Atari 2600 NTSC σε τηλεόραση PAL

Manos

RetroN00b
Joined
30 Σεπ 2006
Μηνύματα
20
Αντιδράσεις
0
Αγόρασα δύο Atari 2600, τα οποία μάλλον είναι NTSC. Το ένα γράφει από κάτω CX-2600 A και το άλλο έχει ξεκολλήσει το αυτοκόλλητό του. Και τα δύο μου τα πούλησαν για PAL.

Το πρόβλημα: Τα δοκίμασα σε μια Sony Bravia 2 HD και Nokia CRT. Και στις δύο τηλεοράσεις και τα δύο Atari δείχνουν ασπρόμαυρο σήμα με χιόνια.

Σημειώσεις:

- Σε τηλεόραση φίλου συλλέκτη έδειχνε και στις δύο κονσόλες έγχρωμο σήμα πεντακάθαρο.

- Έχω το RF PAL του Master System, το original RF Switch του Atari 2600, καλώδιο μέσα από καλώδιο που πέρασα...τίποτα. Σε όλες τις περιπτώσεις βλέπω ασπόμαυρα χιόνια.

- Τα games που έχω μέχρι τώρα δεν ξέρω αν είναι PAL ή NTSC. Αν είναι NTSC αυτό φταίει που παίζουν ασπρόμαυρα? Ειναι ολα χωρίς κουτιά εκτός από το Pac-Man που δεν γράφει αν είναι NTSC παρά μόνο στο manual λέει "Printed in USA" (αν αποτελεί αποδειχτικό στοιχείο πείτε μου)

Τι επιλογές έχω?

Α)Υπάρχει μετατροπέας NTSC σήματος κονσόλας σε δικό μας PAL? Αν ναι θα ήθελα link παρακαλώ, από ελληνικό κατάστημα ή Ebay ή αν το φτιάχνει κάποιος από εσάς το πληρώνω.

Β)Μήπως φταίνε τα games και αν δοκίμαζα κάποια οπωσδήποτε PAL θα έπαιζαν κομπλέ? Πάντως και στις δύο τηλεοράσεις η ποιότητα εικόνας σημειώνω ότι ήταν κακή, με χιόνια, οπότε δεν είμαι σίγουρος για το αν φταίνε τα games.

Γ)Πουλάει κανείς NTSC τηλεόραση?

Δ)Ανταλάσσει κανείς Atari PAL με Atari NTSC? Έχω Atari 2600 Woodgrain, 4άρι και 6άρι και τα ανταλάσσω μόνο με όμοιά τους. Ξαναλέω ότι δούλεψαν άψογα στην TV του φίλου μου.

Διαφωτήστε με αν μπορείτε.

Ευχαριστώ.
 
Α)Υπάρχει μετατροπέας NTSC σήματος κονσόλας σε δικό μας PAL? Αν ναι θα ήθελα link παρακαλώ, από ελληνικό κατάστημα ή Ebay ή αν το φτιάχνει κάποιος από εσάς το πληρώνω.
Nαι,δες εδω:http://www.ebay.co.uk/itm/White-PAL-NTSC-SECAM-to-PAL-NTSC-Mini-Bi-directional-TV-Format-System-Converter-/290887815313?pt=UK_Computing_Sound_Vision_Video_Cables_Adapters&hash=item43ba43d091

Β)Μήπως φταίνε τα games και αν δοκίμαζα κάποια οπωσδήποτε PAL θα έπαιζαν κομπλέ? Πάντως και στις δύο τηλεοράσεις η ποιότητα εικόνας σημειώνω ότι ήταν κακή, με χιόνια, οπότε δεν είμαι σίγουρος για το αν φταίνε τα games.
Μαλλον δεν φταινε τα games γιατι στην τηλεοραση του φιλου σου επαιζαν μια χαρα.Εαν βαλεις PAL games σε NTSC κονσολα μπορει να παιξουν με διαφορετικα χρωματα ή να εχεις παλι προβλημα.

Γ)Πουλάει κανείς NTSC τηλεόραση?
Οι περισσοτερες συγχρονες lcd υποστηριζουν NTSC.Το προβλημα ειναι να υποστηριζουν το αταρι 2600.Παντως οι περισσοτερες προσφατες crt υποστηριζουν NTSC.Καλυτερα πριν αγορασεις δες το manual για να σιγουρευτεις.
 
Το NTSC-PAL που μου έδειξες είναι για AVI ενώ το Atari έχει μόνο RF θύρα.
 
To προβλημα εδω ειναι οτι εχουμε να κανουμε με RF και οχι βιντεοσημα.

Ελαχιστες PAL τηλεορασεις (που υποστηριζουν NTSC) υποστηριζουν NTSC μεσω RF.

Προσωπικα θα προτεινα ενα RF to composite mod.
 
Πίσω
Μπλουζα