Arcade Joystick case γνωμες!

lskostas

RetroN00b
Joined
3 Ιουν 2012
Μηνύματα
36
Αντιδράσεις
55
Γεια σας retroπαίδες και χρόνια πολλά!

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα joystick για arcade emulator και συγκεκριμμένα για usb port για το raspberry!

Eχω καταλήξει εδώ

https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/arcade/1-player-arcade-game-kit-joystick-with-buttons-and-usb-encoder-blue/

Ήθελα να σας ρωτήσω 2 πραγματα μιας και είναι πρωτη φορά που το δοκιμάζω και δεν τα γνωρίζω όλα

1) Σε τι είδους case (πλαστικό η ξυλινο) προτείνεται να το ενσωματώσω ? Yπάρχει κάποια πρόταση από ebay ή ελληνικό κατάστημα 

που να ξεχωρίζεται ? (φυσικά ο μοχλός δεξιά)

2) Αυτό που αναγράφετε ως zero delay usb encoder στα arcade joystick τι χρησιμότητα έχει ? Η παραπάνω πλακέτα είναι zero delay ?

Eυχαριστω

Retro was always the Future!
 
Ψάξε στο ebay  με τον τίτλο arcade case και θα βρείς πολλά πλαστικά κουτιά με έτοιμες τρύπες για joystick και κουμπιά. Σε πλαστικό θα πας σε κάτι έτοιμο, σε ξύλο μπορείς να το κάνεις όπως ακριβώς θέλεις εσύ. Με ξύλο θα είναι και πιο σταθερό από ότι στο πλαστικό. Αν πιάνουν τα χέρια σου προτείνω ξύλινο, θα βάλεις το joystick δεξιά όπως σου αρέσει και θα κάνεις τις τρύπες όπου θέλεις εσύ. Με ένα κατάλληλο βάψιμο το ξύλο γίνεται πολύ ωραίο.

Οι zero delay encoders είναι οι controllers που επάνω σε αυτούς συνδέεις όλα τα κουμπιά και το joystick. Έχουν έξοδο usb καλώδιο για να συνδεθούν με το pc και το mame. Οι συγκεκριμένοι είναι κινέζικοι (περίπου 10 ευρώ) και υπάρχουν και πιο ποιοτικοί όπως το ipac της ultimarc. Φυσικά καμία σχέση στην τιμή μεταξύ τους. Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει τους κινέζικους αρκετές φορές και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Ο όρος zero delay σημαίνει πως όταν πατάς ένα κουμπί ή κουνάς το joystick προς μια κατεύθυνση, ο controller δεν καθυστερεί να μεταδόσει την εντολή στο pc (δηλαδή μηδέν καθυστέρηση). Έχω ακούσει πως οι κινέζικοι δεν είναι στην πραγματικότητα zero delay, αλλά έχουν μια μικρή καθυστέρηση μερικά δέκατα. Προσωπική μου άποψη, ψύλλοι στα άχυρα. Ποτέ δεν κατάλαβα διαφορά στην ταχύτητα που παίρνει εντολές ένας κινέζικος σε σχέση με το ipac. Τα έχω και τα δύο, πρακτικά διαφορά δεν υπάρχει. Τώρα ο κινέζικος ως πότε θα λειτουργεί (γιατί είναι κινέζικος και κοστίζει το 1/5 του ipac) είναι άλλο θέμα. Ελπίζω να κατάλαβες.
 
Ειναι το κλασικο Κινεζικο κιτ. Η πλακετα ειναι μια χαρα. Ο μοχλος και τα κουμπια ειναι οτι πληρωσεις. Ξεκινα με αυτα και μετα μπορεις αργοτερα να τα αντικαταστησεις με Seimitsu, Sanwa κτλ

Για το case προσωπικα θεωρω καλυτερη λυση την λαμαρινα με ηλεκτροστατικη βαφη και χειροτερη το ξυλο (μονο και μονο σκεψου ποσο υψος θα δωσουν στην κατασκευη οι ταβλες)
 
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις κατατοπιστικοτατες απαντησεις! 

Update: Παίδες επανέρχομαι...Arcade Game Joystick case υπάρχει κάτι με δεξιά την υποδοχή για μοχλό/joystick ?

Οτι case έχω βρεί έιναι με αριστέρα την υποδοχή για το joystick.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν νομίζω να βρείς με δεξιά το joystick, αυτό γιατί στις γνήσιες καμπίνες το joystick είναι δεξιά. Βλέπω να πηγαίνεις για ιδοκατασκευή.

Πάνο κάνεις λάθος για το ξύλο. Υπάρχουν λεπτά και γερά ξύλα, παίζει ρόλο ο τρόπος πως θα τα ενώσεις μεταξύ τους. Η μεταλλική κατασκευή σίγουρα έχει άλλη χάρη, δεν λεω, αλλά θέλει μάστορα με κουρμπαδόρο. Με το ξύλο μπορείς να το κάνεις και εσύ αν πιάνουν τα χέρια σου. 'Εχω δει αρκετά κασώματα με joystick και ήταν πολύ χαμηλά και όμορφα βαμμένα.
 
Telonio εκεί κατέληξα κι εγώ! Ουτε για δείγμα με δεξιά τον μοχλό

ψαχνω για οδηγιες κατασκευης ξυλινου ισως για να το φτιαξω στο "φτιαξτο μονος σου".

Αληθεια για mdf καμπινες (!) υπαρχουν οδηγίες πως να κοπούν τα ξύλα ? 
 
Μάλλον εννοείς το σχέδιο και τις διαστάσεις για mdf. Το σχέδιο πρέπει να το κάνεις μόνος σου, ότι σου αρέσει. Το ίδιο και για τις διαστάσεις, ότι σε βολεύει. Αν σκεφτείς πως τα κασώματα που πουλάνε οι κινέζοι είναι 30x20cm.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Μαριε γεγονος οτι με το ξυλο δεν εχω εμπειρια.

1@lskostas[/USER] αναγκαστικα θα πας για ιδιοκατασκευη που δεν ειναι δυσκολη. Αυτο που σου προτεινω εγω ειναι να φτιαξεις προχειρα κουτια απο χοντρο χαρτονι κουτας και να προβαρεις που σε βολευουν τα κουμπια-μοχλος ως προς την διαταξη τους. καθως και το υψος/εμβαδο της κασας Στη 5-6η κουτα σιγουρα θα εχεις βρει αυτο που σου ταιριαζει.

Με το πατρον, πας ξυλουργο ή το περνας σε Autocad και πας για λαμαρινα.

Αξιζει να φτιαξεις το δικο σου arcade stick

 
Telonio και Wally ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Mαλλον παμε για ιδιοκατασκευή. 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλη χρονια.

Μια ερωτηση για τα ξυλα. Εχω παραγγειλει μοχλο και κουμπια sanwa. Γνωριζει καποιος σε μεχρι ποσα χιλιοστα ξυλομπορουν να μπουν και να κουμπωσουν σωστα; Επισης απο βεβτουζες που ψαχνουμε και τι αλλες επιλιγες υπαρχουν;

Ευχαριστω
 
Εγώ βρήκα βεντούζες σε κατάστημα με είδη κιγκαλερίας. Μάλιστα ο υπάλληλος μου έδειξε δυο-τρείς τύπους μεταξύ των οποίων διάλεξα αυτούς που έμοιαζαν με αυτό που είχα στο μυαλό μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν θα προτεινα βεντουζες. Προτιμω βαρυ κουτι με αντιολισθητικα αυτοκολλητα (4, ενα σε καθε γωνια)
 
Eγω παντως επειδη εχω τα joysticks σε ξυλινη επιφανεια οταν παιζω και οι βεντουζες δεν κανουν δουλεια πηρα και εβαλα ''Velcro'' και εχω το κεφαλι μου ησυχο και απο σταθεροτητα ειναι βραχος.
 
Σωστος. Το ειχαμε συζητησει εδω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι οκ. Απλα που αλλου μπορω να βρω βεντουζες. Επισης οποιος γνωριζει να μου πει για τα sanwa και το παχος του ξυλου που μπορουν να κουμπωσουν καλα.
 
Ναι οκ. Απλα που αλλου μπορω να βρω βεντουζες. Επισης οποιος γνωριζει να μου πει για τα sanwa και το παχος του ξυλου που μπορουν να κουμπωσουν καλα.
Tα sanwa τα είχα. Δεν κάνουν για ξύλο αλλά για μεταλικό πανελ. Αυτά που παραγγειλες έχουν απο πίσω ροδέλα συσφιξες; Αν όχι είναι για μέταλλο το πολύ αν θυμαμαι καλα 3χιλ παχους.

Για ξύλο θα χρειαστείς τυπου HAPP είτε ILSA pushbuttons. 
 
Αν βάλεις τα joystick χωρίς να φας την περίμετρο από κάτω με ρούτερ ξύλου, τότε ναι ούτε τα sanwa και ούτε τα seimitsu σου κάνουν. Προσωπικά βάζω πάντα sanwa και πάντα σε ξύλο. Έχω ρούτερ όμως και πάντα τρώω την περίμετρο για να φτάσει το joystick στο ύψος που θέλω. Δεν είναι και τίποτα σπουδαίο, αρκεί βέβαια να έχεις ρούτερ ή να στο κάνει ένας ξυλουργός.
 
Ηθελα να δοκιμασω τον usb encoder προτού τον βαλω σε ακρυλική ή ξύλινη θήκη
οπότε τον έβαλα σε ...κουτί! 

ήθελα να σας ρωτήσω την γνωμη σας σχετικά με ένα θεματάκι που προέκυψε

Α) Ο μοχλός κατευθύνσεων αναγνωρίστηκε στα windows και σεταρίστηκε στο MAME
όλες οι κατευθύνσεις λειτουργούνε εκτός από μιά. Πανω και αριστερά διαγώνια δεν λειτουργεί

(ομως η Πανω και δεξιά διαγώνια λειτουργεί κανονικά)

Το δοκίμασα σε 3 παιχνίδια και γίνεται το ίδιο. Πανω + Αριστερα διαγωνίως δεν ανταποκρίνεται.
Είναι λογικό το up και το left να λειτουργεί αυτόνομα και το διαγώνιο του να μην ανταποκρίνεται ?

Και πως θα μπορούσα να το διορθώσω ?

 Β)
Το joystic μου δεν ειναι 5pin οπως βλεπετε. Εχει τα βυσματακια/ακροδεκτες γυρω γυρω αντι το 5pin 
Εσεις προτιμάτε 5pin joystick ως καλυτερο ? Εχει διαφορά στην ποιότητα το 5pin joystick 
σε σχέση με αυτό στην φωτό?

Ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά ολους εσας τους μερακλήδες retro gamers!

viber image 2019-02-16 , 23.34.09.jpg

viber image 2019-02-16 , 23.34.08.jpg

viber image 2019-02-16 , 23.34.05.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα