Atari 65 XE προβληματικα πληκτρα

Ethaniel

RetroActive
Joined
17 Ιουν 2008
Μηνύματα
475
Αντιδράσεις
16
καλησπερα... εχω ενα 65χε στο οποιο το μονο που δεν δουλευει ειναι τα πληκτρα πανω απο τα νουμερα. option, help κλπ. καθαρισα πολυ καλα την μεμβρανη (οσο την περνει δηλαδη) καθως επεισης και την υποδοχη στο motherboard. εξακολουθει ομως να μην δουλευει. κανω κατι λαθος; χωρις αυτα τα πληκτρα δεν ειναι αχρηστο; στο test mode μπαινω μονο με BYE αφου δεν δουλευει το option... ειναι δραμα η κατασταση. οι επαφες στην ακρης της καλωδιοταινιας εχουν "μπαλωθει" με αγωγιμο μελανι και κλεινει κυκλωμα (και πριν το εκανε αυτο...) αλλα παλι τιποτα. μου εχει σπασει τα νευρα... το κακο ειναι οτι το καθαρισα ολο μεσα εξω ΠΡΙΝ το δοκιμασω :(

τζαμπα χρονος και κριμα το μασινι...

για δωστε κανα τιπ ρε μαστορια...

picture.php
 
ΑΟΥΧ!!!!!!!!!

Λύσιμο και προσεκτικό καθάρισμα των πάντων!!!! !

Ψάξε να βρεις ένα πληκτρολόγιο από άλλο μηχάνημα και τέσταρέ το. Δεν είναι εύκολο, αλλά όλο και κάποιο χαλασμένο θα βρεθεί.....
 
Ο Ethaniel, δυστυχώς, μιλάει για τα 5 λοξά πλήκτρα START, OPTION κλπ.

Άν έχεις κασσετόφωνο, χωρίς αυτά τα πλήκτρα δε μπορείς να φορτώσεις κάποιο παιχνίδι, παρά μόνο με "CLOAD", προγράμματα (listings) που έχεις φτιάξει εσύ σε κασσέτα.

Δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν την παλεύω με τεχνικά θέματα...
 
δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτη η μπιχλα! το μηχανημα ειναι του γαμπρου μου ο οποιος το ειχε στην αποθηκη μαζι με το κασετοφωνο. σαν σταχτη ειναι αλλα οτι και να ειναι, ειναι πολυ... τεσπα, οπως προλαλησα, το μηχανημα το καθαρισα ΠΡΙΝ το δοκιμασω. η φωτο ειναι πριν το καθαρισμα. την ανεβασα για να δειτε την φροντιδα που ειχε... οσο για να βρω αλλο 65ΧΕ, μαλλον χλωμο... εχω ενα 800XL αλλα εχει διαφορετικη διαταξη πληκτων και δεν μπαινω καν στον κοπο... εκτος και αν... καποιος απο εσας τους 2... anyway, δε με καιει κιολας απλα ειναι αμαρτια να το φαει η μαρμαγκα. ο καλος μου γαμπρουλης μου εδωσε και το κασετοφωνο και μια σακουλα κασετες :)

θα του το δωσω πισω μαλλον αλλα επειδη φανταζομαι ηδη την καταληξη του, ειπα να μοιραστω τον πονο μου εδω.

αυτα.
 
το ειδα χθες αυτο freaktmp, αλλα ευχαριστω. το προβλημα μου δεν ειναι να αγορασω το ανταλλακτικο. το προβλημα μου ειναι να μην το αγορασω τσαμπα. θελω να το επιβεβαιωσω πρωτα αν ειναι δυνατο. μαλλον θα το δωσω πισω γιατι δεν εχω και πολυ χωρο :(
 
Αν προτιμας να παει καπου που θα αγαπηθει, επισκευαστει και χρησιμοποιηθει (με myide κλπ), στειλε μου ενα pm.
 
Πίσω
Μπλουζα