Atari Lynx VGA/LCD mods

elefas

Retro Member
Joined
14 Αύγ 2007
Μηνύματα
213
Αντιδράσεις
45
Καλημέρα φίλτατοι,

Μετά την καταπληκτική δουλειά του angel_grig με την LCD οθόνη στο game gear του και την κονσολοποίηση του δικού μου, ο δρόμος πλέον έχει ανοίξει και για το Atari Lynx. Δυστυχώς δεν έχω να σας παρουσιάσω κάποια δική μου δουλειά, καθώς περιμένω να διαβάσω περισσότερα στα ξένα φόρα ώστε να τολμήσω να βάλω χέρι στο πολύτιμο lynxάκι μου. Θεώρησα όμως σωστό να ανοιξω ένα νήμα εδώ που να συγκεντρώνει τη δουλειά και τις πληροφορίες που έχουμε μέχρι στιγμής. Πάμε λοιπόν...

1) Όλα ξεκίνησαν από τον κύριο candle εκ Πολωνίας, μέλος του AtariAge. Σε πολύ μικρό διάστημα είχε παρουσιάσει αξιοζήλευτη δουλειά και όλοι περιμέναμε εναγωνίως την ολοκλήρωση του project ώστε να πέσουν οι παραγγελίες...Η ολοκλήρωση αυτή 2 χρόνια μετά δεν έχει επέλθει καθώς ο αγαπητός κύριος ολοκλήρωσε την οικογένειά του με ένα ακόμα παιδάκι και όπως είναι λογικό η ζωή του απέκτησε νέες προτεραιότητες...


Η πηγή για τα παραπάνω είναι το AtariAge στα λινκς: 1, 2
 
Ήδη ο τρίτος της παρέας (McWill) άρχισε να παραδίδει τα kits με τη μόντα. Είμαι στην αναμονή να παραλάβω το δικό μου. Μέχρι τοτε...[video=youtube;-NQaoRDVGms]

 
Elefa τωρα ειδα το ποστ σου και μου τρεχουν τα σαλια!!!!:dribble:Προλαβαινω να παραγγειλω????
 
Ωραίος ο Ελέφας! Ερώτηση. Η μόντα γίνεται και στο 1ο μοντέλο Lynx;

Υ.Γ. Γρηγόρη έχεις και Lynx βρε θηρίο;
 
@angel_grig: πρόλαβες να παραγγείλεις;;;;

@johny19818: νομίζω η συγκεκριμένη μόντα προσανατολίζεται στο Lynx II, δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει ότι κάνει και για το Lynx I (αλλά ουτε και ότι δεν κάνει...). Σόρρυ αν σε μπέρδεψα.
 
@elefas:του εστειλα mail και περιμενω

@johny:δεν εχω αλλα θα παρω!! :D
 
angel_grig είπε:
@johny:δεν εχω αλλα θα παρω!! :D
Πάρε και πες μας εντυπώσεις. Από καιρό το χαλβαδιάζω αλλά δεν τολμώ να αγοράσω κάποιο.
 
@johnny19818: To Lynx είναι εξαιρετικό μηχανηματάκι με φοβερές δυνατότητες για την εποχή του (ακόμα και σήμερα εντυπωσιάζουν). Σίγουρα άξιζε καλύτερης τύχης αλλά η "κατάρα" της Atari το έφαγε και αυτό. Πρέπει να πιάσεις ένα στα χέρια σου να το δεις, πιστεύω θα ψηθείς αμέσως να αγοράσεις. Ειδικά τώρα με αυτή τη μόντα αποκτά πολύ μεγαλύτερη αξία.

Υ.Γ. προς τους αξιότιμους διαχειριστές: Γιατί δεν φτιάχνουμε μια ξεχωριστή ενότητα αποκλειστικά για το Lynx; Υπάρχουν αρκετά θέματα για αυτό στα "Handhelds", είναι κρίμα να είναι έτσι διάσπαρτα.
 
elefas είπε:
@johnny19818: To Lynx είναι εξαιρετικό μηχανηματάκι με φοβερές δυνατότητες για την εποχή του (ακόμα και σήμερα εντυπωσιάζουν). Σίγουρα άξιζε καλύτερης τύχης αλλά η "κατάρα" της Atari το έφαγε και αυτό. Πρέπει να πιάσεις ένα στα χέρια σου να το δεις, πιστεύω θα ψηθείς αμέσως να αγοράσεις. Ειδικά τώρα με αυτή τη μόντα αποκτά πολύ μεγαλύτερη αξία.
Υ.Γ. προς τους αξιότιμους διαχειριστές: Γιατί δεν φτιάχνουμε μια ξεχωριστή ενότητα αποκλειστικά για το Lynx; Υπάρχουν αρκετά θέματα για αυτό στα "Handhelds", είναι κρίμα να είναι έτσι διάσπαρτα.
Πιστεύω κι εγώ ότι άξιζε καλύτερο λανσάρισμα, ειδικά το 2ο μοντέλο που ήταν και πιο συμμαζεμένο. Από τίτλους τι προτείνεις;
 
Υπάρχουν αρκετοί τίτλοι που αξίζουν είτε ως ονόματα ειτε ως gameplay. California games, rygar, double dragon, lemmings, desert strike, shadow of the beast, toki είναι μερικά παιχνίδια που αξίζουν να τα δεις στο lynx κατα την άποψη μου.
 
Ο κατασκευαστης μου απαντησε και θα μου στειλει,μου ειπε ομως οτι δουλευει μονο με το Lynx II
 
Ε-ε-έφτασε! Να δω τώρα πότε θα βρω χρόνο να γίνει η εγχείριση... (με μωρό παιδί σπίτι ο ελεύθερος χρόνος είναι είδος εξαφανισμένο)

Προς το παρόν μια φωτογραφία της οθόνης και των οδηγιών...

attachment.php
 
Και εγω το παρελαβα χτες..αψογος ο Γερμανος!!
 
Μόλις εγκατέστησα τη μόντα...

Δ Ε Ν Υ Π Α Ρ Χ Ε Ι ! ! !

περισσότερα σε λίγο αφού καταφέρω να ξεκολλήσω...!
 
Ορίστε μια δυο φωτό να σας ανοίξει η όρεξη...

attachment.php


attachment.php
 
Τύφλα να'χει το PSP! :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα