Atari Computer Concepts

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.881
Αντιδράσεις
3.854
Η τα Ataris that never were ,πανεμορφα και εμπνευσμενα το λιγοτερο!!

Για το μηχανημα της πρωτης φωτο θα αφιερωνα ολοκληρο δωματιο.

By 1981, Atariʼs home computer division began looking into replacements for the aging 400/800 line of computers. Several types of systems were conceptualized and in the end it came down to two routes. One was called the A-300 project which involved a new series of Atari computers which would work as modules and plug together to form a complete computer system. The second was an evolution of the A-300 project that shed all of the expansion and modular design for a low profile, high tech computer system which became the Atari 1200XL Computer System.































Πηγη

http://blog.iso50.com/2010/08/16/atari-computer-concepts/

http://colorcubic.com/2010/03/06/atari-computer-concepts/
 
πόσο νοσταλγικά βλέπεις κανείς τις φωτογραφίες αυτές 30 χρόνια μετά...πραγματικά σχεδίαζαν υπολογιστές σ' ένα κομμάτι χαρτί...
 
Δεν θέλω να σου χαλάσω το ρετρο συναισθημα αλλα ακομα και σήμερα έτσι γίνετε :)
 
Πανέμορφα σχέδια! Κρίμα που στο βωμό του κέρδους θυσίασαν την καλαισθησία.!

Όχι ότι οι τα παραγωγής ήταν άσχημα αλλά εντάξει τα σχέδια είναι μπροθτα!
 
spyros_s είπε:
πόσο νοσταλγικά βλέπεις κανείς τις φωτογραφίες αυτές 30 χρόνια μετά...πραγματικά σχεδίαζαν υπολογιστές σ' ένα κομμάτι χαρτί...

A1200 είπε:
Δεν θέλω να σου χαλάσω το ρετρο συναισθημα αλλα ακομα και σήμερα έτσι γίνετε :)
Παλιότερα σχεδίαζαν υπολογιστές! Σήμερα σχεδιάζουν PCs!!! :p :p:p
 
Atari και πονάνε τα μυαλά μας! :p
 
Ντίνο ήρεμα μην βγάλω καμιά φωτό τα "όπλα" και φοβηθείς και αρχίσεις να

αγοράζεις σοβάρα items βλέπε AMIGA. :p :p:p

Πολλά σχεδιάζαν και έμειναν στα χαρτιά. Κρίμα. Τα παραγωγής πάντα ήταν και

θα είναι πιο οικονομικά.

@Aardvark το μηχάνημα της πρώτης φωτό απαιτεί ουτως η άλλως ένα ολόκληρο σαλόνι.
 
Χε χε... Εσύ να ετοιμάζεις τις δισκέτες σιγά-σιγά... ;)
 
DINO είπε:
Χε χε... Εσύ να ετοιμάζεις τις δισκέτες σιγά-σιγά... ;)

off-topic mode on - οσες θές. Εχω τουλάχιστον 300 DD 5 1/4 (360KB + 180KB)

και μνημόνια να ταίσεις το ATARI PC-1 off-topic mode off
 
Με πρόλαβες Aardvark, πάνω που μπήκα να το αναρτήσω. Αλλά επειδή τέτοια δημοπρασία θα μείνει στην ιστορία (ενώ από το ebay θα χαθεί σε κάνα δίμηνο) επέτρεψε μου να την αναρτήσω :

prototypes.jpg

Atari Prototype Collection


Atari 1450XLD, 1400XL, 1200 and Atari 1090 XL-Expansion System!







Unique opportunity! Up for auction is a collection of Atari prototypes of the following systems:






  • Atari 1450XLD - never released officially



  • Atari 1400XL - never released officially



  • Atari 1200 - Atari 1200XL prototype



  • Atari 1090 XL Expansion System - Never officially released



Experts know that such a collection will probably not be available in the near future. The units are in good cosmetic condition (see pictures), but they are prototypes which show traces of use and the plastic parts not always fit perfectly. The1450XLD has a 1450-motherboard built in, the keyboard is not connected since the cable is too short, here is probably a normal 1200XL-keyboard installed. The floppy


is also not connected because the floppy controller is missing. Probably the device was only for exhibition purposes or photo shootings. The Atari 1400XL has a 1450-motherboard built in. The Atari 1200 housing has no surface-structure. The 1090 XL Expansion System is even with the cover (the few that leaked out are usually without cover). The devices are untested and I do not give any guarantee that the units are functional. Serious interested parties may inspect the equipment. For any questions or offers please mail! (scroll down for pictures)




This is a private sale without any warranty.

 


Ως τώρα, 7 μέρες και 2 ώρες πριν τη λήξη, η τιμή είναι στα $4.500 και ακόμα δεν έχει φτάσει το όριο που ο πωλητής έχει θέσει. Έχει κανένας νεφρό σε καλή κατάσταση που δεν το πολυχρειάζεται ???

Πάντως πριν αρχίσει κανένας να ψάχνει πόσο πάει το νεφρό στην μαύρη αγορά, να πω ότι ο πωλητής μου φαίνεται λιγάκι περίεργος. Έχει να πουλήσει κάτι από το 2008 (με μια μικρή εξαίρεση κάτι που πούλησε τον Νοέμβριο του 11) και αυτά που πουλούσε δεν είναι αυτά που θα περίμενε κανείς από κάποιον που θα είχε στην κατοχή του τέτοια εξαιρετικά κομμάτια...

Ίσως βέβαια απλά να τα κληρονόμισε ή να τα βρήκε σε κανένα σκουπιδοντενεκέ (κάπου στον Πολύγυρο :) ).

 




1090.jpg

1200.jpg

1400.jpg

1400back.jpg

1450.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαλα απιστευτο!Μπαινω απο το link και βλεπω την δημοπρασια..ξαναμπαινω μετα απο (ουτε) 2 λεπτα και...

atari.jpg

npac καλα εκανες και εσωσες τις φωτογραφιες!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι μπορεί να σημαίνει αυτό.

Κάποιος από εμάς εδώ είναι πολύ φραγκάτος (γόνος εφοπλιστικής οικογένειας το πιθανότερο), είδε την ανάρτηση του Aardvark (και τη δικιά μου) και επικοινώνισε κατευθείαν με τον πωλητή, λέγοντας του, "πόσε θέλεις μάστορα; Λεφτά υπάρχουν!"

Και το αγόρασε στο πι και φί....

Μακάρι το ευφάνταστο αυτό σενάριο να ήταν αληθινό και να μας άφηνε να χαϊδέψουμε λίγο τα μοντελάκια (με χέρια πλημένα και απολυμασμένα).
 
npac είπε:
angel_grig φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι μπορεί να σημαίνει αυτό.Κάποιος από εμάς εδώ είναι πολύ φραγκάτος (γόνος εφοπλιστικής οικογένειας το πιθανότερο), είδε την ανάρτηση του Aardvark (και τη δικιά μου) και επικοινώνισε κατευθείαν με τον πωλητή, λέγοντας του, "πόσε θέλεις μάστορα; Λεφτά υπάρχουν!"

Και το αγόρασε στο πι και φί....
Μαλλον κατι τετοιο εγινε...μονο που αυτος που το πηρε (μαλλον) δεν ηταν απο εδω :( ...

npac είπε:
Μακάρι το ευφάνταστο αυτό σενάριο να ήταν αληθινό και να μας άφηνε να χαϊδέψουμε λίγο τα μοντελάκια (με χέρια πλημένα και απολυμασμένα).
Ποτε δεν ξερεις ομως..εδω ουτε και εγω φανταζομουν οτι καποτε θα χρησιμοποιουσα εναν ΚΑΤ :)
 
WOW! Αυτά είναι κομμάτια...

Ποιός κερ.... εεε... τυχερός να τα χτύπησε άραγε...
 
Aστα σαπια βρε Dino τωρα ,λες και δεν ξερεις.


Να'σαι καλα να τα χαιρεσαι παντως!
 
DINO είπε:
WOW! Αυτά είναι κομμάτια...Ποιός κερ.... εεε... τυχερός να τα χτύπησε άραγε...
Μην γίνεσαι κακούλης Dino.

Αν και αν ασχολείται τόσο τρελά με τα atari του, ίσως δε γλυτώνει το κέρατο...

Ν.

Aardvark είπε:
Aστα σαπια βρε Dino τωρα ,λες και δεν ξερεις.
Να'σαι καλα να τα χαιρεσαι παντως!
Υπονοείς ότι ο κρυφός αγοραστής είναι ο φίλτατος Dinos?

Λες να κανονίσουμε επίσκεψη στην Πάτρα Aardvark ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με τσακώσατε... Damn! :(

Τα θέλω δικά μου, δικά μου.... μόνο δικά μου...

attachment.php
 
LOL τουλαχιστον πηγαν σε ελληνα,λεβεντοπαιδο και Αταρα!
 
Κοίτα να δεις που θα μας πιστέψουν...
 
Πίσω
Μπλουζα