Archimedes 3000 - προβλημα πληκτρολογιου

nkarytia

RetroAdept
Joined
26 Μάρ 2007
Μηνύματα
932
Αντιδράσεις
16
Παίδες, έχω ένα Archimedes Α3000. Σταμάτησα να ασχολούμαι μαζί του εδώ και κάμποσους μήνες αφού τον είχα πάρει από το ebay και μερικές μέρες μετά το πληκτρολόγιό του νεκρώθηκε. Μήπως έχετε πείρα από αυτά τα μηχανήματα; Είναι κάτι που μπορεί να επισκευαστεί εύκολα ή χρειάζεται να αγοράσω καινούριο πληκτρολόγιο (αλλαγή αλα amiga);
 
Καμιά ιδέα παιδιά; Να τον πουλήσω γι' ανταλλακτικά;
 
Ενδιαφέρομαι για την αγορά του. Πόσο τον πουλας (μένω Αθήνα);
 
Χαχαχα, τελικά έναν Κύρο Γρανάζη θέλει το μηχάνημα σου για να φτιάξει nkarytia! :)
 
Κυριοι - προσφορες/αγορες/πωλησεις ειτε στην καταλληλη ενοτητα ειτε με pms - οχι στο δημοσιο ταμπλω.
 
Paspartoo είπε:
Κυριοι - προσφορες/αγορες/πωλησεις ειτε στην καταλληλη ενοτητα ειτε με pms - οχι στο δημοσιο ταμπλω.
Ο.κ.

Maddog είπε:
Χαχαχα, τελικά έναν Κύρο Γρανάζη θέλει το μηχάνημα σου για να φτιάξει nkarytia! :)
:D Είδες; Τελικά πάντα ο Κύρος έδεινε λύσεις... :D

granazis_kiros είπε:
Ενδιαφέρομαι για την αγορά του. Πόσο τον πουλας (μένω Αθήνα);
Αν θέλεις στείλε μου PM για να το συζητήσουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο.κ. Σόρυ παιδιά, τώρα είδα το πως παίζει.
 
Να κάνω τώρα καταγγελία ότι γίνονται σκοτεινές αγοραπωλησίες φταίω ; :Ρ
 
Σόρυ statusgr! Πάνω στη φόρα μου δεν μελέτησα τη δομή του φορουμ.
 
Επειδή το πληκρολόγιο συνδέεται με τη Μ/Β , όχι με βύσμα, αλλά με ταινία, παίζει να έχει φύγει από τη θέση της, μιας και είναι λίγο ευαίσθητες, αν δεν έχουν μπει ειδικά καλά. Αν πιάνουν τα χέρια σου, άνοιξέ τον και τσέκαρε, αν κάνει καλή επαφή η ταινία. Σπρώξτη και λίγο με τα χέρια καλού κακού!! ;)
 
Το είχα ανοίξει για καθάρισμα τη πρώτη στιγμή που έπεσε στα χέρια μου. Δούλεψε για κανα μήνα και ξαφνικά σταμάτησε να αποκρίνεται. Το ξανάνοιξα και η ταινία δείχνει ο.κ. χωρίς τσακίσματα ή ξεφλούδισμα. Την πίεσα καλά, αλλά καμιά τύχη :(

Θα τον ξανανοίξω σήμερα για να βεβαιωθώ προτού τον δώσω.
 
Η λειτουργία του πληκτρολογίου υλοποιείται μέσω ενός "πίνακα" συνήθως διαστάσεων 8Χ8 (1 byte X 1 byte αππό τα ports του μικροεπεξεργαστή ή του keyboard controller ) .

Τα στοιχεία του πίνακα είναι οι μικροδιακόπτες , τα πλήκτρα δηλαδή.

Ο keyboard controller ανιχνεύει πιό πλήκτρο έκλεισε και στέλνει τα δεδομένα στον μικροεπεξεργαστή και από εκεί στον video controller.

Φυσικά για την ανίχνευση του κλεισίματος (key pressed) ο πίνακας θα πρέπει να τροφοδοτείται με τάση συνήθως 5V , και να υπάρχει κοινή γή (common ground) στους διακόπτες.

Αρα λοιπόν η "βλάβη" του πληκτρολογίου οφείλεται :

Α) Στην έλλειψη τάσης ή απουσία "γης" στο πληκτρολόγιο

Β) Στην αστοχία λειτουργίας του keyboard controller.

To A) διαπιστώνεται με ένα πολύμετρο , αν αυτό αποκλειστεί τότε μάλλον πάμε στο Β) οπότε στην περίπτωση αυτή εαν το ολοκληρωμένο είναι σε βάση μπορεί εύκολα να αντικατασταθεί υπό την προϋπόθεση ότι κάπου υπάρχει το ανταλλακτικό του .

Ωστόσο ήθελα να ρωτήσω το σύμπτωμα είναι μόνο στο πληκτρολόγιο ;

Δηλαδή ο υπολογιστής ανάβει κανονικά και λειτουργεί εκτός από το πληκτρολόγιο ;

Η απάντηση είναι σημαντική .
 
Χίλια ευχαριστώ kmalfa75,

Ο Υπολογιστής ανάβει κανονικά, μόνο που όποιο πλήκτρο και να πατήσεις δεν γίνεται τίποτα!
 
Ο υπολογιστής έχει πλήκτρο reset ;

Ευτυχώς βρήκα το service manual του υπολογιστή :

Acorn Archimedes 3000 service manual

http://acorn.chriswhy.co.uk/docs/Acorn/Manuals/Acorn_A3000SM.pdf

πολύ χρήσιμο !

Φαίνεται ότι υπάρχει ξεχωριστός controller για το πληκτρολόγιο και το ποντίκι.

Στην σελίδα 57 αναφέρει τα εξής :

"Keyboard and mouse

Make sure that the configuration items DELAY and


REPEAT are set to sensible values - see the



A3000 User Guide.


Check computer interface by swapping to a known good keyboard or mouse."

Αυτές οι μεταβλητές είναι ΟΚ ;

Το ποντίκι λειτουργεί ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πρόβλημα είναι ότι το πληκτρολόγιο δεν είναι χωριστά από τον υπολογιστή (στυλ Amiga, ST). Έψαξα στο ebay για πληκτρολόγιο αλλά δε βρήκα. Οι παράμετροι του πληκτρολογίου Repeat και delay είναι λογικές. Μάλον η διάταξη του πληκτρολογίου έχει το πρόβλημα (ή ο ελεγκτής).

Θα το σκαλίσω λίγο παραπάνω για να δω αν θα βγάλω άκρη.

Χίλια ευχαριστώ για το link!
 
Τελικά αφού μου βγήκε η ψυχή σκαλίζοντάς το, προσπαθώντας να το κάνω να δουλέψει, μου τη βίδωσε και το χάρισα στο φίλο μας το Κύρο!

Anyway, το θεωρώ γρουσουζιά να έχω χαλασμένα μηχανήματα στη συλογή μου :)
 
Πίσω
Μπλουζα