Arcade αίθουσες σήμερα;

Superfly Cafe κανείς; :) Θα με βρείτε εκεί πολύ συχνά...
 
Τρομερό και είναι και δίπλα μου και ούτε καν το είχα ακούσει :)

ιδέα για καφέ λοιπόν :)
 
Ω ναι, είναι τρομερό :) Κι έχω στήσει και τα περισσότερα μηχανήματα εκει μέσα!
 
superflycafe αν και δεν ξερω που βρισκεται ευχομαι ολοψυχα καλες δουλειες.
 
Πλατεία Βαρνάβα, Παγκράτι :)
 
εκλεισε ενα απο τα τελευταια μεγαλα arcades στη Θεσσαλονικη, στο Καρφουρ Μακεδονια. Πριν καποια χρονια ειχε κινηση και εφερνε καποια καινουργια, αλλα τον τελευταιο καιρο φυτοζωουσε. Μονο και μονο επειδη ηταν κοντα σε σινεμα ειχε κοσμο. Δεν ειχε φερει κανενα καινουργιο παιχνιδι της προκοπης. Κριμα
 
Πιο πολυ για μπιλιαρδο πηγαινα εκει και για bowling.

Απο τοτε που εγινε το cosmos παραδιπλα, εσβησαν οι χωροι στο ΙΚΕΑ και στο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, ηταν θεμα χρονου..

Τελικα, εμειναν τωρα μερικα ηλεκτρονικα στο cosmos..
 
petran79 είπε:
εκλεισε ενα απο τα τελευταια μεγαλα arcades στη Θεσσαλονικη, στο Καρφουρ Μακεδονια. Πριν καποια χρονια ειχε κινηση και εφερνε καποια καινουργια, αλλα τον τελευταιο καιρο φυτοζωουσε. Μονο και μονο επειδη ηταν κοντα σε σινεμα ειχε κοσμο. Δεν ειχε φερει κανενα καινουργιο παιχνιδι της προκοπης. Κριμα
Στο τσακ ήταν να πάω χθες στα Καρφούρ. Κοίτα να δεις. Δυστυχώς η μόδα τους περνάει σιγά σιγά και αυτών.
 
oso κ αν μασ ποναει τη καρδια τα ουφαδικα πεθαναν οριστικα...στη ψυχη μασ ποτε.- αλλα οι εποχεσ αλλαξαν...τα παιδια εχουν tablet k smartfone πο 7-8 ετων παιζουν τα ποιοσυγχρονα παιχνιδια on l;ine με γραφικα απο αλλο πλανητη..κ ακομα αν δουν καμια καμπινουλα ξεχασμενη σε καποιο μαγαζι ουτε σημασια δεν θα δωσουν..το πολυ πολυ να ακουμπησουν πανω τησ τον καφε τουσ....ιεροσυλια το ξερω,....εκει σε αυτα τα μεγαλα ξυλινα κουτια με τουσ ταλαιπωρημενουσ μοχλους κ τα γεματα σταχτες κ καφεδες χρωματιστα κουμπια ειναι για εμας ενα ενδοξο κ βαθια χαραγμενο στη ψυχη μας παρελθον,ειναι τα παιδικα μασ χρονια ,η εφηβεια μας η αγνοτητα τησ εποχης....εμεισ στα ουφαδικα πηγαιναμε για ννα δουμε φιλουσ να μιλησουμε να παιξουμε,να μαλωσουμε να πεξουμε ξυλο κ μετα σαν μια παρεα ΟΛΟΙ μαζι να κανονησουμε για την αλλη μερα....δεν ειχαμε fb k twiter ....τα ουφαδικα ηταν για εμας η απικοινπονια μας ....ηταν η παρεα μας η παρηγορια μας σε ολες τισ δυσκολιες που περνουσαμε...ηταν ενασ χωροσ οχι αψυχοσ αλλα ζωντανος...(χωρισ πολυτελειες,χωρισ ασυρματο ιντερνετ χωρισ ομαρφα διακοσμιμενουσ τοιχους χωρις μεγαλουσ καναπεδες αναπαυτικες καρεκλες κ κλιματισμο)... ισωσ στα ορια τησ καφριλασ κ τη σπαρακμησ..αλλα για εμασ ηταν η δικα μας ντισνει..(η δικια μας κοντινη αμερικη.. που ελεγε κ ο αγγελακας)....να πουμε οτι κ οταν βγηκαν οι πωτεσ κονσολες nes s nes mega drive atari τα ''ηλεκτρονικα ηταν σε τεχνολοφια ενα βημα ποιο μπροστα..κ δεν μασ σταματησαν απο τα ουφαδικα,γιατι πλα δεν πηγαιναμε εκει μονο να παιξουμε..θυμαμαι οταν πρωτο αντικρισα το rugar,shinobi,streat fihhter το cabal κ πολλα αλλα παιχνιδια που ηταν σαν να ηρθαν απο αλλο πλανητη..τα απιστευτα για την εποχη γραφικα η πλοκη η συγγηνηση που σου μετεδιδαν..θυμαμαι την αδρεναλινη οταν με το τελευταιο κερμα ..το τελευταιο κανονακι-ζωη προσπαθουσαμε να παιξουμε λιγα δευτερολεπτα παραπανω..κ μετα απο λιγο χανοντας κ τη τελευταια ζωηκ βλεπονατας αυτο το αντιπαθητικο αθλιο κ αποκρουστικο incert coin γυριζαμε στη σκληρη πραγματικοτητα.. καθομαστε με τισ ωρες κ λεγαμε για τα κολπα τισ μναγικες κινησεις τισ κριμενες ζωες κ ωρεσ επι ωρων να μιλ;με γι αυτα...μετα μπαλα-πολεμο-αμπαριζα- κ το βραδυ μετα παλι εκει σε αυτες τισ σκοτινες αιθουσες γεματες καπνο -νιατα-ζωντανια-φασαρια ,πωσ να ξεχασεις οταν επαιζες κ ησουν ο καλυτερος στο παιχνιδι κ μαζευοταν κερκιδα απο πισω να ερθουν να σε θαυμασουν κ εσυ να τερματιζεις χωρισ να χασεις κανονακι..αυτο το συναισθημα απλα μενει για παντα στη καρδια σου..οταν πηγαινες γεματοσ κερματα εκει κ μετα απο καποιοες ωρες εφευγες τελειωσ αφραγγος..απιστευτη εναλαγη συναισθηματων...οταν λεγαμε τα καλαντα κ μετα κατα τισ εντεκα βουρ στη ...''πηγη του κακου'' να καταθεσουμε ενα μεγαλο μερος απο τα χρηματα μας εκει...χωρισ τηλεφωνα χωρισ συνενοηση ηξερες παντα ποτε θα βρεις τον καθε ενα φιλο εκει...αλλος καθε απογευμα αλλος μετα τισ 7 κτλ..εγγλεζικο ραντεβου...τα χρονια περασαν εμεις μεγαλωσαμε η τεχνολογια μας ξεπερασε κ τωρα τρεχουμε απο πισω της να την προλαβουμε...χαθηκε ο ρομαντισμος τησ εποχης η επικοινονια η επαφη με τουσ ανθρωπους..λες στο fb χρονια πολλα σε ''χιλιαδες φιλους'' κ νομιζεις οτι εκανες αυτο που προσταζουν αυτες οι αγιες μερες..τα ουφαδικα η δεκαετια του 80 γενικα η μουσικη τη στο ντυσιμο της ο τροποσ ζωησ της δεν εχει καμια σχεση με το σκληρο σημερα..εκλεισαν κ κλεινουν κ τα ελαχιστα ουφαδικα..κ τι???που πανε οι νεοι??ανοιξαν αλλου ιδουσ μαγαζια???οχι κ τα νετ καφε πλεον πανε για λουκετο...τιποτα δεν εγινε καλυτερο απλα τα σημερινα παιδια κ η επαφη τουσ ειναι το δυαδικτιο το fb -skype κ χιλια αλλα δυο τετοια..παιζουν μαζι μεσο νετ ενα παιχνιδι ενω εμεισ κανονιζαμε κ παιζαμε ενα διπλο στο μπουμπλε η το mortal compat.διπλα διπλα..να μιλαμε να φωναζουμε κ να προσπαθησουμε να χωρεσουμε κ οι δυο σε μια καμπινα κ να μοιρασουμε σωστα...νοιωθω ευλογημενος κ τυχερος που εζησα αυτητ ητν εποχη γιατι την ΕΖΗΣΑ K ΔΕΝ ΤΗΝ ''ΣΕΡΦΑΡΙΣΑ''μεσα απο ενα υπολογηστη..αν υπηρχε ενα τετοι μαγαζι θα ημουν εκει καθε μερα οχι γιατι δεν εχω να παιζω σπιτι μου το mame να ειναι καλα ..αλλα γιατι ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΜΠΑΙΝΑ ΜΕΣΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΜΙΑ ΧΡΟΝΟΜΗΧΑΝΗ Κ ΘΑ ΓΥΡΙΖΑ ΕΚΕΙ ΠΙΣΩ στα παιδικα μου χρονια ...θα γινομουν παλι'' παιδι ''κ αυτο δεν το αντικαθηστα ΤΙΠΟΤΑ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
arc είπε:
Χαίρομαι που ξανάνοιξε το thread με τα αγαπημένα μου μηχανήματα... Καλλιθέα θυμάται κανείς το San Francisco ακριβώς απέναντι από τον σταθμό του ηλεκτρικού? Το λέγαμε "Βιβί" και μετά από χρόνια κατάλαβα γιατί... Η κυρία που το είχε την έλεγαν έτσι!! Τώρα έχει έξω παρατημένα μηχανήματα και ακριβώς δίπλα έχει ανοίξει ένα μικρό ουφάδικο με ΜΑΜΕ κυρίως και κάποιες πιο καινούργιες καμπίνες από την εν λόγω κυρία φυσικά.Παιχνίδια που θυμάμαι από το ένδοξο παρελθόν : ghouls and ghosts (έτρεχαν τα σάλια), wonder boy 3, tehkan (ένα από τα οποία πήρα και εγώ!!!). Κοινώς έχω σπίτι μηχάνημα που έπαιζα μικρός.

Up the irons απανταχού arcadάδες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κι εμενα μου έκανε εντύπωση αυτό, όταν πήγα να προφυλαχτώ απο την βροχή κατω απο μια τέντα και βρήκα εκεί δεκάδες παρατημένα arcade.

WP_20150922_16_34_07_Pro.jpg

WP_20150922_16_33_11_Pro.jpg
 
Που βρίσκονται αυτά τα μηχανάκια;
 
RetroCPC είπε:
Που βρίσκονται αυτά τα μηχανάκια;
Δίπλα στον σταθμό στην πλατεία, όπως βγαινεις δεξιά. Νομιζω η γράμμου ειναι ο δρόμος. Είναι κάτω απο ένα μουσαμα καμπόσα και μέσα απο την τζαμαρία φαινεται να έχει κι άλλα πολλά.
 
Φοβερό !! Βλέπω υπάρχει πολύ πράμα - απο Space Invaders και Tank Battalion, μέχρι Asteroids & Star Wars.

Πρέπει να περάσω κάποια στιγμή απο εκεί, αλλά δεν θυμάμαι που έχω φυλάξει την καλή κελεμπία μου... :D
 
Εχει παει κανεις στο ROXY στην πλατεια κυψελης,εχω ακουσει τελευταια οτι ειναι απο τα μεγαλυτερα της ευρωπης,οτι εχει μπιλιαρδα,arcades,οτι εχει Pacman ,οτι εβαλε VR οτι οτι οτι,μεχρι και ο Ομπαμα θα περασει στις 15.


Εχω να περασω κατι χρονια απο εκει.
 
Πηγαινα παλια αλλα εχω χροοοοοονια να το επισκεφθω. Το βαζω σκοπο και οταν ξαναπερασω απο εκει θα δωσω ρεπορτο εδω μεσα για το τι παιζει.
 
Απλα βαζω την φωτο για υπενθυμιση... ;)

roxy.jpg
 
vasilas432 είπε:
Τι arcades έχει στο Roxy?
Βασιλη,ριξε μια ματια εδω για να παρεις μια ιδεα στο περιπου για τον χωρο... ;)

Τωρα οσο για το τι μασινακια εχει... :xm: ....αυτο οταν παει με το καλο μια ψυχη για φωτορεπορταζ! ::)

Wally....ακους? :D
 
stayros είπε:
Βασιλη,ριξε μια ματια εδω για να παρεις μια ιδεα στο περιπου για τον χωρο... ;)

Τωρα οσο για το τι μασινακια εχει... :xm: ....αυτο οταν παει με το καλο μια ψυχη για φωτορεπορταζ! ::)

Wally....ακους? :D
Ευχαριστώ! Πάρα πολύ καλός χώρος! Πλησιάζει το πνεύμα των arcades που γνωρίζαμε...
 
Πίσω
Μπλουζα