Atari 2600 "Darth Vader"

Ethaniel

RetroActive
Joined
17 Ιουν 2008
Μηνύματα
475
Αντιδράσεις
16
Don't underestimate the Force...

picture.php


Οτι πιο ωραιο εχω δει απο κοντα :) Το μηχανακι ειναι δωρεα φιλου μαζι με το Video Touch Pad, τα μονα που επεζησαν απο την εισβολη της μανας του.

Του κοτσαρα και ενα μαυρο joystick ετσι για να ταιριαζει (το μονο που μου δουλευει απο τα 10 περιπου που εχω).

Μην τα βλεπετε ετσι καθαρα, επεσε πολυ μπουγαδα πρωτα...
 
Cool stuff, αν και δεν μπορω να βαλω τιποτα μπροστα σε ομορφια με το πρωτο lineup που εκανε το VCS του 77. Tα heavy sixers τοσο σε Sears οσο και σε Atari μορφη, απλα κυριαρχουν! Αν το δει ο wally, το πιθανοτερο ειναι να τραβηξει και να ποσταρει μια ultra hires φωτο απο το ολοκαινουριο Vader που του εχω στειλει και το εχει καμαρι στο συνθετο του!

Ethaniel, το ετρεξες τελικα το Star Raiders, η ακομα σε παιδευει το πληκτρολογιο?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για αρχη δυο low-res που εχω καβα, της πανεμορφης αυτης κονσολας...

Αυριο θα ανεβασω και μια "μερακλιδικη"

picture.php


picture.php
 
Ρε μαγκες, θα με βαζετε να ψαχνω παλι.. Επεσε το ματι μου στα panel των Vader, και ειδα διαφορες στα χρωματα των ενδειξεων. Του wally πορτοκαλοκοκκινα, του ethaniel πορτοκαλοκιτρινα. Ethaniel, pal ειναι το δικο σου ετσι? Για του Wally δεν ρωταω μιας και το φιλοξενουσα ο ιδιος στην Αμερικη και ειναι ολοκαινουριο καραμπινατο NTSC.

Aλλη μια ειναι στο ® του ethaniel που ειναι μεγαλυτερο σε μεγεθος απο αυτο του wally..

Να λοιπον και αλλα 2600 visual variations που δεν φανταζομουν (εχω αλλοθι ομως μιας και δεν εχω πιασει PAL μηχανηματα στα χερια μου!).. damn! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωπα εχεις δικιο. Διαφορετικα χρωματα στις ενδειξεις...ενδιαφερον.

Να ειναι λογω region,λογω εργοστασιου ή λογω χρονολογιας κατασκευης αραγε?
 
Απο οσα vader εχω δει, ολα εχουν το δικο σου panel wally. Βεβαια, οσα εχω δει ηταν παντα NTSC.

Για αυτο μου εκανε εντυπωση και μπαμ στο ματι το κιτρινο χρωμα των ενδειξεων του ethaniel. Τωρα ο λογος.. θα πεσει ψακτικη, αν και μαλλον region το βλεπω γιατι ποτε δεν ειδα κανενα κιτρινωπο panel σε vader. Για το μεγαλο ® που παλι δεν υπαρχει σε αμερικανικα μοντελα, μια αιτια που υποψιαζομαι ειναι η ψευτοδιαφημιση που ειχε κανει η αγγλικη ingersoll παρουσιαζοντας τα μοντελα της Atari σαν δικα της. Φαντασου τα ελληνικα προιοντα της Atari που εφερνε η Ελκατ, να διαφημιζονται ως "Atari, μια επαναστατικη ιδεα της Ελκατ!". Και φαντασου στο ιδιο σκηνικο να αγοραζες ενα VCS που επανω στο γνησιο κουτι να εχει τεραστια αυτοκολητα "Απο την ΕΛΚΑΤ!". Ειχε γινει αρκετος ντορος με τις διαφημισεις αυτες της Ingersoll στην αμερικανικη αγορα και παιχτηκε και καποια νομοθετικη αποφαση που δικαιωσε την Atari.

Oλα σε ψαξιμο mode.. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil ναι pal ειναι και οχι το star raiders δεν με παιδευει αλλο. αυτο ειναι το δευτερο keypad που δουλευει :)

φυσικα ομως θα ηθελα και ενα heavy αλλα τα μεταφορικα ειναι ελεος.

το αυτοκολλητο δεν λεει κατι ιδιαιτερο. made in ireland και τα σχετικα.

ισως να εχω καποια σουπερ σπανια εκδοση... πιο σπανια και απο το cosmos...
 
πολύ μουράτο το vader από κοντά! Αν κάποια στιγμή θελήσω να πάρω αυθεντικό atari 2600 ποιό να προτιμήσω ανάμεσα σε κάποιο woody και vader?
 
krem13 είπε:
πολύ μουράτο το vader από κοντά! Αν κάποια στιγμή θελήσω να πάρω αυθεντικό atari 2600 ποιό να προτιμήσω ανάμεσα σε κάποιο woody και vader?
μαλλον και για τα 2 σε κοβω... :p αλλα απο woody προσωπικα προτιμω τα 6αρια. τα 4αρια θα θεωρω καπως λειψα.

εγω δεν ξερω ποιο να κρατησω στο επιπλο γιατι δεν εχω χωρο και για τα δυο :(
 
Κιτρινάκι και το δικό μου guys, και με μεγάλο ®...

What's going on??? 8)

picture.php
 
μαλλον region οπως ειπε παραπανω ο phil... τι περιοδικο ειναι διπλα; :)

εντιτ: κατι αλλο που παρατηρησα και στο δικο σου ντινo, εινια οτι το cartridge slot δεν εχει dust cover, οπως και το δικο μου. χαλασμενα ειναι;

το μονο καλο ειναι οτι μπορω να βαζω τις κασετες με σπασμενα δοντακια! αρα μαλλον το Vader βλεπω να κραταω στο επιπλο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για το dust cover, δεν έχω ιδέα!!!

Όσο για το περιοδικό δίπλα... Απ'τ'αυτί και στο δάσκαλο!!! :D

Το Phoenix #1 είναι βρε!!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
να και το δικό μου

picture.php


picture.php


και το dust cover του woody ;)

picture.php
 
Tarasque, προσπαθησε καποια στιγμη να φιλοξενησεις ενα heavy sixer στο Game Center. Και αν διακρινω σου εχει σπασει το διακοπτακι του Game Select στο vader? Ειναι πολυ ευκολο να τα βρεις και να τα αντικαταστησεις.
 
phil_vr είπε:
Tarasque, προσπαθησε καποια στιγμη να φιλοξενησεις ενα heavy sixer στο Game Center. Και αν διακρινω σου εχει σπασει το διακοπτακι του Game Select στο vader? Ειναι πολυ ευκολο να τα βρεις και να τα αντικαταστησεις.
πωπω όντως..ντροπή αν έχεις την αηδία το vader μέσα στο game center...κρίμα δηλαδή πάει τσάμπα το καημένο....

φέρτο από εδώ να βάλω μέσα το ένα από τα heavy sixer μου ...χαχαχαχαχα

EDIT...τώρα που το παρατηρώ ξανά...βλέπω έχεις woody μέσα στο game center...οπότε άντε....θα σου κάνω τη χάρη να σε συγχωρέσω :p
 
Plink είπε:
τώρα που το παρατηρώ ξανά...βλέπω έχεις woody μέσα στο game center...οπότε άντε....θα σου κάνω τη χάρη να σε συγχωρέσω :p
τουλαχιστον ειναι το 6αρι ή το κουλο το 4αρι;
 
παιδιά ντροπή, woody είναι μέσα στο gamecenter με 6 διακόπτες

ηλία εσύ το ξέρεις και καλά ;)
 
Τα Game Center δειχνουν την ομορφια τους μονο σε sunnyvale δημιουργηματα! :) Φαντασου το game center να περιεχει ενα heavy sixer, τα hex joysticks, paddles και μονο τα 9 launch titles σε αριθμημενα text labels. Δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο στον κοσμο..
 
phil_vr είπε:
Τα Game Center δειχνουν την ομορφια τους μονο σε sunnyvale δημιουργηματα! :) Φαντασου το game center να περιεχει ενα heavy sixer, τα hex joysticks, paddles και μονο τα 9 launch titles σε αριθμημενα text labels. Δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο στον κοσμο..
...και μια wood grain τηλεοραση :)
 
Πίσω
Μπλουζα