Atari 2080 STF

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.792
Αντιδράσεις
4.276
Προσωπικα αγνοουσα την υπαρξη αυτου του μοντελου (Atari 2080 STF). Δεν αναφερεται ουτε στη Wikipedia.

Βρηκα φωτοζ σε ενα ποστ του WOS στο οποιο ο τυπας λεει οτι πωλειτο κανονικα απο την Atari στο "αναατολικο μπλοκ"

2080ST_2.jpg


Thread/Pics
 
Wally, πρεπει να ειναι μουφας ο τυπος. Απο το ταμπελακι που δεν εχει τα νικελ στο σηματακι και στα γραμματα, δειχνει οτι το ταμπελακι ειναι φτιαχτο. Απλα πρεπει να δειξει οτι εχει 2 αχρηστα ΜΒ στον STF;)
 
και εμένα το ταμπελακι μου λεει οτι ειναι μουφα το μηχανημα
 
Ο τυπος ειναι respected member του WOS και δεν νομιζω να λεει μουφες. Πισω απο το σιδηρουν παραπετασμα πρεπει να εγιναν διαφορα. Ισως να συνεχιζοταν για καιρο η πωληση τους και ετσι να δικαιολογειτο ενα νεο μοντελο για εκεινη την αγορα.

EDIT Μαλλον καποια τοπικη αντιπροσωπεια εκανε τη δουλεια.

Der Atari 2080 STF wurde von Atari hergestellt und in Jugoslawien von der Firma Mladinska Knjiga vertrieben.
Der 2080 STF verfügt über 2 MB Speicher und unterscheidet sich sonst nur sehr gering von einem normalen 1040 STF:

Die Power LED sowie die Laufwerks LED sind beide rot. (Beim 1040 STF grün und gelb). Das Floppy Laufwerk verfügt über einen breiten Auswurfknopf.

Alle 2080 STF Rechner besitzen eine Seriennummer.
Μεταφραση:

The Atari 2080 STF was produced and distributed by Atari in Yugoslavia by the company Mladinska Knjiga.
The 2080 STF has 2 MB of memory and otherwise differs only slightly from a normal 1040 STF:

The Power LED and the LED drive are both red. (In 1040 STF green and yellow). The floppy drive has a large eject button.

All 2080 STF computers have a serial number.
http://www.maedicke.de/atari/hardware/2080stf.htm
 
Τοτε μπορω να σκεφτω καποια "αντιπροσωπεια" η μαγαζακι που να εκανε αυτη την δουλεια και πουλουσε φτιαγμενα 2ΜΒ με δικα τους ταμπελακια. Παντως επισημο μοντελο δεν ειναι.

EDIT: Mε αυτα τα info που εδωσες wally, η εταιρεια αυτη απλα επαιρνε τους 520STF (αμερικανικα μοντελα κατα βαση μιας και αναφερει το μονης οψης drive - 520αρια STF και STFM εχω δει πολλα με μονης οψης drive στην αμερικανικη αγορα, με χαρακτηριστικο τα κοκκινα led σε power/drive) και τα εσπρωχνε στην αγορα με το πλεονεκτημα των 2ΜΒ με μια επεκταση φανταζομαι.

To ταμπελακι του serial ειναι της πλακας, εντελως!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλή φάση, αν και η αλήθεια είναι ότι θα το προτιμούσα με 4MB, 2 είναι σχετικά λίγα. Είναι αρκετά πιθανό να είναι επίσημη μόντα. Καλή φάση πάντως :D
 
Κοίτα να δεις τι ανακαλύπτεις εν έτη 2010! 8)

Δε το έχω ματακούσει!
 
Ούτε κυκλοφόρησε ούτε ακούστηκε τέτοιο τέρας εδώ!! Κάθε μέρα μαθαίνεις και κάτι νέο για τους αγαπημένους ρετρο Η/Υ μας!!
 
Το μοντέλο ειναι τοσο μούφα... που μπορεί αρχικκα να έγραφε... "Atari 2080STE" και το Ε να εχει ξεβάψει και να φαίνεται ως F. :D
 
Λέτε να είχε κυκλοφορήσει κάτι τέτοιο επίσημα και να μην το είχαμε πάρει χαμπάρι;

Σαν να λες ότι κυκλοφόρησε Amiga 800......
 
εκείνα τα χρόνια κάνανε ότι θέλανε τα μαγαζιά...εμείς ξέραμε μόνο την φιρμα...
 
pooky(1) είπε:
Σαν να λες ότι κυκλοφόρησε Amiga 800......
Πιο καλη αναλογια ειναι η Amiga 1500. Οπως και ο 2080 ειχε μεν την εγκριση του κατασκευαστη, αλλα ηταν ουσιαστικα δημιουργημα καποιας τοπικης αντιπροσωπειας.
 
τι λες τώρα! πάντα μαθαίνεις κατι τελικά!
 
Το διάβασα το αρθρο,ήταν ίδια με την αμιγκα 2500

Είχατε δεν είχατε παλι σε αμιγκα γύρισε το θέμα :p
 
Και φυσικα θα κοστιζε πολυ χρημα με 2MB RAM! Ισως γι αυτο δεν κυκλοφόρησε επίσημα. Ναι, ειναι αληθεια ότι καποιοι τοπικοί dealer (χωρις την εγκριση του κατασκευαστη) εκαναν μικρο πατεντες κυριως στην μνημη αλλα και όπου μπορούσε να αναβαθμιστει η μηχανη (εμενα π.χ. μου ειχαν Blitter και rainbow TOS 1.04 στο 1040STFM που αγορασα!).
 
Αν και το θεμα ειναι καπως παλιο, παραθετω φωτογραφιες απο το εσωτερικο του επειδη μου εκατσε ελευθερος χρονος και ειπα να ασχοληθω λιγο μαζι του (καθαρισμα). Ο συγκεκριμενος που κραταω στα χερια μου ειναι με το serial 173, ο ιδιος δηλαδη απο την σελιδα http://www.maedicke.de/atari/hardware/2080stf.htm που αναφερθηκε και στα αρχικα post. C070523-001 Rev. C μητρικη με αναβαθμιση μνημης βασισμενη σε piggy-back μεθοδο και ενα board στα δεξια που αναφερει 2M ST YU.

main.JPG

ram.JPG

board.jpg
 
Κλασικη περιπτωση που ο εισαγωγεας εβαζε οτι ηθελε επανω.

Εμεις ειχαμε τον ελληναρα εισαγωγεα των sinclair QL που εβαζε και ελληνικο πληκτρολογιο και το ελεγε QL plus.

Παντως εχει γινει καλη δουλεια στη μητρικη του αταρι, οχι προχειροδουλεια. Ενταξει το λογοτυπο 2080 ειναι καπως προχειρο, αλλα το να εχεις 2ΜΒ εκεινη την εποχη σε αταρι θα ηταν πολυ cool (περα απο αχρηστο). Τουλαχιστον το συγκεκριμενο 2080 ειναι σε καλα χερια, μπραβο Στελιο.
 
mike είπε:
αλλα το να εχεις 2ΜΒ εκεινη την εποχη σε αταρι θα ηταν πολυ cool (περα απο αχρηστο). Τουλαχιστον το συγκεκριμενο 2080 ειναι σε καλα χερια, μπραβο Στελιο.
Σίγουρα, αν το Atari χρησιμοποιούνταν απλά για να βάζεις μια δισκέτα μέσα και αναρωτιόταν κανείς γιατί δεν βάλανε cartridges και γιατί υπάρχει πληκτρολόγιο και λειτουργικό σύστημα τότε ήταν άχρηστα.
 
Ευχαριστούμε Στέλιο για τις φωτό.

Πάντως γενικά δεν είχα ακούσει το μηχάνημα αυτό ποτέ (δεν είχα δει και το παρόν thread)
 
Πίσω
Μπλουζα