Arcades

Cabal

Retro Member
Joined
25 Αύγ 2011
Μηνύματα
119
Αντιδράσεις
4
Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα να σας πώ πρώτα από όλα συγχαρήτήρια για το άψογο site που έχετε φτιάξει.

Επίσης είδα ότι και κάποιοι (και κάποιες!) έχουν φτιάξει και πολύ όμορφες καμπίνες.

Έχω πρόσβαση σε παλιά παιχνίδια κομπλέ (15+) αλλά λόγω μεγέθους και έλλειψεις χώρου δεν μπορώ να τα πάρω ολόκληρα...

Πήρα το Virtual Striker I της Sega κομπλέ και λειτουργεί στην εργοστασιακή καμπίνα.

Επίσης Street fighter II , Shangai , Superman , Arch rivals και κάποια ακόμα.

Επειδή έχω χρόνο και άυριο να πάρω ότι μπορώ θα ήθελα να μου πείτε γενικά τι αξίζει (ξέρω ολόκληρα αλλά δεν γίνεται)...

Πλακέτες , οθόνες Hantarex & Orion; Οι μοχλοί και τα κουμπιά δεν έχουν αξία γιατί βρίσκεις πολύ έυκολα...

Ευχαριστώ
 
Καλωσήρθες Cabal. Ωραία όλα τα παιχνίδια που αναφέρεις. Θα έλεγα να πάρεις τις πλακέτες γιατί μόνο αυτές θα δυσκολευτείς να βρείς, καθώς για καμπίνες, κουμπιά και άλλα ηλεκτρονικά μέρη θα μπορέσεις να βρείς-φτιάξεις ευκολότερα και να βάλεις όποια πλακέτα θες. Περιμένουμε φωτογραφίες απο τα αποκτήματα σου (θέλω πολύ να δώ το Virtua Striker)!
 
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα,

Εδώ είναι μια χθεσινή φώτο...

Συμφωνώ θα βγάλω πλακέτες και οθόνες (έχω δυνατότητα να τους δώσω ρεύμα)...

Νεότερα αύριο.

DSC01003 (Large).jpg
 
Καλορίζικο το Virtua Striker. Το ζηλεύω! Θα προσπαθήσεις να το αποκαταστήσεις ή θα κάνεις κάτι δικό σου πάνω σε αυτό; Περιμένουμε τα νεότερα.
 
Virtua Striker?? δικο σου?εισαι μαγκας.Ακομα το παιζω στο Gamecube το Virtua Striker 3.
 
Καλωσηρθες και απο μενα cabal.Σαν πολυ μεγαλος λατρης των arcades εχω να πω οτι εισαι πολυ τυχερος και να χαιρεσαι το virtua striker και τα αλλα καλουδια.Μακαρι να ειχες πολυ χωρο να τα επαιρνες ολα κανονικα.
 
Καλωσόρισες Cabal συγχαρητήρια για τα αποκτηθέντα arcades. Φοβερό το Virtua Striker είχα να το δω πάνω από 10 χρόνια σε αυθεντική καμπίνα. Είμαι περίεργος πως το ʽαλίευσεςʼ και το κόστος αυτού.
 
Παιδιά καλησπέρα,

Άυτά τα παιχνίδια ήταν σε μια αποθήκη για 12 περίπου χρόνια.Σήμερα έσωσα και το Final Fight ολόκληρο...Η καμπίνα έχει 2 έξτρα κουμπιά τετράγωνα εμπρός και 2 πληκτρολόγια αν δείτε στην φώτο...

Το παιχνίδι δουλεύει κανονικά και δεν έχω ιδέα τι είναι αυτά...

Νεώτερα την Δευέρα καθώς πήραν μια μικρή διορία...

DSC01020 (Large).jpg
 
Cabal είπε:
Παιδιά καλησπέρα, Άυτά τα παιχνίδια ήταν σε μια αποθήκη για 12 περίπου χρόνια.Σήμερα έσωσα και το Final Fight ολόκληρο...Η καμπίνα έχει 2 έξτρα κουμπιά τετράγωνα εμπρός και 2 πληκτρολόγια αν δείτε στην φώτο... Το παιχνίδι δουλεύει κανονικά και δεν έχω ιδέα τι είναι αυτά...Πολυ ωραιο φιλε και πολυ αγαπημενο παιχνιδι.Καποτε το ειχα βρει και γω το final fight οχι σε αυτο το cabinet βεβαια αλλα για διαφορους λογους δεν το ειχα παρει.τωρα που βλεπω το δεικο σου μετανιωνω πιο πολυ που δεν το πηρα τοτε. Νεώτερα την Δευέρα καθώς πήραν μια μικρή διορία...
Πολυ ωραιο φιλε και πολυ αγαπημενο παιχνιδι ακομα και τωρα με της ωρες το παιζω πολλες φορες.Καποτε το ειχα βρει και γω σε ενα μαγαζι που ειχε κλησει οχι σαυτο το cabinet που το βρηκες εσυ αλλα για διαφορους λογους δεν το ειχα παρει.Τωρα που βλεπω το δεικο σου μετανιωνω πιο πολυ που δεν το πηρα τοτε.
 
Καλωσορισες φίλε μου. Τρομερο το καμπινακι. Αν έχεις χρόνο χρήμα και μεράκι θα του κάνεις ένα ρετουσάρισμα και οι φίλοι σου θα χτυπιούνται για το ποιός θα παίξει πρώτος. Καλορίζικο και καλόπαιχτο.
 
Η συλλογή έχει ώς εξής :

1) Virtua Striker I

2) Final Fight

3) Street Fighter II (η οθόνη τρέμει)

4) Shangai

5) Superman

6) Arch Rivals

1 ακόμα που δεν το θυμάμαι και 2 που τρέμει η οθόνη και δεν μπορώ να διακρίνω τους τίτλους...

Παιδιά συγνώμμη για την ασχετοσύνη μου αλλά σε μια καμπίνα μπορώ να έχω την οθόνη και το τροφοδοτικό και απλά να αλλάζω πλακέτες για να έχω διαφορετικά παιχνίδια σε μια καμπίνα ;

Επίσης λύθηκε το Virtua Striker για καθάρισμα και για ανέβει στο σπίτι με την σκάλα αφού δεν χωράει στο καταραμένο ασανσέρ :)

DSC01022 (Large).jpg
 
Ευχαριστώ πολύ !

Άλλη μια απορία αν δεν σας κουράζω : με τα controls τι γίνεται αφού κάποια παιχνίδια χρησημοποιύν 3 πλήκτρα και κάποια άλλα 6 π.χ. ;;;
 
Βαζεις τα επιπλεων εσυ αν κατεχεις φυσικα το αθλημα!
 
Ευχαριστώ για το λίνκ...

Αν χρησημοποιήσω την καμπίνα του Street Fighter II που έχει 6 κουμπιά σε κάθε παίκτη ;;;

Επίσης σήμερα καθώς έβγαλα την πλακέτα από το Arch Rivals καθώς η καμπίνα χαμηλά είναι χάλια (έχει φουσκώσει και μαδήσει το νοβοπάν) και θα την μικρύνω ανακάλυψα άλλη μια πλακέτα την οποία έκρυβε η άλλη! Δεν ξέρω ακόμα ποιό παιχνίδι έχει και αν λειτουργεί...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης σήμερα καθώς έβγαλα την πλακέτα από το Arch Rivals καθώς η καμπίνα χαμηλά είναι χάλια (έχει φουσκώσει και μαδήσει το νοβοπάν) και θα την μικρύνω ανακάλυψα άλλη μια πλακέτα την οποία έκρυβε η άλλη! Δεν ξλερω ακόμα ποιό παιχνίδι έχει και αν λειτουργεί...
 
Νοίκιασε μια αποθήκη και πάρτα όλα!!!!!!!!
 
Σήμερα πήρα όλες τις πλακέτες από όλα τα μηχανήματα...

Ανάμεσα τους :

Street Fighter 8 players,

SNK NEO GEO World Cup Soccer 96,

Atari Tetris,

Taito , Konami , SEGA...

Ερώτηση : εκεί που έχω το Arch Rivals μπορώ απλά να αλλάξω τις πλακέτες και θα ξεκινήσουν ; (για να δώ αν δουλεύουν) ;

Και μερικές φώτο :

DSC01026 (Large).jpg

DSC01027 (Large).jpg

DSC01028 (Large).jpg

DSC01029 (Large).jpg

DSC01030 (Large).jpg
 
Εάν είναι Jamma οι πλακέτες και η καμπίνα Jamma ready τότε απλά μπορείς να αλλάξεις τις πλακέτες. Αργότερα (αν δουλεύουν δηλαδή) θα ήταν πολύ χρήσιμο ένα switcher όπως ανέφερε ο geoanas.
 
Πίσω
Μπλουζα