν ολοκληρα 24 αωρα lineage,wow και αλλα πολλα και δεν εχουν την υοπομονη να κατσουν και να παιξουν μια ωρα wonder boy,pacman και χιλιαδες αλλα αγαπημενα παιχνιδια.Και αυτη η νοοτροπια εχει περασει και σε ατομα πανω απο τα 30 και συγκεκριμενα φιλος μου οταν τελειωσαμε το μπιλιαρδο και του ειπα να παμε να παιξουμε κανενα παιχνιδι στα ηλεκτρονικα με απαντησε σιγα να μην κατσω να ασχοληθω με αυτα που επαιζα πριν 15 χρονια και οτι θα παει σπιτι να παιξει lineage.Γενικα ειμαι πολυ απογοητευμενος με ολα αυτα αλλα δυστηχως ετσι ειναι και δεν μπορουμε να αλαξουμε την ροη των πραγματων.

Ωσο για τα συγχρονα ουφαδικα δεν τα γουσταρω,δεν γουσταρω την ατμοσφαιρα,τα παιχνιδα και γενικα τα παντα.Βλεπεις στην Αμερικη και χαιρεσαι ενα σωρο μαγαζια γεματα αποκλειστικα με παλια κλασσικα arcades μεχρι και παγκοσμιου φημης διαγωνισμους σε παιχνιδια οπως Donkey kong και Pacman που ειναι τα ποιο γνωστα σε τετοια θεματα.Και αντι να παω στο bowling θα γουσταρα τρελα να υπηρχε ενα μαγαζι οχι πολυ μεγαλο αλλα να ειχε μεσα κλασικα Arcades αφησες γυρω γυρω η ζωγραφιες στους τοιχους με θεματα απο τα αγαπημενα μας παιχνιδια μπαρακι φυσικα ωστε να πιναμε της μπυρες και τα ξυδια μας και απο τα ηχεια να ακουγονται Rock και metal αγαπημενα κομματια.Και μια,δυο φορες τον μηνα να διοργανωνε διαγωνισμους σε καποιο κλασικο παιχνιδι με δωρο κανενα μπουκαλι η απλα για τον χαβαλε.Μιλαμε δεν θα ξεκολουσα απο το συγκεκριμενο μαγαζι αν υπηρχε περιπτωση να ανοιξη καποιος κατι τετοιο.Επειδη ομως τα ονειρα της περισσοτερες φορες δεν γεινονται πραγματικοτητα δεν ελπιζω να δω ποτε κατι τετοιο.Οτι και να γιννει παντως ητε με καμπινες στο σπιτι ητε με τα συγχρονα ουφαδικα δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο τρυσεκκατομυριο να ζησουμε ποτε την ατμοσφαιρα που ειχαν τα παλια κλασικα μαγαζια με Arcades.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποταμός! Αλλά σε αυτά που λες έχεις πολύ μεγάλο δίκιο...
 
εχω πετυχει και εγω σε bowling καμπινες σε στυλ Mame αλλα ποτε δεν ειδα κανεναν να παιζει.. Εγω ενω μου αρεσουν τα arcades ειναι ελαχιστα αυτα που ειμαι καλος.Οποτε δεν τα εχω τιμησει πολλες φορες (εχω ριξει λιγα κερματα σε pang, street fighter και Mortal Kombat 2 ) γιατι δεν θελω να σκοτωσω τα χρηματα μου σε κατι που παιζω και σπιτι μου :) . Ειχα βρει μια φορα και το Sega Rally Championship εε εκει δεν αντισταθηκα του εδωσα και καταλαβε :p .
 
metalcandyman είπε:
Η απαντηση που πηρα ηταν οτι ολοι ειχαν τα mame στο pc τους αλλα η δεν επαιξαν ποτε η επαιξαν ελαχιστα και απλα εχουν το mame στο pc γιατι ειναι μοδα και γιατι δεν θελουν να μην ειναι πισω και να μην εχουν κατι που μπορει να εχει ο φιλος τους ασχετα που οι πλοιοψηφια δεν το αγγιξε ποτε.
Ο ίδιος ακριβώς λόγος που όλοι αποβλακώνονται με MMORPG, παιχνιδοσαχλαμάρες στο ΦατσοΒιβλίο και ΧαζοΠούλια στα έξυπνα τηλέφωνα: επειδή είναι της μόδας κι όλοι στην παρέα τα παίζουν. Τέτοια άτομα μου την δίνουν πολύ στα νεύρα. Όχι ότι δεν υπήρχαν και παλιότερα τέτοια άτομα που αγόραζαν Gameboy και Playstation επειδή ήταν της μόδας και θα παίζανε λίγο στην αρχή και μετά θα τα παρατούσαν στην άκρη να πιάνουν σκόνη. Τουλάχιστον όταν πηγαίναμε στα arcades δεν πηγαίναμε επειδή ήταν της μόδας αλλά επειδή το διασκεδάζαμε πραγματικά. Ακόμα κι αυτοί που ερχόντουσταν για την παρέα κι όχι για να παίξουν κάνανε χαβάλε βλέποντας τους φίλους του να παίζουν. Kι όσοι έρχονταν μόνοι τους κάνανα εύκολα νέες παρέες στα arcades.

Θα μπρούσα να γράψω κι άλλα πολλά πέρι του κοινωνικού χαρακτήρα των παλιών arcades αλλά το φυλάω για κανά ξεχωριστό thread μιας και το θέμα μας εδώ είναι τα σύγχρονα arcades.

metalcandyman είπε:
Ωσο για τα συγχρονα ουφαδικα δεν τα γουσταρω,δεν γουσταρω την ατμοσφαιρα,τα παιχνιδα και γενικα τα παντα.Βλεπεις στην Αμερικη και χαιρεσαι ενα σωρο μαγαζια γεματα αποκλειστικα με παλια κλασσικα arcades μεχρι και παγκοσμιου φημης διαγωνισμους σε παιχνιδια οπως Donkey kong και Pacman που ειναι τα ποιο γνωστα σε τετοια θεματα.
Kαιρός να μετακομίσουμε στην Αμερική. Ή και στην Ιαπωνία όπου είναι ο παράδεισος των arcades ακόμα και σήμερα.

metalcandyman είπε:
Και αντι να παω στο bowling θα γουσταρα τρελα να υπηρχε ενα μαγαζι οχι πολυ μεγαλο αλλα να ειχε μεσα κλασικα Arcades αφησες γυρω γυρω η ζωγραφιες στους τοιχους με θεματα απο τα αγαπημενα μας παιχνιδια μπαρακι φυσικα ωστε να πιναμε της μπυρες και τα ξυδια μας και απο τα ηχεια να ακουγονται Rock και metal αγαπημενα κομματια.Και μια,δυο φορες τον μηνα να διοργανωνε διαγωνισμους σε καποιο κλασικο παιχνιδι με δωρο κανενα μπουκαλι η απλα για τον χαβαλε.Μιλαμε δεν θα ξεκολουσα απο το συγκεκριμενο μαγαζι αν υπηρχε περιπτωση να ανοιξη καποιος κατι τετοιο.Επειδη ομως τα ονειρα της περισσοτερες φορες δεν γεινονται πραγματικοτητα δεν ελπιζω να δω ποτε κατι τετοιο.
Κοίτα σύμπτωση! Κι εγώ την ίδια ιδέα έχω για το ιδανικό rock/jazz cafe-bar: τοίχοι διακοσμημένοι με παλιές, διαφημιστικές αφίσες videogames κι έργα τέχνης εμπνευσμένα από videogames, αισθητική μαγαζιού που να παραπέμπει στα '80s (μιας και το retro είναι της μόδας) και στο βάθος του μαγαζιού να υπάρχουν φλιπεράκια και 1-3 arcade καμπίνες με πολλά παιχνίδια μέσα. Και πέρα από τους κατά καιρούς διαγωνισμούς videogames που θα διοργανώνονταν θα διοργανώνονταν αρκετά συχνά Saturday parties με μουσική από videogames (οriginal και remixes). Αν είχα το κεφάλαιο θ' άνοιγα οπωσδήποτε ένα τέτοιο μαγαζί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
εχω πετυχει και εγω σε bowling καμπινες σε στυλ Mame αλλα ποτε δεν ειδα κανεναν να παιζει.. Εγω ενω μου αρεσουν τα arcades ειναι ελαχιστα αυτα που ειμαι καλος.Οποτε δεν τα εχω τιμησει πολλες φορες (εχω ριξει λιγα κερματα σε pang, street fighter και Mortal Kombat 2 ) γιατι δεν θελω να σκοτωσω τα χρηματα μου σε κατι που παιζω και σπιτι μου :) . Ειχα βρει μια φορα και το Sega Rally Championship εε εκει δεν αντισταθηκα του εδωσα και καταλαβε :p .
Ο βασικός λόγος της καταρευσης των arcades.

Ο υψηλός βαθμός δυσκολίας (μερικές φορές ηθελημένα απο τον καταστηματαρχη για να ταίζουμε τα μηχανήματα) και το κόστος (οταν κανει 5? ο καφές, ποσα θα ρίξεις στο μηχανημα σε μια έξοδο; ) κατέστρεψαν το arcade room.

Προσωπικά, προτιμώ να ξοδέψω 1Κ (αν και νομίζω ότι είνα λιγότερο) για να έχω την δική μου καμπινα MamE στο σπίτι, να παίζω με τη γυναίκα και φίλους, παρά να πηγαίνω σε όποιο ουφαδικό έχει απομείνει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nαι ,τα arcades για να λειτουργησουν σημερα θελουν καμπινες και οταν λεω καμπινες εννοω τετοιου ειδους καμπινες να μπαινεις μεσα και να γινεσαι φραπες.

 


gloc-360.jpg


235_daytona-usa-2-arcade.jpg
 
metalcandyman είπε:
Τα συγχρονα ουφαδικα καταρχην ειναι καταδικασμενα στην αποτυχια γιατι πολυ απλα ειναι αδυνατων η σημερινη γεννια των gamers που ειναι κολημενη με της ωρες στα online RPG'S και με ενα gamepa απο Wii,xbox360 και ps3 στα χερια να αγαπηση τα Arcades οπως τα αγαπαω εγω αλλα και παρα μα παρα πολλοι αλλοι.
Δυστυχώς αυτή είναι η απόλυτη αλήθεια.

metalcandyman είπε:
Εδω στη Σερρες Ουτε mall εχουμε ουτε κατι τετοιο και μαγαζι με ηλεκτρονικα δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις.Το μονο συγχρονο πραγμα σε τετοια θεματα που εχουμε ειναι ενα εξαιρετικο Bowling center.
Και πάλι στη γνωστή αλυσίδα ιντερνετ καφέ της πόλης νομίζω έχει περισσότερο κόσμο.

metalcandyman είπε:
Στο συγκεκριμενο μερος πηγαινω σχεδον καθημερινα ασχετα αν πρεπει να κανω συνολικα 25 χιλιομετρα πανε ελα γιατι δεν γεινεται να περασει μερα που να μην παιξω το αγαπημενο μου γαλλικο μπιλιαρδο αλλα και τα υπεραγαπημενα μου βελακια.
Και πως δεν σε πέτυχα? :cool:

metalcandyman είπε:
Μια μερα συγκεκριμενα πηγα χαλασα 5 ευρω σε 50αλεπτα και εδωσα ενα 50αλεπτο σε 10 ατομα που ειχα γυρω μου και τους ειπα να παιξουν wonder boy ετσι για πλακα και επαθα πλακα με αυτο που ειδα.Απο τους 10 η 9 δεν μπορεσαν να περασουν καν την πρωτη πιστα και ο ενας που την περασε εχασε στην αρχη της δευτερης.
Νομίζω πως έκανες το πιο "to the point" πείραμα.

metalcandyman είπε:
Βλεπεις στην Αμερικη και χαιρεσαι ενα σωρο μαγαζια γεματα αποκλειστικα με παλια κλασσικα arcades μεχρι και παγκοσμιου φημης διαγωνισμους σε παιχνιδια οπως Donkey kong και Pacman που ειναι τα ποιο γνωστα σε τετοια θεματα
Στον Καναδά, λίγα μέτρα από τους περίφημους καταράχτες του Νιαγάρα, υπάρχει αυτό το "free-standing" κτήριο...

DSC02852.jpg

Τι υπάρχει στη βάση του κτηρίου? Δεν πίστευα σταμάτια μου... Μια τεράστια αίθουσα Arcades. Και ενώ περίμενα να δω την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, η πρώτη καμπίνα που συνάντησα ήταν ένα αυθεντικό Mrs Pacman εποχής!

Η συνέχεια... μια μικρή γεύση παρακάτω...

DSC02930.jpg

DSC02928.jpg

DSC02929.jpg
 
Φιλαρακι trecool απο Σερρες εισαι;αν ειναι να τα πουμε καμια φορα στο Bowling.Και αν πηγαινεις σιγουρα θα με εχει παρει το ματι σου αλλα που να με καταλαβεις αφου δεν ξερεις την φατσα μου :D
 
Πίσω
Μπλουζα