Arkanoid

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


ΠΑΙΞΤΕ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος stan αλλά με έπιασες στα μισά. Είμαι στα μισά από ένα review για το Αrkanoid του amstrad. Συνεπώς θα έχουμε δύο. :D

ARKANOID είναι, όχι ARCANOID βρεεεεε :D

edit: Το revenge of DOH φτιάχνω. Τώρα το θυμήθηκα! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο συνήθης ύποπτος ξαναχτυπά, με ένα ακόμη πολύ όμορφο review!

Εγώ ξεκίνησα να παίζω Arkanoid, από το Revenge Of Doh, στον ST...

Το πρώτο Arkanoid, δεν το έχω παίξει ποτέ... Λέτε να του δώσω μια ευκαιρία;

Μετά από την παρουσίαση του Stanfromgreece, μάλλον ναι...

Ωραίος!

@telonio : One is never enough! :biglaugh:

Το revenge of DOH φτιάχνω. Τώρα το θυμήθηκα!
EDIT: Γραψε λάθος τότε... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουπς! Να το αλλάξω και in-review! :D

Done!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά, τι να λέμε πάλι γι' αυτό το παιχνίδι-θρύλο...

Σημείο αναφοράς για τους amstrad-users, μπόρεσε να αποδώσει ατόφια την ομορφιά του arcade το οποίο ανανέωσε την πασίγνωστη παλιά συνταγή, προσθέτωντας νέα συναρπαστικά στοιχεία.

Απλά "must" για κάθε κάτοχο amstrad !! :thumbup:

(Δίνω ένα link και σε ένα πολύ γνωστό παιχνίδι με παρόμοιο θέμα - αυτή τη φορά για commodore)
 
Billy το Krakout το είχα και αυτό...αλλά η ανωτερότητα του Arkanoid το έκανε να μείνει ξεχασμένο στο συρτάρι! Ένα άλλο παρόμοιο παιχνίδι με το οποίο ασχολήθηκα αρκετά καθώς είχε και την δυνατότητα διπλού ήταν το ''Batty'',το οποίο είχε ''θαφτεί'' κανονικά από τα περιοδικά,αλλά εγώ το έβρισκα εξαιρετικό!
 
Συμφωνώ Stan, ήταν πολύ ωραίο και το Batty.

Ενας φίλος είχε "καεί" και με το Impact, το οποίο το έπαιζε φανατικά. Υπάρχουν αρκετά ακόμα τέτοιου είδους παιχνιδιάκια, μιά και το θέμα ήταν πολύ δημοφιλές !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Billy ασε τις αναφορες στο Batty...στο σπιτι του κρεμασμενου μιλανε περι σαπουνιων και σχοινιων? :)

(τι βρισκω να νευριαζω το Billy :D )
 
...προκαταβολικά αναφέρω ότι δεν έχω παίξει την έκδοση για spectrum, οπότε δεν μπορώ να απαντήσω ανάλογα.

Κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό όμως !! (υπόσχομαι να είμαι αντικειμενικός στην σύγκρισή μου - όπως πάντα άλλωστε :biglaugh: ).
 
Αλλο ένα παιχνίδι που είχε λιώσει η δισκέτα του στο drive του Amastrad! Καταπληκτικά γραφικά , χρωματα και ήχοι μελωδίες in-game. Μερικές φορές κόλαγε το μπαλάκι σε κανά περίεργο loop σε προχωρημένα επίπεδα και ξενερώναμε. Αυτό και το bomb jack ήταν σημεία αναφοράς για hiscore. Stan σου ξέφυγε αλλο ένα C το δεύτερο...
 
AA+ είπε:
Αλλο ένα παιχνίδι που είχε λιώσει η δισκέτα του στο drive του Amastrad! Καταπληκτικά γραφικά , χρωματα και ήχοι μελωδίες in-game. Μερικές φορές κόλαγε το μπαλάκι σε κανά περίεργο loop σε προχωρημένα επίπεδα και ξενερώναμε. Αυτό και το bomb jack ήταν σημεία αναφοράς για hiscore. Stan σου ξέφυγε αλλο ένα C το δεύτερο...
Ok! Έτοιμο και αυτό! :D
 
AA+ είπε:
Μερικές φορές κόλαγε το μπαλάκι σε κανά περίεργο loop σε προχωρημένα επίπεδα και ξενερώναμε.
Στο Revenge of Doh όταν κόλλαγε για αρκετή ώρα το μπαλάκι κάπου ξαφνικά μετά ξεκόλλαγε και πεταγόταν με φόρα προς τα κάτω. Μάλλον ήταν διόρθωση για να μην συμβαίνει αυτό που γράφεις.
 
Το θυμάμαι αυτό που λες Giama. Θυμάμαι που κόλλαγε κάπου η μπάλα και περίμενα να πέσει. Πάντα κάποια στιγμή ξεκολούσε μαγικά.
 
Φανταστικό review Stan! Όλα τα λεφτά το κόμικ! :bow:
 
Eπαιξα προσφατως λιγο Arkanoid live και θυμηθηκα τα θρυλικα ματσακια στον 6128.

Εξαιρετικο gameplay με μινιμαλ γραφικα,αν μου ελεγαν θα επαιζες ενα παιχνιδι για το υπολοιπο της ζωης σου αυτο θα διαλεγα ,ουτε Gears ουτε Halo.

Brilliant,just brilliant !!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και η έκδοση για το DS που χρησιμοποιεί δύο οθόνες και το stylus είναι απλά εκπληκτική!!!!
 
Αν εξαιρέσεις τα εκνευριστικά τετράγωνα τουβλάκια της είναι αρκετά αξιόλογη. Αλλά συνηθίζεται και αυτό...

Και βέβαια εμείς είμαστε τα συνήθη κορόιδα με το stylus, οι Γιαπωνέζοι έπαιρναν και ειδικό controller μαζί με το παιχνίδι. :)
 
Το Arkanoid 2 - Revenge of Doh είναι ένα sequel του Arkanoid το οποίο κυκλοφόρησε το 1988.

ArkanoidRevengeofDoh.jpg




Στην ουσία πρόκειται για το ίδιο παιχνίδι με την μόνη διαφορά ότι προστέθηκαν δύο νέα τουβλάκια τα οποία πρέπει να χτυπήσεις τουλάχιστον 2 φορές για να διαλυθούν.

 


Πολλές φορές αυτά τα τουβλάκια επανεμφανίζονται κάνοντας το παιχνίδι ακόμα δυσκολότερο.



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sparklingeagle είπε:
Στην ουσία πρόκειται για το ίδιο παιχνίδι με την μόνη διαφορά (...)


Επειδή το Revenge of DOH το έχω παίξει αρκετά (όπως και ο περισσότερος κόσμος), θα βγώ λίγο off-topic απλά για να επισημάνω πως υπάρχουν και άλλες διαφορές στο παιχνίδι. Τα τουβλάκια που επανεμφανίζονται ή πηγαινοέρχονται, κλπ, είναι ένα μόνο απο τα νέα στοιχεία.

Μερικά ακόμα χαρακτηριστικά είναι η δυνατότητα να επιλέγεις την επόμενη πίστα που θα παίξεις μεταξύ δύο διαθέσιμων, μπόνους που δίνουν δύο ρακέτες α-λα Batty, ρακέτα-φάντασμα που ακολουθεί απο κοντά τις κινήσεις σου, κλπ.

Ρίξε μία ματιά και στο τεύχος 43 του Pixel, για περισότερες λεπτομέρειες.
 
Πίσω
Μπλουζα