Atari 800XL PSU

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Απο εναν φιλο του φορουμ προμηθευτηκα εναν Atari800XL χωρις καλωδια και τροφοδοτικο.

Η φισα της τροφοδοσιας ειναι 7pin DIN (σαν του C64 νομιζω) και ειναι 5V DC.

Tο pinout φαινεται στη φωτο

powerxle.gif


Δεν εχω γνωσεις απο ηλεκτρονικα και θα κανω μερικες αδαεις ερωτησεις (μην πειτε οτι δεν σας προετοιμασα).

Ας πουμε οτι αγοραζω εναν απλο 5V μετασχηματιστη. Βλεπω στο σχημα οτι το +5V παει σε τρια πινακια...

  • Πες οτι βρισκω το καλωδιο με το "θετικο πολο". Απλα το κολλαω στα τρια +5V πινακια?
  • Το Ground ειναι το καλωδιο με τον "αρνητικο πολο"? Αν ναι, το κολλαω στα τρια GROUND πινακια?
  • Στο Shield τι κολλαω?
  • Εχει καποιος φίλος ενα Atari 800XL PAL PSU να μου πει τα Amber?
  • Πωλουνται ακομα 7pin DIN (οχι mini-DIN) βυσματα?
Φχαριστω
 
Λοιπον Wally εχουμε και λεμε:

Πες οτι βρισκω το καλωδιο με το "θετικο πολο". Απλα το κολλαω στα τρια +5V πινακια?

 


Βασικα,ναι..πριν ομως το κανεις ελεγχεις με ενα πολυμετρο αν ειναι αυτα τα 3 ειναι συνδεδεμενα μεταξυ τους μεσα στον υπολογιστη..αν ναι τοτε απλα συνδεεις τα +5V σε ενα μονο απο αυτα(μην κανεις ασκοπα 3 κολλησεις)

Το Ground ειναι το καλωδιο με τον "αρνητικο πολο"? Αν ναι, το κολλαω στα τρια GROUND πινακια?




Ναι,το Ground ειναι το καλωδιο με τον αρνητικο πολο.Kαι εδω ισχυει οτι ειπα και πριν

Στο Shield τι κολλαω?

Υπαρχουν 2 πιθανοτητες:ή τιποτα ή το ground.Επειδη ομως δεν ειμαι σιγουρος θα το κοιταξω και θα σου πω

Εχει καποιος φίλος ενα Atari 800XL PAL PSU να μου πει τα Amber?

 


Ναι,εχω και μπορω να σου πω..οχι ομως τωρα..το απογευματακι ή αυριο.

Πωλουνται ακομα 7pin DIN (οχι mini-DIN) βυσματα?

 


Ναι,σιγουρα ομως θα βρεις σε πιο μεγαλα μαγαζια πχ στον Φανό Σολωμου 39(πολυ κοντα στην Στουρναρη)

Edit :Wally δες και εδω http://www.atariage.com/forums/topic/168279-atari-800-xl-humming-sound/ .Στην φωτο του τροφοδοτικου φαινεται οτι ειναι 1.5Α και οτι το shield δεν χρειαζεται να το συνδεσεις καπου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σαι καλα! Θα αγορασω εναν και θα ξεκινησω τα πειραματα
 
angel_grig είπε:
Edit :Wally δες και εδω http://www.atariage.com/forums/topic/168279-atari-800-xl-humming-sound/ .Στην φωτο του τροφοδοτικου φαινεται οτι ειναι 1.5Α και οτι το shield δεν χρειαζεται να το συνδεσεις καπου.
Νομίζω ότι είναι πολύ ευκολο να φτιαχτεί! Εδώ το ίδιο το τροφοδοτικό έχει και το pinout! Με ενα μετασχηματιστή που να έχει το ίδιο output (τουλάχιστον 1.5Α), δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Αν τον κάπσεις, ο δικόζ μου είναι ακόμα διαθέσιμος :p .
 
Δεν ξερω αν αυτο που εικονιζεται στα pinouts ειναι η οψη του θηλυκου βυσματος (οπως το βλεπω στον Atari) ή η οψη του αρσενικου βυσματος (του μετασχηματιστη).

Υποθετω το πρωτο...

Φαε τη γλωσσα σου! :)
 
Tα DIN ειναι αριθμημενα και απο μεσα και απο εξω οποτε δυσκολα θα κανεις λαθος..Οταν το παρεις και το παρατηρησεις προσεκτικα θα δεις την αριθμηση
 
Wally είπε:
Απο εναν φιλο του φορουμ προμηθευτηκα εναν Atari800XL χωρις καλωδια και τροφοδοτικο.
Η φισα της τροφοδοσιας ειναι 7pin DIN (σαν του C64 νομιζω) και ειναι 5V DC.

Tο pinout φαινεται στη φωτο

powerxle.gif


Δεν εχω γνωσεις απο ηλεκτρονικα και θα κανω μερικες αδαεις ερωτησεις (μην πειτε οτι δεν σας προετοιμασα).

Ας πουμε οτι αγοραζω εναν απλο 5V μετασχηματιστη. Βλεπω στο σχημα οτι το +5V παει σε τρια πινακια...

  • Πες οτι βρισκω το καλωδιο με το "θετικο πολο". Απλα το κολλαω στα τρια +5V πινακια?
  • Το Ground ειναι το καλωδιο με τον "αρνητικο πολο"? Αν ναι, το κολλαω στα τρια GROUND πινακια?
  • Στο Shield τι κολλαω?
  • Εχει καποιος φίλος ενα Atari 800XL PAL PSU να μου πει τα Amber?
  • Πωλουνται ακομα 7pin DIN (οχι mini-DIN) βυσματα?
Φχαριστω
Γεια σου φίλε Wally,

αυτό που θες δεν είναι μετασχηματιστής, αλλά τροφοδοτικό, κατά προτίμηση σταθεροποιημένο. Γιατί ο Ατάρι θέλει συνεχές ρεύμα, και με ορισμένη απόκλιση, και προφανώς ορισμένη ένταση (τα αμπέρ).

-Ναι, και στα τρία, γιατί το ένα δεν φτάνει να εξυπηρετήσει την (σχετικά) μεγάλη ένταση.

-Πολύ σωστά, και στα τρια, πάλι για τον ίδιο λόγο.

-Το shield είναι το λεγόμενο "μπλεντάζ" ή θωράκιση, προφανώς το ορίτζιναλ καλώδιο είχε θωράκιση, για να αποφεύγεται ο θόρυβος.

-Δεν το ξέρω αυτό δυστυχώς.

-Ίσως να έχει ένα γνωστό μαγαζί με ηλεκτρονικά που (υπηρχε ;) στο μοναστηράκι, ξεκινάς από τον σταθμό του ηλεκτρικού, διασχίζεις τον κυρίως δρόμο του μοναστηρακιού, και μόλις τελειώνει και είσαι στον δρόμο που οδηγεί στο Θησείο, δεξιά, έχει εντυπωσιακή βιτρίνα, με λυχνίες, κουτια, μονοτήρες κλπ. Δεν ξέρω όμως αν υπάρχει ακόμη, πήγα τελευταία φορά στο μοναστηράκι τουλάχιστον 10 χρόνια πριν.

(Ένας απλός μετασχηματιστής βγάζει εναλασσόμενη τάση, δηλ είναι σαν αυτόν που βλέπεις πάνω σε κάτι διπλές κολώνες της ΔΕΗ, που μετασχηματίζει την μέση τάση (15,000 βολτ) σε χαμηλή τάση (230 βολτ) για τα σπίτια μας, και είναι μετασχηματιστής. Αυτό που θεσ είναι τροφοδοτικό, όχι απαραίτητα με μετασχηματιστή, όπως είναι τα τροφοδοτικά των σύγχρονων PC, που είναι χωρίς καθόλου μετασχηματιστές (παλμοτροφοδοτικά ή διακοπτικά τροφοδοτικά). Το τροφοδοτικό είναι συνήθως μετασχηματιστής με ανορθωτή και σταθεροποιητή ( το κλασσικό).

Ελπίζω να σε βοήθησα.
 
Πολυ σημαντικες οι πληροφοριες σου. Αυριο θα κανω μια ψακτικη ή θα παω για κανα παλιο ATX PC PSU
 
Mε τις συμβουλες σας και τις ικανοτητες του Stormwatch στο κολλητηρι, ειμαι ετοιμος ;)

Τσιμπησα ενα φθηνο PSU, το ρυθμισα στα 5V, εγιναν οι κολλησεις στο DIN7 και ολα ΟΚ

Παραθετω προχειρες φωτο

Το φτηνοPSU και το βυσμα

attachment.php


Ο Storm μου εφτιαξε και ενα Composite καλωδιο. Tα αποτελεσματα στην απεικονιση, αν λαβει κανεις υποψιν την παλαιοτητα του μηχανηματος, ειναι εξαιρετικα!

attachment.php


RETROMANIAXGR οεο

attachment.php


Ο 800XL ξαπλα στο πατωμα κατα τη διαρκεια των μινι δοκιμων

attachment.php


attachment.php
 
Ο 800XL βγάζει απευθείας και svideo σήμα απλά δεν είχα προχειρο βύσμα. Σίγουρα θα έχει ακόμα καλύτερη εικόνα με αυτό αλλά η διαφορά θα είναι πολύ μικρότερη σε σχέση με το πέρασμα από rf σε composite...

PS: Θέλει και κανα δυο χέρια σαπουνάδα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγχαρητηρια Wally!Καλοπαικτος!
 
Ανατριχίλα!!!

Welcome to the dark side!!!

Το σήμα ούτε HD!!!

Καλορίζικος!
 
Πίσω
Μπλουζα