Arcade αίθουσες σήμερα;

@nikos mimosa είδα τις φώτο απο το μαγαζί. Εύχομαι να λειτουργεί ακόμα. Αν κατέβω προς Πάτρα μερία θα σε επισκεφθώ με τα χίλια.

ΥΓ:Ένας τύπος που διακρίνεται στο βάθος έινα ο Γαρδέλης ή ο Μπίλιας;
 
Όχι δεν είμαι από Σέρρες, αλλά πηγαίνω συχνά. Έχω κάτι εκκρεμότητες... Την επόμενη φορά που θα ανέβω θα σου στείλω pm να βρεθούμε...
 
metalcandyman, γουσταρω τρελα οποτε ποσταρεις κατι να διαβαζω τα λεγομενα σου..

γενικα, μ αρεσει που εισαι τοσο πορωμενος με τα arcades..

και θα ηθελα να σε εβλεπα σε ολη την διαδρομη σου ενος παιχνιδιου προς τον τερματισμο,αν γινοταν..θα το χαιρομουν..

Πραγματικα,εισαι απιστευτος..!!

τωρα,για να πω και κατι σχετικα με το θεμα,πριν λιγο ημουν βολτα στην καρδιτσα..περασα απο εξω απο ενα μαγαζι με arcades..

κι επειδη πριν βγω την βολτα διαβαζα αυτο το threand, μπηκα μεσα να δω τι παιχνιδια ειχε..

ειχε ενα διπλο ραλλακι, ενα διπλο με οπλα, ενα guitar hero arcade,με 2 κιθαρες..αυτα θυμαμαι τωρα..παντως multi mame cabinet δεν προσεξα,και παραξενευτηκα..

κατι που με εντυπωσιασε,ειναι οτι σε ενα διπλανο παρομοιο μαγαζι,εξω στον πεζοδρομο ειχε 8(!) ποδοσφαιρακια,με τα χερουλια,καταλαβατε..και μεσα ειχε κανα 2-3 μπιλιαρδα..οχι arcades ομως αυτος,προφανως τα μοιραστηκαν με το διπλανο μαγαζι..χαχα, σωστοι οι τυποι..

αυτα απο καρδιτσα παιδες,λιγα πραγματα..οχι οτι περιμενα να βρω κι αυτα ομως,παλι καλα..
 
viking4a είπε:
metalcandyman, γουσταρω τρελα οποτε ποσταρεις κατι να διαβαζω τα λεγομενα σου..γενικα, μ αρεσει που εισαι τοσο πορωμενος με τα arcades..

και θα ηθελα να σε εβλεπα σε ολη την διαδρομη σου ενος παιχνιδιου προς τον τερματισμο,αν γινοταν..θα το χαιρομουν..

Πραγματικα,εισαι απιστευτος..!!

τωρα,για να πω και κατι σχετικα με το θεμα,πριν λιγο ημουν βολτα στην καρδιτσα..περασα απο εξω απο ενα μαγαζι με arcades..

κι επειδη πριν βγω την βολτα διαβαζα αυτο το threand, μπηκα μεσα να δω τι παιχνιδια ειχε..

ειχε ενα διπλο ραλλακι, ενα διπλο με οπλα, ενα guitar hero arcade,με 2 κιθαρες..αυτα θυμαμαι τωρα..παντως multi mame cabinet δεν προσεξα,και παραξενευτηκα..

κατι που με εντυπωσιασε,ειναι οτι σε ενα διπλανο παρομοιο μαγαζι,εξω στον πεζοδρομο ειχε 8(!) ποδοσφαιρακια,με τα χερουλια,καταλαβατε..και μεσα ειχε κανα 2-3 μπιλιαρδα..οχι arcades ομως αυτος,προφανως τα μοιραστηκαν με το διπλανο μαγαζι..χαχα, σωστοι οι τυποι..

αυτα απο καρδιτσα παιδες,λιγα πραγματα..οχι οτι περιμενα να βρω κι αυτα ομως,παλι καλα..
Συνονοματε με οτι και να ασχολουμαι φανατικα ειμαι πορωμενος ωσο δεν παει γιατι δεν γεινεται αλλιως.Ετσι λοιπον και με τα arcades γιατι ειναι η ζωη μου ολοκληρη.Δεν με νοιαζη αν καταστραφουν εταιριες,αν δεν ξανακυκλοφορησουν κονσολες η αν εξαφανιστουν αυτο που με νοιαζη ειναι που εχουμε το αγιο mame και ξαναζουμε αυτα τα μεγαλειωδη παιχνιδια απο το παρελθον και εστω και νοητικα μεταφερομαστε σε εκεινες της [edit] εποχες που φυσικα δεν προκυται να ξαναρθουν και δεν προκυται να της ζησουν οι gamers της νεας γεννιας.Μακαρι να βολευε να συναντιομασταν και να παιζαμε μερικα διπλα απο αγαπημενα παιχνιδια φιλαρακι μου :thumbup:
Επισης διαβασα με πολυ ενδιαφερον για την βολτα σου στην καρδιτσα και στα μαγαζια που αναφερεις και αυτο που εχω να πω ειναι οχι και guitar hero στα ηλεκτρονικα ρε φιλε,Οχι και να φλωρεψουν ετσι τα arcades το μοναδικο αρσενικο πραμα που εχουμε να θυμομαστε απο τα videogames.Τα ηλεκτρονικα ηταν για τα αλανια καποτε και οχι οπως καταντησαν τωρα.Arcades και ξερο ψωμι ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :headbangdude:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αγιο mame, οντως..

καποτε μαζι με ενα περιοδικο πληροφορικης ειχαν κυκλοφορησει τα mame σε 5-6 dvds..τοτε ειχα pc και επαιζα..τωρα δυστυχως,δεν εχω pc,παρα μονο ps3..

το ονειρο μου προσφατα,ειναι να ειχα μια καμπινα..πραγμα πολυ δυσκολο,καθως δεν μπορω να φτιαχνω μονος μου,οπως κανατε πολλοι εδω του φορουμ..λεφτα για αγορα παλιας καμπινας δεν υπαρχουν,λεφτα για οτιδηποτε καπουτ..δυστυχως..αν ειχα μια θα arcades, σκοτεινο,με εναν ιδιοκτητη που μπαινοβγαινε στις φυλακες λογω ουσιων αν ειχα καταλαβει καλα τοτε,να βαζω πανω στο μηχανημα ενα μπολακι με εικοσαρικα,και να τερματιζω το μοναδικο παιχνιδι που καταφερα να τερματισω ποτε σε ηλεκτρονικα, το sunset riders.

.ελιωνα παλι,οπως παλια στα ηλεκτρονικα,που "εκλεβα" απο το σπιτι και πηγαινα σε ενα παρακμιακο γειτονικο μπουντρουμι με
 
Λοιπον,δεν ξερω αν το "παρκαρω" καλα εδω...

αν οχι,ας μεταφερθει στο καταλληλο θρεντ. :)

attachment.php


ΠΗΓΗ: PLAYBOY Απριλιος 1994
 
Το τιμουσα δεοντως...εξαιρετικα τραπεζια και ειχε και το Terminator 2 φλιπερακι
 
Σύγχρονο ουφάδικο στην Αγία Παρασκευή το "ΔΙΟΝ" (νομίζω ότι πρέπει να τονίζεται "Δίον"). Ρετρό ουφάδικα πάμπολλα (ακόμα και το Roxy νομίζω ότι έχει κλείσει, αλλά φυσικά και οι Τσιμογιάννηδες σε Ακαδημίας -"Φοιτητικόν Διαλείμμα"- και Εξάρχεια).
 
Το Δίον στην Αγ.Παρασκευή έχει arcades?Γιατί όταν πήγα προ διμήνου,είδα μόνο μπιλιάρδα και μια καμπίνα outrun σβησμένη (εκτός κι αν έχει στον πάνω όροφο και δεν τις είδα)...Γενικά πού έχουν απομείνει στην Αθήνα μαγαζιά (όχι βίλατζ κτλ.)που να έχουν arcades?Ας με πληροφορήσει κάποιος συναγωνιστής...
 
Το Roxy δεν έχει κλείσει (το ξέρω γιατί μένω πολύ κοντά του), απλώς έχει μετατραπεί σε ίντερνετ καφέ (η κυρίως αίθουσα), ενώ διατηρεί το μπιλιάρδο (στην παραδιπλανή).
 
bebelos7 είπε:
Το Δίον στην Αγ.Παρασκευή έχει arcades?Γιατί όταν πήγα προ διμήνου,είδα μόνο μπιλιάρδα και μια καμπίνα outrun σβησμένη (εκτός κι αν έχει στον πάνω όροφο και δεν τις είδα)...Γενικά πού έχουν απομείνει στην Αθήνα μαγαζιά (όχι βίλατζ κτλ.)που να έχουν arcades?Ας με πληροφορήσει κάποιος συναγωνιστής...
Υπαρχει το bowling center στην κηφισια με μερικα arcades, μπιλιαρδα, χοκεϋ και 2 φλιπερακια (baywatch και Νομιζω το giligan ilsand Καπως ετσι).

Εχει και ενα arcade cabinet mame emulator αλλα για καποιο λογο το εχουν κλειστο.
 
Καθως εψαχνα κατι να δω επεσε το ματι μου σε ενα βιντεο παρουσιαση του μαγαζιου Μιμοζα στην πατρα που μελος του forum ειναι και ο ιδιοκτητης του ''Nikosmimosa'' και το βιντεο δεν ειναι παλιο αλλα ειναι του 2013.Πραγματικα με ηρθε να βαλω τα κλαματα μολις ειδα το βιντεο γιατι ειναι οτι πιο κοντινοτερο στα μαγαζια που πηγαινα εκεινα τα χρονια και εχω παρα πολλα χρονια να δω κατι τετοιο αλλα κυριως για το pacman.Καθως πλησιαζει η καμερα στο Pacman δεξια υπαρχει πορτα που γραφει ''WC''.Δεν ξερω αν οντως ειναι WC η αν απλα υπαρχει εκει η ταμπελιτσα αλλα ρε μαγκες πηρα τετοια συγκινηση που δεν περιγραφεται με λογια γιατι ολη μου την ζωη και για να μαθω το Pacman οπως το ξερω σημερα την εφαγα σε ενα μαγαζι πανω απο μια καμπινα Pacman που ηταν ακριβως στο ιδιο μερος με αυτη στην Μιμοζα και κολημενη στον τοιχο ειχε ακριβως στην ιδια θεση πανω το τασακι γιαυτους που καπνιζαν και συγκεκριμενα το τασακι ηταν απο ρετσινα μαλαματινα και ακριβως δεξια της καμπινας ειχε δυο πορτες με την πρωτη πριν την καμπινα ηταν το WC.Πραγματικα δεν εχω λογια εχω παθει την πλακα μου και πολλα συγχαρητηρια στον Νικο για το μαγαζι που εχει και μακαρι να μπορεσω καποια στιγμη να παω να παιξω pacman και να βγω μια φωτογραφια μπροστα απο την καμπινα σε εκεινο το μερος γιατι πραγματικα ειναι σαν να μπηκα σε μια χρονομηχανη και να γυρισα 20 χρονια πισω.Και παλι μπραβο για την Μιμοζα χιλια μπραβο και ευχαριστω για της αναμηνησεις.Επισης δεν εχω λογια και για το δευτερο αγαπημενο μου παιχνιδι μετα το pacman το Ghosts n'Goblins.

ΥΓ: Μια συμβουλη φιλε Νικο αν μπορεις αλλαξε τον μοχλο στο pacman και βαλε εναν στρογγυλο και 4way γιατι με αυτους που βλεπω τους μακροστενους pacman δεν μπορεις να παιξεις.Φυσικα δεν στο λεω για να κανω τον εξυπνο η για να κανω υποδειξεις στην δουλεια σου απλα επειδη ημαστε gamers και εχω περασει ολη μου την ζωη πανω απο μια καμπινα pacman σε λεω την αποψη μου.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαλα μιλάμε απίστευτος χώρος! Μπορει να μην εχει τη τρελή ποικιλία σε θρυλικούς τίτλους αλλα μονο και μονο για το "Ghosts n' goblins" προσκυνάμε άπαντες! Προβλέπω για ολους τους ρετρομανιακούς φίλους εκ Πατρών να γίνεται το στέκι τους, μακάρι να υπήρχε ανάλογος χώρος και στην Αθήνα (Που μπορει και να υπαρχει απλα να μη το εχουμε ανακαλύψει..) Προς το παρων τα μονα arcade που "απολαμβάνουμε" εμεις στη πρωτευουσα ειναι αυτα που εχουν στο mall τα οποια δεν ειναι και τιποτα το σπουδαίο.. Μακάρι να εφερναν το Mario kart arcade στην Ελλάδα, θα εσκιζαν στο χρήμα!
 
Ρε παιδιά επιτρέπονται τα παιχνίδια αυτά πάλι?

Απίστευτος χώρος,ταξίδι 25 χρόνια πίσω :)
 
Mε τον νομο δεν ξερω τι ακριβως παιζει αλλα αν θυμαμαι καλα του ειχαν κανει καποιες τροποποιησης η κατι τετοιο τελως παντων.Το θεμα ειναι οτι επιτρεπεται να υπαρχουν τετοια μαγαζια αν και σαν την mimoza δυσκολα συναντας γιατι καποια arcades θα εχουν μεγαλα εμπορικα κεντρα η καποια μαγαζια σε τουριστικες περιοχες αλλα μεχρι εκει.Τα παλια αγαπημενα κλασικα arcades με τα μαγαζια που γουσταρουμε δεν προκυται να υπαρξουν ξανα και ο λογος δεν ειναι ο νομος που υπηρχε αλλα ειναι οτι δεν υπαρχουν πια gamers γιαυτα.Εμεις αλλα και παλαιοτεροι που τα ζησαμε και τα αγαπαμε ημαστε ποια η μεγαλη μειοψηφια και απο τους νεους των online rpgs και του σημερινου gaming δεν υπαρχει προκοπη οποτε κανενας δεν περνει την αποφαση να φτιαξει ενα τετοιο μαγαζι.
 
Πολυ καλο!! μακαρι να ειχε κανενα τετοιο μαγαζι και στην περιοχη μου...
 
metalcandyman είπε:
Mε τον νομο δεν ξερω τι ακριβως παιζει αλλα αν θυμαμαι καλα του ειχαν κανει καποιες τροποποιησης η κατι τετοιο τελως παντων.Το θεμα ειναι οτι επιτρεπεται να υπαρχουν τετοια μαγαζια αν και σαν την mimoza δυσκολα συναντας γιατι καποια arcades θα εχουν μεγαλα εμπορικα κεντρα η καποια μαγαζια σε τουριστικες περιοχες αλλα μεχρι εκει.Τα παλια αγαπημενα κλασικα arcades με τα μαγαζια που γουσταρουμε δεν προκυται να υπαρξουν ξανα και ο λογος δεν ειναι ο νομος που υπηρχε αλλα ειναι οτι δεν υπαρχουν πια gamers γιαυτα.Εμεις αλλα και παλαιοτεροι που τα ζησαμε και τα αγαπαμε ημαστε ποια η μεγαλη μειοψηφια και απο τους νεους των online rpgs και του σημερινου gaming δεν υπαρχει προκοπη οποτε κανενας δεν περνει την αποφαση να φτιαξει ενα τετοιο μαγαζι.
Και δεν παίζει και καμία επιδότηση να το ρισκάρουμε ρε ... χα χα χα

ή που θα πλουτήσουμε ή που θα χρωστάμε και της Μιχαλούς μετά χα χα χα χα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To ονειρο μου ηταν να εχω ενα τετοιο μαγαζι και θα το εκανα πραγματικα πολυ τσιλικο γιατι μια ζωη με τα arcades ξερω πολυ καλα τι θα εκανα σε ενα τετοιο μερος για να το γουσταρει ο κοσμος που επισης αγαπαει τα arcades.Δυστηχως ομως τελευταια στιγμη στραβωσε κατι πολυ σημαντικο για το ολο project και δεν εγινε ποτε το συγκεκριμενο μαγαζι.Πραγματικα αν ειχε γιννει και το εκανα οπως το σχεδιαζα θα ηταν το κατι αλλο η χαρα του arcade gaming.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλή δουλειά! Κι εγώ σκεφτόμουν κάποια στιγμή να μπορούσα να κάνω κάτι παρόμοιο, συγκεκριμένα μια τρύπα- καφετέρια, με καμιά δεκαριά retro mame καμπίνες μέσα! Και μια ταμπέλα έξω Pacman Cafe :D
 
Εγώ πάλι έχω σκεφτεί το ίδιο concept αλλά με κονσόλες...
 
Πίσω
Μπλουζα