ATARI 8bit games

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.184
Ενδιαφέρεται κανείς για θέμα ATARI 8-BIT COMPUTERS?

Πολύ καλά μηχανήματα για την εποχή τους, με εξαιρετικά παιχνίδια αλλά και προγράμματα (πολλά από αυτά Ελληνικά)...

Ή με κασσετόφωνο ή με Disk Drive (δισκέτες 5 1/4) η μαγεία ήταν εκεί....

Τους αξίζει ένα θέμα δίπλα στους SPECTRUM, AMSTRAD, COMMODORE...

P.S.

Βέβαια, ο TURRICAN το έχει προτείνει ήδη, αλλά δεν έχει γίνει κάτι...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

EDIT (30/12/07) : Για όσους διαβάζουν για πρώτη φορά το θέμα αυτό, να πω οτι δημιουργήθηκε πριν αποκτήσει το Forum, ενότητα για τα υπόλοιπα οχτάμπιτα μηχανήματα, πέραν των AMSTRAD, SPECTRUM, COMMODORE.

Στις επόμενες σελίδες, θα βρείτε μίνι παρουσιάσεις παιχνιδιών για τα οχτάμπιτα της ATARI.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
P.S.

P.S.

Βέβαια, ο TURRICAN το έχει προτείνει ήδη, αλλά δεν έχει γίνει κάτι...
 
Και εγω το εχω προτεινει...

Οχι μονο για τους υπολογιστες αλλα και για τις κονσολες

Πιστευω οτι ο ΑΕΟΝ θα ανοιξει ενοτητα
 
Μέχρι να γίνει το όνειρο πραγματικότητα πάρε μια γεύση (σε περίπτωση που δεν την πέτυχες ακόμη) από μια συζήτηση που είχαμε περί του θέματος! :clap:

http://www.retromaniax.gr/showthread.php?t=792&page=4
 
Μια γεύση από game covers, έτσι για ορεκτικό...

WALLY, Thanx for your support man!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
WALLY, Thanx for your support man! :thumbup:
 
800 XL για πάντα!!!

Μετά τα πολύ νοσταλγικά εξώφυλλα του DINO , ορίστε και μερικά στιγμιότυπα παιχνιδιών από τον XL αφιερωμένα σε όλους τους Atari μανιακούς του Forum!

SWAT.

[edit] Dead pic [edit]

Donkey Kong JR.

[edit] Dead pic [edit]

Dig-Dug

[edit] Dead pic [edit]

Ms Pac-man

[edit] Dead pic [edit]

Panther.

[edit] Dead pic [edit]

Phobos.

[edit] Dead pic [edit]

Pengo.

[edit] Dead pic [edit]

Trailblazer.

[edit] Dead pic [edit]

180.

[edit] Dead pic [edit]

O Atari 800 XL είχε χρυσές αποχρώσεις πριν την Amiga και τα MSX!

[edit] Dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χε! Χε! Το φαντάστηκα! Και τώρα μερικές απόψεις μέσα απο το περιβάλλον του υπολογιστή!

[edit] Dead pic [edit]

Αυτό είναι το διαγνωστικό πρόγραμμα που βρίσκεται στην ROM του ATARI!




[edit] Dead pic [edit]

Έλεγχος της μνήμης ROM και RAM!

[edit] Dead pic [edit]

Έλεγχος των τεσσάρων καναλιών του Pokey!




[edit] Dead pic [edit]

Έλεγχος πληκτρολογίου! Ότι πατάμε εξάγει οπτική και ηχητική επιβεβαίωση!




[edit] Dead pic [edit]

ATARI BASIC συνοδευόμενη από το μπλε του ουρανού! Μας έκανε λίγο δύσκολη τη ζωή αλλά την αγαπήσαμε! Κάθε πάτημα των πλήκτρων του XL εκτός από το χαρακτηριστικό ευχάριστο κροτάλισμα είχε και την γνωστή ηχητική επιβεβαίωση που ήταν σήμα κατατεθέν της ATARI! Αργότερα το είδαμε και στον ST!

[edit] Dead pic [edit]

Έεεε τι τα ρωτάτε τώρα! Οι Περισσότεροι από εμάς τα μπλε παιδιά του ουρανού συνεχίσαμε σαν πράσινα παιδιά της χλωροφύλλης!!

Να' στε καλά όλοι φίλοι μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άψογος Turrican, άψογος....

ATARI = VIDEOGAMES (και όχι μόνο!)
 
Εδώ έχουμε ακόμα ένα παιχνίδι, που έχει θέμα την Ελληνική Μυθολογία :

heraklesd7nn7.jpg

Είμαι σίγουρος πως αυτό δεν το ξέρατε....:greece:

Ακολουθεί ο χάρτης του spiky harold :
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συνεχίζω τον αγώνα για αυτόνομο ATARI 8-BIT COMPUTERS & CONSOLES θέμα... :diablotin:

Παραθέτω μερικά εξώφυλλα παιχνιδιών για ATARI XL/XE (αν και τα ίδια εξώφυλλα ίσχυαν και για άλλους 8-bit υπολογιστές...).

Τα περισσότερα από αυτά είναι μικρά έργα τέχνης και ξυπνούν μοναδικές αναμνήσεις...



Ήθελα να βάλω περισσότερα εξώφυλλα, αλλά το imageshack αρνείται πεισματικά αυτή τη στιγμή...

Θα επανέλθω...

airrescuek7qi9.jpg

180k7oo5.jpg

aceofaceskixxk7do2.jpg

actionbikerk7eo5.jpg

aed7il3.jpg

advpinballk7al6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...να λοιπόν που υπάρχει και το A.E. για τον Atari, ένα πολύ εθιστικό shmup που έπαιζα στον Apple ενός φίλου μου (σχετική αναφορά στα σχόλια του τεχους 49 του Pixel). Mπράβο Dino για τις ωραίες φωτογραφίες !!

Mερικά αγαπημένα μου παιχνίδια ήταν και τα Alley Cat, Star Raiders, Εlektra Glide (άψογο), και η κορυφαία σειρά των Αlternate Reality. Θέλω φωτογραφίες !! :D

Τα οκτάμπιτα Atari είχαν πραγματικά απίστευτη υποστήριξη απο αμερικάνικες εταιρίες (SSI, Microprose, Epyx, Electronic Arts, Lucasfilm, κλπ), πράγμα που μεταφράζεται σε πολλά υπέροχα παιχνίδια !!
 
Your wish is my command!

ELECTRA GLIDE

elektraglideesd72to0.jpg

ALLEY CAT SCREENSHOT



STAR RAIDERS

star20raiderswl5.jpg

ALTERNATE REALITY SCREENSHOTS



Επίσης Billy να προσθέσω οτι τα 8μπιτα της ATARI, υποστηρίζονταν πάρα πολύ από εταιρίες ανάπτυξης budget (φτηνών - όχι σε ποιότητα) παιχνιδιών όπως η MASTERTRONIC, ALTERNATIVE SOFTWARE, MAD GAMES, FIREBIRD, RAINBIRD, CODEMASTERS κλπ. Ανάμεσα στους τίτλους αυτών των εταιριών, μπορούσες να βρεις πραγματικά διαμάντια...

113934713800rs4.jpg

elektraglideesd7ac5.jpg

alleycathx3.gif

113934703000yo7.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω τρελαθεί με αυτά που μας έδειξες αγαπητέ DINO! Τώρα που είδα το Ace Of Aces θυμήθηκα τον ανεκπλήρωτο πόθο μου να παίξω έναν flight simulator στον XL μου! Δυστυχώς όμως στην χώρα μας δεν υπήρχε πιθανότητα να βρεις εύκολα κάτι τέτοιο , και μια προσπάθεια από Καναδά που έκανα με μια αγαπημένη θεία απέτυχε γιατί τέτοια παιχνίδια τα είχαν κυρίως σε δισκέτες και εγώ δεν είχα drive!
 
To ACE of ACES το έχω original σε κασέτα... Θυμάμαι ότι προλάβαινα να κάνω την homework μέχρι να φορτώσει

Δυστυχώς το μονο που έχει επιβιώσει είναι μια κατεστραμμένη κασέτα (no case manual etc).

To ACE of ACES δεν ήταν το μοναδικό flight simulator για Αθ, έχω και το F15 Strike Eagle (με vector graphics αλλα όχι filled polygons δυστυχώς) σε δισκέτα.

Τέλος, το Electra Glide είναι british όχι american. Αλήθεια ξέρει κανένας πως αλλάζει ταχύτητα? Θυμάμαι δεν μπορούσα να πάω πάνω από 60...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
*γκούχ-γκούχ* ...δεν ισχυρίστηκα ότι το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι αμερικάνικο, απλά ότι ήταν απο τα αγαπημένα μου. ;)

...το να φτάνει το κοντέρ μέχρι τα 60 πρέπει να είναι φυσιολογικό - ούτε και εγώ "γκάζωνα" περισσότερο...
 
ChrisTOS είπε:
To ACE of ACES το έχω original σε κασέτα... Θυμάμαι ότι προλάβαινα να κάνω την homework μέχρι να φορτώσει Δυστυχώς το μονο που έχει επιβιώσει είναι μια κατεστραμμένη κασέτα (no case manual etc).

To ACE of ACES δεν ήταν το μοναδικό flight simulator για Αθ, έχω και το F15 Strike Eagle (με vector graphics αλλα όχι filled polygons δυστυχώς) σε δισκέτα.

Τέλος, το Electra Glide είναι british όχι american. Αλήθεια ξέρει κανένας πως αλλάζει ταχύτητα? Θυμάμαι δεν μπορούσα να πάω πάνω από 60...

Τυχεράκια!!! Κλάψ! :sob:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συνεχίζουμε το "Trip down the memory lane" με ακόμα περισσότερα εξώφυλλα παιχνιδιών...

[edit] Dead pictures [edit]



Those were the days...

collapsek7ev4.jpg

bombfusionmastertronickqr9.jpg

bruceleeusgoldk7oq0.jpg

captnstickysgoldk7bp6.jpg

cavernofmarscartaf4.jpg

chimerak7as5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα