Atari 2600 - ανευ ηχου

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Λοιπον κονομησα ενα 2600 junior (μιας και το δικο μου το εχω απολεσει εδω και δεκαετιες :D )

Εχω φαει ομως πακετα και θελω βοηθεια.

Δεν σας λεω το πρωτο πριν το παλεψω μονος μου ;) οποτε βουρ για το δευτερο...

Το κομματι που πηρα δεν ειχε χειρηστηρια!!

Επειδη με τις πιστωτικες καρτες και τα ebay δεν τα παω καλα θα ηθελα να ρωτησω-> αν βρω ενα παλιο joystick (π.χ ενα quickshot2 για Spectrum), μεχρι να βρω τα "μαμισια", θα κανει?

Γενικα υπαρχουν joysticks υπολογιστων που ειναι συμβατα με το 2600?

thanx in advance!!

PS: Μηπως ειναι καιρος να κανουμε ενα subforum για παλιες κονσολες?(οχι χωρισμενες σε μαρκες,απλα μια μονοκοματη ενοτητα...)
 
Αν θυμάμαι καλά τα χειριστήρια του 2600 είναι μακρόστενα με τα buttons δεξιά και αριστερά.. Ένα από αυτά το είχα δοκιμάσει σε ένα 8biτο micro νομίζω τον δικό μου ZX και έπαιζε..Δεν είμαι σίγουρος γιατί πέρασαν 23 χρόνια…........Πω πω Πέρασαν!!!
 
αυτα ειναι τα αγαπημενα μου.Βγηκαν για το 7800 αλλα ηταν συμβατα με 2600 οποτε ορμηξαμε ολοι τοτε...

Λοιπον περιμενω και αλλες γνωμες για το προβλημα μου...

Παμε και στο αλλο

etop1.jpg


Η title screen του E.T δεν εχει τα χρωματα που εχει το παιχνιδι οταν το βλεπω μεσω emulator (stella). Εννοω οτι τα χρωματα ειναι εντελως άλλα!!

Επισης δεν ακουω ηχο..

ΕΠΙΣΗΣ πως μπορω να καταλαβω τι region ειναι τα cartridges μου?

Αυτα τα ολιγα...ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!!
 
Έχω ακούσει ότι τα χειριστήρια του Megadrive είναι συμβατά με το 2600, μπορείς πιθανώς να δοκιμάσεις την τύχη σου με αυτά (at your own risk of course!)

Η διαφορά στα χρώματα *μάλλον* δηλώνει ότι η έκδοση που παίζεις δεν είναι η ίδια (πχ PAL cart και NTSC rom ή το αντίθετο)

Για τα cartridges, ένας τρόπος που μπορώ να σκεφτώ είναι να κοιτάξεις το http://www.atariage.com. Δεδομένου ότι έχει άπειρα label scans και σε κάθε τίτλο σημειώνει το TV type, θα μπορέσεις να συγκρίνεις μόνος σου τις εικόνες με τα cartridges που έχεις επενδύοντας λίγο χρόνο.
 
Λοιπόν για τα χρώματα μπορεί υπεύθυνο να είναι κάποιο εωτερικό trimmer που ενδεχομένως να είναι αρύθμιστο / πειραγμένο.

Γενικά τα NTSC games δεν τα πάνε καλά στον PAL 2600 από άποψη χρωμάτων και timing.

Στον 7800 do not ask ! :mad:

Για τα joysticks δεν έχω δοκιμάσει τίποτα (αν κι έχω πολλά από αυτά)

Εκείνο που ξέρω είναι ότι τα joys των Ατάρι 2600 και του 7800 είναι ασύμβατα με τον Atari Falcon 030(!).Όταν τα συνέδεσα δε λειτουργούσε σωστά το πληκτρολόγιο.

Είναι όμως συμβατά με τoύς CBM64,ZX Spectrum (Kempston), Amstrad GX4000 and Amiga CD32 (2 buttons)

Για τα megadrive sticks το έχω διαβάσει αλλά δεν το δοκίμασα.
 
Thanx guys!

Η κονσολα ειναι PAL αλλα μαλλον τα cartridges ειναι NTSC. :(

Υπαρχει καμια safe modα?

ΒΤW geoanas αν ποτε σου ερθει η διαθεση να πουλησεις κανα joystick,let me know ;)
 
Είναι πολύ εύκολο να βρεις στο Ebay και σε καλή τιμή.

Δεν είναι απαραίτητη η πιστωτική κάρτα.Εγώ πάντα πληρώνω cash κρυμμένα μέσα σε καρτούλα και με συστημένο (registered) γράμμα.

Ποτέ δεν μου φάγαν λεφτά εκτός από κανα δυο φορές που μου πασάρανε σκάρτο εμπόρευμα :animangry:

Μιλάω εκ πείρας :rolleyes:

http://feedback.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewFeedback&userid=geoanas&ssPageName=STRK:ME:UFS
 
Και εγώ δεν βλέπω κανέναν λόγο να αποφεύγεις τις online αγορές. Αν είσαι στοιχειωδώς προσεκτικός -δεν μιλάω για τίποτα εξεζητημένο, απλό common sense χρειάζεται- δεν υπάρχει κανένας απολύτως φόβος.

Εγώ χρησιμοποιώ προπληρωμένη πιστωτική και έχω 260+ συναλλαγές με μηδαμινά προβλήματα και ουσιαστικά καμμία απώλεια χρημάτων.
 
Παιζει μια χαρα με το ανεπαναληπτο StarFighter2000 που ειχα στην Amiga!

2600kg6.jpg


Οποτε πλεον το προβλημα μου ειναι γιατι δεν εχω ηχο...
 
Τα tips μου οσο αφορα το 2600.

Eπειδη βασανιστηκα αρκετα με το συγκεκριμενο,σκεφτηκα να ποσταρω τι βρηκα για να γλυτωσω απο τον κοπο αλλους που θα ασχοληθουν στο μελλον με αυτη τη γοητευτικη κονσολιτσα

1)Οπως γραφω παραπανω,σχεδον ολα τα joystick ειναι συμβατα (εκτος απο αυτα για Spectrum).Παρολα αυτα συνεχιζω να ψαχνω original joystick.Please help :D

2)Τα πιο πολλα PAL 2600 στο ebay ειναι PAL I (βρετανικο συστημα).Ειναι ασυμβατα με το δικο μας PAL (το PAL B) οσο αφορα τον ηχο(ειναι μουγγα στρουγγα).Το δικο μου ηταν PAL I (ετσι εξηγειται και η γελοια τιμη με την οποια το αγορασα).Μετα τη πρωτη ψυχρολουσια (μα ειναι δυνατον να παιζεις Berseker χωρις ηχο? :) ) εκατσα και το εψαξα.

Λοιπον να το motherboard του 2600 jr μου

2600jrmbyn0.jpg


Ανοιγουμε το μεταλικο περιβλημα

2600jrmb2tj9.jpg


και με ενα εξαγωνο κλειδι και με ανοιχτο το 2600 με cartridge μεσα γυριζουμε το μεταλικο εξαρτημα μεχρι να ακουσουμε ηχο απο τα ηχεια της TV

2600jrmb3jl7.jpg
(καλα,τρελη φωτο εβγαλα ;) )

Βουαλα! εχουμε ενα 2600 PAL B!

3)Αν κοιταξετε τη πρωτη φωτο θα δειτε πανω στο modulator μια τρυπα.Απο εκει γυριζοντας την,αλλαζουμε τη συχνοτητα εκπομπης του 2600 και βελτιωνουμε με μικρορυθμισεις την εικονα.Επισης αριστερα του μεγαλου μεταλικου περιβληματος βλεπουμε μια βιδα την οποια επισης γυριζουμε μεχρι να παρουμε βελτιστη εικονα

4)Στις σημερινες TV ,οταν βαζουμε 2600 (ή οποιο αλλο αντιστοιχο vintage συστημα) να κατεβαζουμε εντελως το sharpness

5)Προτιματε NTSC carts διοτι παρολο που εχουν αλλα χρωματα,παιζουν καλυτερα.Τα πιο πολλα PAL releases ειναι απλα NTSC που λογω χρονισμου παιζουν πιο αργα...

6)Το composite hack δινει πολυ καλα αποτελεσματα αλλα ειναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ (τουλαχιστον για μενα)
 
Well Done Wally ! May the force be with us !! :thumbup:
 
Όλα τα χειριστήρια υπολογιστών κάνουν (πλην PC και κονσολών) στο 2600. Εως και τις Amiga 1200 και Falcon, υπήρχε αυτή η κατηγορία χειριστιρίων. Άρα θα βρείς σε αφθονία joysticks για το 2600 σου. Προτίμησε το ελληνικότατο Pac-man or Tomahawk που άντεχαν τα άπαντα.
 
Thanx

Τα χειριστηρια των περισοτερων κονσολων κανουν (με 9πινο φυσικα).Απο παλιους υπολογιστες μονο του Spectrum βρηκα να ειναι ασυμβατα (δεν δοκιμασα Amstrad)
 
Μην δοκιμάσεις Amstrad, η Amstrad ήταν διάσημη για την πλήρη ασυμβατότητα των προιόντων της με οποιοδήποτε άλλο format! ;)
 
!!!

Wally!! Συγνώμη, πήρες αταρι 2600 και το πρώτο παιχνίδι που έβαλες να παίξεις ήταν το ΕΤ??? Μαζοχισμος!!:biglaugh: Μιλάμε οχί μόνο είναι το αθλιότερο παιχνίδι όλων των εποχών αλλά ευθύνεται εν μέρει για το οικονομικό στραπάτσο της ATARI...
 
άρα έχει ιστορική σημασία αυτό το παιχνίδι :)

Να μη το δει ο άνθρωπος;
 
Μια ερώτηση, το PAL B λέγεται και B/G?
 
!!

Βρε ας το δει για εγκυκλοπαιδικους λόγους...:biglaugh: εγώ δεν θα ανυσηχούσα πάντως αν δεν έπαιζε..Ίσως το atari Που αγόρασε να είναι προηγμένο μοντέλο με αυξημένη τεχνιτή νοημοσύνη και να προσπαθεί να τον προειδοποιήσει αλλοιώνοντας τα χρώματα!!!!!
 
Mπααααα...το βαζω επειδη εδω και 24 χρονια δεν μπορω να καταλαβω πως παιζεται...
 
!!

Φίλε Wally...για ρίξε μια ματιά εδω..θα σε βοηθήσει στο δύσκολο έργο σου :)

 
Πίσω
Μπλουζα